Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.06.2012, 14:01:23
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Nu am stiut ca este mai vechi decat sinodul de la Niceea. Din ce an este?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.06.2012, 14:20:35
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Nu se știe exact. Tradiția spune că ar proveni chiar de la cei 12 Apostoli. Mai multe aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Apostles_creed
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2012, 16:30:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Traducerea Crezului pe care ați postat-o este 100% ortodoxă. Asta se vede din două puncte:

1. Lipsa clauzei filioque;

2. Lipsa expresiei "Dio da Dio" din articolul hristologic (catolicii utilizează varianta inițială a Conciliului de la Niceea - "Dumnezeu din Dumnezeu, Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat", în vreme ce ortodocșii utilizează varianta simplificată a Conciliului de la Constantinopol: "Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat")

Cel de-al doilea Crez pe care l-ați postat este Crezul Apostolic, care este identic între Bisericile Catolică și Ortodoxă. Acesta nu provine de la Conciliul din Niceea, ci este mai vechi.

Este mult folosit în Biserica Catolică (de exemplu, la parohia mea, acesta este Crezul pe care îl recităm în cadrul Missei).

Stiu ca primul postat este ortodox ,iar pe al doilea l-am luat de pe site-ul unei biserici catolice cautand crezul in varianta catolica.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti ortodoxe audio roman2010 Resurse ortodoxe on-line 1 10.09.2011 12:17:13
Carti ortodoxe preot_gabriel Generalitati 13 08.12.2010 21:29:50
Carti ortodoxe preot_gabriel Resurse ortodoxe on-line 1 21.02.2010 18:38:04
Carti ortodoxe Florin-Ionut Generalitati 19 08.08.2008 02:55:46