Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.04.2023, 22:27:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.954
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Pai, atunci de ce stau, daca este asa de greu?
Există har în unele ispite, greutăți, Dumnezeu îi întărește să reziste și mulți preoți merg prin pelerinaj pe Athos sau în alte zone să ia întărire să reziste.

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Pe de alta parte, nu am auzit de multi popi care sa moara de foame, sincer... Unde mai pui ca, in marea lor majoritate, sunt grasi si plesnesc de sanatate; nu pot sa-mi imaginez ca burdihanele alea imense (inclusiv cel al lui Danutz) sunt de la mancat urzici, sincer...
Sunt destui care au renunțat să mai ia hirotonia după 9 ani de studii teologice, unii și-au dat demisia din preoție.

Părerea mea e că grăsimea poate fi și de la mâncare de post, macaroane cu cartofi am văzut la o mănăstire în meniu și pâine, multe dulciuri pâine cu gem, turtă dulce, stafide, fructe deshidratate, siropuri, covrigei, blaturi de tot felul, cipsuri etc toate astea îngrașă chiar dacă sunt de post.
Deci mult cartof, multă pâine, mâncat seara, multă făină, mult zahăr.

Burta e mai degrabă boală decât sănătate, pe termen lung dă afecțiuni gastrice, probleme la pancreas, ficat îngrășat, hipertensiune, probleme de respirație cei foarte grași se sufocă, nici nu e amuzant.

P.F. Daniel are totuși o vârstă 71 de ani, e normal la vârsta lui să fii mai plinuț, nu e normal la 37 și de ani să fi gras sau la 40 și ceva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.04.2023, 06:59:21
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

După ultimele deversări textuale de ură și nesimțire ignară, ale inițiatorului topicului de față, aparent un flăcău aflat într-o criză de identitate religioasă, mă văd obligat să-mi cer scuze pentru că am înmulțit vorba de pomană pe marginea falsei lui probleme. L-am luat prea în serios deși intuiția mi-a semnalizat că sunt șanse mari să-mi pierd vremea.

Cu siguranță în cazuri cum e acesta, nu pastorația firavă a Bisericii e de vină pentru faptul că unii sau alții se complac în condiția de idioți utili în promovarea noilor ideologii anticreștine.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.04.2023, 10:36:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.954
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
După ultimele deversări textuale de ură și nesimțire ignară, ale inițiatorului topicului de față, aparent un flăcău aflat într-o criză de identitate religioasă, mă văd obligat să-mi cer scuze pentru că am înmulțit vorba de pomană pe marginea falsei lui probleme. L-am luat prea în serios deși intuiția mi-a semnalizat că sunt șanse mari să-mi pierd vremea.
Stai liniștit, nu trebuie să-ți ceri scuze, când s-au retras oamenii cu un cuvânt de spus nici forumul nu a mai fost la fel, și pe mine m-a păcălit.

Profilul lui George R seamănă cu a lui Ali Baba https://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=50345, cred că e o cunoștință mai veche a forumului, mi se părea mie cunoscut de undeva stilul.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cu siguranță în cazuri cum e acesta, nu pastorația firavă a Bisericii e de vină pentru faptul că unii sau alții se complac în condiția de idioți utili în promovarea noilor ideologii anticreștine.
Părerea mea e că noi trebuie să mergem în întâmpinarea preoților, profețiile zic că va merge un om kilometri pt un duhovnic.
Deci dacă un tânăr stă și așteaptă să-i vină preotul în sufragerie, stă mult și bine, în anii 90 când nu aveau mulți mașină personală și confortul deplasării oamenii de rând băteau tot Bucureștiul să se spovedească la un Sofian Boghiu, un părinte Galeriu, mergeau la mănăstirea Antim la un Adrian Făgețeanu.
Dacă nu s-ar fi pus în mișcare nici n-ar fi aflat că oamenii aceștia există și n-ar fi avut parte de atâtea binecuvântări și bucurii sufletești alături de acești povățuitori ai neamului !

Cred că sunt peste 200 de parohii arondate doar în protopopiatele din București plus mănăstirile din împrejurimi.

Nu mai spun câți se puneau pe tren să ajungă la Sihăstria, trenuri insalubre unde stai în mirosuri de transpirație, în damfuri de mâncare, unde un nesimțit ascultă muzică tare sau tulbură compartimentul, trenuri care întârzie și fac 15 ore dintr-o zonă într-alta a țării.

Acum cu scaune de piele cu climă în ele, cu mașini 4x4, mănăstirile nu mai sunt așa căutate, deci această generație de nesimțiți(din care fac și eu parte) și de îngălați într-un confort care se va lua de la noi, nu va avea nicio scuză că nu a cercetat preoții și mănăstirile.

Nu mai spun cât costă doar aparatura de gaming sau de vlogging a vreunui puști răzgâiat sau a vreunui adolescent întârziat care la 40 de ani poartă stiluri de 18-19 și promovează păcănele pe net.
Numai microfoanele alea cât costă, scaunul, placa video, un mouse sau o tastatură șmecheră, vai de capul lor că vor da socoteală pt fiecare lux nesimțit, pt fiecare cheltuială, pt fiecare timp în care se putea cerceta Biserica și ei nu au făcut-o, pe când bunicii lor poate mâncau slană cu ceapă și le crăpau mâinile de munca pământului ca să se întrețină dar nu uitau de cele pentru suflet.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.04.2023 at 10:42:43.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.04.2023, 11:04:43
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
După ultimele deversări textuale de ură și nesimțire ignară, ale inițiatorului topicului de față, aparent un flăcău aflat într-o criză de identitate religioasă, mă văd obligat să-mi cer scuze pentru că am înmulțit vorba de pomană pe marginea falsei lui probleme. L-am luat prea în serios deși intuiția mi-a semnalizat că sunt șanse mari să-mi pierd vremea.

Cu siguranță în cazuri cum e acesta, nu pastorația firavă a Bisericii e de vină pentru faptul că unii sau alții se complac în condiția de idioți utili în promovarea noilor ideologii anticreștine.
Prietene, o sa-l parafrezez pe Caragiale: mon cher, esti un idiot!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.06.2023, 12:15:51
Simona88 Simona88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2022
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

@Mihailc

Mulțumesc din tot sufletul că nu ai abandonat complet forumul! Te apreciez enorm de mult și te urmăresc, da!, te urmăresc de vreo 10 ani (dacă nu mai mult) și datorită postărilor tale, a recomandărilor de cărți, conferințe etc., eu L-am cunoscut pe Dumnezeu și și El pe mine. Dumnezeu să îți răsplătească efortul! Nu e în zadar.

Hristos să te-mbucure cu dulceața Lui!


P.S.: am înțeles mai deplin sensul icoanei tot datorită postărilor tale.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.06.2023, 19:04:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona88 Vezi mesajul
@Mihailc

Mulțumesc din tot sufletul că nu ai abandonat complet forumul! Te apreciez enorm de mult și te urmăresc, da!, te urmăresc de vreo 10 ani (dacă nu mai mult) și datorită postărilor tale, a recomandărilor de cărți, conferințe etc., eu L-am cunoscut pe Dumnezeu și și El pe mine. Dumnezeu să îți răsplătească efortul! Nu e în zadar.

Hristos să te-mbucure cu dulceața Lui!


P.S.: am înțeles mai deplin sensul icoanei tot datorită postărilor tale.
Simona88

Nu știu cum să reacționez la mesajul tău atât de cald și binevoitor! Corectitudinea religioasă ar propune aici un exercițiu de smerenie textuală, dar prefer să mă bâlbâi sincer mărturisindu-ți că sunt profund uimit de faptul că cineva a găsit coerență și consistență în poliloghia mea pe acest forum! Și cu ce miză uriașă: cunoașterea lui Dumnezeu, și prin El, cunoașterea de sine!

Îmi doresc să nu încetezi o veșnicie a contempla splendoarea mai presus de fire a Preasfintei Treimi!
Harul Domnului să-ți umbrească pururea viața și casa!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 16.06.2023 at 19:07:23.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.06.2023, 03:37:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
... cineva a găsit coerență și consistență în poliloghia mea pe acest forum!...
Acum e ocazia sa spun ca si eu am gasit si de aceea ma bucuram cand postai pentru ca spiritul meu critic urma sa fie satisfacut.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
renuntare