Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.12.2008, 19:35:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
[...]
Intrebarea despre agnosticism este prost pusa iar o explicatie ar fi prea lunga si ar deturna subiectul discutiei. Daca doresti detalii, contacteaza-ma cu un esaj privat.
Frate, eu nu am facut decat sa afirm si sa sustin faptu ca El exista, fara nici un pic de indoiala. Acum ca tu esti pe-o pozitie destul de confuza in ceea ce priveste existenta Lui e doar problema ta cu care te confrunti, si ca atare tu stii ce vei face si ce vei crede in viata ta.
Citat:
În prealabil postat de silverstar
De la ideea ca preotul nu-i decat un martor, pana la cea in care Dumnezeu ne iarta si fara preot, si fara taina spovedaniei, nu e decat un pas, foarte mic, chiar, in mintea unora.
Cine trage astfel de concluzii, treaba lui, dar eu nu am vrut sa dau de inteles asta. Iar daca am smintit cumva si asta tinzi sa crezi, recomand tuturor sa mai asculte/citeasca odata cu atentie sporita molifta Sf. Vasile dinaintea spovedaniei, sa se inteleaga lamurit cum ca preotul este un martor la taina spovedaniei, iar apoi are si obligatia de a sfatui ori de a mustra pe cel venit la marturisire.
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Parerea mea e ca preotul are un rol activ de indrumare, trebuie sa fie credincios, fin cunoscator al psihologiei umane, al radacinilor pacatelor, charismatic, bun orator si cantaret. Doar o parte din acestea consider ca se poate invata.
Da, are, insa degeaba este preotul in fel si chip, daca cel care se duce pentru a cere cuvant de folos nu face ceva in plan practic. In rest vorbele-s de prisos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2008, 19:55:36
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Smile

Citat:
În prealabil postat de silverstar
De la ideea ca preotul nu-i decat un martor, pana la cea in care Dumnezeu ne iarta si fara preot, si fara taina spovedaniei, nu e decat un pas, foarte mic, chiar, in mintea unora.
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Parerea mea e ca preotul are un rol activ de indrumare, trebuie sa fie credincios, fin cunoscator al psihologiei umane, al radacinilor pacatelor, charismatic, bun orator si cantaret. Doar o parte din acestea consider ca se poate invata.
[SIZE=2][COLOR=green]Eu n-am postat nicaieri asa ceva. Nu-mi apartin mie aceste postari, aceste cuvinte. Cred ca undeva e o greseala, confuzie. Cand preotul la care am apelat o sa-si ceara iertare pentru ca a gresit, poate doar atunci voi gandi altfel despre preoti... Pana atunci, insa nu ma intereseaza...[/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2008, 22:51:18
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

parintele Arsenie Boca a dat un raspuns extraordinar acelor femei care au venit la dansul sa i se plnaga de preotii lor: "Nasteti-i!"
Scurt si cuprinzator!!!

Atat timp cat parintii nu-si mai educa copiii in spirit religios, duhovnicesc, nu-i invata sa se fereasca de pacat, si ei insisi nu duc o viata de sfintenie, NU vom avea preoti sfinti! Daca cititi vietile Sfintilor, vedeti ca majoritatea au fost crescuti, fie pe ascuns, fie liber, in duh CRESTINESC AUTENTIC! (a se vedea Sf. Gheorghe sau Sf.Dimitrie sau Sf.Nectarie din Eghina sau Sf.Sofia cu cele trei fiice ale sale, si ex.pot continua)! Atat timp cat parintii nu mai nasc copii, iar cei pe care ii au ii cresc in duh CURVESC, al BETIEI, al DISTRACTIILOR, cum poate iesi din ei un PREOT DE FOC? (Apropo, citi cartea "Un preot de foc - Parintele Iulian" de la Ed.Sofia, sa vedeti viata de preot contemporan si daruit total lui Dumnezeu, sau cititi Visata Sf.Ioan de Kronstadt, preot de mir, deventi sfant). Ne plangem de viitorii preoti? Dar cine ii mai educa religios daca lor le-au lipsit si cei 7 ani de acasa, anii prunciei, anii educatiei, anii de aur (cum mai sunt numiti)??? Daca preotii profesori ai facultatilor de teologie sunt si ei crescuti fara cei 7 ani, cum oare sa fie exemplu si sa invete cele duhovnicesti pe cei mai mici decat ei, adica pe studenti??? (nu ii bag pe toti in aceeasi oala, stiu si cunoasc exceptii, preoti "jos palaria"! tot respectul pt ei!!! Pr.Prof.Dr.Vasile Mihoc e cel mai graitor exemplu al facultatii din care fac parte, cea din Sibiu!!! Este exemplu viu de sfintenie!!! Atat pt studenti cat si pt familia sa, copii si nepoti!!!
Apoi, cine se mai roaga azi pt preotul sau Paroh??? sa il tine Dumnezeu sa il intareasca sa ii dea putere ca nu are o misiune usoara... cine??? Cati se duc la Biserica si aprind o lumanare pt parintele lor??? cati merg si ii sar in ajutor cand cere ajutorul, nu pt dansul ci pt Biserica ce nu este a sa personala ci a tuturor enoriasilor??? NIMENI... si vrem preoti sfinti...
Si mai este ceva: vine parintele cu Aghiasma in ajun de Boboteaza sau de Sf.Cruce si toti enoriasii il asteapta pe parintele cu paharelu de 50... tuica... coniac.. palinca... etc! Si daca primeste de la fiecare familie, DIN RESPECT, ajunge ca dupa 10 case sfintite, sa dea el insusi coltul... Se poate asa ceva??? Si mai este si obraznicia aceea "Parinte, dar ne refuzati pe NOOOI?" sa nu mai spun de saracu cantaret (care azi in genere este seminarist sau student teolog) caruia i se spune "ia un paharel sa iti dregi vocea ca mult ai de cantat1"! CINE INVATA PE PREOT SI PE CANTARET SA FIE BETIV? defapt, cine ii imbata??? apoi tot oamenii cu gura "s-a imbatat popa!" si umple satul cu hiperbolizari despre preot... Saracul preot care are de trecut prin asa ceva, ca daca e cu bun simt, accepta de la o familie, doua... trei... dar ce se face cand are 300??? fereasca Dumnezeu!!!

Deci fratii mei, SA NU II MAI JUDECAM pe teologi si pe preoti, CA II AVEM DUPA CUM SUNTEM, DUPA CUM NI-I FACEM!!!

Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2008, 22:53:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Scuza-ma Silver, am vrut sa citez pe Z.Lidia, dar cand postam am avut impresia ca tu ai scris din cele citate, nu stiu ce s-a intimplat in mintea mea - dar am dat "eroare".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.12.2008, 00:34:48
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Frate, eu nu am facut decat sa afirm si sa sustin faptu ca El exista, fara nici un pic de indoiala. Acum ca tu esti pe-o pozitie destul de confuza in ceea ce priveste existenta Lui e doar problema ta cu care te confrunti, si ca atare tu stii ce vei face si ce vei crede in viata ta.
Am o pozitie extrem de clara asupra existentei sau inexistentei fiintelor supranaturale, o ecuatie cu mai multe solutii nu este confuza, este cat se poate de precisa. Daca ai fi avut rabdare sa citesti restul mesajelor mele de pe forum poate ti-ai fi facut o idee. Sau mai bine m-ai fi intrebat personal despre ce cred si ce nu cred inainte sa ma tratezi de sus.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.12.2008, 00:04:34
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Am o pozitie extrem de clara asupra existentei sau inexistentei fiintelor supranaturale, o ecuatie cu mai multe solutii nu este confuza, este cat se poate de precisa. Daca ai fi avut rabdare sa citesti restul mesajelor mele de pe forum poate ti-ai fi facut o idee. Sau mai bine m-ai fi intrebat personal despre ce cred si ce nu cred inainte sa ma tratezi de sus.
Mda, asa e, uneori am niste atitudini nepotrivite, nu am vrut sa te jignesc cu aroganta, iar daca asa am dat impresia, te rog iarta-mi repezeala.
Sa revenim la subiect: agnosticii sustin faptul ca nimeni nu poate sti daca Dumnezeu exista sau nu, existena Lui nu poate fi probata si ca atare nu poate fi cunoscut. De asta am spus eu ca esti intr-o stare nelamurita asupra existentei lui Dumnezeu, pentru ca aceasta conceptie filozofica analizeaza totul dintr-o perspectiva externa si neimplicabila in credinta. Cei care au o traire in duhul credintei, sau macar incearca sa faca ceva in sensul practic al credintei, nu ajung sa fie agnostici, pentru ca Dumnezeu se descopera fiecaruia dupa masura faptelor lui in credinta, si nu dupa speculatii, chiar daca se descopera putin, dar o face, pentru ca exista acolo un pic de incredere, iar acel "un pic", pe parcursul vietii poate involua, poate stagna sau in cel mai bun caz poate evolua.
Pentru incepatori, Dumnezeu se descopera prin faptul ca raspunde uneori la unele rugaciuni dandu-ne ajutorul cerut de la El, iar la cei sporiti Dumnezeu se descopera prin trairi, contemplatii si alte stari de care eu nu stiu sa vorbesc.
Hmm, , sper ca acum nu te-am mai tratat de sus, ci doar mi-a facut placere sa imi spun si eu punctul de vedere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.12.2008, 13:37:09
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi cunosc perceptele dupa care ma conduc. Scuzele erau deajuns.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.12.2008, 18:25:17
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Pregatirea pe care o face un student in facultatea de teologie este de ordin tehnic si intelectual.Pregatirea morala pt preotie o face fiecare viitor preot singur sub indrumarea duhovnicului sau.Cand termina o facultate si isi da un atestat de preot cineva, insemna ca este pregatit din punct de vedere al instructiei primite pt a primi in dar preotia si nu ca este preot;este doar competent din punct de vedre al pregatirii pt a primi harul preotiei si doar atat.Pt a fi preot mai este necesar si competenta morala pe care o certifica duhovnicul...si tot nu este suficient.Urmeaza apoi ca un arhiereu sa-ti daruiasca acest har!Preotia nu este un drept pe care sa-l revendici indiferent de competenta intelectuala si morala.Nu ai nici un drept de a fi preot!Preotia se daruieste,pt ca nu este o meserie ci un har.Harul este primit sau nu si nu poti pretinde sa ti se daruiasca.Te poti ruga la Dumnezeu ca sa iti daruiasca acest har printr-un arhiereu!.......Preotul este servitorul arhiereului sau!......Arhiereul este liber sa daruiasca preotia cui crede de cuviinta si da socotela pt asta doar in fata Mantuitorului!Nu se poate pretinde dreptul de preotie de la un arhiereu in nici o situatie!Asa este canonic!Restul comentariilor este o manifestare a ereziei sau a necunoasterii!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.12.2008, 19:39:12
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai tocmai, era vorba de calitatea in scadere a invatamantului teologic romanesc. Pana acum pe acest thread s-a incercat gasirea cauzelor si propunerea de solutii, cel putin eu asta am facut.

Bineinteles ca tinerii absolventi nu termina facultatea preoti si ca devin preoti in urma unui alt proces complex. Dar noi vorbeam de ce se intampla pana la momentul absolvirii si inclusiv absolvirea si despre cat de mult ar trebui sa se implice BOR.

Daca este cum spui dumneata, inseamna ca duhovnicii respectivi au o responsabilitate enorma, ceea ce-i face partasi la declinul teologiei romanesti. Bineinteles, nu ma refer la toti, ci doar la cei care fac alegeri proaste. Pentru ca daca facultatea a scos pe nedrept absolventi, este menirea acelui duhovnic sa nu-si dea acordul.

Numai bine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.12.2008, 19:59:00
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Pai tocmai, era vorba de calitatea in scadere a invatamantului teologic romanesc. Pana acum pe acest thread s-a incercat gasirea cauzelor si propunerea de solutii, cel putin eu asta am facut.

Bineinteles ca tinerii absolventi nu termina facultatea preoti si ca devin preoti in urma unui alt proces complex. Dar noi vorbeam de ce se intampla pana la momentul absolvirii si inclusiv absolvirea si despre cat de mult ar trebui sa se implice BOR.

Daca este cum spui dumneata, inseamna ca duhovnicii respectivi au o responsabilitate enorma, ceea ce-i face partasi la declinul teologiei romanesti. Bineinteles, nu ma refer la toti, ci doar la cei care fac alegeri proaste. Pentru ca daca facultatea a scos pe nedrept absolventi, este menirea acelui duhovnic sa nu-si dea acordul.

Numai bine!
[COLOR=green]Toate facultatile scot absolventi pe diplome platite. Peste tot sunt cadre didactice dornice de venit fara munca. De asta nimic nu mai e cum ar trebui sa fie. Si parohiile se dau pe zeci de mii de euro... [/COLOR]
[COLOR=green]Nu va faceti ca nu stiti![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
admitere facultate Joulie Stiri, actualitati, anunturi 0 30.08.2012 11:34:18
Dumnezeu personal tara tara vrem ostas Generalitati 18 06.08.2011 15:04:35
Facultate Teologie. alexdu Generalitati 18 12.02.2010 16:30:33
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50