Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 12.09.2011, 18:11:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
De ce te ingrozesc?!
Exista multi oameni indiferenti fata de religie, asta-i adevarul, insa acestia nu-L urasc pe Dumnezeu, pur si simplu nu-i intereseaza. D-voastra ma ingroziti pentru ca efectiv va deranjeaza credinta celorlalti, aveti o puternica aversiune fata de Dumnezeu si “lucrurile sfinte”, va deranjeaza ca altii cred si va refugiati intr-un soi de egoism si individualism ce va face sa nu va ganditi deloc la ceilalti, la opinia lor majoritara, mergeti pe principiul “ nu conteaza preferintele celorlalti, ei sa se conformeze convingerilor mele, pentru ca eu sa ma simt bine”. Asta e principiul pe care-l urmati, nu altele pe care le invocati, care n-au nicio legatura. Spatiul de invatamant trebuie sa indeplineasca anumite conditii (functionale, sanitare), caci de aceea platiti taxe si impozite, cum spuneti, insa pe langa aceste conditii generale exista si un regulament de ordine interioara al fiecarei clase. Daca elevii decid de comun acord ca e bine sa aiba tabelul lui Mendelev pe perete si-l pun. Daca majoritatea decide ca ar fi frumos sa aiba niste flori, pentru a improspata atmosfera le vor cumpara. Sala de clasa e “spatiul lor” si-l personalizeaza, tot ce e pe perete inseamna educatie si ca va place, ca nu, exista si educatie religioasa. Insa cum d-voastra urati orice are tangenta cu religia, ganditi : “jos icoanele din scoli, e suficient ca va tolerez bisericile!” deci nu le respectati dreptul altora la educatia pe care d-voastra ati ales sa o respingeti. Imi cer scuze, dar asta e impresia pe care mi-ati lasat-o.
Reply With Quote
  #1102  
Vechi 12.09.2011, 18:14:38
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
NU!!! Si eu am dreptul la invatamant public, asa cum si eu am obligatia de a plati taxe si impozite.

Sincer, nici nu ma intereseaza icoana in sine, ci principiul.
Asa este. Ai dreptul la invatamant public. Drept respectat in Romania. Ai si dreptul sa iti construiesti propria scoala si sa angajezi profesori conform cu libera ta optiune. Dar, ai obligatia de a supune aprobarii ministerului de resort programa scolara.

In orice stat democratic, legile se voteaza pe baza de majoritate. Deci, regulile sunt facute de majoritate. In consecinta, nu ai dreptul tu, minoritar, sa impui majoritatii sa faca ceva impotriva vointei ei, atat timp cat nu faci dovada ca majoritatea a incalcat legile interne sau internationale pe care si-a asumat sa le respecte.

Si ar mai fi un aspect pe care il omiti foarte usor. Intr-o clasa dintr-o scoala oarecare, de stat sau particulara, statul roman nu te obliga sa pui pe perete icoane ortodoxe. Este optiunea libera a majoritatii acelei clase.

Asa ca, tocmai ca principiul pe care il propui este anapoda. Este generator de haos.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 12.09.2011 at 18:16:42.
Reply With Quote
  #1103  
Vechi 12.09.2011, 21:26:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

ioanna ... tu ai vazut cate postari am eu pe acest forum? crezi ca as fi rezistat atat, daca eram atat de ingrozitor cum ma crezi tu?
si apoi cum poti cunoaste un om, citind doar 5-6 comentarii din peste 3500?

nu stiu cat de tare crezi tu in Dumnezeu si cat de bine este ancorata aceasta credinta.

da ... NU cred in existenta lui Dumnezeu ... nu MAI cred ...
dar hai sa-ti spun un secret...
imi doresc sa existe Dumnezeu, mai mult decat orice. crede-ma ca nu iti poti imagina cat de mare este aceasta dorinta a mea.

dar vezi tu, concluzia mea de pana acum, este ca nu are cum sa existe.

