Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 17.06.2013, 23:30:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In ceea ce priveste gemurile, zacusca, etc o problema e sa umplem borcanele fara sa dam pe langa.
Am vazut intamplator, la Metro, palnie pentru umplut borcane, ma intrebam cat de utila ar fi, se pare ca este.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 17.06.2013, 23:51:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit smile you're on camera :)

Eu momentan am scapat de melci si de limacsi.
Am acest minunat vizitator nocturn care curata curtea de insecte(oposomul mananca chiar si serpi veninosi fiind imun la veninul lor).

Din cand in cand,ii mai las afara capsuni sau bucati de banana,pe care le infuleca cu placere,ei fiind si mari amatori de fructe :)
Attached Images
File Type: jpg 992991_578662255490621_1837682060_n.jpg (23,0 KB, 17 views)
File Type: jpg 996837_578662168823963_963299074_n.jpg (23,0 KB, 17 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 14.07.2013, 03:38:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Prima recolta din gradina:rosii cherry,rosii galbene si brune;castraveti si vinete japoneze.

Din rosii si castravete,am facut o supa rece la care am adaugat un avocado,ceapa,frunze de telina,un gogosar in otet,un strop de sos iute si sucul unei lamai.Le-am mixat pe toate.
Foarte bun!

Vinetele,le voi pune pe gratar,cu putin ulei si mirodenii.
Attached Images
File Type: jpg 1011124_588926634464183_1414051909_n.jpg (28,6 KB, 30 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 14.07.2013, 05:45:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Prima recolta din gradina:rosii cherry,rosii galbene si brune;castraveti si vinete japoneze.

Din rosii si castravete,am facut o supa rece la care am adaugat un avocado,ceapa,frunze de telina,un gogosar in otet,un strop de sos iute si sucul unei lamai.Le-am mixat pe toate.
Foarte bun!

Vinetele,le voi pune pe gratar,cu putin ulei si mirodenii.
Foarte frumos și apetisant, felicitări pentru recoltă, s-a meritat! :)
Reply With Quote
  #285  
Vechi 14.07.2013, 16:51:09
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am mai citit prin postarile anterioare si m-am gindit sa va propun citeva cunostiinte de ale mele, teoretice si practice, desigur.

Magiunul, teoretic se face din orice prune (lucru valabil pt. cei care nu sunt obisnuiti cu rigorile specifice oricarui lucru de pe pamint) dar ca sa il cheme cu adevarat magiun el se face numai din anumite prune, bine cunoscute de catre cei care au livezi, si care au concentratia de zaharuri cea mai mare .
La preparare nu se adauga nici un pic de zahar . Au ele destul in ele, plus ca la final gustul magiunului nu este de miere, ci unul dulce si usor acrisor .
Fara adaus de zahar, dar fiert bine in cele doua runde (la inceput tot fructul iar apoi trecut prin strecuratoare in care se retin simburii si cojile) magiunul nu face floare si nu se strica nicodata . Fierberea se face la foc potrivit spre mic dar dureaza 8-10 ore, cu multa grija pt. a nu-l afuma .
La oras se pastreaza in borcane, cum bine este spus mai sus, sterilizate 1 ora in cuptorul f. incins si apoi ferite cit de mult de desterilizare (odata cu introducerea borcanelor in aragaz se introduc si 2-3 linguri metalice cu care se va manipula magiunul si deasemenea nu suflam/oftam si nu vorbim pe deasupra borcanelor si nici nu le scoatem din cuptor decit in momentul in care le umplem, ele fiind atunci atit de calde incit sa le suportam la manevrarea manuala).
La tara pastrez magiunul in oale de pamint de la 1 litru pina la 5 litrii, f. bine pregatite inainte de umplere (spalate si tinute o nopte in cuptorul sobei sau 2-3 ore in aragaz la foc mic) si legate la gura cu celofan .
Niciodata nu mi-a facut floare sau ceva si mai rau de atit .
Magiunul la care se adauga zahar la preparare nu se mai numeste magiun, ci este gem de prune . Iar gemu-i gem, si magiunu-i, magiun. Termenii nu sunt sinonimi .
Nu exista povesti cum ca prunele sunt cam acrisoare, ca "noua ne place mai dulce", ca se face otet daca nu pun zahar, etc, etc ... Nu exista asa ceva !
Daca se face din soiul de prune care trebuie, culese pt. magiun numai ce este copt bine-bine, atunci magiunul nu iese doar acrisor sau acru ci dulce bine.
Dar, chiar bine preparat, din cauza concentratiei mari de zahar din prune nu se recomanda diabeticilor (decit daca isi maresc putin doza de insulina) celor cu sensibilitate gastrica (adica a celora care deja au cel putin o gastrita hiperacida) ca si unor pacienti cu colita(de fermentatie).
De asemenea, el aduce un aport mare de zaharuri in organism(este f. caloric, nutritiv) dar mincat cu piine, trebuie cunoscut ca aportul de zahar in singe se prelungeste si se amplifica si mai mult . Zaharurile din fructe cresc cel mai repede glicemia si intra repede in ciclul de ardere, de metabolizare, pt. ca apoi aceiasi glicemie sa fie mentinuta tot crescuta din cauza zaharurilor din piine care se metabolizeaza mai lent decit primele si care tin mai mult timp nivelul glicemiei ridicat.
De aceea schimnicii, taranii autentici si cei care doresc sa se nevoiasca cu postul stiu ca in primul rind magiunul este un aliment f. hranitor si mai apoi este un desert. Pt. asta il maninca pe putina piine si ii este suficient pt. o jumatate de zi sau chiar o zi intreaga , indiferent ce munceste .
Spre deosebire de multi mireni care postesc cu o ciorba mare de fasole continuata cu o tacanita de cartofi mai multicica si apoi pus dopul la damigeana cu 4-5 felii mari de piine cu gem... zicind in acest fel ca au postit !
Stim cu totii ca postul insemneaza in primul rind infrinare si nu regim fara carne, oua si brinza !

