Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.09.2011, 16:25:03
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Talharul de pe cruce cand a fost mantuit,era membru al Bisericii?
(imi amintesc ca asa a raspuns IPS Serafim de Pireu,ierarh din Sfantul Sinod al BO Greaca, unui ierarh al BC,referitor la ideea conform careia numai membri BC se pot mantui,care se poate extinde,ceea ce a zis IPS sa si la cei care zic ca numai membri BO se vor mantui).
Nu cred.
Ce dogme a stiut talharul de pe cruce,afara ca Iisus Hristos e Fiul lui Dumnezeu intrupat?
A stiut "dogma" ca sufera dupa dreptate pentru pacatele sale,adica s-a pocait,a recunoscut ca a facut rau si ca este pe dreptate rastignit.
Si a mai luat si apararea cuiva nedreptatit,ca Dumnezeu Iisus Hristos nu a fost rastignit dupa dreptate.
Nu inseamna de aci ca mantuirea e o taina si ca mantuirea in Dumnezeu Iisus Hristos e deschisa tuturor?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.09.2011, 20:00:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Talharul de pe cruce cand a fost mantuit,era membru al Bisericii?
(imi amintesc ca asa a raspuns IPS Serafim de Pireu,ierarh din Sfantul Sinod al BO Greaca, unui ierarh al BC,referitor la ideea conform careia numai membri BC se pot mantui,care se poate extinde,ceea ce a zis IPS sa si la cei care zic ca numai membri BO se vor mantui).
Nu cred.
Ce dogme a stiut talharul de pe cruce,afara ca Iisus Hristos e Fiul lui Dumnezeu intrupat?
A stiut "dogma" ca sufera dupa dreptate pentru pacatele sale,adica s-a pocait,a recunoscut ca a facut rau si ca este pe dreptate rastignit.
Si a mai luat si apararea cuiva nedreptatit,ca Dumnezeu Iisus Hristos nu a fost rastignit dupa dreptate.
Nu inseamna de aci ca mantuirea e o taina si ca mantuirea in Dumnezeu Iisus Hristos e deschisa tuturor?
Acum o sa luam la rand toate argumentatiile ecumeniste, nu stiu de ce ne contrazicem, daca ambii credem in BO si ce spunea nu ar trebui sa avem divergente. Ca altfel ne sustinem doar interpretarile noastre.
Din ce citesc IPS Serafim de Pireu este un antiecumenist convins, uite predica de anul trecut si ce spune de ecumenism: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...cilor-anatema/
Sa luam asadar aminte la ce spun ierarhii, in cazul de fata chiar cel citat de tine. Ca noi nu suntem mai intelepti ca sfintii si mai mari ca Biserica.

