Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2010, 13:11:28
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Iisus pe Cruce

Am o intrebare , de ce cu putin timp inainte de a si da Duhul Iisus a strigat , la Tatal ceresc ''Elohim.Elohim de ce M-ai parasit?'',ca si cum nu ar mai fi putut suporta , cu toate ca El sa jertifit de buna voie,????
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2010, 13:18:22
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se implineau cele spuse in Psalmul 21.Nu pentru El era strigatul ci pentru noi>vezi Sf.Grigore de Nazianz: ,,Hristos nu a fost părăsit de Tatăl, dar ia asupra Sa condiția omului: noi eram părăsiți și disprețuiți și El ne-a răscumpărat luând asupra Sa păcatul nostru".

,,Nae Ionescu avea toată dreptatea cînd spunea că creștinismul nu este, în ultimă analiză, decît «soluția dumnezeiască a problemei lui Iov». Aici, însă, sub suferința omenească se ascunde o taină.Cabasilas tâcluia astfel aceste cuvinte: „Pe Cruce Hristos a luat asupra Lui moartea însăși. Puterea morții stă în autonomia ei, dar Hristos își dăruiește moartea Tatălui și de aceea în Hristos cea care moare e moartea: „Cu moartea pre moarte călcând””. De atunci, nici un om nu mai moare singur."

Last edited by Scotsman; 12.12.2010 at 13:48:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2010, 14:37:19
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ca de fiecare data, adevarul ne este revelat abia dupa ce el se sedimenteaza . In primul moment suntem contrariati, revoltati, mirati si nu pricepem de de Dumnezeu nu intervine intr-un moment anume pentru a face dreptate. De fapt este vorba de dreptatea inteleasa de noi, de conditia noastra limitata. Daca am cunoaste din timp intraga "alchimie" ar insemna sa fim insasi dumnezei. Mantuitorul nu era parasit, iar in ceruri, ingerii plangeau. Pe cruce era omul simplu, suferind groaznic si pedepsit pe nedrept, dar care inca mai avea puterea sa ierte si sa iubeasca. Daca Dumnezeu i-ar fi inlaturat durelile si suferinta, jertfa nu ar mai fi avut nici o relevanta! Ideea este ca fara acceptarea "crucii" si a suferintei, nu ne vom putea mantui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2010, 14:38:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Nu pentru El era strigatul ci pentru noi
A nu se înțelege că sentimentul de părăsire nu a fost real, lucru lămurit de Biserică prin secolul al III-lea cu ocazia controversei pelagianiste.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2010, 14:54:29
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Eu ma gindesc asa: poate ca daca nu s-ar fi simtit parasit de Dumnezeu, jertfa Domnului nostru Iisus Hristos nu ar fi fost totala. El a simtit durerea atat in Sfant trupul Sau cit si in sufletul sau pina in adancul fiintei sale divino-umane!
Pr. Savatie Bastovoi spunea undeva ca Hristos a fost ultimul om care a murit singur, caci prin jertfa sa a impacat Cerul cu Pamantul si recreat legatura atat de speciala dintre Dumnezeu si oameni! Sfintii Martiri ai Bisericii Crestine nu ar fi putut duce jertfa lor suprema la capat fara sa fie intariti de Hristos! Domnul nostru Iisus Hristos a purtat durerea sufleteasca prin partea sa divina rasadita in el de Duhul Sfant!
Lucrurile sunt prea adanci si tainice pentru ca mintea omeneasca sa le poata cuprinde! Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2010, 16:23:44
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow La asta m-am referit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A nu se înțelege că sentimentul de părăsire nu a fost real, lucru lămurit de Biserică prin secolul al III-lea cu ocazia controversei pelagianiste.
,, La I Cor. 6, 20 și 7, 23 Pavel stăruie: „Ați fost cumpărați cu preț.” Cu preț cinstit. întreg. Dumnezeu n-a înșelat pe nimeni: nici pe diavol, nici pe noi; nici pe sine nu s-a înșelat. N-a plătit cu aparență de suferință, cu o cruce mitică, sau cu bani calpi. Prețul nu l-a plătit o fantasmă; came din carnea noastră, sînge din sîngele nostru." (N. Steinhardt,Jurnalul fericirii“)

Tot Apostolul Pavel,in Galateni 2:20 spunea: ,,M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.

La aceste doua aspecte conjugate m-am gandit cam am spus acel lucru.De aceea am si postat acel citat din Sf.Grigore de Nazianz.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2010, 17:33:21
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am o intrebare , de ce cu putin timp inainte de a si da Duhul Iisus a strigat , la Tatal ceresc ''Elohim.Elohim de ce M-ai parasit?'',ca si cum nu ar mai fi putut suporta , cu toate ca El sa jertifit de buna voie,????
Pentru că el a suferit și ca om, a avut slăbiciunile umane: foame, sete, în acest caz durere.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2010, 19:09:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Sf.Grigore de Nazianz: ,,Hristos nu a fost părăsit de Tatăl, dar ia asupra Sa condiția omului: noi eram părăsiți și disprețuiți și El ne-a răscumpărat luând asupra Sa păcatul nostru".
Aceste cuvinte sunt marturia intruparii Domnului, a faptului ca Fiul lui Dumnezeu a devenit Om, ca a luat firea noastra cazuta in pacat. Strigatul e dovada ca omul nu mai era unit cu Dumnezeu. Daca ar fi fost un simplu om, ar fi ramas doar la aceste cuvinte, insa, pentru ca a fost si Dumnezeu, a biruit moartea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2010, 19:24:05
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Prin cuvintele "Doamne, Dumnezeule, de ce m-ai parasit?", Hristos dovedeste experienta sentimentului singuratatii avut in fata mortii. Cutremuratoare cuvinte!
Dar important e ca acelea nu sunt ultimele Sale cuvinte, strigatul lui final fiind: "Parinte, in mainile Tale imi dau sufletul Meu".Deci El nu dispera, asemenea omului pacatos, separat de Dumnezeu, ci stie ca va fi scapat, ca moartea Sa va fi somn.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.12.2010, 19:26:45
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Hristos

Este vorba de o neputinta omeneasca, de aia a spus acele cuvinte...........sa nu uitam ca mantuitorul Hristos a fost si om nu numai Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
SFINTA CRUCE cristiboss56 Din Noul Testament 47 20.01.2012 10:29:01
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
nu-a-murit-iisus-pe-cruce? Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 18 07.07.2010 20:09:39