Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 10.02.2012, 20:31:37
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De mult suntem otraviti cu tot felul de chimicale, nu este ceva nou. Acum insa vor sa legalizeze acest program. Vor sa controleze totul si sa ne dea numai ce vor ei, adica otrava. Asa au incercat sa distruga si pietele noastre, in care de bine de rau mai gasesti si tarani cinstiti si cu frica de Dumnezeu, tarani la care mai gasesti un produs autentic de calitate. Interzic menta, usturoiul si altele considerandu-le droguri, insa drogurile le legalizeaza. Este evident ce planuri "marete" au. In loc sa cultivam catina (tara noastra are potential) care nu necesita efort pntru a o intretine - noi le scotem si le distrugem. Sa nu mai vorbesc ce potential are tara noastra in agricultura, insa taranii si producatorii nostri sunt concurati de preturile si produsele de proasta calitate de din afara. Aici e statul de vina ca nu protejeaza producatorii interni. Ehee... ne vom intoarce la viata parintilor si bunicilor nostri care isi cultivau cu manuta lor legumele si fructele, iar animalul il cresteau in curte. Sunt multe de spus - au vandut tot, toata bogatia tarii noastre, toate resursele. Mai avem aurul dar vor sa-l vanda si pe asta.

Nu sa vreau sa fiu dramtic, insa vor veni timpuri grele, iar cine va avea un petic de pamant si va sti sa se gospodareasca acela va supravetui cu ajutorul lui Dumnezeu, in rest mila Lui. Nu vreau sa ma dau in stamba, dar nu degeaba "cant din fluier" cu naturismul meu "extremist". Cei care de acum se pregatesc cu un regim alimentar mai sarac, bazat pe cereale, legume, fructe aceia vor fi mai puternici in fata bolilor, virusilor si vremurilor sarace (de criza), aceia vor rezista in fata lipsurilor, adica vor putea posti mai usor.
Ai dreptate cu ce zici tu. Deși sunt adeptul unui comerț cât mai liber, statul ar trebui să impună serioase bariere tehnice pentru a împiedica produsele de proastă calitate să invadeze piața românească, altfel masele de oameni vor fi tentate să se orienteze către aceste produse proaste (pentru că sunt mai ieftine), iar producătorii noștri, la rândul lor, în încercarea de a-și diminua costurile pentru a nu fi eliminați de concurenții străini, vor recurge la aceleași metode ca și firmele din afară (tot felul de otrăvuri, pesticide, hormoni de creștere sau ce se mai folosește). Din nefericire, produsele bune sunt doar cele scumpe și puțini sunt cei care și le pot permite.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 10.02.2012, 20:32:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Iar cei care nu isi vor permite un petic de pamant? Nu vor mai primi ajutorul Lui Dumnezeu? Intreb ptr. ca sunt multi care stau la bloc, inclusiv eu.
Nu stiu cat de mult te va ajuta plecatul din tara, in sensul ca peste tot o sa fie vremuri grele si situatii similare. Crezi ca numai in Ro sunt aplicate aceste proiecte? Peste tot vor sa introduca.
Plecatul din tara poate fi o varianta buna de luat in calcul. Domnul a zis: "Cand veti fi prigoniti intr-o cetate,plecati in alta" (citez din memorie). Plus ca nu stiu de ce am impresia ca tarile ortodoxe vor fi cel mai dur atacate.

Parintele Adrian - Despre vremurile de pe urma (youtube)
Reply With Quote
  #413  
Vechi 10.02.2012, 20:32:58
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti! Ma aflu nou pe forum si imi doresc sa avem un schimb de idei generos, pe care sa-l fructificam in roade de credinta.
Ca un prim mesaj, dati-mi voie sa aduc slava lui Dumnezeu chiar si aici, pentru multele Lui binecuvantari.
Sa ne dea El intelepciunea sa ne pazim trupul sanatos, inclusiv prin hrana pe care o consumam. Si sa ne invredniceasca a trece cu folos si infranare timpul Sf. Post ce se apropie!
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #414  
Vechi 10.02.2012, 20:36:00
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Plecatul din tara poate fi o varianta buna de luat in calcul. Domnul a zis: "Cand veti fi prigoniti intr-o cetate,plecati in alta" (citez din memorie). Plus ca nu stiu de ce am impresia ca tarile ortodoxe vor fi cel mai dur atacate.

Parintele Adrian - Despre vremurile de pe urma (youtube)
Este o variantă demnă de luat în calcul, dar pentru asta ai nevoie de studii serioase (asta dacă vrei să duci o viață liniștită). Aș îndrăzni să zic că ar trebui luate în calcul țările din America de Sud sau țările emergente în general. Pentru moment, economiile lor sunt în creștere și încă nu au apărut semne rele. În schimb, mi-e teamă pentru Europa (și din cauza crizei și de ipoteza unui eventual război).
Reply With Quote
  #415  
Vechi 10.02.2012, 20:37:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti! Ma aflu nou pe forum si imi doresc sa avem un schimb de idei generos, pe care sa-l fructificam in roade de credinta.
Ca un prim mesaj, dati-mi voie sa aduc slava lui Dumnezeu chiar si aici, pentru multele Lui binecuvantari.
Sa ne dea El intelepciunea sa ne pazim trupul sanatos, inclusiv prin hrana pe care o consumam. Si sa ne invredniceasca a trece cu folos si infranare timpul Sf. Post ce se apropie!
Bine ai venit. Dumnezeu sa ne ocroteasca sufletul si trupul si sa ne ajute sa facem voia Sa.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 10.02.2012, 20:47:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Este o variantă demnă de luat în calcul, dar pentru asta ai nevoie de studii serioase (asta dacă vrei să duci o viață liniștită).
Ce viata linistita frate? Cand va incepe prigoana crezi ca va mai fi liniste? Problema se punea de supravietuire,in niciun caz de cum sa faci ca sa traiesti ca boieru...
Reply With Quote
  #417  
Vechi 10.02.2012, 20:53:03
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ce viata linistita frate? Cand va incepe prigoana crezi ca va mai fi liniste? Problema se punea de supravietuire,in niciun caz de cum sa faci ca sa traiesti ca boieru...
Depinde cum interpretezi „viață liniștită”. Tu înțelegi că înseamnă viață de boier. Eu înțeleg că înseamnă ești capabil să-ți asiguri măcar minimul necesar. Ca să te descurci în străinătate ai nevoie măcar de vreo 2 limbi străine bine știute (există posibilitatea să fii nevoit să migrezi din țară în țară) dar și de alte lucruri. Părerea mea este că, în plus, dată fiind ipoteza unor vremuri grele apropiate, trebuie să-ți și oțelești și trupul. Nu strică un sport sau să freci haltera acolo. Mai ales dacă luăm în considerare primitivismul anumitor popoare de pe Glob.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 10.02.2012, 20:53:31
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Va multumesc. Doamne miluieste!

Si pentru ca tot se vorbeste de alimentatie, vremea postului e una fericita, cand descoperim de multe ori retete culinare sau moduri de preparare noi, care printre altele, sunt si mult mai benefice pentru corp decat ceea ce consumam in mod obisnuit. Sunt atatea feluri de mancare, ce nu contin produse de origine animala, care sunt absolut gustoase. Si sanatoase!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #419  
Vechi 10.02.2012, 20:54:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Plecatul din tara poate fi o varianta buna de luat in calcul. Domnul a zis: "Cand veti fi prigoniti intr-o cetate,plecati in alta" (citez din memorie). Plus ca nu stiu de ce am impresia ca tarile ortodoxe vor fi cel mai dur atacate.

Parintele Adrian - Despre vremurile de pe urma (youtube)
Si cum iesi din tara fara sa treci de securitate cand vor incepe prigonirile? Gen aeroport,vama etc.? Nu mai bine te ascunzi in munti undeva? Prigoane vor fi peste tot.
"Măi, să știți că mulți vor pleca din țară, [NOTǍ - acest lucru îl putem observa cu toții urmează înnsă partea a doua] dar puțini se vor întoarce. Va veni vremea când ar dori să se întoarcă și n-or mai putea, căci România va fi înconjurată de flăcări”. Părintele nu prea era de acord să-ți părăsești țara. (profetii despre Romania, Pr.Arsenie Boca). Profetiile dansului despre Romania sunt in mare parte rele,numai de rau, insa sunt si cateva bune. In sfarsit. Fiecare va face cum crede.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 10.02.2012, 21:01:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Depinde cum interpretezi „viață liniștită”. Tu înțelegi că înseamnă viață de boier. Eu înțeleg că înseamnă ești capabil să-ți asiguri măcar minimul necesar.
Pai de la ideea asta plecasem,cum ai crezut ca ma refeream la altceva? Credeam ca tu esti cel care vede altfel "viata linistita". Ma rog.

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Părerea mea este că, în plus, dată fiind ipoteza unor vremuri grele apropiate, trebuie să-ți și oțelești și trupul. Nu strică un sport sau să freci haltera acolo. Mai ales dacă luăm în considerare primitivismul anumitor popoare de pe Glob.
Ha ha... cati ani am eu de sport nu o sa faci tu poate in toata viata ta de acum incolo. Deci sunt deacord cu sportul,insa nu ne mantuieste si nici nu ne scapa de vreun rau! De fiare am tras pana cadeam jos din picioare (la propriu). Cu ce m-a ajutat??

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Fiecare va face cum crede.
Nu neaparat dupa cum crede,ca daca facem "dupa ureche" iarasi nu e bine. Eu zic ca fiecaruia ii va dicta Dumnezeu (prin constiinta morala) care este cea mai buna cale pentru el. Pentru unii va fi bine sa plece in munti,pentru unii va fi mai ok la tara,si asa mai departe. Sa nadajduim in mila lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42