Ca sa raspund la intrebari, talharul de pe cruce a marturisit dogma crestinismului: Iisus este Fiul lui Dumnezeu. Chiar eu am scris ca aceasta e dogma de baza in crestinism.
Nici nu am mentionat undeva ca e nevoie ca cineva sa stie toate dogmele, ci am spus de fiecare data, sa nu le conteste.
De aceea batrana de la tara, daca o intrebi ce crede despre talharul de pe cruce sau despre vreo dogma, iti va spune ca nu stie ca nu e invatata, ci crede ce spune Biserica. Asadar are dreapta credinta, chiar daca stie doar crezul sau " in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh".
Asadar era vorba despre cei din alte culte.
BO spune ca Biserica s-a infiintat la cincizecime. Dar stim ca Iisus i-a mantuit si pe dreptii din Vechiul Testament, dupa moartea pe cruce.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.09.2011, 21:16:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu am vazut acea scriosoare a IPS Serafim de Pireu pe un site crestin ortodox,iar acolo la razbointrucuvant e rastalmacit sensul spuselor lui IPS Serafim de Pireu (de ce nu e data toata rugaciunea numita Sinodiconul ortodoxiei ci e data numai o bucata mica din ea?asta nu se numeste rastalmacire?ca duhurile rele ii inseala uneori pe admini de acolo sa posteze in duh de cearta,de osandire etc) pentru ca sinodiconul se incheie cu o rugaciune ca Dumnezeu sa intoarca pe toti eretici la crestin ortodoxie,la mantuire.
Deci nu e in sensul de osandire acea anatema ci de mustrare,ceea ce e cam diferit.
Conform traditiei ortodoxe de la parinti crestini ortodocsi ,rasariteni,toti cei din Iad l-au urmat pe Dumnezeu Iisus Hristos,la pogorarea sa cu sufletul acolo,nu numai dreptii.
Se poate vedea aceasta la Prohodul Domnului,la cantarile invierii ale Sfantului Ioan Damaschinul etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 26.09.2011 at 21:19:54.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.09.2011, 23:46:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca mai este si mirarea / uimirea. Un univers (din care faci parte) care isi este suficient siesi, ca sa spun asa... O mutare din lumea asta.
Situatie in care nu prea mai simti chef de vorba...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.09.2011, 23:48:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cineva spunea ca "teologia apofatica e mai curand o teologie a tacerii decat o teologie discursiva". Si asa este. Nu mai cauti sa vorbesti despre Dumnezeu privind creatia, ci cauti sa nu pierzi pacea, linistea, bucuria adusa de prezenta lui Dumnezeu in tine. Pentru aceste lucruri ea este mai presus de ratiune si e tainica.
Cred ca mai este si mirarea / uimirea. Un univers (din care faci parte) care isi este suficient siesi, ca sa spun asa... O mutare din lumea asta.
Situatie in care nu prea mai simti chef de vorba...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.09.2011, 20:37:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu am vazut acea scriosoare a IPS Serafim de Pireu pe un site crestin ortodox,iar acolo la razbointrucuvant e rastalmacit sensul spuselor lui IPS Serafim de Pireu (de ce nu e data toata rugaciunea numita Sinodiconul ortodoxiei ci e data numai o bucata mica din ea?asta nu se numeste rastalmacire?ca duhurile rele ii inseala uneori pe admini de acolo sa posteze in duh de cearta,de osandire etc) pentru ca sinodiconul se incheie cu o rugaciune ca Dumnezeu sa intoarca pe toti eretici la crestin ortodoxie,la mantuire.
Deci nu e in sensul de osandire acea anatema ci de mustrare,ceea ce e cam diferit.
Conform traditiei ortodoxe de la parinti crestini ortodocsi ,rasariteni,toti cei din Iad l-au urmat pe Dumnezeu Iisus Hristos,la pogorarea sa cu sufletul acolo,nu numai dreptii.
Se poate vedea aceasta la Prohodul Domnului,la cantarile invierii ale Sfantului Ioan Damaschinul etc.
E o confuzie destul de des intalnita in zilele noastre, daca se spune despre erezie nu inseamna ca BO indeamna sa fie urati ereticii. Bineinteles ca ne dorim ca toti sa vina in Biserica. Acolo am inteles ca nu era vorba de o scrisoare, ci de predica rostita de IPS Serafim in Duminica Ortodoxiei.
Anatema nu inseamna mustrare, e ultima sanctiune data de Biserica, inseaman excluderea din Biserica, putem citi o definitie chiar si in Dex. Iar in Pravila bisericeasca: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ema-81872.html
Iar rugaciunea din Duminica ortodoxiei e si aici: http://www.credo.ro/Sinodiconul-Ortodoxiei.php

Nu toti din Iad au fost mantuiti, invatatura ca la sfarsit toti se vor mantui se numeste apocatastaza. Chiar in Biblie scrie de drepti ca merg la viata, iar ceilalti la moarte, in Vechiul Testament.
In acel link era si o predica a unui preot roman, parintele Ilarion Olaru.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.09.2011, 21:14:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asa si se poate aci un alt link,in care e cuprinsa la sfarsit rugaciunea de intoarcere a ereticilor la ortodoxie:
http://biserica.org/Publicatii/2004/NoI/XXI_index.html
(linkul e de la BOR din SUA)
"Glorify all these, O Holy Trinity, and confirm them in the right Faith even unto the end; and convert the corrupters and blasphemers of the Orthodox Faith and Christ's Church who are disobedient to Her: that they may come to the knowledge of your eternal truth; through the intercessions of our most holy Lady, the Theotokos and ever-virgin Mary, and of all the Saints."
La rugaciunea Sfantului Ioan Gura de Aur (care era obiceiul sa se citeasca in noaptea de Pasti la Biserica) zice ca Dumnezeu Iisus Hristos a golit Iadul.
Iata ce zice si la cuvantul Sfantului Ioan Gura de Aur de se citeste in noaptea de Inviere - Sfintele Pasti:
"
Pradat-a iadul, Cel ce s-a pogorat in iad; umplutu-l-a de amaraciune
fiindca a gustat din Trupul Lui. Si aceasta mai inainte intelegand-o,
Isaia a strigat: Iadul s-a amarat intampinandu-Te pe Tine jos: amaratu-
s-a ca s-a stricat.
S-a amarat ca a fost batjocorit; s-a amarat ca a fost omorat, s-a
amarat ca s-a surpat, s-a amarat ca a fost legat."
Asa interpreteaza unii catolici,rastalmacind dogma Bisericii,ca numai "dreptii" s-au mantuit,ca apoi sa extinda aceasta si la relatiile dintre oameni (precum au inselat dracii pe papa din vremea primei cruciade sa zica ca "sa nu ucizi" se refera numai la crestini,la ne-crestini nu se refera etc) si de aci se stie ce mai inseala dracii pe uni catolici sa faca etc.
Precum s-a vazut si in alt topic,ca asa inseala dracii pe unii catolici,sa vada pe Papa ca si conducatorul Bisericii si al lumii catolice (pana la papa Benedict actualul,papii aveau o coroana pe stema ;actualul Papa a scos respectiva coroana de pe stema papala).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.09.2011, 22:17:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

