Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.06.2010, 12:20:57
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Parintele Dumitru Staniloaie raspundea cam asa unei interlocutoare curioase dar decenta la aceasta intrebare a ta : "Eu o iubesc pe mama mea... si refuz sa cred ca acum dupa 20, 30 de ani cea care mi-a dat viata ar putea sa fie... o pisica." Tu ce crezi ? Gandeste bine sau nu ?
Nu vad cei rau sa fii o pisica in viata trecuta. E mai bine sa fii un animal decat un om: fara responsabilitati, fara toate complicatiile si problemele care ti le da viata, fara suferinte o psihiche... manaci si dormi :D.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.06.2010, 12:23:54
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodorabiriuc Vezi mesajul
Biserica ortodoxa nu crede in reancarnare.Nu exista asa ceva,astea-s baliverne,prostiile oamenilor.Am intrebat un preot si mi-a spus ca nu exista reancarnare.Dupa moarte,sufletul celui decedat merge in cer si trupul in pamint.Trupul nu se mai reancarneaza.
Stii macar ce-i reincarnarea? Este atunci cand sufletul are o alta infatisare, un alt corp. Si preotul cum poate sa fie asa de sigur ca nu exista reincarnarea. El stie numai religia lui. Nimeni poate fii sigur ca, dupa moare, il va intalni pe Dumnezeu, sau pe Alah, sau pe Visnu. Sunt mii si mii de religi in lume si nimeni poate stii care este aia dreapta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.06.2010, 12:25:02
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.
Ai auzit de stergerea memoriei?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.06.2010, 12:31:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Nu vad cei rau sa fii o pisica in viata trecuta. E mai bine sa fii un animal decat un om: fara responsabilitati, fara toate complicatiile si problemele care ti le da viata, fara suferinte o psihiche... manaci si dormi :D.
...si daca omori o musca, automat vei fi reincarnat in musca data viitoare si vei fi omorat de altcineva care va fi condamnat de legea fatidica a karmei in alta musca si tot asa forever (cum se va rezolva problema?!)... Dar ce se intampla daca ai omorat cateva mii de insecte in viata de acum? Evident ca vei fi reincarnat de cateva mii de ori numai ca sa-ti ispasesti pedeapsa karmica! Vai de soferi si de macelari si de cei care dau cu insecticide peste orase! :))

Si peste multe miloane de miliarde de ani (este dat si numarul de ani ai eonului in curs, care are muuuulte cifre), cand toti se vor detasa cumva de legea nemiloasa a acestui sir nesfarsit de plati, indiferent de ceea ce ai facut in vietile de pana atunci, vei ajunge oricum bun si vei fi asimilat in matricea impersonala a lui Brahman cel distant, neapropiat si necunoscut. Vrem - nu vrem, mantuirea na paste pe toti! :P

Atentie ce mancati la pranz! :D
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.06.2010, 12:36:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Nu vad cei rau sa fii o pisica in viata trecuta. E mai bine sa fii un animal decat un om: fara responsabilitati, fara toate complicatiile si problemele care ti le da viata, fara suferinte o psihiche... manaci si dormi :D.
Asta e valabil pentru cei ce cred ca tot ce-i mai frumos in viata este mancatul, dormitul si lipsa constiintei, implicit a responsabilitatilor. Mie nu mi-ar place sa fiu animal. De cate ori vad cum traiesc animalele ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt om. Am minte, constiinta, pot alege, cantari si gandi. Am instincte dar le pot stapani pentru ca am posibilitatea de a apela la ajutorul lui Dumnezeu. Am tendinte rele dar le pot stopa, transformandu-le in ceva bun. Am capacitatea de a-mi schimba viata si de a-mi asuma raspunderea pentru actiunile mele. Am demnitatea de a-mi hotari singura viata si de a ma bucura de deciziile pe care le iau, vazand rodul pe care il aduc. E frumos sa fii om.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.06.2010, 12:52:18
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta e valabil pentru cei ce cred ca tot ce-i mai frumos in viata este mancatul, dormitul si lipsa constiintei, implicit a responsabilitatilor. Mie nu mi-ar place sa fiu animal. De cate ori vad cum traiesc animalele ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt om. Am minte, constiinta, pot alege, cantari si gandi. Am instincte dar le pot stapani pentru ca am posibilitatea de a apela la ajutorul lui Dumnezeu. Am tendinte rele dar le pot stopa, transformandu-le in ceva bun. Am capacitatea de a-mi schimba viata si de a-mi asuma raspunderea pentru actiunile mele. Am demnitatea de a-mi hotari singura viata si de a ma bucura de deciziile pe care le iau, vazand rodul pe care il aduc. E frumos sa fii om.
Bleah, daca as deveni din nou om, ar vi pedeapsa cea mai grava care poate sa mi se dea, deoarece lumea imi face scarba, (lumea omeneasca).

Citat:
...si daca omori o musca, automat vei fi reincarnat in musca data viitoare si vei fi omorat de altcineva care va fi condamnat de legea fatidica a karmei in alta musca si tot asa forever (cum se va rezolva problema?!)... Dar ce se intampla daca ai omorat cateva mii de insecte in viata de acum? Evident ca vei fi reincarnat de cateva mii de ori numai ca sa-ti ispasesti pedeapsa karmica! Vai de soferi si de macelari si de cei care dau cu insecticide peste orase! :))
Deci daca omor mai multi oameni decat mustele, eu in viata urmatoare voi fi un om? Ce calumea, pai ii destul de simplu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.06.2010, 12:54:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Bleah, daca as deveni din nou om, ar vi pedeapsa cea mai grava care poate sa mi se dea, deoarece lumea imi face scarba, (lumea omeneasca).
Fii pe pace, nu te vei mai naste din nou om. :))
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.06.2010, 13:31:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lazar2100 Vezi mesajul
multi dintre cei care cred in reincarnare, nu cred ca exista suflet. si-atunci ce se reincarneaza, daca nu exista suflet? si daca exista suflet, el are amintirile si trairile trupului din prezent. cum poate avea mai multe existente, avataruri? acel suflet ar inebuni dupa atita suferinta.
pe de alta parte exista cresterea demografica a populatiei, deci sufletele din trecut nu pot acoperi toate trupurile noi aparute. deci apar suflete "noi", care nu au mai fost reincarnate . cine le creeaza?
conceptul de reincarnare, practic neaga existenta lui Dumnezeu si a Judecatii de Apoi.
concluzie: reincarnarea nu exista.
De unde si pana unde ai ajuns la asemenea rationament?
Tocmai ca cei care cred in reincarnare cred ca sufletul este nemuritor,insa vine la intrupare in mai multe vieti succesive pentru a invata lectiile de viata care ii sunt necesare pentru a evolua spiritual.
Teoria reincarnarii nu neaga nici existenta raiului,nici pe cea a iadului,cu atat mai putin a lui Dumnezeu.
Sufletul este cel ce se reintrupeaza,iar corpul este considerat a fi un simplu "vehicul" de care acesta se foloseste de-a lungul existentei sale pe Terra.
Eu inteleg sa aveti pareri impartite si sa nu fiti de acord cu un asemenea concept,pana la urma sunt lucruri pentru care nimeni nu poate baga mana in foc,insa,totusi documentati-va inainte sa va dati cu parerea.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.06.2010, 13:37:15
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

http://www.sfaturiortodoxe.ro/reincarnare.htm
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.06.2010, 13:57:19
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Ce spun SF Parinti despre reincarnare ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05