stiu ca ma crezi un ignorant, un afon in ale religiei.
ei bine, nu este asa.
am citit enorm de multa literatura religioasa.
de la patristica si tratate teologice, pana la gramatica muzicii psaltice.
nu spun asta ca sa ma laud. dar spun ca am citit cu mare drag.

si cu toate astea nu mai cred. nu pot sa mai cred.

acum, daca te uiti la mine si vezi o posibila imagine a ta din viitor, pe care nu o doresti, s-ar putea sa fiu chiar mai ingrozitor decat iti par acum.
Reply With Quote
  #1104  
Vechi 12.09.2011, 22:13:44
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
Spune-ne si noua, te rog - pentru ca ai repetat obsesiv formularea "stat laic" - unde scrie in Constitutia noastra ca Romania este stat laic?
Doamne-ajuta!
Ai dreptate, in Constitutie nu se foloseste formula "stat laic" (asta pentru ca in cazul Romaniei nici nu este nevoie, acest lucru este implicit).
Oricum, iata partea din Constitutie care ne intereseaza:

Articolul 29: Libertatea conștiinței
1.Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.
2.Libertatea conștiinței este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranță și de respect reciproc.
3.Cultele religioase sunt libere și se organizează potrivit statutelor proprii, în condițiile legii.
4.În relațiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de învrăjbire religioasă.
5.Cultele religioase sunt autonome față de stat și se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenței religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile și în orfelinate.
6.Părinții sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educația copiilor minori a căror răspundere le revine.

In toate aceste aliniate se vorbeste permanent de culte religioase (la plural) si se subliniaza libertatea absoluta a cetatenilor romani de a adopta, sau nu, orice credinta religioasa doresc.
Prin prezenta icoanelor ortodoxe in institutii ale statului roman, statul favorizeaza o anumita religie, cea ortodoxa,, care nu este pomenita niciunde in Constitutie si care are din punct de vedere legal exact acelasi statut si aceleasi drepturi ca si celelalte culte.
Care este religia majoritara nu are nici o importanta in aceasta discutie. Scoala, ca institutie a statului, nu are nici o religie si nici nu poate promova vreauna, deci icoana ortodoxa, indiferent de numarul de oameni care o doresc, nu are ce cauta in acel spatiu.
Da, icoana poate fi afisata, ca material didactic, numai la orele de religie in care se considera necesar acest lucru, in acelasi mod in care harta este prezenta numai la goegrafie si tabelul lui Mendeleev numai la chimie. Nu vad care e problema cu "sus icoana, jos icoana".
Crucea purtata de cineva la gat este o chestiune pur personala. Icoana ortodoxa expusa intr-un spatiu public este cu totul altceva. Cele doua exemple nu au nici o legatura si au fost puse impreuna, cred eu, cu scop de manipulare sentimentala. La fel, nu exista nici o legatura intre expunerea unei icoane si cea a portretului lui Arhimede (care s-a dat drept exemplu).
Cei care spun ca in acest caz majoritatea decide nu inteleg ce inseamna democratia. Statul roman ne reprezinta pe toti in mod egal, indiferent de religie, in acest caz nu exista nici o discutie legata de majoritate/minoritate. Simbolurile religioase ortodoxe nu au ce cauta in scolile publice, sustinute prin taxe de toti cetatenii tarii (indiferent de religie) si frecventate de elevi cu diverse credinte religioase sau fara religie. Mi se pare foarte simplu.
Pentru gdf-fdc: inca o data te intreb: sustii ca eu sunt posedat de diavol pentru ca nu sunt de acord cu prezenta icoanelor ortodoxe in scoli? Chiar sunt curios pana unde poate merge extremismul.
Reply With Quote
  #1105  
Vechi 13.09.2011, 00:11:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Ai dreptate, in Constitutie nu se foloseste formula "stat laic" (asta pentru ca in cazul Romaniei nici nu este nevoie, acest lucru este implicit).
Oricum, iata partea din Constitutie care ne intereseaza:

Articolul 29: Libertatea conștiinței
1.Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.
2.Libertatea conștiinței este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranță și de respect reciproc.
3.Cultele religioase sunt libere și se organizează potrivit statutelor proprii, în condițiile legii.
4.În relațiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de învrăjbire religioasă.
5.Cultele religioase sunt autonome față de stat și se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenței religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile și în orfelinate.
6.Părinții sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educația copiilor minori a căror răspundere le revine.

In toate aceste aliniate se vorbeste permanent de culte religioase (la plural) si se subliniaza libertatea absoluta a cetatenilor romani de a adopta, sau nu, orice credinta religioasa doresc.
Prin prezenta icoanelor ortodoxe in institutii ale statului roman, statul favorizeaza o anumita religie, cea ortodoxa,, care nu este pomenita niciunde in Constitutie si care are din punct de vedere legal exact acelasi statut si aceleasi drepturi ca si celelalte culte.
Care este religia majoritara nu are nici o importanta in aceasta discutie. Scoala, ca institutie a statului, nu are nici o religie si nici nu poate promova vreauna, deci icoana ortodoxa, indiferent de numarul de oameni care o doresc, nu are ce cauta in acel spatiu.
Da, icoana poate fi afisata, ca material didactic, numai la orele de religie in care se considera necesar acest lucru, in acelasi mod in care harta este prezenta numai la goegrafie si tabelul lui Mendeleev numai la chimie. Nu vad care e problema cu "sus icoana, jos icoana".
Crucea purtata de cineva la gat este o chestiune pur personala. Icoana ortodoxa expusa intr-un spatiu public este cu totul altceva. Cele doua exemple nu au nici o legatura si au fost puse impreuna, cred eu, cu scop de manipulare sentimentala. La fel, nu exista nici o legatura intre expunerea unei icoane si cea a portretului lui Arhimede (care s-a dat drept exemplu).
Cei care spun ca in acest caz majoritatea decide nu inteleg ce inseamna democratia. Statul roman ne reprezinta pe toti in mod egal, indiferent de religie, in acest caz nu exista nici o discutie legata de majoritate/minoritate. Simbolurile religioase ortodoxe nu au ce cauta in scolile publice, sustinute prin taxe de toti cetatenii tarii (indiferent de religie) si frecventate de elevi cu diverse credinte religioase sau fara religie. Mi se pare foarte simplu.
Pentru gdf-fdc: inca o data te intreb: sustii ca eu sunt posedat de diavol pentru ca nu sunt de acord cu prezenta icoanelor ortodoxe in scoli? Chiar sunt curios pana unde poate merge extremismul.
Mai prietene, te incurci in explicatii! Acum ce facem, aruncam stema tarii la gunoi din cauza ca acvila are o cruce in cioc? Ca de...sunt destui romani protestanti care nu cred in cruce sau cei care sunt musulmani nu au crucea in religia lor si se simt discriminati! In cazul acesta ce facem cu stema tarii? O aruncam din salile de clasa?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #1106  
Vechi 13.09.2011, 01:20:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
A
Articolul 29: Libertatea conștiinței
1.Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.
2.Libertatea conștiinței este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranță și de respect reciproc.
3.Cultele religioase sunt libere și se organizează potrivit statutelor proprii, în condițiile legii.
4.În relațiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de învrăjbire religioasă.
5.Cultele religioase sunt autonome față de stat și se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenței religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile și în orfelinate.
6.Părinții sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educația copiilor minori a căror răspundere le revine.

In toate aceste aliniate se vorbeste permanent de culte religioase (la plural) si se subliniaza libertatea absoluta a cetatenilor romani de a adopta, sau nu, orice credinta religioasa doresc.
Prin prezenta icoanelor ortodoxe in institutii ale statului roman, statul favorizeaza o anumita religie, cea ortodoxa,, care nu este pomenita niciunde in Constitutie si care are din punct de vedere legal exact acelasi statut si aceleasi drepturi ca si celelalte culte.
Deci în care din aliniatele reproduse din Constituție reiese că icoanele nu ar trebui să fie prezente în școli ? Oare "stat laic" înseamnă "stat ateu" sau înseamnă "stat non-teocratic" ? Iată, eu nu sunt ortodox, ci am altă credință. Dar nu mă deranjează deloc icoanele vreunei sfinte ortodoxe Filofteia de pe pereți, nici nu consider că cei trei micuți ai mei ar fi expuși prozelitismului ortodox din acest motiv. Eu nu m-am plâns și nu mă plâng de existența icoanelor sfinților ortodocși de pe pereți, vă rog să aveți amabilitatea să nu îmi apărați un drept pe care nu îl cer.

