Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2014, 04:53:21
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit Lăsarea "tămâii Satanei"

Salutări fraților, am nevoie de ajutorul vostru în legătura cu problema mea.

Pe 1 ianuarie 2014 i-am promis mamei mele că nu mai fumez în viața mea și că am să las țigările orice ar fi. Acum în prezent este 4 dimineața când vă scriu și intru in a4-a zi făra să fumez dar ma simt foarte rău.
Am niște stări de rău..mă doare în piept, transpir, simt că mă sufoc, simt nevoie să-mi duc mereu mâna la gură, dorm foarte puțin noaptea și mă trezesc aproape din 2 în 2 ore, mă enervez din orice lucru minor și mă gândesc toată ziua numai la fumat.
Există anumite rugăciuni pentru cei care vor să scape de această patimă grea a fumatului?
Știu că fumatul este foarte rău din punct de vedere a sănătății și spiritualității și nu vreau să greșesc să încep din nou, de aceea vă întreb pe voi ce mă sfătuiți.
Aseară am visat că fumam cu rude de ale mele moarte în prezent și m-am speriat foarte rău, cred că dracul vrea mereu să fumez și să mă abat de la calea lui Dumnezeu și calea sănătății trupului meu. Dar am nădejdea cuvintelor marelui părinte Arsenie Papacioc: "Dracul este un tolerat, el nu este o putere. Puterea este de partea noastră, noi ne-am botezat."
Am să rezist n-am ce să fac, dacă cineva dintre voi care a fumat și a trăit aceleași lucruri ce trăiesc și eu să-mi lase un mesaj și să-mi dea un sfat din toată bunătatea lui. Am mare nădejde, n-am mai auzit până acum să moară cineva că s-a lăsat de fumat, ci doar invers.
Orice mi s-ar întâmpla, nu mă las cu niciun chip.

Să vă dea Dumnezeu sănătate.
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!
Reply With Quote