Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2013, 01:43:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Marsul pentru viata - Bucuresti, sambata 23 martie 2013

Doamne ajută!
Ca în fiecare an, în preajma praznicului Bunei Vestiri, Provita, Ortodoxia Tinerilor și alte asociații creștine organizează marșul pentru viață - o acțiune de mărturisire publică a credinței, o acțiune al cărei scop este promovarea dreptului la viață al oricărei persoane umane ( începând din momentul concepției), punându-se accentul pe combaterea avortului.
Toți cei care pot și doresc ca, din dragoste pentru Hristos, să susțină în mod public dreptul la viață al celor incapabili de a se apăra (copiii) au posibilitatea de a participa la această acțiune organizată de către societatea civilă creștină.
Marșul pentru viață este, de fapt, marșul pentru Hristos, Viața noastră cea adevărată!
Mai multe informații (inclusiv organizatorice) puteți găsi în link-ul de mai jos:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cam...l-pentru-viata
Dumnezeu să fie cu voi toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 20.03.2013 at 01:49:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2013, 10:12:55
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Daca era ceva strict impotriva avortului si fara propaganda crestina, as fi venit si eu.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2013, 10:24:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce te împiedică să organizezi ceva.
Și mai ales ce te face să-ți exprimi dezaprobarea față de demersul acelor oameni?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2013, 13:54:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Marsul pentru viata Bucuresti 23 martie 2013

Intradevar, foarte buna aceasta initiativa!
Indiferent ce religie are persoana respectiva, avortul constituie o crima! Aici nu-i vorba de o problema de dogmatica religioasa numai, ci pana la urma de un lucru de bun-simt si normal!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.03.2013, 14:30:42
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Avortul mi se pare ceva foarte serios, nu mi se pare o decizie cu care o femeie sa se joace, ca si cum alege pantofii cu care sa iasa in oras. De-aia mi se pare buna orice initiativa care sa atraga atentia asupra avortului, care sa educe.

Dar nu pot sa vin la o asa manifestatie, nu unde sunt pancarte cu "hai Dumnezeu" si nici unde sunt oameni care vor sa profite de ocazie ca sa faca propaganda crestina. E ca si cum un partid politic ar face o campanie de educatie rutiera, sa zic, printre elevii de scoala generala. Intentia e buna, dar politica nu are ce sa caute in scoli. Asa si in cazul acestei manifestatii.

Despre o implicare mai mare din partea mea, nu cred ca este cazul. Nu percep avortul in termeni atat de puternici precum "crima", asa ca nu simt nevoia sa fac ceva mai mult decat fac deja.

Singurul lucru pe care-l reprosez organizatorilor e ca in loc sa faca o manifestatie strict anti-avort, ei fac una prin care sa-si promoveze si platforma religioasa. Eu am ceva cu avortul, dar n-am nimic cu eutanasia, de exemplu. Din start, prin faptul ca acesti oameni cauta sa inglobeze cat mai mult in manifestul lor ei exclud de fapt pe altii, care poate ca le impartasesc o parte din atitudini.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2013, 16:05:35
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul

Dar nu pot sa vin la o asa manifestatie, nu unde sunt pancarte cu "hai Dumnezeu" si nici unde sunt oameni care vor sa profite de ocazie ca sa faca propaganda crestina. E ca si cum un partid politic ar face o campanie de educatie rutiera, sa zic, printre elevii de scoala generala. Intentia e buna, dar politica nu are ce sa caute in scoli. Asa si in cazul acestei manifestatii.
De acord, subscriu. Cel puțin cu ideea că se face politică religioasă, pur și simplu, mai exact că sunt o mulțime de oameni care se folosesc de cele sfinte pentru a-și rezolva nevoile lor, pentru a-și atinge scopurile lor particulare, un tip aparte de bussines. Și nimic nu e mai urât, cred, decât să te maimuțărești făcînd pe credinciosul când de fapt îți pasă doar de meschinele tale interese. Și să îți închipui că te folosești de credința "naivilor" credincioși creștini.