Și de ce puneți semnul egal între "libertate de conștiință" și "libertate religioasă" ? Iată, de exemplu eu am convingerea că sistemul democrației universale este o stupiditate. E o chestiune de conștiință. Mult mai mult decât icoanele Sfintei Filofteia, mă deranjează portretele unor domnitori masoni alde Cuza de pe pereți și citatele cu litere de-o șchioapă care fac apologia democrației universale. Copiii mei sunt, astfel, cu adevărat expuși pericolului mancurtizării, luând pretinsa superioritate a democrației drept axiomă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.09.2011 at 01:32:02.
Reply With Quote
  #1107  
Vechi 13.09.2011, 12:05:37
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci în care din aliniatele reproduse din Constituție reiese că icoanele nu ar trebui să fie prezente în școli ? Oare "stat laic" înseamnă "stat ateu" sau înseamnă "stat non-teocratic" ? Iată, eu nu sunt ortodox, ci am altă credință. Dar nu mă deranjează deloc icoanele vreunei sfinte ortodoxe Filofteia de pe pereți, nici nu consider că cei trei micuți ai mei ar fi expuși prozelitismului ortodox din acest motiv. Eu nu m-am plâns și nu mă plâng de existența icoanelor sfinților ortodocși de pe pereți, vă rog să aveți amabilitatea să nu îmi apărați un drept pe care nu îl cer.

Și de ce puneți semnul egal între "libertate de conștiință" și "libertate religioasă" ? Iată, de exemplu eu am convingerea că sistemul democrației universale este o stupiditate. E o chestiune de conștiință. Mult mai mult decât icoanele Sfintei Filofteia, mă deranjează portretele unor domnitori masoni alde Cuza de pe pereți și citatele cu litere de-o șchioapă care fac apologia democrației universale. Copiii mei sunt, astfel, cu adevărat expuși pericolului mancurtizării, luând pretinsa superioritate a democrației drept axiomă.
E vorba de principiul laicitatii si neutralitatii statului. Prezenta icoanelor ortodoxe in salile de clasa ale unei scoli publice incalca acest principiu, pentru ca statul nu are o religie oficiala si nici nu poate promova sau favoriza una in dauna celorlalte.
Prin Constitutie, Romania este un stat democratic, asa ca promovarea acestui sistem este normala si legala. Sigur ca oricine poate avea ce parere personala doreste despre sistemul democratic, dar statul are tot dreptul sa sustina acest sistem.
De curiozitate, ce anume va nemultumeste la Cuza? Din ce stiu, are foarte mari merite atat in contextul unirii din 1859, cat si pentru modernizarea statului roman.
Reply With Quote
  #1108  
Vechi 13.09.2011, 12:39:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
E vorba de principiul laicitatii si neutralitatii statului.
Este un abuz sa avem crucea pe stema tarii? O doriti si pe aceea scoasa, va simtiti ofensat de „indoctrinarea” crestina? Mi se pare o ipocrizie sa accepti crucea pe stema, insa sa tresari la o icoana pe perete, sa spui ca e un abuz al statului, de parca statul a pus icoane pe perete si nu elevii acelei clase. O sa ajunga cultivatorii de trandafiri sa se simta ofensati, sa acuze statul de abuz, pentru ca elevii au ales sa-si puna muscate la geam!

