Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.01.2011, 09:16:25
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit IISUS HRISTOS cel adevarat,cu cruce,este USA

EU SUNT USA, a zis Hristos. „De va intra cineva prin Mine, se va mântui”. Hristos este usa catre Imparatia Cerurilor, pe care o putem afla inauntrul nostru chiar din vremea acestei vieti si care dainuieste o vesnicie. Dar cum sa aflam acea Usa in mijlocul a mii de secte si filosofii diferite, toate infatisand un chip diferit al lui Hristos? Daca cautam spre istoria Bisericii pe care El a intemeiat-o, gasim o linie neintrerupta in care chipul Sau a fost pastrat neprihanit si nestricat. Linia aceea este straveche Ortodoxie, reperul adevaratului crestinism.
Veniti catre Usa! Aflati-o de-a lungul stravechii cai a istoriei...
LA UN MOMENT DIN ISTORIE, cand omenirea cazuse din rai si avea nevoie disperata de Dumnezeu, insusi Dumnezeul Ce l-a zidit pe om s-a intrupat si s-a facut om. Acesta a fost Iisus Hristos, Cel de care au profetit proorocii si Cel pe care intreaga lume Il astepta. Pana atunci, toate religiile erau doar incercari risipite ale omului de a-L intelege pe Dumnezeu. In Hristos, intaia data in istorie, Insusi Dumnezeu s-a facut om. Unul din multele lucruri pe care Hristos le-a descoperit, in lumea aceasta, a fost putinta unei relatii personale cu Dumnezeu, pentru cei ce cred. El si-a strans credinciosii si le-a fagaduit ca nimic nu va izbandi, niciodata, impotriva Bisericii Sale (Matei 16:18). Aceasta Biserica a fost intemeiata mai intai pe patimile lui Hristos, apoi pe cele ale Apostolilor Sai, iar apoi pe cele ale mucenicilor, de-a lungul veacurilor (1 Petru 2:21, Coloseni 1:24). Astfel a inceput crestinismul.





Dupa rastignirea, invierea si inaltarea la Ceruri a lui Hristos, ucenicii Sai s-au adunat impreuna cu mii de oameni din toata lumea cunoscuta, pentru sarbatoarea Rusaliilor. Atunci, intocmai cum proorocisera Sfintele Scripturi si precum chiar Hristos fagaduise, din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și s-au umplut toți de Duhul Sfânt (Fapte 2:2-4). Ei au inceput sa propovaduiasca Calea, Adevarul si Viata tutror celor de fata la sarbatoare, in limbile lor de nastere. Cei ce au primit aceasta descoperire si i-au urmat lui Iisus Hristos au inceput sa fie cunoscuti drept Crestini.
Din acea zi inainte, crestinatatea a fost inzestrata cu tarie si a inceput sa se raspandeasca catre marginile pamantului. De la Ierusalim, ucenicii lui Hristos au calatorit prin intreaga lume cunoscuta: Apostolii Petru si Pavel au mers in Grecia si Roma, Andrei a mers in Rusia, Marcu in Egipt, Simeon in Anglia si Africa, Toma a ajuns pana in India, iar Matei in Etiopia. Desi erau in diferite colturi ale lumii, inima si sufletul lor erau una (Fapte 4:32) si propovaduiau un Domn, o credință, un botez (Efeseni 4:5). Pretutindeni unde au mers, ei au numit episcopi, preoti si diaconi si i-au hirotonit, prin punerea mainilor, spre a fi pastori ai turmei lui Hristos. In putina vreme Apostolii au adus multime de pagani la Hristos – oameni simpli si filosofi, cersetori si imparati. Desi Apostolii au avut parte de prigoane, cazne si chiar de moarte pentru convingerile lor, nimic nu a putut impiedica Credinta sa se raspandeasca precum focul in toate colturile pamantului. Aproape fiecare Apostol a avut o moarte muceniceasca, si multe din ramasitele lor sunt pastrate in Bisericile Ortodoxe pana astazi.






