Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.08.2010, 20:43:23
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Predestinare = prorocie pentru ca apocalipsa dupa Ioan asta este orice ai spune nu o sa putem schimba ceea ce o sa se intimple referitor la CUVINTUL DIN APOCALIPSA PENTRU CA ESTE INEVITABIL.
Tu crezi ca o sa se intimple ceea ce spune apocalipsa dupa Ioan sau crezi ca o sa putem schimba acest sfirsit tragic si sal transformam intrun sfirsit frumos fara suferinta ?
va rog sa intelegeti ca predestinarea nu este tot una cu proorocia. (eu nu am pareri proprii, eu ma multumesc sa inteleg si sa marturisesc credinta crestin ortodoxa pe care o invat de la Sfintii Parinti in principal si folosind metodologia lor.)

proorocia si predestinarea:
ce au in comun: ambele vorbesc despre un viitor care va fi implinit.
ce le diferentiaza: pai in cazul proorociei, omul vede in Duhul Sfant viitorul care depinde si de alegerea si de decizia omului (asa cum am aratat mai sus, Hristos a ales sa se intrupeze si sa ne mantuiasca, Maica Domnului a ales sa faca voia lui Dumnezeu, parintii unor sfinti prooroci au ales sa stea in post si in rugaciune pentu a naste copii pe care sa ii daruiaca lui Dumnezeu), iar cazul predestinarii cel care decide este numai Dumnezeu, iar omul este o simpla marioneta care urmeaza planul lui Dumnezeu indiferent de vointa lui proprie.


Unele proorocii, in special pedepsele ale lui Dumnezeu pentru pacatele oamenilor au fost usurate daca omul s-a pocait: cazul regelui David si a proorociei pedepsei pentru omorarea lui Urie hititul sotul Batsebei, cazul regelui Ahab si a proorociei pentru omorara lui Nabot, cazul proorocului Ioana si a proorociei pentru cetatea Ninive... pe de alta parte predestinarea nu poate fi schimbata nicicum.

Cugetati un pic, daca cei 12 Apostoli ar fi fost predestinati sa fie Apostoli indeferent de vointa lor, atunci de ce Hristos inainte de a alege 12 Apostoli dintre ucenicii sai a petrecut nopatea in rugaciune si abia apoi i-a ales (Luca 6,12-13)? daca totul ar fi fost stabilit dinainte, atunci nici macar nu ar mai fi fost vorba de alegere si nici nu ar mai fi fost trebuita de rugaciune. daca exista vreo proorocie individuala cu privire la cei 12 Apostoli cu siguranta ca Hristos ar fi stiut-o si ar fi implinit-o. Sigura proorocie este cea despre tradarea unuia dintre Apostoli dar nu se zicea care... ci doar ca unul dintre ei va trada va muri (dar nu se zicea cum va muri) si va fi inlocuit (psalmul 108).

Last edited by Eugen7; 30.08.2010 at 20:57:24.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.08.2010, 21:01:56
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Libera vointa e in functie de constiinta fiecarui om ear el se poate misca in acest spatiu al constiintei pe care o are si pe care sio poate desavirsi(ridica la o constiinta mai inalta) in timp atunci cind sa ridicat pe o treapta mai inalta a constiintei aria lui de actiune se mareste ear prorocia nu se mai poate face de orcine asupra lui ci doar de cineva care este cu mult mai sus decit el de asta prorocia despre DOMNUL IISUS HRISTOS A FOST FACUTA DE DUMNEZEU TATAL si nu de proroci ci ei doar au transmis ce li sa spus pentru ca DUMNEZEU lucreaza prin oameni. Ear ceea ce trebuie sa se intimple pe pamint nu depinde de un om ci de faptele tuturor oamenilor si a entitatilor care sint in alte planuri atunci ceea ce mi se intimpla mie poate fi predestinat de actiunea cumulata a tuturor pentru ca eu nu pot alege decit ce este aratat in materie sau in sufletul meu in functie de constiinta mea .Predestinarea sau prorocia care sint una si acelas lucru chiar daca nu vrem sa credem asta se poate face in aceste conditii.
Pentru DUMNEZEU totul este predestinare = prorocie pentru ca stie ce va fi.

Nu uita ca liberul arbitru este in functie de constiinta omului.
EX.
Un om care are probleme psihice nu poate intelege ceea ce intelegi tu ear libertatea ta este cu mult mai mare fata de libertatea lui ma refer la libertatea de a alege constient nu la intimplare(nu exista intimplare).
Imagineazati ce diferenta este intre noi si DUMNEZEU dar diferenta dintre un om bolnav psihic si noi nu este prea mare.
Cred ca vreti sa spuneti ca liberul arbitru al omului e supus la
tot felul de constrangeri: istorice, de mediu, de educatie, de
sanatate, de constiinta, etc, si ca de aceea nu ar avea o marja
prea mare de alegere. In plus am fi limitati si de actiunile celor
din jurul nostru si a celor de deasupra noastra. Da, e adevarat
ca suntem limitati in liberul nostru arbitru de multe conditii ce
tin si de noi si de altii, dar totusi n-as merge pe varianta ca
suntem predestinati. Iar de la prestiinta la predestinare e un
salt cam mare si nu cred ca Dumnezeu il face, pentru ca daca
l-ar fi facut atunci ar fi creat roboti umani si roboti ingeri si
n-ar mai fi existat cadere, pacat si moarte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.08.2010, 21:05:05
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Da,cu siguranta ca exista predestinare.Si predestinarii,adica asa cum ti-a fost scris sa te nasti,sa traiesti si sa mori,NU ai cum sa i te opui...
De exemplu,daca cineva se naste orb este mai mult ca sigur ca nu a fost alegerea lui sa se nasca asa,ci a fost o predestinare.Omul respectiv nu are altceva de facut decat sa isi duca crucea pana la capat.Si multe alte cazuri asemanatoare.

E adevarat ca de multe omul face prostii,greseli si mai apoi arunca vina lor asupra destinului,nu asupra propriei persoane,dar asta e cu totul altceva.....
Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.08.2010, 10:02:01
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Da,cu siguranta ca exista predestinare.Si predestinarii,adica asa cum ti-a fost scris sa te nasti,sa traiesti si sa mori,NU ai cum sa i te opui...
De exemplu,daca cineva se naste orb este mai mult ca sigur ca nu a fost alegerea lui sa se nasca asa,ci a fost o predestinare.Omul respectiv nu are altceva de facut decat sa isi duca crucea pana la capat.Si multe alte cazuri asemanatoare. ...
.
E aberant ce spui. Hristos si Sfanta Scriptura si bieninteles invatatura crestina ortodoxa spune altceva:
"1. Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere.
2. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?
3. Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu. " Ioan 9,1-3.


Daca spui ca esti ortodox citeste te rog comentariul Sfantului Chiril al Alexandriei la Evanghelia Dupa Ioan (pag 459-460).

"Spusa aceasta este greu de explicat și foarte nelămurită și de aceea nu e un lucru
neînțelept a trece peste ea din pricina greutății de-a o înțelege. Dar ca nu cumva, nerezolvând niște păreri iudaice, să lași o tulburare înrudită cu a acelora, ca o rădăcină veninoasă odrăslită din ele, după cuvântul lui Pavel (Evr. 12, 15), căci ar putea bănui unii că trupurile oamenilor au fost chemate ca să se arate în ele lucrurile lui Dumnezeu, e de trebuință să spunem câteva cuvinte și spre respingerea unor vătămări ce provin din ele și să nu îngăduim nici o pătrundere a unor cugetări rătăcite. Că Dumnezeu nu adaugă fiilor păcatele părinților, dacă nu sunt părtași relelor purtări ale acelora, și că nici încorporarea sufletului nu provine din păcate de mai înainte , am dovedit-o mai sus. Hristos le-a respins într-un mod iscusit ca absurde pe amândouă, de vreme ce Dumnezeu cunoaște toate, sau, mai degrabă, de vreme ce este El însuși Vistiernicul tuturor lucrurilor noastre și Dăruitorul celor cuvenite sau datorate tuturor. Căci, spunând că orbul n-a păcătuit și deci nu suferă orbirea pentru aceasta, respinge ca un lucru nebunesc a se socoti sufletul omului vinovat de păcate anterioare trupului. Iar spunând clar că nici părinții n-au păcătuit, respinge și părerea nebună a iudeilor. Învățând deci pe ucenici cât era nevoie să știe, prin respingerea acelor păreri, arătată de noi adineauri, și dăruindu-le lor atât cât era necesar omului spre cunoștință, și nimic mai mult, adaugă limpede că pricina pentru care s-a născut acela orb nu poate fi găsită în nici un păcat anterior, atribuind numai firii dumnezeiești cunoștința și iconomia tuturor acestora.

Dar în chip foarte folositor dă și un alt răspuns: „Ci ca să se arate lucrurile lui
Dumnezeu în el.” Dar va zice cineva: Oare ne dă prin acestea Domnul ca o dogmă că se
întâmplă trupurilor oamenilor să pătimească numai ca să se arate lucrurile lui Dumnezeu
în ele? Mie mi se pare că e cu totul prostește să cugete cineva astfel. Căci nu spune acestea ca o dogmă, cum ar putea socoti cineva. Căci unora li se întâmplă să sufere din pricina păcatelor, aflăm de multe ori din Sfintele Scripturi. Fiindcă Pavel scrie clar
către cei ce îndrăznesc să se apropie de sfântul altar cu picioarele nespălate și să se atingă cu mâna întinsă și neevlavioasă de Cina tainică: „De aceea sunt între voi mulți neputincioși și bolnavi și mor destui. Căci dacă ne-am judeca noi pe noi înșine, n-am fi
judecați. Iar judecați fiind de Domnul, suntem certați, ca să nu fim osândiți împreună
cu lumea” (I Cor. 11, 30-32). ...

Dar ca nu cumva, tăcând cu totul, să-i provoace să întrebe iarăși, ca să se apere de aceasta, zice în forma unui răspuns datorat: „ci ca să se arate lucrurile lui Dumnezeu întru el.” Prin aceasta spune într-un cuvânt mai simplu:Nu s-a născut acest om orb pentru păcatele lui sau ale părinților, dar, deoarece i s-a întâmplat să pătimească aceasta, e cu putință ca și în el să se slăvească Dumnezeu. Căci, odată ce printr-o lucrare de sus e eliberat de boala ce-l necăjește și-l chinuiește, cine nu va admira pe Doctor? Cine nu va vedea în el puterea Celui ce l-a vindecat? Acest înțeles socotesc că se află în spusa de față. Dar cei înțelegători pot descoperi și lucruri mai desăvârșite. Iar deoarece unii socotesc că au un motiv de sfadă în spusa că omul s-a născut orb ca să se slăvească Hristos în el, le vom spune iarăși: Oare numai acela era orb din naștere în toată Iudeea în vremea venirii Mântuitorului nostru, și nici un altul? Socotesc că vor recunoaște, fără voie, că erau din aceștia o mulțime greu de numărat în toată țara. Cum deci numai unuia singur sau unui alt mic număr Și-a arătat Hristos bunătatea Lui?"

CONCLUZIE: Orice marturiseste crestinismul ortodox nu se abate de la invatatura Sfintilor Parinti! (care spune clar ca nu exista predestinare, adica omul prin libertatea ratiunii este singurul care decide pentru faptele lui si nu Dumnezeu. daca nu ar fi liber sa aleaga intre bine si rau omul nu ar putea fi nici judecat si nici rasplatit corespunzator - cu rai sau cu iad - pentru alegerea lui, vazut in fapte nu in cuvinte).
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.08.2010, 10:10:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Acesta este omul zilelor noastre. Ii este mai usor sa creada in predestinare, decat sa depuna tot efortul sa lepede tot ceea ce este stricacios in el.

Pai daca ar exista predestinare, atunci nu ar mai trebui sa avem Taina Spovedaniei, ca cele facute nu au fost rezultatul vointei noastre, ci ne-au fost predestinate de Dumnezeu. Iar a lupta impotriva lor, ar insemna sa luptam impotriva lui Dumnezeu. Deci, curata nebunie.

P.S. Nu exista predestinare.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 31.08.2010, 11:54:56
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
va rog sa intelegeti ca predestinarea nu este tot una cu proorocia. (eu nu am pareri proprii, eu ma multumesc sa inteleg si sa marturisesc credinta crestin ortodoxa pe care o invat de la Sfintii Parinti in principal si folosind metodologia lor.)

proorocia si predestinarea:
ce au in comun: ambele vorbesc despre un viitor care va fi implinit.
ce le diferentiaza: pai in cazul proorociei, omul vede in Duhul Sfant viitorul care depinde si de alegerea si de decizia omului (asa cum am aratat mai sus, Hristos a ales sa se intrupeze si sa ne mantuiasca, Maica Domnului a ales sa faca voia lui Dumnezeu, parintii unor sfinti prooroci au ales sa stea in post si in rugaciune pentu a naste copii pe care sa ii daruiaca lui Dumnezeu), iar cazul predestinarii cel care decide este numai Dumnezeu, iar omul este o simpla marioneta care urmeaza planul lui Dumnezeu indiferent de vointa lui proprie.

Unele proorocii, in special pedepsele ale lui Dumnezeu pentru pacatele oamenilor au fost usurate daca omul s-a pocait: cazul regelui David si a proorociei pedepsei pentru omorarea lui Urie hititul sotul Batsebei, cazul regelui Ahab si a proorociei pentru omorara lui Nabot, cazul proorocului Ioana si a proorociei pentru cetatea Ninive... pe de alta parte predestinarea nu poate fi schimbata nicicum.

Cugetati un pic, daca cei 12 Apostoli ar fi fost predestinati sa fie Apostoli indeferent de vointa lor, atunci de ce Hristos inainte de a alege 12 Apostoli dintre ucenicii sai a petrecut nopatea in rugaciune si abia apoi i-a ales (Luca 6,12-13)? daca totul ar fi fost stabilit dinainte, atunci nici macar nu ar mai fi fost vorba de alegere si nici nu ar mai fi fost trebuita de rugaciune. daca exista vreo proorocie individuala cu privire la cei 12 Apostoli cu siguranta ca Hristos ar fi stiut-o si ar fi implinit-o. Sigura proorocie este cea despre tradarea unuia dintre Apostoli dar nu se zicea care... ci doar ca unul dintre ei va trada va muri (dar nu se zicea cum va muri) si va fi inlocuit (psalmul 108).
Nu miai raspuns la intrebare si te mai intreb o data .
Ce este apocalipsa dupa Ioan prorocie sau predestinare a omenirii ?
Noi putem face ceva inpotriva acestui sfirsit tragic ?



Uite ce spune la inceputul apocalipsei dupa Ioan.




[COLOR=black][COLOR=#ffffff][/COLOR][COLOR=#ffffff] - [/COLOR]Condiții de utilizare[/COLOR]
Reply With Quote
  #57  
Vechi 31.08.2010, 12:20:47
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca vreti sa spuneti ca liberul arbitru al omului e supus la
tot felul de constrangeri: istorice, de mediu, de educatie, de
sanatate, de constiinta, etc, si ca de aceea nu ar avea o marja
prea mare de alegere. In plus am fi limitati si de actiunile celor
din jurul nostru si a celor de deasupra noastra. Da, e adevarat
ca suntem limitati in liberul nostru arbitru de multe conditii ce
tin si de noi si de altii, dar totusi n-as merge pe varianta ca
suntem predestinati. Iar de la prestiinta la predestinare e un
salt cam mare si nu cred ca Dumnezeu il face, pentru ca daca
l-ar fi facut atunci ar fi creat roboti umani si roboti ingeri si
n-ar mai fi existat cadere, pacat si moarte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Libertatea pe care o da DUMNEZEU omului e in functie de constiinta omului nu de constiinta LUI DUMNEZEU.Omul are limite pe care nu le poate trece pentru ca altfel toti oamenii ar putea depinde de un singur om si nu cred ca ar vrea asta DUMNEZEU.
EX.Un om ar putea sa detoneze toate armele nucleare si sa termine cu rasa umana de pe pamint dar DUMNEZEU nu ingadue acest lucru si il limiteaza doar la ce ii este lui necesar pentru a dobindi mintuirea .Aceasta mintuire o poate dobindi in limita constiintei lui pe care o detine ear cu timpul daca el poate sa o dezvolte atunci DUMNEZEU ii mareste capacitatea de a putea decide peste mai multi oameni dar el nu poate decide sfirsitul umanitatii ci doar ce este la nivelul sau de constiinta.

Libertatea omului(liberul arbitru)nu pote fi mai mare decit constiinta omului pentru ca ar provoca mari daune altor oameni.Liberul arbitru se manifesta pina la marginile costiintei omului nu mai mult ear ce este peste aceste margini e indrumare divina sau de la rau care este predestinare pentru ca nu este infaptuita de omul in cauza.Bineinteles ca DUMNEZEU nu ne lasa sa ne strivim sub crucea pe care o avem de dus de aceea a trimis pe DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS pe pamint.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 31.08.2010, 14:19:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Nu miai raspuns la intrebare si te mai intreb o data .
Ce este apocalipsa dupa Ioan prorocie sau predestinare a omenirii ?
Noi putem face ceva inpotriva acestui sfirsit tragic ?
Nu iti raspund eu, ci Sfanta Scriptura spune clar ca Apocalispsa Sfantului Ioan este proorocie (nicidecum predestinare). Adica acest sfarsit tragic (doar al oamenilor rai evident) este ales exclusiv de oameni (prin pacatele lor) nicidecum impus de Dumnezeu (prin predestinare):

"Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele proorociei și păstrează cele scrise în aceasta! ..."Apocalipsa 1,3
" Apoi mi-a zis: Să nu pecetluiești cuvintele proorociei acestei cărți, căci vremea este aproape. ...
Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți...
... Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, ... "Apocalipsa 22,10,18-19


Omul are libertatea sa se pocaiasca pana in ulita clipa a vietii lui. Hristos spune clar:
"Și nu voiți să veniți la Mine, ca să aveți viață!" Ioan 5,40 ceea ce atrage judecata atat individuala cat si a omenirii intregi "Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele. " (Ioan 3,19)

Iar daca te gandesti ca "Ziua celei de-a doua veniri a Domnului" este fixata exact (adica "batuta in cuie" si nu poate fi schimbata) privit din sistemul de referinta al omului (si al ingerilor) nu este nicidecum asa. Stim ca Hristos va veni si se vor implini toate proorociile dar de om depinde ziua judecatii... caci Dumnezeu indelung rabda doar doar ne-om pocai.

Desigur ca cei buni abia asteapta sa vina Hristos caci pentru ei este prilej de bucurie si de viata... caci chinul si moartea vesnica este doar pentru cei pacatosi si rai.
"se cuvine vouă să umblați întru viață sfântă și în cucernicie. Așteptând și grăbind venirea zilei Domnului, din pricina căreia cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi! " II petru 3,11-12

Daca ziua aceea ar fi predestinata, apoi s-ar stii exact si de catre ingeri si de catre oameni , caci predesinarea tocmai aceasta inseamna exactitate, precizie... pentru ca repet in predestinare Dumnezeu e singurul care decinde (libertatea omului de a alege ce vine din ratiune fiind inutila).
Pe cand daca este doar proorocita noi stim ca se va intampla dar nu stim cand (prinvind din sistemul de referinta al omului si al ingerilor) pentru ca omul decide prin faptele lui cand se va intampla... mai repede sau mai tarziu (asa cum am aratat in citatul de mai sus al Sfantului Petru).
"Iar despre ziua aceea și despre ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl. " Marcu 13,32

Ca lupta intre bine si rau este un proces continuu, dinamic in fuctie de alegerea omului o arata foarte clar si Sfantul Pavel:
Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credință și nu se va da pe față omul nelegiuirii, fiul pierzării,...
Și acum știți ce-l oprește, ca să nu se arate decât la vremea lui. " II tesaloniceni 3,1-6.


Asadar sa luam aminte...

va rog sa studiati aceste aspecte la Sfintii Parinti de la care si eu invat doctrina crestin-ortodoxa. Acolo veti gasi raspunsurile ortodoxe la toate intrebarile dumneavoastra... explicate de oameni care au trait in sfintenie si cu siguranta ei explica mult mai bine aceste adevaruri... decat mine, care sunt un om pacatos, cu patimi.

"Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul".

Last edited by Eugen7; 31.08.2010 at 14:23:55.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 31.08.2010, 14:26:35
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post O scurta parere despre Apocalipsa

http://www.crestinortodox.ro/editori...psa-88731.html

Citat de final din linkul de mai sus: ,,Atunci cand Biserica a inclus aceasta carte in canonul cartilor Noului Testament, ea a dobandit un mesaj pentru noi toti, un mesaj care nu se sprijina direct pe planul eshatologic al lui Ioan, ci pe temeliile teologice ale sperantei crestine, pe care s-a sprijinit si planul lui. Aceste baze teologice intereseaza pe crestinul contemporan. Intregul discurs eshatologic al lui Ioan ne ajuta sa intelegem sensurile teologice si gandirea profetului despre speranta crestina.