catalin2
Mie mi se pare ca din toate exprimarile de pina acum,simplificati putin problema. In sensul ca sinteti linistit ca exista dogma ortodoxa,va este suficienta existenta si infaibilitatea ei,si considerati astfel problema mantuirii incheiata.Adica e suficient sa respecti pina la ultima virgula aceea dogma,si vor urma apoi de la sine : dragostea,faptele bune,harul.
Dar totodata suntem cu totii de acord ca ,cunoasterea si respectarea integrala a dogmei nu este deloc usoara,si ca este nevoie aici de insusi harul lui Dumnezeu,omul singur,cu mintea sa,neputind face singur asta.
Dogma e foarte grea,pentru ca noi sintem lumesti.Daca am trai doar in Biserica,daca am fi monahi de exemplu,daca ne-am inconjura toata ziua numai de invatatura si discutia si practica dogmei ortodoxe,atunci da,am putea zice ca am respira-o precum aerul.
Dar noi traim intre oameni,alergam dupa o viata cat se poate de moderna si secularizata,si de aceea am cam pierdut legatura cu spiritul dogmei. De aceea am zis eu intr-o postare ca mi se pare plictisitoare dogma,nu pentru ca nu mi-ar place,ci pentru ca partea lumeasca e suficient de puternica in mine,ca si in marea majoritate a oamenilor.
O parte a mea o respinge ca grea ,nesarata,abstracta,rupta de om,si o alta parte a mea o iubeste ca adevar construit cu migala,de veacuri intregi,de catre sfinti.
Iar eu macar imi pun probleme,dar marea majoritate a oamenilor o ignora pur si simplu,aceasta neoprindu-i sa creada in Dumnezeu,si sa fie si ortodocsi.
Pentru ce pledez eu aici? Pentru umanizarea dogmei,pentru 'sararea ' ei cu iubire, cu frumos ,cu uman. Doar asa dogma se va putea apropia de cei multi.
Cine sa se schimbe? Dogma? Nicidecum.Ci cei care o predica sa se schimbe,sa se umple de dragoste si intelegere a omului real,si doar atunci sa invete,cind vor intelege omul cu toate greutatile si nedumeririle lui .Caci Dumnezeu este cel ce a zis carturarilor :"Duceti-va si invatati ce inseamna :mila voiesc,iar nu jertfe "
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.09.2011, 22:17:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Asa interpreteaza unii catolici,rastalmacind dogma Bisericii,ca numai "dreptii" s-au mantuit,
Vezi, frate Mihail, că te-au înșelat iar dracii ! Păi, se poate ca să nu știi matale credința la Biserica matale, și să te învețe un papistaș să ortodoxești corect ? Canoniseală: Ia un creion și scrie de 10 ori:
"Pogorându-Se în Împărăția Întunericului, Isus i-a scos numai pe drepți, iar nu pe toți oamenii".
"pogorându-Se în Împărăția Întunericului, Isus i-a scos numai pe drepți, iar nu pe toți oamenii".

și așa mai departe, până ce asimilezi dogma. Dacă tot nu pricepi, du-te la un iezuit să îți explice, că ăștia au răbdare mai multă ca mine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.09.2011, 22:30:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ce dogme a stiut talharul de pe cruce,afara ca Iisus Hristos e Fiul lui Dumnezeu intrupat?
Fiecaruia Dumnezeu ii da ce ii e de folos .Talharului, o clipa de maretie,babei de la tara o credinta simpla,dar care atinge totusi instinctiv multe aspecte ale dogmei(sf Treime,Biserica,Tainele,virtutea si pacatul) ,celorlalti,ortodocsi, dogma care reaspunde intrebarilor noastre si ne calauzeste in oceanul necunoasterii ,iar necrestinilor sau ne-ortodocsilor dogma iubirii apropelui , si a unei dreptati in gandire , dupa care va fi judecat fiecare om.
Dogma este obligatorie pentru noi,cei ce beneficiem de privilegiul de a ne fi nascut ortodocsi. Iar dogma iubirii aproapelui este obligatorie pentru tot restul omenirii,pina in fundul junglei,si pina pe ultima insula,asa cum reiese din pilda samariteanului milostiv sau din pargraful cu Judecata din ziua din urma,cand tot ceea ce ai facut aproapelui,se va vedea ca lui Hristos i-ai facut.
Dogma ortodoxa se afla in cartea de catehism .Dogma iubirii aproapelui se afla in inima oricarui om.

Last edited by iustin10; 27.09.2011 at 22:32:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 19:45:07
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 20:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04