Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2009, 12:54:55
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit Aproapele nostru invizibil

Cand merg pe strada, sau la cumparaturi, vad tot mai multi oameni abatuti. Majoritatea batrani. Probabil singuri. Si care isi duc zilele cum pot, fara sa ceara mila nimanui.
Cum ii putem ajuta noi, Biserica luptatoare, pe acesti foarte mici frati ai nostri, fara sa-i jignim?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2009, 12:59:47
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E bine sa-i cercetam pe cei ce se afla in necazuri si in nevoi elizabeta, daca mergi pe strada si il vezi pe un batran ca are nevoie de ajutor ii intinzi mana si il ajuti, dupa aceea il cercetezi daca nu cumva are nevoie de mancare de o paine ceva ai grija doar la cazul cand unii din ei sunt sub influenta alcoolului sau sunt bolnavi psihici(ma refer aici la epileptici).In rest numai bine
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2009, 13:16:39
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
E bine sa-i cercetam pe cei ce se afla in necazuri si in nevoi elizabeta, daca mergi pe strada si il vezi pe un batran ca are nevoie de ajutor ii intinzi mana si il ajuti, dupa aceea il cercetezi daca nu cumva are nevoie de mancare de o paine ceva ai grija doar la cazul cand unii din ei sunt sub influenta alcoolului sau sunt bolnavi psihici(ma refer aici la epileptici).In rest numai bine
Tocmai acestia din urma sunt cei mai "invizibili" pentru noi.
Atentie! Epilepsia nu este boala psihica...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2009, 13:55:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Cand merg pe strada, sau la cumparaturi, vad tot mai multi oameni abatuti. Majoritatea batrani. Probabil singuri. Si care isi duc zilele cum pot, fara sa ceara mila nimanui.
Cum ii putem ajuta noi, Biserica luptatoare, pe acesti foarte mici frati ai nostri, fara sa-i jignim?
"Biserica luptatoare" ar putea sa le dea un scop in viata. In domeniul ecologiei ar fi o sugestie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2009, 14:49:16
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
E bine sa-i cercetam pe cei ce se afla in necazuri si in nevoi elizabeta, daca mergi pe strada si il vezi pe un batran ca are nevoie de ajutor ii intinzi mana si il ajuti, dupa aceea il cercetezi daca nu cumva are nevoie de mancare de o paine ceva ai grija doar la cazul cand unii din ei sunt sub influenta alcoolului sau sunt bolnavi psihici(ma refer aici la epileptici).In rest numai bine
daca mergi pe jos de la universitate pana pe la unirii in bucuresti treci pe langa zeci de astfel de cazuri. ce faci atunci? nu ai cum sa ajuti personal pe fiecare.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2009, 19:52:25
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
"Biserica luptatoare" ar putea sa le dea un scop in viata. In domeniul ecologiei ar fi o sugestie.
Recunosc, nu mi-a picat fisa. poate imi explici?...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2009, 21:05:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
daca mergi pe jos de la universitate pana pe la unirii in bucuresti treci pe langa zeci de astfel de cazuri. ce faci atunci? nu ai cum sa ajuti personal pe fiecare.
Priveste'i pe toti mai cu drag si zi in mintea ta: "Doamne, miluieste si mantuieste pe robul tau acesta."
Un gand sau un cuvant fac, uneori, mai mult decat un ban sau o paine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2009, 21:19:03
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Uitasem raspunsul acesta.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2009, 22:27:57
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar asa Topcat....ar fi bine sa i reciclam(Doamne fereste) ..ma intreb eu ca prostul gandidu ma la ..ecologie?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.11.2009, 00:55:48
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
E bine sa-i cercetam pe cei ce se afla in necazuri si in nevoi elizabeta, daca mergi pe strada si il vezi pe un batran ca are nevoie de ajutor ii intinzi mana si il ajuti, dupa aceea il cercetezi daca nu cumva are nevoie de mancare de o paine ceva ai grija doar la cazul cand unii din ei sunt sub influenta alcoolului sau sunt bolnavi psihici(ma refer aici la epileptici).In rest numai bine
Dar ce, daca sint alcoolici sau bolnavi psihici nu merita ajutati macar cu o paine?
Ei nu sint tot oameni creati de Dumnezeu, ca si noi?

Am mai spus-o odata pe forum, o poveste care m-a impresionat
Citat:
În prealabil postat de adam000
Am gasit pe un blog al unui domn care pare a fi psihiatru, o poveste care m-a impresionat profund:

http://dulce-mahala.tapirul.net/2008/05/15/titi/

Oare cati dintre noi ne-am pus macar vreo singura data intrebarea cat de ingrozitor de singur, cat de parasit si cat de ne-iubit se poate simti un om ca Titi din aceasta poveste. Cum ne-am simti si ce ne-am dori daca am fi in locul lor? Abea cand vom raspunde la aceste intrebari ne vom putea da seama de masura pacatoseniei noastre manifestata prin nepasare, dezinteres, lipsa de iubire, etc. Dumnezeu ne scoate in cale, tacut, in fiecare zi acesi oameni, iar noi nu-i vedem, nu-i observam, nu ne pasa, nu ne intereseaza, nu ii ajutam, trecem pe langa ei la fel de tacut ca si cand nu ar fi existat. Uneori, mai rau, ii judecam si ne osandim singuri prin judecatile pe care noi le-am facut. Alteori mergem duminica la biserica cu ceva mancare si in drum spre casa ne mandrim in sinea noastra ca mama ce grozavi de credinciosi santem, in timp ce poate trecem chiar in momentul ala, fara macar sa observam, pe linga unul din acesti oameni pe care Dumnezeu ni i-a scos tacut in cale.
Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Atentie! Epilepsia nu este boala psihica...
Elisabeta, nu avem cum sa stim noi care dintre epileptici este bolnav psihic si care este posedat. Un parinte spunea ca pina si parintele Arsenie Boca considera ca e foarte greu uneori sa faca aceasta diferenta.
Pina la urma chiar daca un om ar fi posedat, nu e tot om, nu merita milostenie? Macar o rugaciune?

Cel mai bun sfat este al lui Windorin:

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Priveste'i pe toti mai cu drag si zi in mintea ta: "Doamne, miluieste si mantuieste pe robul tau acesta."
Un gand sau un cuvant fac, uneori, mai mult decat un ban sau o paine.

Last edited by adam000; 17.11.2009 at 01:00:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu-l ispitim pe aproapele nostru Florin-Ionut Morala Crestina 21 02.09.2012 16:21:38
Cum sa ne rugam pentru aproapele nostru? alexdu Generalitati 6 14.02.2012 10:44:10
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Aproapele meu maria55 Generalitati 14 17.03.2010 15:57:21