Un ultim adaos, pt. patologia amintita de Yasmina ii spun ca se rezolva f. bine prin acupunctura cu maxim 1-3 serii de terapie spatiate pe un an(o serie este formata din 10 sedinte).

Asta este experienta mea practica cu subiectul magiun .
Daca prezinta interes ma "dedau" la discutii cu alti bine experimentati pe subiect , ca si cu cei carora nu le "iese" citeceva cum ar trebui si voiesc sa corecteze acest citeceva .
In copilarie bunica facea magiun din prune albe care sunt deosebit de dulci si au coaja subtire. Pentru a-i imbogati gustul si a avea un plus de calorii se adauga nuci cand este aproape gata sau cand se pune pe paine.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 15.07.2013, 01:10:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Question

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
...Stim cu totii ca postul insemneaza in primul rind infrinare si nu regim fara carne, oua si brinza !...
Sper că nu sugerezi porții reduse de carne, ouă și brânză în post!
Postul este o rânduială bisericească pentru zilele de post, iar înfrânarea de fiecare zi este ... o poruncă pentru orice creștin.

Last edited by Demetrius; 21.07.2013 at 07:03:33.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 15.07.2013, 07:49:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sper că nu sugerezi porții reduse de carne, ouă și brânză în post!
Si cam de unde ati inteles dvs. asta?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 15.07.2013, 12:46:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stai linistita. el are un talent special de a intelege totul aiurea si a da raspunsuri pe masura.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 15.07.2013, 12:47:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu momentan am scapat de melci si de limacsi.
Am acest minunat vizitator nocturn care curata curtea de insecte(oposomul mananca chiar si serpi veninosi fiind imun la veninul lor).

Din cand in cand,ii mai las afara capsuni sau bucati de banana,pe care le infuleca cu placere,ei fiind si mari amatori de fructe :)
Foarte simpatic animalutzul, se poate domestici?
Ai putea deschide o afacere cu astfel de pesticide "bio". :))

P.S.
Se pare ca e mai docil ca un caine sau o pisica.
Ai putea sa incerci sa faci cu el asta:

https://www.youtube.com/watch?&v=21XBFaG5zGY
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.07.2013 at 12:52:53.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 15.07.2013, 18:18:16
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Pesticide bio :))

Ah, de ce nu si asa legumele modificate genetice sunt la moda si se numesc "bio".
****
Sunt curioasa. Yasmina, poti sa colectezi semintele de la legume si sa le plantezi in viitorul sezon? Sau acele legume nu mai produc seminte ci trebuie sa cumperi iar de la producatori?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
stihirile practice madalinjomy Muzica Bisericeasca 3 29.06.2011 21:21:16
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi ortodoxe The_Fallen Generalitati 1 23.12.2009 08:35:43