In timpul acestor vremuri grele, de mucenicie, a fost constituita si intemeiata Biserica, si perioada in care isi afla obarsia cultul, artele si muzica Bisericii. Ele au izvorat firesc din Vechiul Testament si au curs in cel Nou. Felul de inchinare a inceput in vremea lui Moise, asa cum i s-a descoperit de catre Dumnezeu. Artele provin in infatisarile mozaicale din Templu, ale scenelor din Vechiul Testament, si in artele pre-crestine. Traditia aceasta a artei sacre a fost continuata de catre Apostolul Luca, cel ce a zugravit intaia infatisare iconografica a Fecioarei Maria tinand Pruncul Hristos. Muzica (cantarea) isi gaseste originile in Psalmii lui David. Chiar si Liturghia (slujba de impartasire) isi afla originea in Vechiul Testament, Trupul si Sangele lui Hristos fiind jertfa nou-testamentara (Ioan 6:48-58). Intaia slujba de impartasire alcatuita de Apostolul Iacov, ruda Domnului, s-a bazat pe experienta Apostolilor de la Cina cea de Taina, si este inca folosita astazi in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.01.2011, 09:40:12
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eu sunt totul pentru tine

,,Eu iti sunt tata,Eu frate,Eu sot,Eu casa,Eu hrana,Eu haina,Eu radacina,Eu temelie si orice vei voi tu.Ca sa nu-ti lipseasca nimic,voi lucra Eu.Am venit sa te slujesc Eu pe tine,nu tu pe Mine.Eu iti sunt si prieten,si madular al trupului,si cap,si frate,si sora,si mama.Eu iti sunt toate si tot.Tu nu trebuie sa faci nimic,doar sa fiii langa Mine.Eu sunt sarac pentru tine si cersetor pot fi,tot pentru tine.In cer Il rog pe Tatal Meu,pe pamant vin ca trimis al Tatalui Meu,tot pentru tine.Tu esti totul pentru Mine,si frate,si impreuna-mostenitor.Si prieten al Meu si madular al trupului Meu.Ce altceva mai doresti?''
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.01.2011, 11:28:54
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Semnul



De peste 2000 de ani, Hristos stă, cu brațele deschise, înaintea tuturor...
Dumnezeu S-a întrupat în acest Om Care, cu un glas ce stinge furtunile și înviază morții, strigă tuturor noroadelor: PÂNĂ AICI! DINCOLO DE MINE E PRĂPASTIA CEA NESFÂRȘITĂ a IADULUI!
Și puțini Își întorc privirile spre El... Și mai puțini, văzându-L, își încordează auzul ca să-L asculte... Și mai puțini, ascultându-L, Îl cred și se opresc... Iar, din cei ce se opresc, puțini sunt cei ce se întorc din drum, înfruntând până la capăt, suferința de a merge "împotriva curentului", a maselor care, din pricina rumorii, a zgomotului vieții acesteia pătimașe, nu aud înfiorătoarele urlete ale celor din față; ale celor ce, râzând, glumind, dormind, bând și mâncând, preocupați în fel și chip de sine, se trezesc, deodată, fără putință de întoarcere... deasupra Abisului!...
Cei care, ascultând de Hristos, se întorc din calea largă a acestui fluviu uman ce se varsă în Iad, cale ușoară pentru că nu trebuie decât să te lași "dus de val" ( expresie atât de populară cu care este numită cedarea la o ispită, la seducția patimii) aceștia se vor umple de răni: vor fi ei înșiși răstigniți, NUMAI CĂ RĂNILE și MOARTEA LE VOR FI SLUJNICE, NU STĂPÂNI: îi vor curăța de toate întinăciunile, îi vor spăla în "baia Crucii" de toate cele ce nu pot moșteni Viața Veșnică. Aceștia alcătuiesc Trupul lui Hristos, Biserica ortodoxă, căci ei se împărtășesc, cu darul Sfintelor Taine, care sunt daruri ale Răstignirii, de destinul lui Hristos.
Hristos cel Răstignit este SEMNUL de CIRCULAȚIE al istoriei, înfipt de dragostea lui Dumnezeu înaintea tuturor oamenilor, pentru a ne arăta, pe unde trebuie să o luăm, dacă vrem, cu adevărat, Viața...
Din consecințele, oricât de dramatice, ale nerespectării unui semn de circulație de pe drumurile noastre pământești, te poate scăpa Dumnezeu... Și asta, o știm toți, se întâmplă de sute de ori în viața noastră cotidiană...
Dar, pe cel ce nu ține seama de Semnul de circulație al lui Dumnezeu, nu-l mai poate scăpa nimeni... Căci Dumnezeu S-a smerit pe Sine ca Om până la moarte de Cruce ca să-l avem în față, în chipul cel mai de înțeles pentru inima noastră... Acest Semn prin care IUBIREA-FĂRĂ-DE-SFÂRȘIT s-a arătat, așa cum numai Iubirea poate sta: cu prețul propriei vieți în calea morții noastre veșnice...

