Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2012, 01:02:53
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Beletristica ortodoxă

De mai multă vreme mă gândesc la ceea ce cred că este o lipsă în peisajul publicațiilor ortodoxe, anume literatura de ficțiune ( schițe, nuvele, romane, etc.-la capitolul poezie stăm mai bine). Aveți cunoștință de așa ceva ? Am găsit câteva lucrări:"Frații Karamazov"(Dostoievski), "Un păstor model" ( o traducere a patriarhului Nicodim din rusă), "Lucrătorii viei" (D. Bejan) dar cam atât. Aveți cunoștință de existența unor alte lucrări ? Știu că mai există ceva în literatura univesală "Fabiola","Cheile Împărăției","Coliba Unchiului Tom". Mă interesează acest gen de literatură ( care unora poate li se pare a fi prea ușoară sau nu destul de serioasă) deoarece fiecare dintre noi avem nevoie de frumos și el se poate manifesta și în forma aceasta; apoi fiecare avem nevoie de modele -este adevărat că "Viețile Sfinților" oferă o gamă largă de modele dar, dacă este să fim sinceri ,câți dintre noi putem aspira serios la o viață ca a lor ? Și în plus noi trăim într-o lume atât de diferită...Și totuși creștinismul poate fi trăit și de oameni mai obișnuiți așa cum suntem cei mai mulți dintre noi. Poți fi creștin și conducând mașina, sau mergând în autobuz, sau lucrând în fabrică sau chiar șomer... Eu nu am scris niciodată dar mă gândesc că poate chiar dintre cititorii acestui forum ar putea cineva să lucreze pentru Domnul în felul acesta. De ce n-ar putea să apară și un Rebreanu creștin ( firește mă refer la tematica abordată, nu vreau să insinuez că ilustrul romancier nu ar fi fost creștin )?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psihoterapie ortodoxa semilia Resurse ortodoxe on-line 62 15.06.2015 09:38:39
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 07.01.2014 23:16:47
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 13:19:47
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 19:33:10