Un model de neurmat il constituie acea interpretare care a inteles sau intelege continutul Apocalipsei privind evenimentele istorice concrete ca aplicandu-se la evenimentele unei epoci ulterioare. Acest gen de erminie ignora aproape complet conceptiile teologice cutremuratoare ale cartii despre Dumnezeu, lume, existenta umana si societatea”

Privind lumea in care traim:

Este o constanta istorica pentru spiritual uman sa-si puna probleme cu privire la o posibila extinctie a rasei umane sau cu privire la momentul apocaliptic zugravit in scrierile teologice.Acesta tentatie,care de multe ori isterizeaza efectiv masele,face abstractie pina si de cuvintele Mantuitorului care a spus suficient de clar sa auda si surzii si sa vada si orbii: ,, "Iar despre ziua aceea și despre ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl. " (Marcu 13:32)

Ei bine, omul simte nevoia sa grabesca putin evenimentele,daca se poate chiar sa identifice momentul judecatii cu timpul in care traieste.Nimic nou din acest punct de vedere,si in anul 1000(am o lunga lista de profetii ratate pe acesta tema) oamenii au crezut ca vor vedea sfarsitul lumii.Se aduc multe argumente referitoare la asprimea vremurilor in care traim,la inechitatile si abuzurile existente,la cele ce se intimpla si ne revolta dar in fata carora nu avem mereu raspuns.Si in acest caz se ignora,dintr-un exces al fanatismului fara rost,cele spuse de Mantuitor : ,, Și veți auzi de războaie și de zvonuri de războaie; luați seama să nu vă speriați, căci trebuie să fie toate, dar încă nu este sfârșitul.”(Matei 24:6-8)

Ce este si mai sinistru,si am constat asta mai prin toata lumea si prin toate culturile,este ca exista suficient de multi dezaxati,nici macar cu o pregatire teologica autorizata,indivizi obscuri,nu persoane autorizate,care declanseaza acesta psihoza colectiva din obsesia de a deveni,in sfarsit, ,,martiri" conform viziunii lor demente asupra lumii.Sper sa nu va intalniti niciodata in viata cu un asemenea personaj.

Mai mereu acesti iluzionisti ai iadului agita steagul sfarsitului in timp ce cohorte de inocenti se rostogolesc pe panta panicii colective.De multe ori acest radicalism se termina cu decesul unor nevinovati precum in cazul sectei davidienilor lui David Koresh.In alte cazuri,biete suflete macinate si in deriva sunt masacrate pe viata de catre cei care nu participa niciodata in prima linie a nebuniei.La final,cand ceata mistificarii se risipeste,apare invariabil intrebarea:,,cum s-a putut intimpla asa ceva?”Foarte rar raspund cei care declanseaza nebunia.

Personal inca imi rasuna in memorie dialogul dintre Koresh si un agent FBI,cu putin inaintea declansarii tragediei de la Mount Carmel(Wacco,Texas):

Koresh: "What is Christ revealed as, according to the fourth seal?"
FBI: "Pale... a rider on a pale horse."
Koresh: "And his name is what?"
FBI: "Death."
Koresh: "Now, do you know what the name Koresh means?"
FBI: "Go ahead..."
Koresh: "It means Death”

Ce a urmat se poate descrie infiorator de simplu: singe,gloante,foc si multe cadavre.O ,,apocalipsa" ce putea fi evitata.De acest gen de nebunie cred ca trebuie sa ne ferim.Problema nu este ,,cand vine" ci cum ne va gasi pe fiecare.

Last edited by Scotianul; 31.08.2010 at 15:24:41.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 31.08.2010, 14:34:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Acesta este omul zilelor noastre. Ii este mai usor sa creada in predestinare, decat sa depuna tot efortul sa lepede tot ceea ce este stricacios in el.

Pai daca ar exista predestinare, atunci nu ar mai trebui sa avem Taina Spovedaniei, ca cele facute nu au fost rezultatul vointei noastre, ci ne-au fost predestinate de Dumnezeu. Iar a lupta impotriva lor, ar insemna sa luptam impotriva lui Dumnezeu. Deci, curata nebunie.

P.S. Nu exista predestinare.
Frumos spus. sucurt si la obiect.
subscriu la cele afirmate.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre predestinare Savonarola Biserici Protestante 10 24.10.2011 08:38:15
Despre prestiinta si predestinare gelu001 Intrebari utilizatori 1 22.02.2010 17:05:48