Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.10.2008, 19:06:37
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Si poate gasesti in VT niste versete, din care sa reiasa ca a suspecta pe cineva pe nedrept nu e altceva decat lipsa de dragoste pentru aproapele.
Inca o data imi cer scuze, daca v-am suparat. Am ramas cu niste "reflexe" din discutiile cu alti forumisti.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.10.2008, 19:11:20
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Da, ai dreptate, ca si Sfintii Parinti au facut greseli, dar aceste greseli sunt cunoscute si suntem atentionati asupra lor. Asta insa nu inseamna ca toata opera lor este buna de aruncat la gunoi, ci ca trebuie sa evitam a citi anumite parti din scrierile lor. Deci credibilitatea lor nu este afectata.
.
De acord cu dvs, in totalitate. Cu o completare: selectia a ceea ce este bun in scrierile Sfintilor Parinti ar trebui facuta cu Sfanta Scriptura pe genunchi. Ceea ce nu s-a facut. Sunt promovate multe invataturi care sunt in contradictie cu Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.10.2008, 19:21:53
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul

Chiar te rog. Sa vedem cum functioneaza.
Cum functioneaza metoda Biblia se explica cu Biblia ramane sa verificati dvs. Eu va pot spune cum se aplica. Va dau spre exemplu o metoda pe care am folosit-o si este foarte buna. Ma interesat o tema (de exemplu tema mortii). Am nevoie doar de o Biblie cu trimiteri, un carnetel si un pix. Gasesc un verset care vorbeste despre subiectul care ma intereseaza. Acel verset ma trimite la alte 4-5 versete, care la randul lor ma trimit la cate alte 4-5 (am dat si eu niste numere) versete despre aceeasi tema. In final am cules vre-o 20-30 (sau mai multe) de versete, despre aceeasi tema. Teoria care se armonizeaza cu absolut toate versetele este cea valabila. Daca teoria mea este in contradictie cu un singur verset, nu este buna si inseamna ca trebuie sa mai caut si sa mai gandesc. Un lucru foarte important: Biblia se studiaza cu rugaciune. Este Cuvantul lui Dumnezeu si este bine sa ai o "discutie" cu Autorul.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.10.2008, 19:34:27
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Nu am uitat asa ceva. Toti sfintii din Sfanta Scriptura, sunt oameni ca noi, cu greseli si pacate (cu vre-o doua exceptii). Biblia nu ascunde nimic. Este o carte perfecta, pe drept numita Cuvantul lui Dumnezeu. Arata greselile unor oameni (numiti sfinti) si arata si indreptarea lor.

Voiam sa arat ca pot gresi pana si Sfintii Parinti (lucru pe care-l recunoasteti). Doar Sfanta Scriptura este fara greseala in invataturile ei. Iar cei care invata si fac dupa cum spune Sfanta Scriptura (prin putere de la Dumnezeu) vor gresi tot mai putin si , mai ales, vor gasi calea spre mantuire. Adventistii pot gresi (si fac greseli, desigur); Sfintii Parinti pot gresi; Sfanta Scriptura nu greseste niciodata.
Intradevar, Sfantul Iustin o fi gresit cu acel cuvant, dar inaintea mortii a marturisit cu mult curaj pe Hristos si invatatura ortodoxa despre nemurirea sufletului si niciodata n-a avut pretentia asemeni dnei White care a spus: ,, Tot ce scriu este ceea ce mi-a deschis Dumnezeu in viziune prețioasele raze de lumina ce stralucesc de la tron" ("Marturii," Vol. V., p. 67).
Mi-ai tot aruncat in fata acea gresala a Sfantului Iustin Martirul si Filizoful, ia sa vedem si greselile dnei White, ,,profetesa,, si intemeietoarea cultului vostru. Se compara ele in marime si numar cu gresala lui?
Cum puteti sa mai aveti incredere in invatatura acestui cult care se bazeaza in cea mai mare parte pe ,,profetiile si descoperirile,, acestei femei bolnave si pline de mandrie si parere de sine? Hai sa-l lasam pe Sfantul Iustin si gresala lui si sa vedem si greselile (profetiile mincinoase) ale dnei White:

Doamna White și adeptii ei pretind că a avut "duhul profetiei" din decembrie 1844, pana la sfarsitul vieții, In August, 1915 la 71 de ani. In acesti lungi ani, a scris cam 20 de volume. In tot acest timp, a pretins ca i s-a aratat viitorul si a prezis ce se va intampla. Pretentiile ei pot fi examinate si puse la incercare.
Profetii lui dumnezeu prevesteau lucruri specifice care urmau să aiba loc; numeau persoane si orase si spuneau ce se va intampla cu fiecare și cand. Iosif a prezis că vor fi 7 ani de bogătie si 7 ani de foamete. (Gen. 41); Samuel i-a spus lui Saul că ii va fi luata imparatia si data altuia (1 Sam. 15:28);Putem da zeci de astfel de cazuri.
Dar unde sunt prezicerile implinite ale doamnei White din cei 70 de ani profetii? Ce evenimente specifice a prezis că vor avea loc la date precise in locuri precise? Unde sunt aceste profetii? Nicăieri in numeroasele ei volume.
La inceput, a indraznit sa prezică puține lucruri specifice dar au eșuat toate. Dupa aceea, punea totul in termeni generali, fara nici o exceptie, neindraznind sa numeasca concret persoane, locuri sau date. A prezis numeroase inundatii, furtuni, cutremure, razboaie, etc., toate in termeni generali. Oricine putea face asta in siguranta, fara un dar al profetiei. Daca avea intr-adevar duhul profetiei, ar fi trebui ca aceasta să fie caracteristica uimitoare a cartilor ei. In loc de asta, ,,Mărturiile,, ei si alte carti sunt dedicate in intregime problemelor personale, expozițiunilor din Biblie și subiectelor practice referitoare la conduita si datoria crestina, ceea ce putea scrie si un invatator religios inteligent.
Odata, la inceputul lucrarii,a indrăznit sa prezica blestemul lui Dumnezeu asupra unei anumite persoane, Moses Hull care in 1862 era pe punctul de a renunta la credinta in adventism. Doamna White i-a scris: "Daca continui cum ai inceput te asteapta mizeria si durerea. Mana lui Dumnezeu te va pedepsi cum nu-ti va placea. Mania lui nu va avea odihna." ("Marturii pentru biserica," Vol. I., p. 430, 431). Domnul Hull a trait multi ani, pana la o varsta inaintata si nu s-a implinit nimic din ce i-a fost prezis. Dupa aceea, a amenintat pe multi dar intotdeauna in termeni generali.
Preziceri despre războiul civil
Razboiul civil din 1861-65 i-a pus pe adventistii de ziua a saptea intr-o postura dificila. Nu puteau lua parte al război si să tină Sabatul. Erau amenintati cu inrolarea. Si acum ce? Eram unu din ei, in varstă de 20 de ani varsta pentru a merge al război. Asa că-mi amintesc cu precizie.
Trebuia facut ceva. Speram ca doamna White sa aiba o revelatie. Si a avut mai multe chiar, cam 30 de pagini tipărite, cuprinse in Volumul I din "Marturii pentru biserica." Atunci, citeam aceste revelatii tare nerabdatori, cu speranta ca vom primi lumina. Am fost dezamagiti. Nu spuneau decat ceea ce stiam cu totii, in favoarea celor ce se opuneau guvernului si razboiului.
Era o incercare fortata de a spune ceva cand n-avea nimic de spus. Citite in lumina de azi, se pare ca mergea pe ghicite si se inșela in mare parte. Spune "Era necesar sa se spuna ceva" ("Marturii," Vol. I., p. 356). Ni se adresa in intregime noua, o mana de oameni in număr de vreo zece mii, jumatate din noi femei, fara nici o influenta in guvern sau in război. Profetii Bibliei mergeau direct la rege si-i spuneau cum sa duca razboiul si care va fi rezultatul. Profetul nostru nu avea un astfel de mesaj. Ea spune: "Pe 4 ianuarie 1862, mi s-au aratat unele lucruri referitoare la natiunea noastra" (p. 253). In intregime, e o critica ascutita la adresa administratiei lui Lincoln si a conducerii razboiului. Fiecare miscare fusese gresita si se profetea doar infrangerea. Dar verdictul istoriei este că Lincoln a fost unul din cei mai intelepti si mai de succes oameni care a condus vreodată o natiune prin criza. Intreaga lume il onoreaza. Cu toate sansele impotriva lui la inceput, a dus razboiul spre o victorie glorioasa, a pastrat unificarea, a eliberat sclavii si a adus beneficii chiar si sudului. In timpul orelor intunecate ale acelei bătălii cumplite, cum ar fi avut nevoie de incurajarea unui profet al lui Dumnezeu, daca exista vreunul, după cum pretindea doamna White.

http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/can15.htm
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.10.2008, 20:09:42
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Intradevar, Sfantul Iustin o fi gresit cu acel cuvant, dar inaintea mortii a marturisit cu mult curaj pe Hristos si invatatura ortodoxa despre nemurirea sufletului si niciodata n-a avut pretentia asemeni dnei White
Sunteti disperat? Ati postat chestia asta in mai multe lcuri. Ce vreti sa demonstrati? I-ar nu am inteles ce vreti? V-a spus cineva ca trebuie sa credeti orbeste ce spune un om (fie el Sf. Iustin Martirul sau Ellen White)? Eu sustin ca Sfanta Scriptura este fara greseala, nu Ellen White.

Si acum, daca tot ati facut o afirmatie: imi indicati si mie o scriere a SF. Iustin Martirul in care isi retracteaza si corecteaza cele spuse referitor la sufletele celor morti?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.10.2008, 20:44:24
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Gasesti in ,,Actele martirice,,la cap. V, pag. 49:
,,Prefectul zice lui Iustin: Asculta tu cel numit invatat, care socotesti ca stii cuvintele adevarului. De vei fi biciuit si ti se va taia capul, crezi ca te vei sui la cer?
Iustin a spus: Sper ca voi avea locasurile Lui, daca rabd acestea. Caci stiu ca si celor ce au vietuit drept, li se daruieste harul dumnezeiesc pana la sfarsitul acestei lumi.
Rusticus prefectul a zis: Iti inchipui, deci, ca te vei sui la ceruri pentru a primi o buna rasplata? Iustin a raspuns:
Nu-mi inchipui, ci stiu sigur si sunt incredintat.,,
[SIZE=3]
[/SIZE][SIZE=4][SIZE=3]Tu chiar nu vrei sa pricepi ca problema nu e la Sfanta Scriptura, ci la modul vostru gresit de interpretare a ei si la faptul ca Hellen White, intemeietoarea cultului vostru, cea care tot pe baza Bibliei a pretins ca are duh de proorocie si a avut pretentia sa spuna: [/SIZE],, Tot ce scriu este ceea ce mi-a deschis Dumnezeu in viziune prețioasele raze de lumina ce stralucesc de la tron" ("Marturii," Vol. V., p. 67), aratand o mandrie peste masura, fapt care nu ai sa-l gasesti la Sfintii Parinti.
Biserica Ortodoxa nu a fost intemeiata pe baza ,,interpretarilor, profetiilor si viziunilor,, mincinoase ale unei femei bolnave si isterice, cum s-a intamplat la voi. Invatatura Bisericii a fost dintodeauna ,,ceea ce s-a crezut de catre toti crestinii, in toate locurile si in toate timpurile,, asa cum a stabilit Sfantul Vicentiu de Lerin in sec V. Iar Biblia cu care pe nedrept te lauzi nu a picat din cer in mainile voastre, ci canonul cartilor ei a fost stabilit tot de Sfintii Parinti in sec. IV, Sfantul Atanasie cel Mare fiind cel dintai care a facut acest lucru.


[/SIZE]
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.10.2008, 09:04:51
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
[SIZE=4]Biserica Ortodoxa nu a fost intemeiata pe baza ,,interpretarilor, profetiilor si viziunilor,, mincinoase ale unei femei bolnave si isterice, cum s-a intamplat la voi.

[/SIZE]
Eu v-am aratat ca biserica adventista are invataturile in concordanta cu Sfanta Scriptura. Eu sunt adventist si nici nu cunosc (doar vag) profetiile Ellenei White.

Pe ce a fost intemeiata Biserica Ortodoxa. Ca am vazut ca are la baza invataturi mincinoase. Am gasit neadevaruri in Pravila Bisericeasca.

Cred ca ar fi mai bine sa trecem la un dialog de idei si sa lasam la o parte preamarirea. Nu sunteti cine va credeti si va laudati. Biserica lui Hristos este formata din toti oamenii cu inima sincera care-L cauta pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.10.2008, 23:51:52
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Eu v-am aratat ca biserica adventista are invataturile in concordanta cu Sfanta Scriptura. Eu sunt adventist si nici nu cunosc (doar vag) profetiile Ellenei White.

Pe ce a fost intemeiata Biserica Ortodoxa. Ca am vazut ca are la baza invataturi mincinoase. Am gasit neadevaruri in Pravila Bisericeasca.

Cred ca ar fi mai bine sa trecem la un dialog de idei si sa lasam la o parte preamarirea. Nu sunteti cine va credeti si va laudati. Biserica lui Hristos este formata din toti oamenii cu inima sincera care-L cauta pe Dumnezeu.
[SIZE=4]
Asta sa i-o spui lu' mutu, nu mie. Tu vrei sa spui ca esti sincer?
Mai intai raspunde punctual la postarile mele, asa cum si eu ti-am raspuns la gresala aceea a Sfantului Iustin cu care imi tot scoti ochii si de care nu m-am lepadat asa cum faci tu cu dna White si invataturile ei pe temeiul careia v-ati constituit ca cult.
Vad clar ca nu-ti convine sa vorbim despre greselile si profetiile mincinoase ale intemeietoarei cultului vostru, pentru ca ar pune grave semne de intrebare asupra veridicitatii cultului vostru, dar repede vezi paiul din ochiul altuia.
Cand din sanul Bisericii au iesit erezii, mai marii bisericii s-au adunat in sinod si le-au combatut punctual, stabilind sub insuflarea Sfantului Duh invatatura dreapta. Dupa cum vad, tu si ai tai va lepadati de dna White si nu vreti sa luati in discutie punctual acuzatiile de impostura si inselaciune aduse in lucrarea Viața lui Ellen White [/SIZE][SIZE=4]de D.M. Canright[/SIZE][COLOR=#0000dd][SIZE=1] [SIZE=4]din [/SIZE][/SIZE][/COLOR]1919, [SIZE=4]preferand sa-l denigrati sau sa schimbati subiectul discutiei, fapt ce l-am observat de multe ori la voi.[/SIZE][SIZE=1][COLOR=#0000dd][/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.10.2008, 00:07:04
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

pt vasinec
te rog sa raspunzi doar cu ce ai inteles tu din scriptura
n-o sa reusesti sa dovesti nimic lor ,mai ales cu EGW ,cum nici ei n-o sa reuseasca cu Iustin teologul .
Ce e interesant ca folosesc mereu metoda denigrarii si atotstiintei si a unicului adevar pt ca asa sint invatati de teologii ortodoxi.
La noi macar se recunoaste ca vor fi mintuiti din toate staulele,si ca trebuie sa raminem smeriti si in pace cu Domnul.
Nu ii intereseaza parte informativa ,dacit ca sa poata compromite.
Cred ca prinde bine logica lui Aristotel. Pui intrebari pina pina se termina viata.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.10.2008, 08:33:59
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
pt vasinec
te rog sa raspunzi doar cu ce ai inteles tu din scriptura
Sigur ca da. Asa am facut tot timpul de cand sunt pe acest forum. Am incercat sa demonstrez ca invataturile nostre au baza scripturistica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50