Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.09.2022, 23:14:56
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Scuză-ma,cu riscul de a-mi lua sute de anateme,o să-mi dezvălui puțin din convingerile mai personale,deși incerc sa evit asta,din motive pe care o sa le vezi imediat..

Adică tu vrei sa spui că Iahve/Savaot/Elohim este Divinitatea supremă/Creatorul/Stăpânul Universului?

Adică o zeitate care își alege doar o "seminție" din toate creația,care își alungă creatura doar pt că nu l-a ascultat,care este sabotat din interior de către cel mai puternic înger al Sau ,care își trimite Fiul la moarte și care în ultimul Său mesaj vorbește despre distrugerea lumii....

Tu acesta crezi că este Dumnezeul adevărat???

Unul care crează confuzie,distrugere,care este incapabil să mențină ordine în creație....

Eu nu cred asta....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.09.2022, 23:16:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Roadele acestor hristosi mincinoși sau profeți falși.... Dă-mi voie să-ți spun că eu nu cred in eroare/erezie sau adevăr absolut in situația actuală a umanității...
Chiar Biblia - Noul Testament vorbește despre eres, după cum se vede ereticii nu erau niște oameni nevinovați, blânzi, de care se lua lumea fără motiv ci erau destul de agresivi și unii prigoneau creștinii:

Câteva referințe:

a.Iisus avertizează ucenicii să se ferească de aluatul fariseilor, saducheilor și al lui Irod:

Cap. 16
6. Iar Iisus le-a zis: Luați aminte și feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor.

Sfânta Evanghelie după Marcu
Cap. 8
15. Și El le-a poruncit, zicând: Vedeți, păziți-vă de aluatul fariseilor și de aluatul lui Irod.

a1. Eresul saducheilor nu crede în înviere și încearcă să-l prindă pe Iisus în cuvânt:
Sfânta Evanghelie după Matei cap 22.

23. În ziua aceea, s-au apropiat de El saducheii, cei ce zic că nu este înviere, și L-au întrebat,

b. Eresul saducheilor plini de pizmă aruncă în temniță apostolii pt că aveau trecere în popor:

15. Încât scoteau pe cei bolnavi în ulițe și-i puneau pe paturi și pe tărgi, ca venind Petru, măcar umbra lui să umbrească pe vreunul dintre ei.
16. Și se aduna și mulțimea din cetățile dimprejurul Ierusalimului, aducând bolnavi și bântuiți de duhuri necurate, și toți se vindecau.
17. Și sculându-se arhiereul și toți cei împreună cu el -cei din eresul saducheilor - s-au umplut de pizmă.
18.Și au pus mâna pe apostoli și i-au băgat în temnița obștească.

d.Eresul fariseilor tulbură cu impuneri luate de la sine putere fără sfat cu apostolii:
Faptele Sfinților Apostoli 15:6
6. Dar unii din eresul fariseilor, care trecuseră la credință, s-au ridicat zicând că trebuie să-i taie împrejur și să le poruncească a păzi Legea lui Moise.
24. Deoarece am auzit că unii dintre noi, fără să fi avut porunca noastră, venind, v-au tulburat cu vorbele lor și au răvășit sufletele voastre, zicând că trebuie să vă tăiați împrejur și să păziți legea,

e. Eresul e prilej de cernere
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 11
19. Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați.

d. Eresul e enumerat la categoria faptă a trupului, nu roadă a duhului
20.Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri,

f. Eresuri pierzătoare de suflet sunt strecurate prin gura unor prooroci și învățători mincinoși care ajung să-L conteste chiar pe Hristos,

A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru
Cap. 2
1. Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;

g. Apare un vrăjitor și prooroc mincinos (Bariisus/Elimas) care stă împotriva lucrării Apostolilor, plin fiind de toată răutatea și viclenia

6. Și străbătând toată insula până la Pafos, au găsit pe un oarecare bărbat iudeu, vrăjitor, prooroc mincinos, al cărui nume era Bariisus,
7. Care era în preajma proconsulului Sergius Paulus, bărbat înțelept. Acesta chemând la sine pe Barnaba și pe Saul, dorea să audă cuvântul lui Dumnezeu,
8. Dar le stătea împotrivă Elimas vrăjitorul - căci așa se tâlcuiește numele lui - căutând să întoarcă pe proconsul de la credință.
9. Iar Saul - care se numește și Pavel - plin fiind de Duh Sfânt, a privit țintă la el,
10. Și a zis: O, tu cel plin de toată viclenia și de toată înșelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmașule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?
11. Și acum, iată mâna Domnului este asupra ta și vei fi orb, nevăzând soarele până la o vreme. Și îndată a căzut peste el pâclă și întuneric și, dibuind împrejur, căuta cine să-l ducă de mână.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.09.2022 at 23:24:03.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.09.2022, 23:33:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...
Ce mă interesează pe mine este integrarea umanității in conștiința cosmică universală...

Pare utopic,dar a fi conectați toți la Sursă,cred că este idealul spiritual al planetei..
Ai grija ce-ti doresti ca asta-i promisiunea "cornului cel mic" si va amagi/pierde pe multi.
A inceput "sa creasca" de vreo 2 luni.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.09.2022, 00:10:07
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iisus a fost un revoluționar,un antireligios,dacă trăia acum îl vedeai la prosteste cu Greta și George Simon.Iti aruncă tarabele cu mătănii și icoane și biciuia babele pupătoare de moaște.
Cam agresiv sunteti in cuvinte despre Iisus, domnul Serafim :| . Nici eu nu sunt de acord cu ce ai spus. Greta, Simion sunt persoane total diferite fata de Iisus.

Iisus nu a fost revolutionar cu statul si iti zic si de ce, cand erau romanii in Ierusalim, populatia de acolo era in plina revolte cu ei. Iisus a spus cand a primit banul Cezarului: "Dati Cezarului, ce-i al Cezarului, si Domnului ce-i al Domnului."

"Dati Cezarului, ce-i al Cezarului" inseamna ca Iisus le-a spus sa faca ce le spune statul roman, sa plateasca datoriile fata de ei ca sa nu fie revolte/violente, iar oamenii pe Dumnezeu sa il urmeze in continuare si sa ii dea ce trebuie pentru mantuirea sufletelor lor (cainta, mila, mantuire, etc.)

Greta, si George Simion nu sunt adeptii zicalei "Dati Cezarului, ce-i al Cezarului", dar pentru show trebuie sa faca mici revolte pe strada. As putea spune ca Dumnezeu are un plan bun de partea lui Greta si Simion, dar .....eu stiu. In oameni nu trebuie sa avem incredere, doar in Dumnezeu.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.09.2022, 00:29:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul

Greta, si George Simion nu sunt adeptii zicalei "Dati Cezarului, ce-i al Cezarului", dar pentru show trebuie sa faca mici revolte pe strada. As putea spune ca Dumnezeu are un plan bun de partea lui Greta si Simion, dar .....eu stiu. In oameni nu trebuie sa avem incredere, doar in Dumnezeu.
Nici măcar cei doi nu seamănă, la Greta îi scrie tatăl ei textele, chiulește/chiulea de la școală când făcea revoluțiile alea climatice, acum când lumea va fi obligată de prețuri să stea în frig, foame, întuneric, fără călătorii va tăcea de frica revoltelor chiar a societății scandinave în care și așa traiul e scump, acum se vede practic ce voia ea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.09.2022, 01:08:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Uite aici o erezie din Crez, deviata de la Adevar, formulata(dupa parerea ta) de Sfintii Parinti insuflati de Duhul Sfant:
"...Fiul lui Dumnezeu, Unul nascut, Carele din Tatal S-a nascut,mai inainte de toti vecii."

Talcuirea parutu-mi-s-a mie si Duhului Sfant este urmatoarea:
Partea subliniata este incorect formulata deoarece creaza iluzia de timp, discreditand vesnicia, si dovedeste nasterea(la perfectul compus) ca fiind un fapt trupesc/material care a inceput si s-a sfarsit cu mult inainte de momentul vorbirii, ceea ce e imposibil la Dumnezeu, adaugand si situatia falsa ca Dumnezeu a devenit Treime dupa Fiul S-a nascut, caci inainte nu era Treime.

Corect este:
"...Fiul lui Dumnezeu, Unul nascut, Carele din Tatal e nascut, (din toti vecii-optional, deoarece e vesnic la timpul prezent)".
Timpul prezent e infinit, fara inceput si fara sfarsit, iar nasterea se refera doar la origine, nu la fapt/trup.
...


Nu o spun eu, o spune Biserica. Eretic e cel care îmbrățișează o erezie,nu care spun eu.
Eu ti-am expus (pe cât pot în mare, pe larg) care au fost ereziile combătute,fara a avea pretenția ca expunerea mea e fără cusur. Dacă dorești o expunere specializata o găsești în cărți.
Noi , ortodocșii, urmăm învățătura de credință a Bisericii noastre, Ortodoxe.

Acum fiecare își exprima părerea cum poate, iar fiecare la rândul său înțelege asa cum înțelege....
Însă învățătura de credință e clara,nu lasa loc interpretărilor.
Mulțumită Bunului Dumnezeu, Sfintelor Sinoade și Sfinților Părinți dacă păstrăm și urmăm învățătura nu rătăcim de la Adevar!
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Lasand la o parte bla-bla-ul intregului mesaj, care n-are legatura cu am postat eu, am redus postul tau cat sa zicem ca este relationat si din care putem intelege ca tu esti eretic fiindca imbratisezi Crezul (asa cum este spus in Biserica), dar nu esti deoarece nu a fost catalogat ca erezie de "Sfintii Parinti" care nu-s eretici ei insisi desi au "semnat" la Sinodul cretan...
Ce au semnat la Creta?
Nu conteaza ce-au semnat, ca "Mulțumită Bunului Dumnezeu, Sfintelor Sinoade și Sfinților Părinți dacă păstrăm și urmăm învățătura nu rătăcim de la Adevar!

Sa fii sanatos, Doamne ajuta!




P.S. Restul mesajului sters nu este un context inseparabil, este un "bla-bla" orbitor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 18.09.2022, 08:53:23
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lasand la o parte bla-bla-ul intregului mesaj, care n-are legatura cu am postat eu, am redus postul tau cat sa zicem ca este relationat si din care putem intelege ca tu esti eretic fiindca imbratisezi Crezul (asa cum este spus in Biserica), dar nu esti deoarece nu a fost catalogat ca erezie de "Sfintii Parinti" care nu-s eretici ei insisi desi au "semnat" la Sinodul cretan...
Ce au semnat la Creta?
Nu conteaza ce-au semnat, ca "Mulțumită Bunului Dumnezeu, Sfintelor Sinoade și Sfinților Părinți dacă păstrăm și urmăm învățătura nu rătăcim de la Adevar!

Sa fii sanatos, Doamne ajuta!




P.S. Restul mesajului sters nu este un context inseparabil, este un "bla-bla" orbitor.
Da, mărturisesc Crezul asa cum se citește în Biserică.
Nu am vorbit de Sinodul din Creta,ci de cele 7 Sinoade Ecumenice.
S-au rupt unii de Biserică din cauza Sinodului din Creta. Se numesc nepomenitori,adică nu pomenesc Episcopul, pentru că a participat la Sinod.
Au fost caterisiți. Își țin slujbele intr-o casa la o maica care ii urmează.
Mulți credincioși ravnitori au trecut acolo ,asa cum în trecut mulți au trecut la stiliști.
Nu e bla bla.
Nu ne facem alta Biserică.

Crezul care se citește în Biserica nu e eretic, faci niște afirmații uluitoare,nu știu de unde. Este Crezul pe care îl avem definitivat la Sfintele Sinoade.

Pentru ca eu nu m-am smintit din cauza Sinodului din Creta asta ma face eretic?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.09.2022, 10:25:00
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Scuză-ma,cu riscul de a-mi lua sute de anateme,o să-mi dezvălui puțin din convingerile mai personale,deși incerc sa evit asta,din motive pe care o sa le vezi imediat..

Adică tu vrei sa spui că Iahve/Savaot/Elohim este Divinitatea supremă/Creatorul/Stăpânul Universului?

Adică o zeitate care își alege doar o "seminție" din toate creația,care își alungă creatura doar pt că nu l-a ascultat,care este sabotat din interior de către cel mai puternic înger al Sau ,care își trimite Fiul la moarte și care în ultimul Său mesaj vorbește despre distrugerea lumii....

Tu acesta crezi că este Dumnezeul adevărat???

Unul care crează confuzie,distrugere,care este incapabil să mențină ordine în creație....

Eu nu cred asta....
Dumnezeu nu a ales doar o seminție ci a inspirat,insuflat întreaga omenire.
Însă doar acea seminție l-a ales pe El.
Celelalte popoare au ales închinarea la idoli , zei, puteri cosmice,planete,animale, creaturi. În spatele idolilor stăteau demoni, care astfel ii inrobeau pe oameni.
Tatăl minciunii,diavolul făcea asta.

Cel mai puternic înger a căzut din narcisism și mândrie. Prin liber arbitru. S-a întunecat, orbit și alege sa nu se reîntoarcă veșnic,nu Dumnezeu care primește pe oricine.
Iar Dumnezeu știe ca nu o va face dar nu mantuiește cu forța. Chiar dacă l-ar mântui pe Satana cu forța, Satana ar face din rai iad și el tot chinuit ar fi. Trebuie să își vindece boala, răutatea, viclenia prin pocăință și smerenie.Dar nu vrea.

Dumnezeu si-a trimis Unicul Fiu la moarte din dragoste fata de toți oamenii, ca să ii salveze de suferință, atât de mult ne iubește.

Iadul veșnic îl creează Satana, îngerii lui și oamenii care îl urmează. Nu Dumnezeu. Prin alegerile lor.
Fiecare va primi înapoi ceea ce a semănat.
Dacă lași în lume suferință veșnică ai parte de suferință veșnică.
E o dovada de iubire din partea Lui Dumnezeu ca ne spune adevărul, ca să ne ferim de rău și sa nu ajungem acolo.
Nietzsche și Freud au fost pictați în iad de Părintele Arsenie Boca ca și caderea Turnurilor Gemene din New York înainte de eveniment.
Nietzsche care a scris Antichirstul și pentru afirmația preluata în universitați: "Dumnezeu a murit" , nașterea noului om,supra-omului,care a schimbat fata lumii.
Freud pentru că a îndepărtat oamenii de Biserică, de duhovnici, criticând dogma Bisericii și propunând rezolvarea tuturor problemelor prin psihologie și psihologi.
Fiecare primește ce a lăsat în lume.
Iată cât de valoroasa e viața asta vremelnica pentru cea veșnică.
Când ieșim din trup,în veșnicie, avem parte de ceea ce suntem (ce am făcut, ce urmări am lăsat în urma).
Si Freud și Nietzsche, toți filozofii, psihanaliștii aveau ocazia sa se pocăiască și sa retracteze.
Dumnezeu e atât de bun ca i-ar fi iertat și mantuit.
Dar nu au făcut-o.

Iuda putea alege. Chiar după ce l-a trădat pe Domnul, spun Sfinții Părinți ca dacă mergea la Iisus și ii cerea iertare, îl ierta. Dar a ales sa se spânzure.
La fel si Arie,care e considerat un al doilea Iuda,ca tămăduia dumnezeirea lui Hristos, iar erezia lui cea mai periculoasa, putea sa se caiasca și sa retracteze. Dar nu a făcut-o.

Deci nu Dumnezeu ci omul alege focul veșnic.Dumnezeu ii spune sa nu facă asta.Si încearcă în toate modurile posibile sa îl întoarcă la pocăință. Dar nu trece peste liberul arbitru.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 18.09.2022, 13:28:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Uită-te puțin peste celelalte topicuri unde am vorbit despre asta....

https://www.crestinortodox.ro/forum/...ad.php?t=19603

https://www.crestinortodox.ro/forum/...ad.php?t=19576

https://www.crestinortodox.ro/forum/...ad.php?t=19184
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 18.09.2022, 21:17:02
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit O precizare punctuala care mi-a scăpat la ultimele postari

Fiul lui Dumnezeu care din Tatăl s-a născut mai inainte de toți vecii - nu creaza iluzia de timp, exprimarea vrea sa spună în afara timpului.
De asta nu interpretam de capul nostru.

Legat de Sinodul din Creta, viața litugica și sacramentala a Bisericii a fost aceeași înainte și după Sinod. Nu s-a schimbat nimic.
Cu excepția câtorva mai chițibușari care se uita la orice virgula în Scripturi, Sfinții Părinți și le place sa creeze dezbinare, certuri. Au încercat o schisma,dar nu le-a reușit.

La momentul respectiv Patriarhia a prezentat oficial punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe Române,un punct de vedere care a pus capăt încercărilor de dezbinare în Biserica a câtorva schismatici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare