Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2009, 12:06:04
kmicick kmicick is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Mesaje: 3
Implicit Taierea motului, ruperea turtei

Oare de ce nașul nașilor fetiței mele, care este preot, ne-a interzis sa facem ruperea turtei în post?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2009, 13:12:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Tu de ce crezi? De ce nu l-ai intrebat?

Fiindca petrecerile nu isi au locul in post.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2009, 13:17:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kmicick Vezi mesajul
Oare de ce nașul nașilor fetiței mele, care este preot, ne-a interzis sa facem ruperea turtei în post?
Cu toate ca aceste practici nu au niciun temei potrivit invataturii si vietii Bisericii, aceasta nu le interzice. Insa, in legatura cu ele, preotii ne indeamna sa respectam perioadele de post randuite.

Parintele a vrut sa sublinieze ca nu este mai importanta "ruperea turtei/luarea motului" decat "vremea postului", punand in balanta folosul duhovnicesc pe care il putem dobandi prin fiecare. Altfel spus: "acum este vremea postului, celelalte pot sa mai astepte." In acest fel viata Bisericii oranduieste insasi viata noastra, daca noi alegem sa participam la ea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2009, 13:20:17
kmicick kmicick is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Mesaje: 3
Implicit

Inteleg ca daca am vreo zi de nastere sau ceva de genu in post....m-am nenorocit. Nelamurirea mea era era legata mai mult de faptul ca preotul se leaga de o sarbatoare precrestina, un obice pagan chiar, care n-are nici o legatura cu cele sfinte. Si nu e singura ocazie cand constat acest lucru.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2009, 13:25:52
kmicick kmicick is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Mesaje: 3
Implicit

Da marius22..corect si ms de precizare.
Inteleg ca preotul care ne-a zis "Treaba voastra..faceti cum vreti dar e pe raspunderea voastra" nu se referea la cine stie ce nenorociri, blesteme si alte prostii ce se vor abate asupra noastra ca nu-l ascultam
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2009, 14:06:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

De "blesteme" si "nenorociri", "binecuvantari" si "bucurii", au parte atat cei care postesc cat si cei care nu postesc. Acesta este un lucru ce tine de purtarea de grija a lui Dumnezeu, asupra fiecaruia dintre noi.

Deci, tinerea postului nu imi garanteaza o viata fara necazuri si nici una deplin fericita. Postul este numai o modalite prin care nu Il las singur pe Dumnezeu in purtarea Sa de grija asupra mea. Prin post vin si eu in intampinarea Sa, aratand in chip responsabil, ca nu sunt fara purtare de grija, fata de sufletul si trupul, pe care El mi le-a daruit spre mantuire.

Last edited by Marius22; 13.08.2009 at 14:11:34.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2009, 14:57:42
doruzak doruzak is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Mesaje: 9
Smile

Se intampla de cele mai multe ori sa dam importanta mai mare obiceiurilor
mostenite in popor decat sa facem ce trebuie legat de credinta noastra. La fel se facea si prin Oltenia cand in timp ce se juca hora miresei, se aducea o turta din grau copt si se rupea deasupra capului ei si se aruncau bucatile in cele patru puncte cardinale. Aici incepea circul:toate fetele mari care jucau hora, se aruncau disperate sa prinda macar o bucatica din turta, ca sa nu ramana nemaritate. Si se facea o harmalaie si o debandada de mai mare rasul.
La fel si cu taierea motului la copil. Am participat cu ani in urma la un ,,retez", pentru ca asa ii spune,unde nasul a trebuit sa taie buclele bietului bebelus, cu o aschie de stejar
adusa de,, mamaia de la tara'' cu mare fast, timp de un sfert de ora, incat cel mic ajunsese in pragul lesinului de durere si de plans. Dar nu s-a lasat nimeni impresionat de chiraiala celui mic si pana nu i-au smuls cateva suvite din cap, nu s-au lasat. Cum sa tai cu o aschie
de lemn parul din cap?Asa zicea mamaia:sa creasca nepotelul cat stejarul......
Si apoi ca o hoarda infometata, cei prezenti acolo s-au aruncat intr-o hora , de credeai ca vine sfarsitul lumii. Pentru ce?
Hai sa fim seriosi. Mergi la biserica mai des cu cel mic si invata-l ce trebuie sa stie
cu adevarat un crestin.
Si daca este ziua cuiva in post nu cred ca este o tragedie. Te bucuri si-ti ureaza toti la multi ani pentru ca ti-a mai trecut un an din viata.
Dar asta este. Suntem oameni si ne bucuram din orice.
Sanatate sa fie, ca de restul ne ocupam noi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2009, 21:26:57
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Am intrebat odata un preot despre aceste traditii legate de taierea motului, colacii care trebuie dati nasilor de botez si mi-a spus ca Biserica nu a stabilit nicio randuiala in acest sens. Sunt doar traditii inventate de oameni care vor sa gaseasca prilejuri de "a avea motiv sa se intalneasca pentru a chefui lumeste" (l-am citat pe preot).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.01.2011, 18:06:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cu toate ca aceste practici nu au niciun temei potrivit invataturii si vietii Bisericii, aceasta nu le interzice.
Eu cred ca le interzice, de vreme ce nu avem o randuiala pentru acest obicei. Din cate stiu, in Molitfelnic, nu exista o rugaciune/rugaciuni in acest sens.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ruperea turtei si taierea motului Dumitru73 Generalitati 39 31.05.2013 18:42:37
ce inseamna 'taierea imprejur' mihaisepo Despre Sfanta Scriptura 5 21.10.2012 13:23:48
Taierea sub limba magdaiordache Vrajitoria 16 17.06.2012 14:48:05
Taierea imprejur!! Templier Knight Din Vechiul Testament 12 13.02.2011 10:06:19
tairea motului la bebelusi de 1 an de zile nicoletajuravle Generalitati 18 02.10.2007 16:18:09