Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.12.2009, 14:50:22
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
La bunicii mei, vecinii nu-si trimit unul altuia felicitari, ci strangeri de mana, imbratisari si acest lucru il fac din biserica. Asta e o felicitare pe care nu o poti arunca la cos, nu o poti arde, rupe... Deci, rezista mai mult. Asa ca depinde ce fel de felicitari dorim sa trimitem.
Cat e de frumos ce spui tu, Costel, si cat de uman...dar noi ce sa facem, suntem constransi de distantele fizice dintre noi...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.12.2009, 23:17:21
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am ajuns sa trimitem astfel de mesaje si urari, celor dragi, doar in pragul marilor sarbatori: Craciun si Pasti. Poate le mai trimitem si de onomastica sau ziua de nastere. Nu e nimic rau in asta atat timp cat nu o facem dintr-un simplu formalism. Daca dragostea, aprecierea, recunostinta exista in noi cu adevarat, sigur vom gasi si cuvintele sau caile, potrivite, pentru a le impartasi celorlalti.
Si cei care nu au talent ce trebuie sa faca? Cei care sunt condamnati sa foloseasca aceleasi formule la infinit?

Citat:
Dar altceva vreau sa spun. Toate aceste urari au o dimensiune orizontala. Sunt de la om la om. Biserica ne pune inainte o alta dimensiune, cea verticala, posibila prin rugaciune. Ne rugam lui Dumnezeu sa reverse bunatatea Sa cea negraita, asupra tuturor celor dragi. In acest caz, Il avem pe Dumnezeu "mijlocitor" dar si "plinitor" al cererilor noastre (urarilor de bine).
Eu in general inteleg mai greu...la fel si de data asta, te rog sa nu te superi, ce-ai vrut sa spui?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2009, 20:54:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

De vreo 3 ani nu am mai trimis o felicitare prin posta, ci doar e-carduri.... anul acesta o sa trimit o carte postala cuiva foarte drag. am fost azi la sala Dalles, dar nu am gasit nimic pe plac. Sa nu ne ferim sa le spunem celor de langa noi cat de importanti sunt, pentru ca s-ar putea ca atunci cand ne hotaram sa o facem,sa fie prea tarziu. Mi-aduc aminte de un profesor de-al meu, pe care l-am stimat foarte mult, deie Dumnezeu sa fiajuns in Imparatia Cerurilor! la ultimul curs din semestru, totii studentii i-am multumit si i-am spus cat de mult a insemnat pentru noi. Ne-a spus cu melancolie sa ne aducem aminte de orele acestea si peste 20 de ani... si cand ne-om aminti de el, sa ii aprindem o lumanare si sa dam un pomelnic... asta am si facut a doua oara cand l-am vazut, peste cateva saptamani, in sicriu.... insa ne-am bucurat ca am apucat sa ii spunem cat de mult il apreciem. Adesea,o vorba, cat de nesemnificativa, ni s-ar parea, face minuni. sau dimpotriva. Dar daca dragoste nu e, nimic nu e.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2009, 16:47:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Cat e de frumos ce spui tu, Costel, si cat de uman...dar noi ce sa facem, suntem constransi de distantele fizice dintre noi...
Important e sa nu uitam ca exista si astfel de felicitari.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.12.2009, 17:03:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Eu in general inteleg mai greu...la fel si de data asta, te rog sa nu te superi, ce-ai vrut sa spui?
Am incercat sa arat ca exista o diferenta intre a ura cuiva sanatate, prin intermediul unei felicitari, si a te ruga lui Dumnezeu, pentru sanatatea sa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.12.2009, 20:27:43
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am incercat sa arat ca exista o diferenta intre a ura cuiva sanatate, prin intermediul unei felicitari, si a te ruga lui Dumnezeu, pentru sanatatea sa.
Aa, ok, acuma am inteles...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.12.2009, 00:24:26
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Va doresc voua tuturor, si familiilor voastre ceea ce doresc si familiei mele:
*dragoste in Hristos Domnul si dragoste de aproapele, pace cu toti ceilalti si impacare unde s-au produs dezbinari, sa daruiti din inima iertare celor care v-au gresit si sa primiti iertarea sincera a celor carora le-ati gresit, sa primiti vindecare daca sunteti bolnavi, sa-i puteti ajuta pe altii care sunt in nevoi, in lipsuri, dar cel mai mult si mai mult va doresc sa simtiti Nasterea Domnului in inimile voastre...*
CRACIUN FERICIT!!!
...si inca ceva: http://www.icq.com/greetings/cards/66/ (click pe reni si pe mos)

Last edited by elizabeta; 23.12.2009 at 00:46:14.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.12.2009, 01:28:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asta e cea mai frumoasa felicitare pe care am primit-o! si eu va urez tuturor pace in suflete, numai bucurii de la Dumnezeu si de la Maicuta Lui, inima curata si buna si un strop de dragoste.
Darurile albe, daruri pline,
Vin de sus, de unde si lumina vine....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.12.2009, 10:23:13
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asta e cea mai frumoasa felicitare pe care am primit-o! si eu va urez tuturor pace in suflete, numai bucurii de la Dumnezeu si de la Maicuta Lui, inima curata si buna si un strop de dragoste.
Darurile albe, daruri pline,
Vin de sus, de unde si lumina vine....
Este din inima, draga Glykys, inspirata de oameni buni, cum esti tu...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.12.2010, 15:33:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Traditia felicitarilor de Craciun

Traditia felicitarilor de Craciun – universal valabila, e destul de recenta. Ea dateaza din 1843, cand, in Anglia, John Calcott Horsley a facut artizanal prima felicitare pe care i-a trimis-o lui Sir Henry Cole.

Supriza a fost atat de agreabila, incat in foarte scurta vreme, felicitarile au inceput sa fie produse "pe banda rulanta" prin tiparire, in scurta vreme devenind o traditie, raspandita in lumea intreaga.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10
Craciun fericit! maria-luisa Generalitati 4 26.12.2009 14:36:07
Felicitarea mea... Simona-Marilena Generalitati 11 25.12.2009 04:27:27
Retete de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 10 23.12.2009 13:26:18
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28