Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 11.03.2012, 17:31:55
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nici eu nu consider sportul benefic pentru un crestin.

In loc de sport,sunt mult mai adecvate metaniile si munca de zi cu zi.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 11.03.2012, 17:50:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
este vreo icoana in care un sfant (sfanta) apare cu periuta si cu pasta de dinti in maini? Sau cu telefonul mobil? Asta inseamna ca nu mai folosim aceste obiecte? Eu cred ca important este scopul cu care faci sport: pentru sanatate sau doar pentru a arata bine si a atrage privirile altora. Ce, in timp ce folosesti gantera nu poti sa spui rugaciuni? Sau in timp ce alergi? Doamne ajuta!
1. Se pot spune rugaciuni si in timp ce fumezi , si in timp ce furi la cintar, si in timp ce bei ... si orisicind . Este adevarat ca este o irosire , dar este spunere, ca sa zic asa ! Eu am vecini care fura apa calda din reteaua blocului si in prezent dar se spovedesc si se imparatasesc ca sfintii, de 15 ani ! Adica sufletul si faptele tale pot fi lovite de zadarnicie de nici nu gindesti , sau chiar mai mult, sa te osindesti fara a prinde chiar de veste !
Numai ca nu orice vorba in care pomenesti numele lui Dumnezeu sau alte , sunt si rugaciuni . Unii folosesc numele care definesc credinta ca sa injure ? Nici macar cugetarea continua la Dumnezeu nu este rugaciune . Una-i una si alta-i alta !
Am mai avut un prieten cu 3 ore mai inainte care confunda virtutea cu orice preocupare curenta ... si nu s-a inimplat nimic ! Nu se rupe nici acum ,,hirtia" daca mai gresiti si dvs.

Sigur , sportul nu este rau in sine ... nici mincarea nu este rea in sine decit atunci cind te imbuibi, nici vinul nu este rau in sine , decit atunci cind devi betiv , nici hainele nu sunt rele in sine decit atunci cind depasesc utilitatea fiereasca de a acoperi trupul , nici efortul fizic nu este rau in sine ca doar astfel muncim la metanii sau la munca fizica a serviciului sau a treburilor casnice ci el, efortul fizic, devine rau cind capata numele de sport chiar si numai pt. ,,intretinere" . Ce este aia: intretinere ? La care parinte ati citit asa ceva, o asemenea parere, ca inteleg ca cu icoanele aveti anumite rezerve intelectuale ?
Ori de cite ori avem indoieli asupara lucrurilor din viata noastra (daca si ne-am obisnuit simtul critic cu a genera indoieli) este bine sa revenim la vesnicul Pavel : ,,... multe lucruri imi sunt ingaduite , dar nu toate imi folosesc. Multe imi sunt ingaduite dar nu toate zidesc ! " Si atunci , cu ajutorul sfintului Ap. Pavel , lucrurile se vor clarifica !

2. Raspunsul dvs. despre icoane este lapidar si in virful limbii .

Aveam alte asteptari . Acum am luat act de modul de a gindi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.03.2012 at 18:04:10.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 11.03.2012, 18:11:07
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Te rog frumos să nu încadrezi sportivii în aceea i categorie cu be ivii, homălăii etc Sunt preo i care ne îndeamnă să facem sport, să luăm haltera în mână pentru a ne o eli trupul ca să fim pregăti i să ne apărăm familiile în vremurile din urmă! Iar dacă e ti o minge de grăsime sau un bă ambulant nu cred că po i să faci a a ceva!
Chiar nu cred că o persoană care face sport î i irose te timpul...Dimpotrivă, mai consumă din energia care ar putea fi folosită pentru a păcătui, se disciplinează, devine con tientă de puterea sa etc. E adevărat că sunt i oameni care practică culturismul, de exemplu, doar pentru a arăta bine i a atrage privirile i asta nu este bine.
Si eu va rog sa nu introduceti toate femeile in categoria necredincioase materialiste si sa nu spuneti ca dragostea e un mit pentru ca nu este adevarat! Ce tie nu iti place altuia nu face!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 11.03.2012, 20:57:21
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. ca sfintii sunt mai putin numerosi decit multimea credinciosilor ortodocsi mintuiti , va rog enumerati sfintii care au facut sport,sau care au invatat sa facem sport ,bineinteles din acela cumsecade, de bun simt si mai ales folositor trupului si nu dintr-acela badaranos, disgratios .
Si sfintii stiau ca trupul este templul sufletului dar nici unul macar nu a recomandat sa facem sport .
Enumeratii dvs. ca poate mie imi face memoria vreo sicana .
Sau poate ati vazut dvs. vreo icoana cu un sfint cu gantere sau extensor in mina , si mie mi-a scapat asa ceva !

Muncitul si disciplinarea trupului ca si mentinerea lui sanatoasa nu insemneaza sport
Am zis preoți, nu sfinți:P Doamne ajută!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 11.03.2012, 21:00:14
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Am zis preoți, nu sfinți:P Doamne ajută!
Preoti,sfinti ,crestini ,e universal valabil.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 11.03.2012, 21:01:14
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Si eu va rog sa nu introduceti toate femeile in categoria necredincioase materialiste si sa nu spuneti ca dragostea e un mit pentru ca nu este adevarat! Ce tie nu iti place altuia nu face!
Nu am făcut asta! Am zis că cele mai multe femei sunt necredincioase. Așa cum cei mai mulți bărbați sunt necredincioși. Și doar dragostea lui Dumnezeu este adevărată și cea a sfinților. Restul...ce pot să zic...hormoni, egoism, orgoliu, pasiune oarbă...Câți băieți și câte fete nu zic că se iubesc unii pe alții? Dar după cel mult câțiva ani se despart, ajung să se urască...ce dragoste e asta? E minciună, amăgire pură a diavolului ca să îl îndepărteze pe om de Dumnezeu! Sunt doar vise cu Făt-frumos și frumoasa din pădurea adormită...o astfel de „dragoste” se consumă rapid. Dragostea adevărată este eternă. Ca să poți iubi cu adevărat trebuie s-o faci în numele Domnului!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 11.03.2012, 21:48:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu nu inteleg necesitatea sportului...daca se aplica invatatura crestina si ne muncim trupul cu diverse treburi,daca ii mai ajutam si pe altii nevolnici cu mici treburi si ne abtinem de a manca mult,din placere nu cred ca mai sunt motive de a ne"intretine"corpul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 11.03.2012, 23:52:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Hmm... atata timp cat se vorbeste despre sport si muschi pt. mine cel putin devine interesanta discutia. Probabil o parte din useri isi amintesc de un avatar al meu care l-am folosit temporar. Da,am facut 9 ani de sport,si nu orice sport. In final,ultimii 1-2 ani am trecut pe sala,eram chitit de pus masa musculara. A fost bine,anii de experienta din urma in ceea ce privea sportul m-au ajutat enorm,asa ca am facut trecerea destul de usor,si ma descurcam excelent. In 3 luni am pus 11 kg,si am tot continuat... Va spun sincer ca devenise o obsesie sala. Ma uitam mereu in oglinda,mereu urmaream sa ma masor sa vad daca am mai pus 1 cm in brat etc. Era mandrie si in sala,sa fac cu greutati cat mai multe,mai mari,si pot spune ca ma descurcam in ceea ce priveste asta. Insa toata atentia mea se dirija catre sport,mancam extrem de mult,toata viata mea se rezuma la mancare,luam cam 5-6 mese pe zi lejer,plus suplimente. Luam proteine,aminoacizi,creatina si alte asemenea... ma indopam ca un curcan ce se pregateste de taiere. Era mandrie mare cand ieseam pe strada,numai la tricou mulat,ochelari de soare,rucsacu tinut pe un umar... Se uitau fetele la mine ce-i drept. Insa duhovniceste la ce mi-a folosit? La nimic sincer,si am ajuns pana la urma la vorba cuiva de la manastire care m-a atentionat din timp. Acum am mai slabit ce-i drept insa tot ma ispiteste diavolul sa ma reapuc iar. Ramane de vazut ce voi face,eu sincer sa fiu tind spre da,insa trebuie sa fiu mult mai cumpatat caci aceste lucruri pot vatama.

Si da,e adevarat ca multe fete asta cauta,baieti cu muschi,care sa arate bine. Normal ca daca respectivul are si bani e perfect. Insa nu stiu de ce conteaza atat de mult marimea trupului si nu a sufletului... Nu ma intrebati,caci nu stiu sa raspund.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 12.03.2012, 23:11:54
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Talking

Eu sustin tot ceea ce sustineam si la inceput.
Sunt oameni si oameni. Femei si femei. Unii gasesc dragostea adevarata, altii nu. Dupa cum ne e dat de Dumnezeu, dupa cum ne rugam si dupa ce fel de viata avem.
Si dupa cat de destepti suntem, asa incat sa trecem peste stereotipuri, si chiar sa gasim dragostea adevarata - fie ea chiar si ne-totala. Dar eu mai degraba cred ca, decat o dragoste nebuna, totala, perfecta, mai bine una mai calduta, dar cu MINTE.... tata :D

Cat despre nu stiu care tot emitea prostii de genul: o, omul, fiinta imperfecta cum poate sa gaseasca el dragostea... dragostea fiind perfecta... deci neputand fiind altfel decat adevarata, chestii de astea pot emite si eu... LA GREU....

In concluzie, Felicitarile mele annei care a pus punctul pe i.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 12.03.2012, 23:19:03
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

... Si eu ma gandesc destul de sincer sa ma apuc de caracatite, decat sa fac muschi. E o chestie care pune accent pe miscarile corpului, armonia mintii cu trupul..... atata ca ele sunt bazate in foarte mare parte pe meditatia zen, budista.... chiar daca sunt lovituri de aparare, de atac, etc, mai ales in privinta faptului ca nu stii niciodata ce ti se poate intampla si poate poate facand pe Jackie Chan indreptezi situatia probabila de... multe - furt, bataie, etc.
Atata ca uit si de Dumnezeu care efectiv le guverneaza pe toate, inclusiv asemenea situatii.... deci... ce sa fac?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29