Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.09.2011, 18:25:51
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce ma amuza pe mine in schimb e ca ateii de pe forum tot bat moneda cat nu stiu credinciosii din stiinta, dar daca ii intrebi ceva ei de fapt nu stiu mai nimic.
Si m-ai vazut pe mine postand ceva legat de subiectul asta? Singurul fapt care mi-a atras atentia a fost atitudinea ta aroganta (si a lui bogdan81), de tipul "era evident ca teoria relativitatii este gresita", cand cunostintele voastre de fizica sunt 0.

Eu probabil cunosc 1% din teoria relativitatii si tocmai de aceea imi dau seama cat de complex este subiectul si incerc sa nu ma bag in discutii care ma depasesc. Eu macar stiu ca nu stiu. Voi nici macar atat, care intre 2 postari de pe forum impartiti verdicte in stanga si-n dreapta: asta-i buna, asta-i gresita, etc.

Daca s-a dovedit ca teoria este gresita, foarte bine. Viata merge mai departe, o sa vina cineva la un moment dat si o s-o corecteze.

Citat:
Dar ar trebui sa-i puna pe ganduri pe cei care cred orbeste in stiinta.
Defineste "cred orbeste in stiinta".
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.09.2011, 18:33:33
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Dar ar trebui sa-i puna pe ganduri pe cei care cred orbeste in stiinta.
Nu exista "credinta oarba in stiinta" si acest lucru este permanent demonstrat prin imbunatatirile/corectarile care se aduc diverselor domenii de studiu.
Au acceptat vreodata crestinii cea mai mica "corectie' adusa dogmei religioase sau Bibliei? Si mai vorbesc de "credinta oarba".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.09.2011, 18:43:16
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

In primul rand nu vreau sa supar si sa enervez pe nimeni.
Nu ma cred destept, nici o autoritate in vreun domeniu.
Constat in schimb ce spun altii.
A crede orbeste in stiinta inseamna sa pretinzi ca Dumnezeu nu exista pe baza stiintei.
Sau sa crezi ca daca temporar o teorie stiintifica pare sa contrazica sau chiar contrazice credinta, asta inseamna ca credinta e falsa sau inapoiata.
Eu nu dau verdicte.
Eu am avut indoieli, ca si Catalin, in privinta teoriei relativitatii pentru ca mi se parea ca neaga liberul arbitru. In ce sens? Teoria relativitatii spune ca timpul se poate dilata sau contracta, in functie de sistemul de referinta. De asemenea spune ca la viteze apropiate de viteza luminii timpul se contracta, astfel ca cineva ar putea ajunge, macar teoretic intr-un anumit moment din viitor. Dar asta ar insemna ca viitorul este deja aici, cu alte cuvinte timpul ar fi desfasurat, cum zicea chiar Einstein.
Conform teoriei relativitatii te poti deplasa prin timp dintr-un punct in altul asa cum te deplasezi prin spatiu.
Dar daca viitorul e deja aici, asta inseamna ca noi nu putem deloc influenta prin alegerea noastra libera acest viitor, de unde ar rezulta ca noi nu avem liber arbitru, totul fiind predeterminat.
Deci motivul pentru care eu am respins teoria relativitatii tinea mai mult de considerente filozofice.
Dar acum vad ca si oamenii de stiinta contesta aceasta teorie, lucru care nu poate decat sa ma bucure.
Asta e tot.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.09.2011, 18:46:05
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bogdan81

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Lovitura de teatru in stiinta.
Un experiment efectuat de oamenii de stiinta la Geneva a pus in evidenta faptul ca niste particule - neutrinii, calatoresc cu o viteza mai mare ca viteza luminii.
Daca rezultatele se verifica la un nou experiment, atunci teoria relativitatii se prabuseste definitiv.
Iata cat este de relativa stiinta si cat de mult gresesc cei care isi fac idoli din stiinta.
Aici aveti link-ul:

http://www.scientia.ro/blogul-catali...-neutrini.html
si care e problema?oamenii au trait si inainte ca domnul einstein sa spuna ca ezista o teorie a relativitatii si vor trai si dupa aceste experimente.cu ce ma deranjeaza pe mine aceasta teorie?din cauza acestei teorii nu au oamenii credinta?
sa dau vina pe stiinta ptr.lipsa mea de dragoste,respect,mila???!!!sa fim realisti,credinta in ceva anume tine de forul interior al omului si trebe sa fie liber consimtita.usor imi este sa arunc cu noroi,greu este sa-mi iubesc dusmanul,oare ce voi alege?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.09.2011, 18:54:04
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Codana,
Majoritatea oamenilor nu isi pierd credinta din cauza teoriilor stiintifice.
Dar exista o anumita categorie de oameni care pretind ca stiinta a ingenuncheat credinta si care isi fac din stiinta un idol, crezand ca ea detine adevarul absolut.
Aceasta categorie se foloseste de anumite teorii stiintifice cum e de pilda teoria evolutiei ca sa respinga sau chiar sa batjocoreasca credinta, cum face Dawkins.
Departe de mine gandul ca trebuie sa uram pe acesti oameni.
Nu trebuie sa uram pe nimeni.
Aici doar discutam ca intre prieteni.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.09.2011, 19:05:47
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bogdan81

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Codana,
Majoritatea oamenilor nu isi pierd credinta din cauza teoriilor stiintifice.
Dar exista o anumita categorie de oameni care pretind ca stiinta a ingenuncheat credinta si care isi fac din stiinta un idol, crezand ca ea detine adevarul absolut.
Aceasta categorie se foloseste de anumite teorii stiintifice cum e de pilda teoria evolutiei ca sa respinga sau chiar sa batjocoreasca credinta, cum face Dawkins.
Departe de mine gandul ca trebuie sa uram pe acesti oameni.
Nu trebuie sa uram pe nimeni.
Aici doar discutam ca intre prieteni.
nici io nu vorbeam de ura,si mai stiu un lucru:orice persoana are o opinie.
stiinta nu poate ingenunchia credinta,ura poate ingenunchia aproape orice,mai putin dragostea.
stau si ma intreb, din care din cele doua teorii face parte dragostea?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.09.2011, 19:08:09
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Codana,
In profunzime ai dreptate.
Asa este.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.09.2011, 19:26:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Fizica nu poate fi tabloidizata. Jurnalistii sunt in cautare de senzational iar cunostintele lor de fizica sunt aproapre inexistente (daca jurnalistii ar stii fizica atunci nu ar mai fi jurnalisti).
Ce ar fi tu sa pui mana pe niste carti de fizica, si peste vreo 4-5 ani sa vii si sa iti dai cu presupusul.
Fizica nu este pentru oricine. Este un domeniu complex, inchis majoritatii populatiei. Arogante de genul "eu stiu fizica pentru ca am citit in nu stiu ce ziar ce a zis X" sunt ridicole si subliniaza o crunta lipsa de informare.
Nu vad rostul argumentelor de genul "ateii zic asta..", "credinciosii zic asta"... fizica nu tine cont de credinte personale. Aceiasi realitate ii inconjoara pe toti.
Nu cred ca ai citit mesajul meu, eu ti-am dat citate din oameni de stiinta, nu ziare.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.09.2011, 19:31:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
Si m-ai vazut pe mine postand ceva legat de subiectul asta? Singurul fapt care mi-a atras atentia a fost atitudinea ta aroganta (si a lui bogdan81), de tipul "era evident ca teoria relativitatii este gresita", cand cunostintele voastre de fizica sunt 0.

Eu probabil cunosc 1% din teoria relativitatii si tocmai de aceea imi dau seama cat de complex este subiectul si incerc sa nu ma bag in discutii care ma depasesc. Eu macar stiu ca nu stiu. Voi nici macar atat, care intre 2 postari de pe forum impartiti verdicte in stanga si-n dreapta: asta-i buna, asta-i gresita, etc.

Daca s-a dovedit ca teoria este gresita, foarte bine. Viata merge mai departe, o sa vina cineva la un moment dat si o s-o corecteze.
Eu i-am raspuns lui richard. Nu cred ca ai citit topicul, aici bogdan nu a scris parerile sale, ci ceea ce spun oamenii de stiinta.
Iar despre cat stie fiecare despre teoria evolutionista nu cred ca ti-ai dat seama din cateva mesaje care nici nu vorbeau despre asta. Eu am discutat pe alt topic despre asta acum cateva luni. Dar le place ateilor pe forum sa se bage si ei in seama.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.09.2011, 19:33:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
si care e problema?oamenii au trait si inainte ca domnul einstein sa spuna ca ezista o teorie a relativitatii si vor trai si dupa aceste experimente.cu ce ma deranjeaza pe mine aceasta teorie?din cauza acestei teorii nu au oamenii credinta?
sa dau vina pe stiinta ptr.lipsa mea de dragoste,respect,mila???!!!sa fim realisti,credinta in ceva anume tine de forul interior al omului si trebe sa fie liber consimtita.usor imi este sa arunc cu noroi,greu este sa-mi iubesc dusmanul,oare ce voi alege?
De fapt topicul nu era neaparat pentru credinciosi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zombie Experiment NYC CostinC Generalitati 0 05.08.2012 09:20:06
Doua predictii are relativitatii - confirmate (prin experimente de NASA) Eugen7 Teologie si Stiinta 2 18.07.2011 23:26:35
Teoria relativitatii: cu cat locuiesti mai sus cu atat mai repede imbatranesti Eugen7 Teologie si Stiinta 10 26.09.2010 22:56:20
experiment... Cristi007 Pocainta 9 04.01.2009 13:59:35
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01