Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.09.2007, 04:12:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Dragii mei as dori sa aud si parerea voastra.
De ce se repeta la predica ceeace sa citit deja in Sf Evanghelie?

Eu zic ca oamenii deja au ascultat cind sa citit si ar fi mai bine daca preotii nostri ar avea pregatit un alt subiect (sint atitea ca nu e cazul sa dau eu ex aici). Noi avem preoti cu darul de a vorbi si eu cred ca lumea ar asculta mai cu interes si cu gura cascata cum am vazut eu undeva intr-o biserica, si nu s-ar plicisi cum am auzit pe unii . (Oh parintele asta tine prea lunga predica si se repeta ce a citit mai inainte!!!!)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2007, 06:26:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
De ce se repeta la predica ceeace s-a citit deja in Sf Evanghelie?
Pentru cei care au ajuns mai tarziu si n-au fost in biserica atunci cand s-a citit Sf. Evanghelie. Cel putin asa ne-a explicat noua parintele nostru. Dar el oricum tine predici frumoase si folositoare, eu una nu ma plictisesc! :rolleyes:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.09.2007, 13:33:29
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

de multe ori poate nu intelegem exact intelesul evangheliei si mai trebuie explicata pt a ramane in sufletul omului.prima data cand am auzit evanghelia aia(nu stiu sa o precizez exact)cu omul care avea un baiat bolnav sau indracit,nu mai stiu exact,si a strigat la Hristos pt ajutor.Si omul a zis ceva de genul "cred Doamne,ajuta necredintei mele".Da m-a impresionat raspunsul omului si atat.A fost nevoie de predica preotului nostru ca sa imi dau seama ca zilnic ar trebui macar in gand sa zic cred Doamne ajuta necredintei mele,iubesc Doamne ajuta neiubirii mele,inteleg Doamne ,ajuta neintelegerii mele,nadajduiesc Doamne,ajuta deznadejii mele...si tot asa.:(:(
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2008, 13:14:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Predica are rolul de face vie Evanghelia si pentru noi. De multe ori primim aceste minuni din Evanghelie, doar ca pe niste evenimente trecute. Pierdem din vedere ca Hristos este viu si devine lucrator in noi, daca vom crede minunilor marturisite. Trebuie sa plec din Biserica nu doar ca un martor al minunilor relatate ci si ca un om deschis pentru astfel de minuni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Predica de azi Mihnea Dragomir Din Noul Testament 356 16.01.2024 06:54:45
Predica despre iertare Ioana Amariucai Intrebari utilizatori 4 29.06.2012 12:08:05
o predica frumoasa marius.b. Generalitati 1 01.08.2011 00:18:41
Predica de pe Munte catalinabalhui Din Noul Testament 1 17.03.2009 17:58:46