Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 06.04.2013, 16:19:14
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

M-au invadat furnicile. Știe cineva cum le pot face să plece?
Reply With Quote
  #152  
Vechi 06.04.2013, 21:30:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
M-au invadat furnicile. Știe cineva cum le pot face să plece?
Eu am folosit praf de scortisoara.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 07.04.2013, 07:24:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
M-au invadat furnicile. Știe cineva cum le pot face să plece?
V-au invadat in casa?
Ca daca sunt in gradina nu produc pagube.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 07.04.2013, 07:47:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Buna dimineata!Foarte multe sfaturi si informatii utile pe acest topic.Este in acelasi timp relaxant dar si util sa ii parcurgi paginile! :)
Personal am o dilema,poate cineva dintre voi ma poate indruma,mai ales Yasmina,ca stiu ca ea este pasionata de floricele: una dintre plantutele mele,mai precis o violeta de Parma,mi-a facut cred ca un soi de "purici",niste ganganii marunte care se observa la suprafata pamantului si ii dauneaza bietei flori,pentru ca e tare pleostita si ma tem sa nu o pierd.Ce solutii exista pentru o atare problema?
Multumesc si o duminica frumoasa! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #155  
Vechi 07.04.2013, 08:39:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Buna dimineata!Foarte multe sfaturi si informatii utile pe acest topic.Este in acelasi timp relaxant dar si util sa ii parcurgi paginile! :)
Personal am o dilema,poate cineva dintre voi ma poate indruma,mai ales Yasmina,ca stiu ca ea este pasionata de floricele: una dintre plantutele mele,mai precis o violeta de Parma,mi-a facut cred ca un soi de "purici",niste ganganii marunte care se observa la suprafata pamantului si ii dauneaza bietei flori,pentru ca e tare pleostita si ma tem sa nu o pierd.Ce solutii exista pentru o atare problema?
Multumesc si o duminica frumoasa! :)
OH,imi pare rau
Poti sa-mi trimiti o poza sa vad despre ce insecte este vorba?
Oricum,chiar pana a le vedea banuiesc ca un spray insecticid ar rezolva problema pe loc.
Ideea este sa continui cu spreiarea si dupa alte 10 zile (sa
zicem) pt ca insectele lasa oua pe care sprayul nu le rezolva!

Puricii sunt mortali pt plante intr-adevar.Cele mai periculoase sunt afidele.
Dar exista ac si de cojocul lor.

Pana cumperi spray,uda planta cu apa si sapun lichid.Stiu ca nu fumezi :) dar daca ai la indemana o tigare,prepara un"ceai"din apa fiarta si tutunul din tigare,lasa-l sa se raceasca si uda planta cu asta.
Izoleaza planta bolnava de celelalte!

Insectele cu pricina paraziteaza planta la radacini sau pe tulpina?Daca o paraziteaza la radacina,are nevoie sa fie transplantata intr-un alt mediu(alt sol,acelasi ghiveci igienizat cu clor).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 07.04.2013, 12:53:08
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu am folosit praf de scortisoara.
se poate inlocui ca sare,e mai ieftina :D
Reply With Quote
  #157  
Vechi 07.04.2013, 14:49:26
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Eu am avut furnici mari,rosietici si cu aripi...in perioadele ploioase invadau casa.La fel cum spunea Maria am folosit sare,sare grunjoasa,apoi cineva m-a sfatuit sa pun praf de copt.Au disparut o perioada apoi au reaparut...am gasit un spray turcesc,nu stiu cum se numeste dar se gaseste in toate magazinele,este pentru muste,tantari si alte insecte.Am inceput sa dau cu spray in exteriorul casei,pe langa fundatie de cate ori le vedeam ca vor sa-si faca musuroi,si asa am scapat de ele,de doi ani nu mai am.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 07.04.2013, 15:01:27
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
V-au invadat in casa?
Ca daca sunt in gradina nu produc pagube.
După ce a început să fie cald au apărut în cămara unde țin conservele, în două locuri în baie și pe lângă casă(prin exterior). Ies înainte de ploaie. Și-au făcut loc printre plăcile de gresie. Dispar un timp apoi iar vin. Am folosit apă cu sare. Au dispărut dar nu știu dacă din cauză că era apa sărată.
Voi încerca și cu scorțișoară.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 07.04.2013, 15:07:19
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
OH,imi pare rau
Poti sa-mi trimiti o poza sa vad despre ce insecte este vorba?
Oricum,chiar pana a le vedea banuiesc ca un spray insecticid ar rezolva problema pe loc.
Ideea este sa continui cu spreiarea si dupa alte 10 zile (sa
zicem) pt ca insectele lasa oua pe care sprayul nu le rezolva!

Puricii sunt mortali pt plante intr-adevar.Cele mai periculoase sunt afidele.
Dar exista ac si de cojocul lor.

Pana cumperi spray,uda planta cu apa si sapun lichid.Stiu ca nu fumezi :) dar daca ai la indemana o tigare,prepara un"ceai"din apa fiarta si tutunul din tigare,lasa-l sa se raceasca si uda planta cu asta.
Izoleaza planta bolnava de celelalte!

Insectele cu pricina paraziteaza planta la radacini sau pe tulpina?Daca o paraziteaza la radacina,are nevoie sa fie transplantata intr-un alt mediu(alt sol,acelasi ghiveci igienizat cu clor).
Uneori pământul pentru flori cumpărat din comerț este infestat cu ouă de păduchi, purici. În cazul acesta cred că ar fi bine mutarea plantei în alt vas cu pământ de pădure după ce a fost spălată sub jet de apă.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 07.04.2013, 16:32:14
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

(Cand luati o mica pauza de la insecte si alti daunatori, va recomand mazarea congelata de la Mega Image - Delhaize se numeste, e mica-mica la bob iar la gust este precum cea proaspat culeasa din gradina! Nu se compara cu nici o alta marca din cate am folosit pana acum.)
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
stihirile practice madalinjomy Muzica Bisericeasca 3 29.06.2011 21:21:16
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi ortodoxe The_Fallen Generalitati 1 23.12.2009 08:35:43