Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 16.07.2009, 08:48:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Da, pai fanatismul, fariseismul si extremismul, fac din pacate tot mai multe victime.

Exista un banc printre ortodocsii americani, o sa incerc sa il traduc bine:

Un om, intra in compartimentul unui tren, se aseaza langa un alt om.
Dupa un timp sesizeaza ca vecinul sau poarta la gat o cruce ortodoxa.
Il intreaba apoi:
-Domnule, observ ca purtati o cruce ortodoxa. Sunteti cumva ortodox?
-Da, sunt, raspunde pasagerul.
- Ooo, si eu. Esti Grec ortodox sau Ortodox Rus?
-Sunt un rus ortodox
- Aleluia! Si eu
- Tii calendarul este rusesc pe stil nou sau rusesc pe stil vechi?
- Tin calendarul rusesc pe stil vechi.
- Aleluia! Si eu! Esti pe stil vechi, rus ortodox, anti ecumenist, sau esti pe stil vechi, pro-ecumenist, rus ortodox?
-Sunt pe stil vechi, anti-ecumenist.
-Oooo! Bine, si eu sunt! Esti pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox? sau esti esti pe stil vechi, anti-ecumenist, Vechi-ritualist, rus ortodox
-Sunt pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox
- Bun, Slava Domnului, si eu sunt!!! Esti pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox, utilizator al icoanei Trinitare reprezentand trei ingeri identici? Sau esti esti pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox, utilizator al icoanei Trinitare cu Dumnezeu Tatal reprezentat ca batran?
-Sunt pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox, utilizator al icoanei Trinitare cu Dumnezeu Tatal reprezentat ca batran!
-AHAAAA !!! Eretic blestemat ce esti!!! Fie sa arzi in focul iadului pentru totdeauna!!! - si ii face un branci afara din compartiment.
bun bancul, dar ambele variante sunt valabile ale icoanei Trinitare,

shi problema este ca trebuie sa uram eresul shi pacatul shi patima dulcetzii necredintzei, minciunii shi deznadejdii care acuza dublu ca un agent dublu, dar pe pacatos, pe omul pacatos, pe aproapele nostru trebuie sa-l iubim indiferent de gravitatea pacatului sau... dar "nu te uita creshtine la omul rau shi necredincios ca acela este o boala grea" (CLD) deci trebuie sa avem grija ca pe unul ca acesta daca il indreptam cu Duhul Blandetzii sa facem in asha fel incat sa nu cadem noi in greshala sau in pacat sau in patima.......

deci pacatul shi nu pacatosul trebuie zvarlit din tren, neghina din inima ta.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 16.07.2009, 09:08:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ultima dată a trecucut la Islam ! Deci mare atenție ce citești, ce auzi , ce înveți și mai ales scrie, dar scrie coerent, fără abur de alcool sau mândrie, în rest cât trăiești ai timp să le știi cât de cât corect. Să nu te lepezi de Dumnezeu așa cum a făcut el sau alți asemenea lui . Sunt învățăminte ce nu trebuie minimalizate sau aburite, dragă Ovidiu.
Cristi, ai o anumita varsta si totusi iti permiti sa faci astfel de delimitari absolut mediocre despre o credinta...si cea proprie, iti permiti sa caracterizezi o persoana dupa ce a semnat si nu dupa ce a facut...este dureros ! Astfel ma intreb, oare de cati ani avem nevoie sa intelegem ca nu ortodoxia ne Mantuieste, nu islamismul, nu catolicismul...ci inima noastra, constiinta noastra ca incercam sa fim mai buni, sa ajutam concret pe cei aflati in suferinta (asa cum a facu-to in mod nelimitat MJ ) Lasa-ti sufletul sa judece mai mult decat scrierile pe care le stii, lasa-ti profunzimea sa-ti invadeze intreaga simtire si vei vedea ca ; " We are the World, we are the children...There's a choise were making were saving our own lives it'strue were making a better day just you and me...".
Asculta melodia in varianta lirica si incearca sa-l intelegi pe acest om, inainte de a-l judeca...ne bate la toate teoriile noastre natange despre credinta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #253  
Vechi 16.07.2009, 09:32:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cand a venit romanul la Mantuitor si i-a spus, daca doreste, sa-i vindece sluga bolnava, Mantuitorul nu i-a spus; daca nu esti crestin, daca nu tii de legi...nu te ajut, ba mai mult decat atat, cand acesta i-a spus ca nu este nevoie sa vina acasa, ci doar sa spuna un cuvant si acesta se va vindeca, Mantuitorul s-a minunat si a spus ; "Nu am vazut credinta mai mare ca a acestui om ! "...cu toate acestea, era doar un roman .
Nu stiu cand o sa intelegem ca ne-am impotmolit atat de mult in legi care nu ne inalta, ci mai degraba ne mandreste, ne coboara, ne subrezeste si stropul de omenie si intelepciune care ne-ar putea determina sa iubim, indiferent, indiferent de situatie si rasa .Dumnezeu nu a inlaturat pe absolut nimeni, nu a silit pe absolut nimeni sa creada intr-un fel sau altul ci, doar s-a dat pe Sine exemplu de smerenie de netagaduit pentru intelegerea noastra. Dar, se pare ca nu am reusit sa ne desprindem de mandria care ne-a facut atat trecatori. Pur si simplu ne-am orbit de atata mandrie, nu vrem sa vedem ca i-am luat locul Lui Dumnezeu, judecand si iar judecand neincetat...in virtutea " credintei ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 16.07.2009 at 09:37:16.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 16.07.2009, 10:31:58
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Ory,imi pare rau ca trebuie sa-ti spun ca mantuirea se obtine prin Mantuitorul Hristos.Alte religii nu au conceptul de mantuire.Riscam sa amestecam totul ca intr-un ghiveci in care toti au dreptate,dar i9n realitate nici unul.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 16.07.2009, 10:34:29
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Ovidiu,sunt acceptate ambele variante ale icoanei Sfintei Treimi,dar cea mai apropiata de dogma sfintei Treimi este icoana celor trei ingeri la stejarul Mamvri de Andrei Rubliov.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 16.07.2009, 10:58:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Ovidiu,sunt acceptate ambele variante ale icoanei Sfintei Treimi,dar cea mai apropiata de dogma sfintei Treimi este icoana celor trei ingeri la stejarul Mamvri de Andrei Rubliov.
domnule Negroponte, nu, ca dumneata nu dai dovada ca pricepi de ce, asha ca pentru mine mai adevarata e icoana cu Tatal, Fiul shi Duhul Sfant, dar cea cu ingerii asemenea, ce sunt identici, nu presupune egalitatea cum o pricepem noi de la formule ci este vorba ca pentru noi oamenii, pentru totzi, trebuie sa socotim pe oricare din cele trei ipostasuri Dumnezeieshti sa socotim shi sa primim ca pe insushi Dumnezeu pe fiecare dintre cele trei Persoane, caci ierarhia este Tatal, Fiul shi Sfantul Duh, Trei Puteri Cereshti shi o singura Fiintza, deci mai aproape de sfintele Canoane sunt ambele ca una socotita unde liantul este sfanta Cruce intre cele doua icoane.

Last edited by vsovi; 16.07.2009 at 11:01:49.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 16.07.2009, 11:41:41
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit a propos de credinta...

Michael Jackson
-Speechless


"Your love is magical, that's how I feel

But I have not the words here to explain

Gone is the grace for expressions of passion

But there are worlds and worlds of ways to
explain

To tell you how I feel

But I am speechless, speechless

That's how you make me feel

Though I'm with you I am far away and nothing is
for real

When I'm with you I am lost for words, I don't
know what to say

My head's spinning like a carousel, so silently I
pray

Helpless and hopeless, that's how I feel inside

Nothing's real, but all is possible if God is on
my side

When I'm with you I am in the light where I
cannot be found

It's as though I am standing in the place called
Hallowed Ground

Speechless, speechless, that's how you make me
feel

Though I'm with you I am far away and nothing is
for real

I'll go anywhere and do anything just to touch
your face

There's no mountain high I cannot climb I'm
humbled in your grace

Speechless, speechless, that's how you make me
feel

Though I'm with you I am lost for words and
nothing is for real

Speechless, speechless, that's how you make me
feel

Though I'm with you I am far away, and nothing is
for real

Speechless, speechless, that's how you make me
feel

Though I'm with you I am lost for words and
nothing is for real

Speechless

Your love is magical, that's how I feel

But in your presence I am lost for words Words
like, I love you."