Totuși, nu putem nega legătura dintre Biserică și problema avorturilor.
A avorta sau nu e doar în plan secund o problemă medicală, socială, psihologică etc.
Avortul e în primul rând o chestiune teologică, mai precis spus face parte din raportarea directă a omului la Dumnezeu. E o exprimare a credinței creștinului în Dumnezeu. Biserica este în mod necesar prima implicată în orice manifestare, individuală sau colectivă, care are legătură cu avortul.

Cel care nu ține cont de Dumnezeu în viața lui, nu are decât, într-adevăr, să filosofeze pe marginea medicinei, politicilor sociale etc. Să aducă orice alte priorități înaintea credinței și ascultării de poruncile Domnului. Să ridice, pe scurt, alți dumnezei. Confortabili.
Dar credinciosul creștin nu are cum să vadă avortul decât ca pe un păcat de moarte. Și e firesc ca Biserica să ia atitudine fermă împotriva avortului. Dumnezeu și Biserica sprijină viața, nu o suprimă în funcție de diverse idei și motive omenești.

Cunoaște cineva vreun pogorământ făcut de Dumnezeu și Biserică în vederea sprijinirii avortului? Eu unul nu cunosc decât diverse încercări și hotărîri omenești care caută să convingă la modul savant sau mai din topor în privința necesității avortului, adeseori.
Sunt interese omenești, rupte de Poruncile Domnului, potrivnice Voii Lui. Oare mă înșel?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.03.2013, 16:08:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Răspunzându-ți la ultima întrebare: ca de obicei!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2013, 16:54:06
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Răspunzându-ți la ultima întrebare: ca de obicei!
Pai nu se inseala. Avortul e crima, cea mai infecta. Sa intri cu o machine gun ultimul racnet, intr-un parlament burghez sau intr-o spelunca mafiota (tot aia sunt amindoua) si sa imparti bobite in hoituri prea sanatoase si hranite e departe mai pardonabil decit uciderea unui copil care nu a vazut inca lumina zilei, si nu se poate apara nici macar prin aspectul dragut (adica, prin reactia adultului, instincitiva si normala, la acel chip micut). Ca sunt unii cretini care zic ca pentru a salva mama, trebuie la o adic aomorit copilul, vorba amarasteanului "sa fie la ei acolo". In trecut, si la "noi" si la "voi", era aceeasi atitudine: mamele murite la nastere, din motive de cutare si cutare complicatii, erau ajunse in Rai. Scurt. Ce e de dorit: sa traiesti mult si bine, sau sa te mantuiesti? (Intrebare retorica).
Sau, glumesti ca de obicei?
Off-topic, da' complet: Moondrake s-a dat la fund, nici un beta, nici un RC, ceva...
Hm. E doar comercial acum, canci opensource. E pentru patroni de firma. :P

Last edited by celestial_pottery; 20.03.2013 at 17:36:35.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2013, 22:22:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi nu glumesc. Că nu se înșeală de obicei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2013, 12:17:25
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Revista "Pentru Viata", nr. 1/2013. Din cuprins:
•Editorial – Iubește-i pe amândoi!
•Ce ar trebui să știi despre întreruperea de sarcină
•„Mi-a rămas în minte că primul meu copil era băiat”
•Viața unui copil este valoroasă indiferent de modul în care a fost conceput
•Cea mai bună alegere a unei tinere însărcinate este viața
•Istoria legalizării avortului în Europa
•Victimele războiului vs. victimele avortului
•Știați că în România au loc avorturi forțate?
•Gianna Jessen – O supraviețuitoare a avortului



http://www.scribd.com/doc/131095594/...4%83rul-1-2013 sau http://www.culturavietii.ro/wp-conte...inar%C4%83.pdf
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare