Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.10.2008, 23:57:01
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit Carui Sfant i-ai multumi ?

Carui Sfant i-ati multumi daca a-ti avea ocazia pt binele facut voua direct?

eu , Sfantului Parinte Arsenie Boca pt ca mi-a daruit sotia. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2008, 01:00:43
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...MAICII DOMNULUI, CEA MAI MARE DECAT TOTI SFINTII INGERI SI SFINTII MARTIRI SI CUVIOSI, APOI SF.GHEORGHE, ocrotitorul meu, SF.NECTARIE DIN EGHINA, ca am de la duhovnicul meu o particica din Sf.sale moaste, SF.IOAN GURA DE AUR, SF.IOAN IACOB. SF.IOAN RUSUL, SF.PARSCHEVA... si inca multi... am mare Evlavie la Sf.Nectarie din Eghina... am trait N minuni cu dansul... E atat de grabnic ajutator...
"Minunat e Dumnezeu intru Sfintii Sai"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2008, 02:02:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prima data i-as multumi Maicii Domnului pentru ca m-a ocrotit cum nici mama mea n-ar fi putut. Cand eram mica, Ii priveam chipul intr-o frumoasa icoana si O admiram pentru faptul ca isi tine in brate cu atata dragoste Fiul. Doream sa ma tina in brate si pe mine . ( Parintii mei nu m-au prea rasfatat si acum nu-mi pare rau, dar atunci, poate din egoism, imi doream.) Minunat este ca Maica Domnului a inteles rugamintea mea de copil cu intelepciune duimnezeiasca , nu lumeasca si m-a aparat de f. multe ispite, m-a ocrotit si m-a incurajat sa merg pe un anumit drum. De aceea, cand rostesc cuvantul mama, eu ma gandesc in primul rand la Maica Domnului, si apoi la mama mea trupeasca.

Apoi i-as multumi Sfantului Nectarie care m-a ajutat sa-mi gasesc duhovnic: pe parintele Gabriel Nicu. Acesta este preotul care a dat sens vietii mele duhovnicesti, este preotul care m-a inteles ca nimeni altul, este preotul care mi-a vindecat sufletul, este preotul care mi-a schimbat viata si m-a ajutat sa privesc lumea cu alti ochi. Controversat sau nu, pentru mine acest preot este un sfant si Ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu ca mi l-a scos in cale.

Nu-i trec cu vederea pe Sfantul Antonie, pe Sfantul Nicolae, pe Sfanta Parascheva, pe Sfanta Teodora, si pe Sfantul Marcu de la Atena. pe Sfanta Ecaterina , pe Sfantul Serafim de Sarov, pe Sfantul Siluan Athonitul, pe Sfantul Ioan Botezatorul, pe Sfantul Ilie , pe Sfintii Arhangheli. Le sunt recunoscatoare acestora si Tuturor Sfintilor deoarece se roaga pentru noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2008, 06:41:41
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Cred ca as fi ignoranta daca as indrazni sa aduc multumire doar unora dintre sfinti... daca stau sa ma gandesc mai bine sunt convinsa ca ei toti se roaga pentru noi, indiferent daca noi ii aducem sau nu, in gandul sau in saraca noastra ruga....
Voi mentiona totusi cativa din cei care imi vin acum in minte:
-Maicuta Domnului pentru tot ajutorul ce mi l-a dat, STIUT dar mai ales NESTIUT
-Sfanta Maica Filofteia, ce m-a sustinut in suferinta mea, cu ani in urma,cand prigonita am fost de catre parinti, pentru credinta mea
-Sfantul Nicolae, care a adus in viata mea un om deosebit
-Sfantul Anton de Padova( acum stiu ca veti sari cu totii in capul meu, dat fiind ca sfantul Anton de Padova este un sfant catolic!!!!)care m-a scapat dintr-o mare primejdie, plus ajutor pe plan profesional
-Sf Pantelimon pentru toate problemele de sanatate
-Sf Nectarie pe care, spre rusinea mea, l-am descoperit doar de putina vreme, dar am inceput deja sa vad puterea sa
-Sf. Andrei care ocupa un loc special in inima mea....
Sf. Parinti Ioachim si Ana, care sper ca ma vor ajuta in dorinta ce o am......
Desi multi impartasesc pareri contradictorii cu privire la sfintenia sa, eu l-as enumera aici si pe Parintele Arsenie Boca.... a ascultat adesea strigatul meu disperat desi, cu obiectivism trebuie sa recunosc ca nu as fi meritat
-Sf Parascheva, Sf Dimitrie Basarabov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2008, 10:19:13
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai intai Maici Domnului, Sf. Nicolae, Sf. Mina
Si tuturor sfintilor, pentru ca toti se roaga pentru noi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2008, 11:08:50
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Stiu ca e imposibil sa stim toti Sfintii care ne-au ajutat.

Dintre minunile Maicii Domnului pot zice ca m-a intors de la prigonitor la cinstitor. Cam ca Sfantul Pavel de Dumnezeu, desigur nu la masura Sfantului Pavel . :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2008, 12:23:32
evika_evita evika_evita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

I-as multumi Sf.Mina(care din 1995 m-a ajutat enorm), Sf.Grigorie Decapolitul, SF.Nectarie si tuturor Sfintilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2008, 13:08:32
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu multumesc Preacuratei Fecioare Maria Maicuta Mantuitorului nostru si tuturor Sfintilor...dar adesea alerg la Sfanta cuvioasa maicuta noastra Parascheva care mereu mereu imi asculta ticaloasa mea de rugaciune si ma mangaie cu bunatea ei...nu am cuvinte sa spun de cate ori ma mangaiat Cuvioasa si Sfanta ....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2008, 13:09:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Le mai sunt recunoscatoare sfintilor care au scris carti ziditoare de suflet si celor care au scris carti despre sfinti si despre invataturile acestora, pilde si istorioare duhovnicesti. Multe raspunsuri la intrebarile mele am gasit citind scrierile Sfintilor: Lavrentie de Cernigov, Paisie Aghioritul si Arsenie Boca. Ma intristeaza sa aud ca si Parintelui Arsenie Boca i se cauta nod in papura. Evlavia poporului dreptcredincios este cea care conteaza.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2008, 23:01:12
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Parintele Arsenie Boca este SFANT!Numai cei ce nu cunosc vietile Sfintilor Parinti nu-i pot recunoaste sfintenia.Intr-una din prorociile sale a spus ca Romania va ajunge sa fie condusa de tigani iar aceesti tigani(cand zic tigani ma refer si la ecumenisti)nu vor sa-i recunoasca sfintenia pentru ca sa nu se simta condamnati.

Sfintii Parinti sunt minuni lucratoare pe Pamant ale Lui Dumnezeu.Sunt prea multi ca sa-i enumar si sa le multumesc aici!Cinstiti pe Sfinti caci lor le va da Dumnezeu slava sa judece popoarele.Sa-i marturisim aici cat mai avem timp ca si ei la randul lor sa marturiseasca pentru noi in fata Lui Hristos la Judecata de Apoi,Doamne ajuta!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
Cal.. sfant? Creutzfeldt Despre Biserica Ortodoxa in general 43 09.05.2012 13:00:53
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 19:16:21
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 00:11:34
A fi sau a nu fi sfant Florin-Ionut Generalitati 27 20.10.2008 17:52:59