http://www.trilulilu.ro/gugalmale/d466601e966cce
Reply With Quote
  #258  
Vechi 16.07.2009, 14:28:20
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Interesante discutii, daca facem abstractie de discutiile de pe topicul cu martorii lui iehova unde sunt clar blamati;
permiteti-mi sa va spun un banc ca sa mai destind putin atmosfera asta incordata:
Un ateu se plimba prin padure si admira frumusetile naturii: ce copaci frumosi are natura, ce apa frumoasa,etc; la un moment dat ii iese un urs in fata; ateul se sperie in fata mortii si striga din toate puterile:"Doamne, ajuta-ma sa scap!";Dumnezeu il aude si momentul urmator ingheata totul in jur apoi il intreaba pe om de ce a strigat sa il ajute din moment ce nu credea in existenta Sa;omul ii raspunde ca nici atunci nu credea dar mai are o rugaminte: ar putea sa-l transforme pe urs in crestin?
-"Da", ii raspunde Dumnezeu iar in momentul urmator totul revine la viata;apoi ursul ingenuncheaza ,isi impreuneaza labele si spune:"Doamne, te rog binecuvinteaza si masa asta"!
Adica, totusi: star, megastar, rege...dar totusi...martor al lui iehova.
Cine crede ca poate sa se roage si sa ispaseasca din pacatele lui MJ nu pot decat sa spun "Doamne da-i putere si rabdare in ispite" pentru ca eu nu duc nici ispitele pentru pacatele mele.
Doamne ajuta si numai bine
Reply With Quote
  #259  
Vechi 16.07.2009, 16:27:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Ory,imi pare rau ca trebuie sa-ti spun ca mantuirea se obtine prin Mantuitorul Hristos.Alte religii nu au conceptul de mantuire.Riscam sa amestecam totul ca intr-un ghiveci in care toti au dreptate,dar i9n realitate nici unul.
cum se poate sa nu fi auzit de sf Ap Pavel care cu iudeii era iudeu, cu romanii roman, cu paganii pagan ca pe totzi sa-i cashtige pentru Dumnezeu shi pe niciunul sa nu raneasca in conshtiintza...

deci in realitate cu totzii au mare dreptate inclusiv dumneata, cum spune Rabinul adica Invatzatorul... dar multzi nu cunoashtem din pacate nici pe Dumnezeu, nici Darul shi nici Harul... nu-i asha dragul meu Negroponte?

Last edited by vsovi; 16.07.2009 at 16:48:46.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 16.07.2009, 17:29:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Ory,imi pare rau ca trebuie sa-ti spun ca mantuirea se obtine prin Mantuitorul Hristos.Alte religii nu au conceptul de mantuire.Riscam sa amestecam totul ca intr-un ghiveci in care toti au dreptate,dar i9n realitate nici unul.
Pe ce baza afirmi asta?Au conceptul de mantuire,doar ca il numesc altfel.
Si cred ca numai Dumnezeu din ceruri hotaraste cine se va mantui si cine nu,iar caile sale sunt tainice.
Si logic daca privim lucrurile,ne dam seama ca Dumnezeu,la cata iubire de oameni are,nu ar permite ca atatia din ei sa se nasca sub religii diferite,daca sufletul lor ar fi sortit pieirii din acest motiv.
Credeti ca El se uita doar la religia din care facem parte ori la faptele,viata pe care o duce fiecare si la sufletul sau?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit Colombo Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 5 10.07.2011 21:02:21
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 02:26:13
"Codul Bibliei" de Michael Drosnin alexandra28again Generalitati 23 09.05.2008 15:27:01