Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.11.2009, 12:46:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Hai sa admitem, doar de dragul exercitiului, ca asa ar fi (desi constructia de biserici, de exemplu, este necesara, atat aici, cat si in strainatate, la fel crearea postului Trinitas, a radioului, a publicatiilor etc., care consuma foarte multe fonduri). Si sa nu ne mai gandim unde s-au dus banii pana acum.
Ce putem face noi - eu si cu tine - ca sa mai alinam suferinta acestor amarati? Macar acuma, cand vine Craciunul, sa nu se mai simta asa de singuri...
Eu recunosc ca nu ma ocup de astfel de probleme, cel putin nu la scara larga. Consider ca pe scara larga statul e cel ce trebuie sa rezolve astfel de probleme. Am bagat biserica in schema numai pentru ca ea crede ca face ceva in acest sens. Consider insa ca preotul are timpul si resursele necesare pentru a mobiliza atit amaritii cit si cei care sa contribuie material. Nimeni nu va contribui material daca nu vede ca banii se duc pe ceva folositor societatii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.11.2009, 13:00:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Tocat, nu e nevoie sa crezi in Dumnezeu ca sa ajuti pe cineva. E adevarat ca atunci cand crezi in El, orice sarac iti este un frate, de vreme ce avem un Tata comun: Dumnezeu.

Sigur, Biserica ar trebui sa faca mai mult. Dar e mult mai comod si simplu sa spunem ca doar ea trebuie sa se ocupe de astfel de cazuri. Daca tu vei merge in vizita o data pe saptamana la azile, orfelinate, te rog sa ma crezi, in ochii mei tu faci un drum catre biserica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.11.2009, 13:04:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca banii ce merg spre biserici, trinitasuri si alte asemenea ar merge direct spre azilurile de batrini ar fi de ajuns.
Eu nu am pretentia ca toti imi sinteti frati.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.11.2009, 13:06:27
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Bine, hai macar sa incercam sa facem ceva, poate chiar sa ne organizam intre noi, si sper ca o sa ni se alature si altii.
Cine nu poate contribui material, poate ajuta altfel, fie din timpul lui, fie prin servicii - de exemplu, o sora medicala, un medic, nu stiu, ne gandim...
Sa le deschidem usa macar de Craciun, ce ziceti, frati crestini?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.11.2009, 15:51:02
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Lasati bla bla-ul si faceti ceva
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.11.2009, 15:58:52
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Lasati bla bla-ul si faceti ceva
Asta zic si eu, haideti. nu sunt un bun organizator, dar poate unul din noi este! Nici nu prea am idei, ca de, atata pot, dar poate impreuna avem! Si nu sunt in campanie electorala, chiar vreau sa ajut si eu cumva, cu umilele mele puteri...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.11.2009, 16:16:26
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

toti dorim o carte,prea scumpe ,prea rare sau poate pierdute! o oferta de carte normal crestina cu un cont unde putem depune tot ce valorificam?? intreb nu dau cu ..parul
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.11.2009, 16:18:55
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

carti aflate ,normal ,in biblioteca noastra!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.11.2009, 16:20:50
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Smile

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
toti dorim o carte,prea scumpe ,prea rare sau poate pierdute! o oferta de carte normal crestina cu un cont unde putem depune tot ce valorificam?? intreb nu dau cu ..parul
E bine, continua, poate cineva chiar are o anumita carte pe care ti-o doresti.
Poti sa dai si cu parul daca vrei, am capul tare...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.11.2009, 16:24:06
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit elizabeta

mai elizo...chiar am vorbit serios! postam titlul cartii facem o licitatie ca normal este pt o fapta buna si cel care castiga ,varsa banii intr un cont poate chiar cel direct al unui azil! la dat cu parul....ma refeream la propunere...Doamne fereste ..nu la tine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu-l ispitim pe aproapele nostru Florin-Ionut Morala Crestina 21 02.09.2012 16:21:38
Cum sa ne rugam pentru aproapele nostru? alexdu Generalitati 6 14.02.2012 10:44:10
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Aproapele meu maria55 Generalitati 14 17.03.2010 15:57:21