Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2010, 10:25:47
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit Credinta imi este pusa la incercare

Buna ziua frati crestini

Am inceput de curand sa studiez Biblia in speranta ca ma va aduce mai aproape de Dumnezeu. Din pacate incep sa imi pierd credinta dupa ce am citit mare parte din Vechiul Testament . Multe lucruri mi se par de-a dreptul ciudate si par ca nu au legatura cu lumea in care traiam, am vazut si cateva contradictii (poate nu am inteles eu bine) dar cel mai mult m-a afectat cruzimea .

Frati crestini chiar nu stiam ca Biblia poate contine pasaje atat de violente care instiga la ura si intoleranta. Preotii spun ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si ca este drept cu toti dintre noi si ca Dumnezeu nu poate face rau.

Nu pot sa inteleg cum de Dumnezeu a ascultat rugaciunea unui profet care s-a rugat ca niste copii sa fie ucisi pentru ca radeau de el ca e chel, nu pot sa inteleg de ce Dumnezeu a trimis ursi sa-i macelareasca. Va rog sa ma ajutati, vreau sa ma mantuiesc dar acum mi se pare foarte greu.

Nu inteleg cum de Dumnezeu a facut pact cu Ieftae judecatorul sa ii omoare pe amoniti daca el fiind Atotstiutor stia ca Ieftae isi va sacrifica propria fiica. Cum poate Dumnezeu permite un sacrifiu uman ?

Am gasit multe astfel de lucruri. Va rog sa-mi explicati si sa nu ma lasati pe calea necredintei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2010, 10:52:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Nu inteleg cum de Dumnezeu a facut pact cu Ieftae judecatorul sa ii omoare pe amoniti daca el fiind Atotstiutor stia ca Ieftae isi va sacrifica propria fiica. Cum poate Dumnezeu permite un sacrifiu uman ?
.
Ieftae ii ceruse lui Dumnezeu biruinta in lupta si Dumnezeu i-a dat. Ieftae i-a promis lui Dumnezeu ca-i aduce jertfa pe primul care ii va iesi in cale cand se va intoarce acasa. Dumnezeu nu a cerut niciodata astfel de jertfe, chiar le-a interzis. Daca ai ajuns la Judecatori ai trecut probabil si pe la Deuteronom 18:10, unde spune:
"Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător".
Deci Ieftae a facut un act inutil si paganesc, inspirandu-se de la neamurile vecine care isi aduceau copiii ca jertfa zeilor lor.

Parerea mea e sa nu mai citesti Vechiul Testament daca nu are cine sa ti-l explice, caci vei intelege gresit si credinta ti se va clatina. E drept ca Dumnezeu este foarte sever cu pacatul si il pedepseste, dar acum s-a aratat Hristos si ne-a dat sansa de a fi iertati daca ne pocaim, ne-a aratat calea catre rai si iubirea lui Dumnezeu.

Citeste Noul Testament, Evangheliile, si acolo vei gasi vorbindu-se de dragostea cea mare a lui Dumnezeu pentru om, de Iisus si sacrificiul Lui pentru oameni, pe care ii iubeste atat de mult incat a suferit pentru ei dispretul si moartea pe cruce. Credinta ta se va intari cand vei citi aceste lucruri.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2010, 11:27:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Numai El cunoaste absolut toate datele problemelor. Ceea ce gasim noi scris este ca un rezumat sau ca o frantura a realitatii fiecarui eveniment.

1. Copiii mor si astazi, uneori chiar dupa grele suferinte. De ce ingaduie Dumnezeu asta? Pot fi doua motive care imi vin in minte acum:

- parintii lor au murit intr-o stare de rau si au ajuns intr-un loc departe de Dumnezeu unde risca sa-si petreaca eternitatea. Dumnezeu este milostiv si drept in acelasi timp; Lui ii este mila de stramosii copilului, asa ca prin putina suferinta a micutului, el si familia lui se vor mantui de rau;

- copilul s-a nascut in mijlocul unui popor pagan, unde sansele de mantuire sunt foarte mici. Dumnezeu prevede ca respectivul va fi corupt de rau si hotaraste sa-L ia la El.

Pot fi si alte motive, evident. Ideea este ca ateii nu pot intelege suferinta din lume si moartea prematura a unui om pentru ca ei isi limiteaza existenta la cativa ani pe pamant. Pentru noi insa, aceasta scurta viata este inceputul unei existente fara de sfarsit, noi fiind chemati sa traim intr-o stare mult superioara realitatii care se observa la prima vedere in lumea asta efemera.

2. Dumnezeu nu a fost niciodata de acord cu sacrificiile umane. Ai o scurta explicatie aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...16&postcount=6
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2010, 11:27:39
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Dumnezeu stia ce Ieftae urma sa faca. Dumnezeu stia cand a accept si a dat amonitii pe mana lui ca Ieftae va face un sacrifiu in numele lui dar nu a intervenit cum a intervenit in cazul lui Avraam. Cu copii macelarati de ursi cum ramane ?

Stiu ce scrie in cartile lui Moise dar sunt foarte greu de digerat toate acele reguli. De exemplu sa omori cu pietre pe oricine iti propune alta religie,sa-ti omori copii daca nu sunt ascultatori, exemplele pot continua destul. Moise la fel mi se pare un personaj de o violenta excesiva si nu-l pot intelege. Cum de a ales Dumnezeu un asa om ? Nu inteleg de ce Moise s-a infuriat cand a vazut ca soldatii nu au omorat toate femeile si copii asa ca le ordona sa ii omoare pe toti si sa lase doar femeile virgine pe care sa le ia ca slave.

Credeam ca Dumnezeu vrea sa fim toleranti si sa nu fim violenti niciodata. Chiar El spune in Biblie ca este manios, gelos si razbunator si ca pedepseste copii pentru faptele parintilor. Am ramas socat cand am citit asemenea lucruri. Dumnezeu ne spune sa ne iubim aproapele ca pe noi insusi si sa nu mintim niciodata. Cum ramane cu Avraam care a mintit egiptenii si care avea o gramada de sclavi si intretinea relatii sexuale cu mai multe femei ?

Dumnezeu este acelasi ca si in Noul Testament dar eu vreau sa-I cunosc toate lucrarile, nu pot sa ma limitez doar la ce imi spun preotii. Am vorbit cu preotul meu si la fel m-a sfatuit sa nu citesc Vechiul Testament pe motiv ca nu mai e valabil. Nu stiu de unde ideea ca nu mai e valabil (avand in vedere ca Iisus a spus ca a venit sa indeplineasca legea) dar nu asta e important, important e ca aceste lucruri s-au intamplat si ca Dumnezeu a ordonat crime si instigari la ura.

Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc dar eu zic doar ce spune Sfanta Scriptura.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Numai El cunoaste absolut toate datele problemelor. Ceea ce gasim noi scris este ca un rezumat sau ca o frantura a realitatii fiecarui eveniment.

1. Copiii mor si astazi, uneori chiar dupa grele suferinte. De ce ingaduie Dumnezeu asta? Pot fi doua motive care imi vin in minte acum:

- parintii lor au murit intr-o stare de rau si au ajuns intr-un loc departe de Dumnezeu unde risca sa-si petreaca eternitatea. Dumnezeu este milostiv si drept in acelasi timp; Lui ii este mila de stramosii copilului, asa ca prin putina suferinta a micutului, el si familia lui se vor mantui de rau;

- copilul s-a nascut in mijlocul unui popor pagan, unde sansele de mantuire sunt foarte mici. Dumnezeu prevede ca respectivul va fi corupt de rau si hotaraste sa-L ia la El.

Pot fi si alte motive, evident. Ideea este ca ateii nu pot intelege suferinta din lume si moartea prematura a unui om pentru ca ei isi limiteaza existenta la cativa ani pe pamant. Pentru noi insa, aceasta scurta viata este inceputul unei existente fara de sfarsit, noi fiind chemati sa traim intr-o stare mult superioara realitatii care se observa la prima vedere in lumea asta efemera.

