Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.05.2007, 02:55:31
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Daca faci o acuzatie, argumenteaza!
Colors ca intotdeauna este incredibil de elocvent in ceea ce spune. Nu are nevoie sa argumenteze, a tot facut-o din plin cu alte ocazii si iti multumim...cei de aici care apreciem vorba cu Duh. Suntem inconjurati de exemple, semne ale timpului pe care insa multi dintre noi, din pacate, nu le vedem si nu le vom vedea nici in ceasul al 12-lea.
Pe Cristi in schimb, nu-l inteleg...:(
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.05.2007, 03:21:00
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Un ministru al invatamantului care accepta predarea perversiunilor in numele democratiei si al "drepturilor omului" nu este crestin. La fel si directorul scolii, la fel si profesorul care o face.

Unde duhul diavolesc este predat ca materie, Duhul lui Dumnezeu nu mai ramane.
(Colors)

In nici un caz nu trebuie sa ajungem la disperare iar pe copilasi sa-i pregatim de acasa cu multa dragoste, rabdare si blindete sa inteleaga care este adevarul cu privire la aceste materii "moderne"

Oricum suntem sfatuiti ca in aceste timpuri sa nu ne punem baza in sistemul de invatamint. El, sistemul , continua sa debiteze ce are de debitat iar noi sa ne vedem de treaba noastra, fara sa ne angajam in discutii inutile cu ei.

Prin aceste "materii obligatorii" trebuie trecut ca gisca prin apa, treci, ca esti obligat prin lege, insa la capatul iazului ai iesit, te-ai scuturat si mergi mai departe in directi unde ti-o da Dumnezeu:)

Musulmanii din scoli, de exemplu, au inteles demult acest aspect, ii dau inainte si tac milc... asa ar trebui sa procedam si noi cu materiile nou venite de la Dragutii din EU:)


Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.05.2007, 07:09:05
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

"legat de subiect "predarea religiei in scoli". in primul rand eu nu prea sunt de acord cu asta din 2 motive:
1. din kte am inteles de la un prof Ortodoxia nu e religie, ci revelatie"
, (ispita_ta)
sa se predea in scoli revelatia lui Dumnezeu; mai impacam pe unul cu ocazia asta! :)
2 "am spus si mai sus, mi se pare inutila memorarea papagaliceste a unor notiuni, ritualuri etc atata timp kt copiii nici nu cred sau au dubii in privinta existentei lui Dumnezeu";
-altii considera ca memorizarea in sine e f. utila; si nu conteaza ce cred copii vis vis de memorizare sau de orisice. Ii intrebam mai tirziu ce parere au avut cu privire la memorizare, credinta in Dumnezeu, etc.

"Nici eu nu cred ca ora de "religie" ar trebui sa fie obligatorie. Statul nu protejeaza dreapta-credinta, ortodoxia, societatea este in mare parte apostaziata sau ostila valorilor crestine", (colors);
un motiv in plus pentru a se preda religia crestina ortodoxa in scoli.

"Un ministru al invatamantului care accepta predarea perversiunilor in numele democratiei si al "drepturilor omului" nu este crestin. La fel si directorul scolii, la fel si profesorul care o face. Unde duhul diavolesc este predat ca materie, Duhul lui Dumnezeu nu mai ramane";
retragem copii din scoli sau lasam numai "duhul diavolesc" sa se manifeste acolo?

"nu este o vreme a crestinismului acum..Crestinii se imputineaza si viata sociala este cuprinsa tot mai clar de duhuri necurate";
cind Hristos a venit printre oameni, crestinii nici nu existau (ce sa vorbim de imputinare?) iar lumea era plina de duhuri necurate. La tot pasul, Hristos mai scotea ceva draci din oameni.
Daca nu este o vreme a crestinismului, atunci sa vorbim mai mult de credinta decit inainte. Nu numai la biserica ci si in scoli.

"Biserica este si ea atinsa grav de coruptie si apostazie, inclusiv ierarhia";
nu Biserica, intrucit Hristos a spus ca nici portile iadului nu o pot inghiti; poate unii din cadrul Bisericii. Si Iuda a fost un ucenic al lui Hristos pina cind a devenit un tradator.
Pina sa va uitati la altii cum sunt, uitati-va la dvs; probabil ca in acest fel ati ajuins la concluzia ca "nu este o vreme a crestinismului acum".

"Ascultarea de Biserica sa se faca in Duhul Sfant ..";
mai concret..
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.05.2007, 10:08:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Un ministru al invatamantului care accepta predarea perversiunilor in numele democratiei si al "drepturilor omului" nu este crestin. La fel si directorul scolii, la fel si profesorul care o face.

Unde duhul diavolesc este predat ca materie, Duhul lui Dumnezeu nu mai ramane.
(Colors)

In nici un caz nu trebuie sa ajungem la disperare iar pe copilasi sa-i pregatim de acasa cu multa dragoste, rabdare si blindete sa inteleaga care este adevarul cu privire la aceste materii "moderne"

Oricum suntem sfatuiti ca in aceste timpuri sa nu ne punem baza in sistemul de invatamint. El, sistemul , continua sa debiteze ce are de debitat iar noi sa ne vedem de treaba noastra, fara sa ne angajam in discutii inutile cu ei.

Prin aceste "materii obligatorii" trebuie trecut ca gisca prin apa, treci, ca esti obligat prin lege, insa la capatul iazului ai iesit, te-ai scuturat si mergi mai departe in directi unde ti-o da Dumnezeu:)

Musulmanii din scoli, de exemplu, au inteles demult acest aspect, ii dau inainte si tac milc... asa ar trebui sa procedam si noi cu materiile nou venite de la Dragutii din EU:)

Prietene, ca si Colors nu ai argumentat. Asa ca reper: care ministru, care perversiuni?
Si mai adaug: care materii sunt venite in scoala din UE? Si care din aceste materii trebuie trecute "ca gasca prin apa"?

Daca nu sistemul de invatamant, atuci cine iti va educa copiii?

Mi se pare ca aici problema este alta: Colors spunea ca a terminat "cu greu" 12 clase, deci nu stiu cat cunoaste din sistemul de invatamant. Tu?

Si daca tot ii iei apararea si spui ca nu are nevoie de argumente poate imi explici de ce m-a facut "cartita". Astept rspunsuri concrete!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.05.2007, 19:22:58
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

"Nici eu nu cred ca ora de "religie" ar trebui sa fie obligatorie. Statul nu protejeaza dreapta-credinta, ortodoxia, societatea este in mare parte apostaziata sau ostila valorilor crestine", (colors);
un motiv in plus pentru a se preda religia crestina ortodoxa in scoli. (Ana-Oara)

Bine ar fi sa se predea, dar nu vad cum se va putea face cu adevarat si folositor, intr-un sistem care e pe cale sa piarda si icoanele din scoli. Si situatia nu se va opri aici. Eu as redenumi aceasta "obligatie" ca pe o necesitate, poate e mai aproape de adevar. Si atunci aflam daca si parintii constientizeaza aceasta si profesorii si in general fiecare membru din societate.

Pentru Mirean am o intrebare: Cati dumnezei stie? Unul sau mai multi? Daca este unul, cate religii sunt? Se poate religie fara Dumnezeu? Daca dumnezeii neamurilor sunt idoli, ce "istorie a religiilor" doreste el sa se predea la copii? Si daca Ortodoxia este singura Credinta adevarata, predarea ei este indoctrinare sau necesitate?

Tot nu am aflat ce credinta are el si cui se inchina. El spune ca Bisericii. Care Biserica? Eu ma inchin lui Hristos si fac ascultare de Biserica atata vreme cat nu se abate de la Sfanta Traditie cu invatatura.

Care este rolul Bisericii in societate? Diriguitoare si povatuitoare pe calea mantuirii. Si atunci cand vremurile o cer, sa apere valorile crestine. Biserica suntem noi, simpli credinciosi si ierarhi.

Cand marsaluiesc homosexualii pe strazi, umilind o intreaga natiune, unde sunt conducatorii Bisericii?
"bate-voi pastorii si voi risipi oile".

Aproape ca nu mai avem pastori. Ana-Oara, ma uit si la mine, si eu fac parte din Biserica. Aproape toti romanii suntem botezati in Hristos, unii mai silitori spre mantuire, altii mai lenevosi. Noi formam societatea de astazi asa cum este ea, cu bune si rele. Merge ea oare spre bine? Este o observatie trista pentru mine, iar daca gresesc iertati-ma.

Si ajung la ultimul punct: ascultarea in Duhul Sfant. Se fac presiuni pentru legalizarea homosexualitatii, a prostitutiei ... si cine stie, peste cativa ani a pedofiliei. Nu mai vorbesc de intentia de a se introduce in programa scolara notiuni noi si termeni noi la anumite materii.
Asta as numi eu indoctrinare. Copiilor nostri li se pregateste indoctrinarea. Ea intr-un fel sau altul se face de mult prin mass-media si s-a facut oricum inca de pe vremea comunistilor. Orice sistem social se bazeaza pe indoctrinarea politica si incurajeaza manifestarea religioasa daca este favorabila elitelor. Religia fie ea de orice natura este chiar incurajata de elite, ca un factor de control al maselor. Ea nu mai este la fel de buna daca contribuie la desteptarea maselor.

Pana unde stabilim ca aceasta ascultare nu ne primejduieste noua mantuirea? Sa ne rugam la un loc cu iudeii si musulmanii, cu armenii si catolicii? Iata ca aceasta deja se face astazi in Romania in anumite locuri. Sa participam si sa sprijinim miscarea de unificare a Bisericilor "surori", doar de dragul impacarii, intr-un surogat al credintei, chiar daca stim ca "fratii" nostri catolicii sau chiar protestantii sunt inafara Bisericii lui Hristos? Daca toate acestea vor deveni realitate, asa cum si se pregateste de pe acum, desfraul si necinstirea lui Hristos, iar Biserica va tacea, ce este de facut? Dar si eu sunt parte din aceasta Biserica! Sa fiu sau nu de acord?

Iti multumesc Cozia, ai grija ca te numara Mirean pe lista neagra deja. Locurile fruntase le ocupa Sebastiana si Sylvie.

Liviu
Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.05.2007, 19:42:03
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Mirean, te credeam la biserica de dimineata si tu stai pe net. Ori ai participat la slujba televizata?

Rusinica!

Liviu
Reply With Quote
  #137  
Vechi 13.05.2007, 19:45:51
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Colors, imi pare rau ca imi rastalmacesti spusele, asa ca o sa explic.

Consider religia obligatorie, iar parintii sa decida ce vor invata! Exemplu: parintii ortodocsi vor decide pentru copii catehism/dogme ortodoxe ca materie de studiu.
Cand spun istorie a religiilor ma refer la faptul ca elevul trebuie INFORMAT, la nivel minim, despre credinta altor popoare. Motovele sunt simple: pe langa un minim bagaj de cunostinte generale adaugam ratiuni practice (prevenirea viitoarelor conflicte, a socurilor cuzate deâalteritatea religioasa etc.) Chiar daca tu nu spui copilului tau de alte religii asta nu inseamna ca ele nu exista. Cred ca tehnica strutului e nepotrivita.
Ma inchin lui Hristos si ascult de ierarhii Bisericii Ortodoxe Romane. Tu spui ca faci ascultare de Biserica atata vreme cat nu se abate de la Sfanta Traditie cu invatatura. oare esti atat de pregatit teologic si duhovniceste incat sa contesti deciziile Sf. Sinod?
Conducerea BOR a protestat PUBLIC fata de marsul homosexualilor. Ce voiai sa faca mai mult? Sa iasa in strada alaturi de "Noua dreapta"?
Nici eu nu sunt de acord cu unificarea Bisericilor, dar nu am nimic impotriva ca ele sa colaboreze pentru combaterea saraciei, a invalzirii globale, anafalbetismului etc.
Spui de lista me neagra. Eu nu stiu nimic de ea, ma acuzi din nou fara argumente! pate explici...
De asemenea, prin alta postare, m-ai acuzat ca as fi "cartita". Ti-am cerut sa explici si nu ai facut-o.
Bunule crestin, te rog sa raspunzi la intrebarile mele din postarea anterioara (inclusiv cele despre ministru) si din aceasta postare. In continuare incerci sa ma discreditezi iar pentru asta imi aduci acuze mincinoase pe care, logic, nu le argumentezi.

Reply With Quote
  #138  
Vechi 13.05.2007, 21:04:27
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Copilul trebuie format nu informat. Informatiile fara valoare se numesc gunoi informational. Conflictele sunt generate tocmai din cauza lipsei de formare religioasa a tinerelor generatii. Poate asa am avea mai putine violuri si golani prin cartier, mai multi conducatori cu frica de Dumnezeu.

Formarea copiilor intr-un sistem de valori crestin autentic, nu de fatada ca astazi, ar crea coeziune sociala si intr-ajutorare, mai multa incredere intre membri societatii, o atmosfera favorabila dezvoltarii umane, ar rezolva multe inechitati sociale si s-ar micsora saracia. Tara s-ar binecuvanta si poate am vedea si ploaia la timp si zapada iarna.

Iata ce spune Isaia proorocul:

Nu mai faceti rău înaintea ochilor Mei. Încetati odată!

Învătati să faceti binele, căutati dreptatea, ajutati pe cel apăsat, faceti dreptate orfanului, apărati pe văduvă!

Veniti să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, ca zăpada le voi albi, si de vor fi ca purpura, ca lâna albă le voi face.

De veti vrea si de Mă veti asculta, bunătătile pământului veti mânca.

Iar de nu veti vrea si nu Mă veti asculta, atunci sabia vă va mânca, căci gura Domnului grăieste.

Cum a ajuns ca o desfrânată cetatea cea credincioasă si plină de dreptate? Dreptatea locuia în ea, iar acum este plină de ucigasi.

Argintul tău s-a prefăcut în zgură si vinul tău este amestecat cu apă;

Mai-marii tăi sunt răzvrătiti si părtasi cu hotii; toti iubesc darurile si umblă după răsplată. Ei nu judecă orfanul, iar pricina văduvei nu ajunge până la ei.

Pentru aceasta zice Domnul, Dumnezeul Savaot, puternicul lui Israel: Răzbuna-Mă-voi împotriva asupritorilor Mei si Mă voi întărâta cu răzbunare asupra vrăjmasilor Mei!

Voi întoarce mâna Mea împotriva ta si te voi curăti de toată zgura ta, ca în cuptor.

Voi întoarce judecătorii tăi să judece ca la început si sfetnicii tăi ca odinioară. După aceasta te vei putea numi iarăsi cetate dreaptă, oras credincios.

Sionul va fi răscumpărat prin judecată si locuitorii săi care se vor întoarce la credintă, prin dreptate.

Domnul va zdrobi pe cei răzvrătiti, iar cei ce au părăsit pe Domnul vor fi nimiciti.

Nadejdea e in Domnul iar nu in puterile noastre. Noi sa avem credinta dreapta si Dumnezeu ne apara de toate. Talmacesc bine Mirene, sau o fac de capul meu?

Conducerea BOR a protestat :) Vai, vai, adevarata slujire de la conducerea BOR, proteste prin comunicate de presa ... Biserica nu este ierarhia BOR, suntem noi toti, inclusiv Noua Dreapta. Ori aceia ce sunt?

Deci saracia se combate prin colaborare, conflictele se combat prin "informare" asupra "religiilor" inchinatorilor la idoli.

De n-ar zidi Domnul casa, în zadar s-ar osteni cei ce o zidesc; de n-ar păzi Domnul cetatea, în zadar ar priveghea cel ce o păzeste.

Toate sunt de la Domnul, si viata noastra. Noua ni se cere credinta si viata curata. Pricepi Mirene? Nu pricepi ...

Ce a fost de zis s-a zis.

Liviu
Reply With Quote
  #139  
Vechi 13.05.2007, 22:02:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Multi copiii si tineri nu mai stiu nici Tatal nostru , sau daca-L stiu il spun cu greseli. Despre Crez ce sa mai spun. Eu personal am intrebat tineri despre cele de mai sus si am ramas stupefiat. La SF.Liturghie unde particip Duminica la Biserica SF.Mercurie nu vad mai mult de 3 -4 tineri. Dezolant si alarmant totodata. Ce este de facut ? Oricum cred ca si lipsa orelor de religie in scoli are un efect de bumerang. Cred ca in locul unor discutii divergente ar trebui sa ne unim intru credinta si sa vedem care ar fi solutia cea mai buna in educarea viitoarei generatii .Eu cel putin, o spun fara rusine si va rog sa nu o luati in deridere, am inceput un program sa zic asa, de propaganda crestin-ortodoxa in discutiile care le am cu colegii, prietenii ,rudele, oameni obisnuiti. Abordez o tema indiferent care este ea si caut sa o raportez la credinta crestina. Rezultatele nu s-au lasat asteptate, unii dintre ei venind cu intrebari , cu nelamuriri si eu caut pe cit se poate sa-i lamuresc. Toti trebuie sa ne unim si sa facem tot posibilul sa atragem generatia tinara intru dragoste pentru Dumnezeu. Este o datorie a noastra sa gasim solutii , metode, orice pentru a atrage tineretul spre biserica ortodoxa. Una dintre necesitati, obligatii cum vreti sa spuneti, este ora de religie in scoala.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.05.2007, 23:43:13
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

cristiboss56 vrem nu vrem sa acceptam, suntem in mare suferinta duhovniceasca, anii de prigoana comunista, iar acum democratia (eliberarea de sub orice constrangeri morale) ne-au adus unde suntem. Om fi noi Biserica drept-maritoare, dar am impresia ca am ajuns ca iudeii de pe vremea Sfantului Ioan Inainte-Mergatorul Domnului: "Faceti, dar, roade vrednice de pocăintă si nu începeti a zice în voi însivă: Avem tată pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate si din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam."

Au ajuns cu mai multa ravna protestantii, macar ca sunt in ratacire. Cu cat mai mult vom fi noi pedepsiti pentru nepasarea noastra, avand darul Duhului Sfant in Biserica?

Trebuie sa ne raspandim cuvantul ortodoxiei nu sa "democratizam religiile".

Ora obligatorie, dar parintii sa aleaga ce sa se predea, inseamna un non-sens. Ori se preda ortodoxia, ori nu mai este obligatorie. Ori se invata Adevarul ori nu se mai invata deloc. Si pentru asta preotii sunt chemati sa-si indeplineasca misiunea de slujire prin cuvant, in Biserica si scoli si oriunde este nevoie. Dumnezeu se marturiseste in tot locul si toata vremea. Nu doar la ora de religie ... ce rusine!

Si fiecare este dator sa-L marturiseasca pe Hristos: in Hristos ne-am botezat, in Hristos sa ne traim viata. Cum, noi, fii dupa Dar, avand Sfanta Traditie si pe toti Sfintii Parinti, nu mai indraznim sa ne marturisim credinta ?

Tinerii vor veni singuri spre Biserica, mesajul pastorilor insa nu se mai aude. Cuvantul Adevarului are putere in sine, noi sa ne facem doar mesagerii ortodoxiei. Si nu e nevoie de Biblii la sub brat, sa mearga doi cate doi. Viata noastra si credinta noastra ne vor da putere in cuvant si nici Dumnezeu nu ne va lasa. Sa incepem cu poruncile si mai ales cu cea dintai porunca: "Să iubesti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta si din tot sufletul tău si din toată puterea ta si din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însusi." Caci prin ea se cuprinde intreaga Scriptura. Nu citate si sublinieri ci viata noastra sa le fie exemplu. Acesta este crestinul. Nu vorbire desarta despre Dumnezeu ci implinire cu viata a poruncilor, si atunci si cuvantul are putere cu Darul lui Dumnezeu.

Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte greselile!

Liviu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44