"Și după cum Moise a înălțat șarpele în pustie, așa trebuie să se înalțe Fiul Omului.
Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică.(...)
Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică... ( IOAN 3, 14-15 și 6,40)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.01.2011, 21:43:05
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.01.2011, 21:47:33
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fii bun copile al lui Dumnezeu si nu ramane indiferent



Ce misca toata simtirea din tine!? Cand isi da cineva viata pentru tine. Da Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu si-a dat viata pentru tine si inca moarte pe Cruce ca tu sa ai sansa de a-ti mantui sufletul tau, sa ai viata vesnica langa Dumnezeu. Asa ca tu copile a lui Dumnezeu ce mai astepti acum si nu deznadajdui pentru ca la Dumnezeu niciodata nu e prea tarziu! Citeste cele 10 porunci ca in timp sa le si traiesti, mergi duminica la sfanta liturghie, citeste cuvantul din evanghelie , biblie si cuvantul sfintilor lui Dumnezeu ca in timp sa indeplinesti si sfaturile . Fii bun copile si incepe ziua si sfarseste ziua cu Iisus spunand o rugaciune, posteste cat poti si spovedestete cu parere de rau ca Domnul Dumnezeul tau te va ierta de toate pacatele facute si spuse prin Parintele Duhovnic, ca apoi sa te impartasesti cu trupul si sangele Domnului Iisus ca sa-ti fie tie spre mantuirea sufletului tau. Nu ramane indiferent la jertfa lui Dumnezeu atat cea de pe Cruce cu sange cat si cea din timpul Liturghiei fara de sange! Fii bun , bland si smerit ca asa este si Iisus Hristos, fii bun si iarta orice oricui ca astfel Domnul iti va ierta si tie. Tinand sema ca Hristos a murit iubind, trebuie sa stim ca unirea cu El se face atunci cand raspundem cu iubire la iubirea Lui, asta vrea Dumnezeu de la tine iubirea ta.
...si rugamintile ar putea continua daca vrei sa fii desavarsit...
Pare greu sa indeplinesti atatea singur! Dar vezi ca fara Dumnezeu nu poti face nimic bun , asa ca spune pentru inceput si in tot ceea ce vei gandi si vei face: Cu tine Doamne, si astfel nu vei fi singur, vei fi cu Dumnezeu si el iti va da puterea lui si astfel il vei odihnii pe Dumnezeu in tine insuti, vei avea pace si multumire in toate bucuriile si necazurile din viata ta.Acum cand e saptamana patimilor fii cu fiinta ta, lacrimile tale alaturi de Domnul Iisus Hristos si apoi duminica dimineata fii fericit pentru ca Hristos a inviat



























"Pentru ca atat de mult Dumnezeu a iubit lumea incat pe unicul sau fiu l-a dat pentru ca oricine crede
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 12:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile din viata noastra ! elenavioletacocos Intamplari adevarate 30 21.08.2010 20:18:29