2. Dumnezeu nu a fost niciodata de acord cu sacrificiile umane. Ai o scurta explicatie aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...16&postcount=6
Ceea ce vedem noi este Cuvantul lui Dumnezeu. Nu vad ce legatura are ce spui tu despre copii cu faptul ca un om presupus sfant si vazut bine in ochii lui Dumnezeu s-a rugat pentru moartea unor copii si mai ales ca Dumnezeu i-a respectat porunca. Cum ar fi ca preafericitul Daniel sa se roage pentru asa ceva ? Mie mi se pare ceva groaznic.
Explicatia pentru Ieftae nu mi se pare buna deloc. E chiar mai groaznic decat ce cred eu. zoridezi insinueaza ca tocmai Dumnezeu a facut astfel incat sa-i iasa fiica in intampinare pentru a da un exemplu. Unde e corectitudinea si dragostea ?

Last edited by izotaurel; 01.05.2010 at 11:35:27.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2010, 11:52:52
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit Costin

Nu este cazul s-ti pierzi credinta...roaga-te de fiecare data cand deschizi Biblia pentru ca Duhul Sfant sa te lamureasca,pentru ca pe Dumnezeu nu va lasa sa se piarda un suflet care-l cauta pe El. Domnul nu este crud si nici nedrept insa era necesar sa-i pedepseasca pe cei ce nu-I urmau Legea pentru a face posibila pregatirea omenirii pentru venirea Rascumparatorului.Pregatirea omenirii in acest sens s-a facut pe parcursul a mii de ani.Intreg Vechiul Testament este strabatut ca un fir rosu de promisiuni ale lui Dumnezeu despre venirea lui Mesia(Rascumparatorul lumii).Omenirea trebuia sa constientizeze starea de pacat si gravitatea idolatriei sau a incalcarii Legii vechi.Din acest motiv Domnul nu a crutat de multe ori pe cei care cadea.Primul element care il poate determina pe cineva sa renunte la un pacat este frica de pedeapsa si Domnul stia ca acest lucru este pedagogic pentru generatiile viitoare care trebuiau respecte Poruncile Domnului.Daca nu ar fi fost exigent astazi noi nu mai aveam cele 10 Porunci ale lui Moise ca indreptar,valabile si in zilele noastre. Ca Dumnezeu nu este crud cu omul se constata clar in Cap 22 din Facere cand Domnul i-a cerut lui Avraam sa-l aduca k jertfa pe Isaac dar atunci cand Avraam se supune voii Domnului si vrea sa-l junghie Dumnezeu il opreste si-i spune:"Sa nu-ti ridici mana asupra copilului,iata am cunoscut acum ca te temi de Dumnezeu si Avraam vede la spate un berbec incurcat cu coarnele intr-un tufis".Ceea ce inseamna ca Domnul nu cere jertfe umane,dimpotriva le primea pe cele de animale.Dar pedepsele veneau numai ca nesupunere fata de legile divine.Daca Domnul nu ar fi iubire nu si-ar fi dat la moarte pe unicul Sau Fiu.E mai bine sa citesti ddar sub indrumarea unui preot.

Last edited by costin_byby; 01.05.2010 at 11:55:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2010, 12:00:06
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Cu copii macelarati de ursi cum ramane?
Eu am auzit odata o explicatie, ce-i drept nu m-a satisfacut, se spunea ca respectivii copii au fost pedepsiti pentru ca au batjocorit pe un om al lui Dumnezeu. Si eu am unele probleme in a aborda unele texte vechi testamentale, singura cale prin care mai reusesc sa fac cat de cat lumina este prin prisma culturala a vremii. Dumnezeu s-a raportat la oameni potrivit cu nivelul mintii lor de atunci si de ce sa nu recunoastem, erau extrem de inapoiati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.05.2010, 12:07:25
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Pe voi nu va deranjeaza aceste actiuni ? Eu unul sunt foarte ofensat cand citesc asa ceva. NU, nu consider in niciun fel moral sa te rogi pentru moartea unor copii ! NU, nu consider moral sa omori pe cine nu e de aceiasi religie ca tine, etc. Nu cred ca ar fi fost moral nici acum 100 de ani nici acum 4000 de ani, niciodata !

Pe Avraam l-a oprit dar pe ceilalti ? Pe Ieftae de ce nu l-a oprit ? Pe Moise de ce nu l-a oprit ?
Daca Dumnezeu totusi ne iubeste atunci ar putea pur si simplu sa ne ierte nu sa conditioneze mantuirea de credinta intr-o carte veche de 2000 de ani. Noi ne-am nascut intr-un mediu crestin ortodox dar ceilalti ? Eu ma rog pentru toti oamenii sa ajunga cu totii in Rai, sau macar sa nu sufere in Iad. Nu e nimic just sau iubitor in a pedepsi atatia oameni pentru ca nu il accepta pe Iisus.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.05.2010, 12:28:03
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Buna ziua frati crestini

Am inceput de curand sa studiez Biblia in speranta ca ma va aduce mai aproape de Dumnezeu. Din pacate incep sa imi pierd credinta dupa ce am citit mare parte din Vechiul Testament . Multe lucruri mi se par de-a dreptul ciudate si par ca nu au legatura cu lumea in care traiam, am vazut si cateva contradictii (poate nu am inteles eu bine) dar cel mai mult m-a afectat cruzimea .

Frati crestini chiar nu stiam ca Biblia poate contine pasaje atat de violente care instiga la ura si intoleranta. Preotii spun ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si ca este drept cu toti dintre noi si ca Dumnezeu nu poate face rau.

Nu pot sa inteleg cum de Dumnezeu a ascultat rugaciunea unui profet care s-a rugat ca niste copii sa fie ucisi pentru ca radeau de el ca e chel, nu pot sa inteleg de ce Dumnezeu a trimis ursi sa-i macelareasca. Va rog sa ma ajutati, vreau sa ma mantuiesc dar acum mi se pare foarte greu.

Nu inteleg cum de Dumnezeu a facut pact cu Ieftae judecatorul sa ii omoare pe amoniti daca el fiind Atotstiutor stia ca Ieftae isi va sacrifica propria fiica. Cum poate Dumnezeu permite un sacrifiu uman ?

Am gasit multe astfel de lucruri. Va rog sa-mi explicati si sa nu ma lasati pe calea necredintei.
Dragă frate, lasă Vechiul Testament și citește Noul Testament ! După ce vei termina Noul Testament apucă-te de Vechiul Testament ! Este mai greu să înțelegem Vechiul Testament pentru că nu am trăit în vremurile acelea dar în Noul Testament vei vedea că te vei regăsi, vei vedea că se vorbeste de lumea in care trăim. Pentru că Odată cu Domnul nostru Iisus Hristos a apărut Noul Testament, noua lege... Așa cum celor de până la venirea Domnului Vrchiul Testament le era pentru recunoașterea vremurilor... așa și pentru noi Năul Testament este pentru recunoașterea vremurilor de la a doua venire a Mântuitorului. Deci citește Noul Testament și unde nu înțelegi întrebă-i duhovnicul... și după ce termini de citit începe cu Vechiul Testament și tot cu lămurirea preotului ! Doamne ajută !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.05.2010, 12:29:50
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Frate drag,citeste Noul testament mai intai si apoi mergi la Vechiul Testament.Mantuitorul spune clar ca judecatile lui Dumnezeu nu sunt ca judecatile oamenilor.Noi cautam raspunsuri logice si este firesc,insa le privim din perspectiva legii noi,a iubirii pe care cei din vremurile vechi testamentare nu o cunosteau.Legile divine erau pazite numai din sentimentul de frica.De aceea in multe randuri le cerea sa se teama de El.Orice popor din vremea aceea rezista numai cu sabia in mana si numai daca era protejat de Dumnezeu.Din acest motiv vedem ca profetii insisi ucideau cu sabia pentru a rezista si pentru a pazi ceva sacru,ca de pilda Chivotul Legii si nu numai.Din perspectiva vesniciei insa(adica a luiDumnezeu)orice om chiar daca plateste prin suferinta si uneori prin moarte,asta nu inseamna ca acel om plateste prea mult in comparatie cu ceea ce-i pregateste Dumnezeu in vesnicie.Moartea e dureroasa si pierderea cuiva drag ni se pare nedreapta,ca si suferintele fara o explicatie logica.Dar trebuie sa ai incredere ca Dumnezeu ni le trimite cu un scop bun.Scopul suprem pana la urma este o fericire vesnica care merita orice sacrificiu sau suferinta.Il avem ca exemplu pe Mantuitorul care a suferit pentru altii desi nu avea nici un pacat si nici o vina.Acum ce mai poti spune? Logica omeneasca aici ne-ar determina sa credem ca Dumnezeu a fost nedrept fata de propriul sau Fiu? Da !E ca si cum fiul meu ar trebui sa fie omorat in locul altora. Numai ca Iubirea lui Dumnezeu sfideaza orice logica omeneasca iar noi trebuie sa ne predam viata Lui plini de incredere si sa acceptam prin credinta ca El stie cel mai bine de ce le ingaduie .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2010, 13:25:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Dumnezeu stia ce Ieftae urma sa faca. Dumnezeu stia cand a accept si a dat amonitii pe mana lui ca Ieftae va face un sacrifiu in numele lui dar nu a intervenit cum a intervenit in cazul lui Avraam. Cu copii macelarati de ursi cum ramane ?

Stiu ce scrie in cartile lui Moise dar sunt foarte greu de digerat toate acele reguli. De exemplu sa omori cu pietre pe oricine iti propune alta religie,sa-ti omori copii daca nu sunt ascultatori, exemplele pot continua destul. Moise la fel mi se pare un personaj de o violenta excesiva si nu-l pot intelege. Cum de a ales Dumnezeu un asa om ? Nu inteleg de ce Moise s-a infuriat cand a vazut ca soldatii nu au omorat toate femeile si copii asa ca le ordona sa ii omoare pe toti si sa lase doar femeile virgine pe care sa le ia ca slave.

Credeam ca Dumnezeu vrea sa fim toleranti si sa nu fim violenti niciodata. Chiar El spune in Biblie ca este manios, gelos si razbunator si ca pedepseste copii pentru faptele parintilor. Am ramas socat cand am citit asemenea lucruri. Dumnezeu ne spune sa ne iubim aproapele ca pe noi insusi si sa nu mintim niciodata. Cum ramane cu Avraam care a mintit egiptenii si care avea o gramada de sclavi si intretinea relatii sexuale cu mai multe femei ?

Dumnezeu este acelasi ca si in Noul Testament dar eu vreau sa-I cunosc toate lucrarile, nu pot sa ma limitez doar la ce imi spun preotii. Am vorbit cu preotul meu si la fel m-a sfatuit sa nu citesc Vechiul Testament pe motiv ca nu mai e valabil. Nu stiu de unde ideea ca nu mai e valabil (avand in vedere ca Iisus a spus ca a venit sa indeplineasca legea) dar nu asta e important, important e ca aceste lucruri s-au intamplat si ca Dumnezeu a ordonat crime si instigari la ura.

Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc dar eu zic doar ce spune Sfanta Scriptura.



Ceea ce vedem noi este Cuvantul lui Dumnezeu. Nu vad ce legatura are ce spui tu despre copii cu faptul ca un om presupus sfant si vazut bine in ochii lui Dumnezeu s-a rugat pentru moartea unor copii si mai ales ca Dumnezeu i-a respectat porunca. Cum ar fi ca preafericitul Daniel sa se roage pentru asa ceva ? Mie mi se pare ceva groaznic.
Explicatia pentru Ieftae nu mi se pare buna deloc. E chiar mai groaznic decat ce cred eu. zoridezi insinueaza ca tocmai Dumnezeu a facut astfel incat sa-i iasa fiica in intampinare pentru a da un exemplu. Unde e corectitudinea si dragostea ?
eu cred ca pacatele erau ale lui Avraam,Moise si restul...El i-a dat puterea sf Ilie pt ca era drept,el a pacatuit cu puterea data si a devenit criminal.Nu Dumnezeu i-a zis sa-i omoare.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 19:10:24
Nesabuinta ! - O Biserica veche de 200 de ani va fi pusa la pamant ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 9 12.02.2011 00:26:26
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 09:52:08
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11