Last edited by ioanna; 13.09.2011 at 12:46:47.
Reply With Quote
  #1109  
Vechi 13.09.2011, 12:40:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
E vorba de principiul laicitatii si neutralitatii statului. Prezenta icoanelor ortodoxe in salile de clasa ale unei scoli publice incalca acest principiu, pentru ca statul nu are o religie oficiala si nici nu poate promova sau favoriza una in dauna celorlalte.
Tocmai am încercat să arăt (dar fără succes, după cum se vede) că prezența icoanelor ortodoxe în școli nu înseamnă că statul favorizează o religie ÎN DAUNA celorlalte. Cine s-a plâns, de fapt, de icoanele ortodoxe din școli ? Nu l-am auzit pe Prefericitul Lucian protestând, de la Blaj, în contra lor. Nici pe luterani sau calviniști, cu un trecut atât de iconoclast, nu i-am auzit zicând nimic de icoane. Nici pe rabinul-șef, nici pe muftiul acela simpatic. Împotriva icoanelor s-a plâns o gașcă de atei, dintre care unii au veleități politice, în orice caz caută să ne bage pe gât religia corectitudinii politice.

Citat:
Prin Constitutie, Romania este un stat democratic, asa ca promovarea acestui sistem este normala si legala. Sigur ca oricine poate avea ce parere personala doreste despre sistemul democratic, dar statul are tot dreptul sa sustina acest sistem.
Deranjant nu este atât că statul promovează sistemul democratic, cât faptul că o face ca și când superioritatea democrației ar fi evidentă. De fapt, este materie de opinie, doar că a devenit astăzi dogmă în noua religie anti-religie care ne împresoară. Mari gânditori, de la Aristotel, trecând prin Toma din Aquino până la unii din zilele noastre, precum Evola sau Guenon au considerat democrația ca cel mult unul din sistemele posibile, dacă nu cumva o absurditate. Mai greu vă este dv să găsiți gânditori mari care contestă creștinismul decât îmi e mie să găsesc gânditori mari care contestă democrația.

Citat:
De curiozitate, ce anume va nemultumeste la Cuza? Din ce stiu, are foarte mari merite atat in contextul unirii din 1859, cat si pentru modernizarea statului roman.
Meritele lui Cuza în contextul Unirii au fost cele dictate de cei care l-au instalat, făcându-l domnitor din simplu ofițir la Galați. Este, de fapt, meritul lui Napoleon al III-lea și al găștii de farmazoni care l-au sprijinit inițial pe Cuza. Numai că mandatul lui era limitat în timp, prin clauză secretă, la 7 ani, așa cum e septenatul până azi la francezi. Ipochimenului i s-a urcat la cap, ca și șefului său de la Paris, care s-a și făcut împărat pe viață. Frații su trebuit să desfășoare un întreg joc dificil și neprevăzut, care să-i pună pe amândoi cu botul pe labe. Împotriva masonului de la Paris a trebuit înscenată o întreagă Comună din Paris. Împotriva lui Cuza s-a practicat o coaliție stânga-dreapta, numită în vreme "monstruoasa coaliție". Dificultatea mazilirii venea din faptul că acest Cuza, care începând cu 1864 (câteva luni înainte de expirarea septenatului) a instituit un regim de dictatură militară, având bune legături cu armata (era militar, cum am spus).

Din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe, răul fusese deja făcut prin reforma agrară, procesul mănăstirilor închinate și alte acțiuni anti-creștine ale domnitorului mason. Atunci, Biserica Ortodoxă a fost deposedată de cea mai mare parte a averii sale, dobândite prin daniile credincioșilor. Fenomenul va fi copiat, la indigo, și în Biserica Catolică: ramura italiană a aceleiași Frății va reduce, în 1870, ceea ce timp de secole au fost Statele Papale la parodia de stătuleț cunoscut azi ca "Vatican". Înțelegerea (băgată pe gât Bisericii) a fost, atunci, că statul va plăti preoților salariu egal cu al învățătorilor. Pentru ca acuma, cei aflați în descendența "spirituală" a aceleiași masonerii să se întrebe, senin și nevinovat: "de ce ar trebui statul să-i plătească pe preoți ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1110  
Vechi 13.09.2011, 13:31:43
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
De curiozitate, ce anume va nemultumeste la Cuza?
Secularizarea averilor manastiresti probabil.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44