Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 03.04.2014, 20:26:53
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Păcatul trebuie să îl urâm indiferent la cine îl vedem. Ce drept să nu am? Să observ că e vorba de păcat și să urăsc acel păcat?
Nu e musai să vorbesc de ele... iar dacă le observ nu înseamnă că le judec.... ci că am discernământ.
Tot ceea ce vezi si auzi, judecand devine o iluzie, tu nu judeci pacatul ci suprafata "paharului" nesters, nevazand de fapt in interior "vinul" , si cu tot discernamantul tau e posibil sa fie "nou"

Last edited by EzioAuditore; 03.04.2014 at 20:32:42.
Reply With Quote
  #382  
Vechi 03.04.2014, 20:39:24
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Tot ceea ce vezi si auzi, judecand devine o iluzie, tu nu judeci pacatul ci suprafata "paharului" nesters, nevazand defapt in interior "vinul" , si cu tot discernamantul tau e posibil sa fie "nou"
Da, e o idee frumoasă, dacă te-ai gândit că putem fi înșelați de aparențe, de formă, și să nu mai vedem esența sau sufletul omului care în fond este bun(ă).

Pe de altă parte nu știi ce văd și ce nu văd eu. Nici nu mi se pare ok să ignorăm evidențele și să căutăm tot felul de explicații/ scuze.

În fond eu am scris o idee a unor oameni înduhovniciți și nu am contestat nicio clipă faptul că trebuie să îl iubim pe om, pe aproapele nostru, așa cum zice Scriptura.

De păcat însă vrem să ne ferim. Dacă vrem...
Reply With Quote
  #383  
Vechi 03.04.2014, 20:56:24
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

E chiar asa extraterestra ideea?
Uite, majoritatea prietenilor mei apropiati sunt necredinciosi, atei, sau de exemplu fumeaza.
Acum, suntem apropiati si sarim in ajutor unul altuia, desi ne stim parerile referitoare la diverse subiecte, si desi nu pot sa suport fumul de tigara, iar miscari gen noul ateism, facut de niste baieti gen Dawkins imi provoaca furie(miscarea, nu oamenii).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 03.04.2014, 21:07:56
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
E chiar asa extraterestra ideea?
Uite, majoritatea prietenilor mei apropiati sunt necredinciosi, atei, sau de exemplu fumeaza.
Acum, suntem apropiati si sarim in ajutor unul altuia, desi ne stim parerile referitoare la diverse subiecte, si desi nu pot sa suport fumul de tigara, iar miscari gen noul ateism, facut de niste baieti gen Dawkins imi provoaca furie(miscarea, nu oamenii).
Ideea era ca sa fiu mai explicit sa nu judecam. Punct. Situatii sau oameni ci sa lasam totul in voia Tatalui, si totul se va rezolva de la sine. In interiorul tau cat si in jurul tau delimitandu-te de tot prin pronia divina. "Toate se vor adauga de la sine".

Va fi o judecata, pentru toate pacatele dar aia nu ne apartine ...
Reply With Quote
  #385  
Vechi 03.04.2014, 21:29:00
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
sa nu judecam. Punct. Situatii sau oameni
Eu asa ma vad liber cand nu judec, orice nu conteaza orice intamplare(problema). O las asa cum e nu intervin si nu judec si se rezolva de la sine.

Cand incep sa judec incep sa ma chinuiesc, ganduri care ma bruiaza si ma scot din starea de har, intru in timp si parca ma consum, imbatranesc.

Cand renunt la tot totul se simplifica, si incep sa zambesc ...

Last edited by EzioAuditore; 03.04.2014 at 21:37:52.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 03.04.2014, 21:50:09
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Eu asa ma vad liber cand nu judec, orice nu conteaza orice intamplare(problema). O las asa cum e nu intervin si nu judec si se rezolva de la sine.

Cand incep sa judec incep sa ma chinuiesc, ganduri care ma bruiaza si ma scot din starea de har, intru in timp si parca ma consum, imbatranesc.

Cand renunt la tot totul se simplifica, si incep sa zambesc ...
Te invidiez.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 03.04.2014, 21:59:10
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Te invidiez.
Nu trebuie ca si tu poti la fel de bine ca mine, fara probleme ...
Reply With Quote
  #388  
Vechi 04.04.2014, 08:51:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
pt.Corinusha:
Noi nu avem ce cauta la adunarile lor nici in casele lor sa mergem ,ceea ce mi se pare justificat.Nici un folos nu capeti din asta.Dar parintele spune asa (sa ii uram) pt ca ei nu stau cuminti in banca lor ci incearca sa ne converteasca.Si ceea ce e mai grav ,pe cei mai slabi in credinta chiar reusesc sa ii traga dupa ei.

Ca nu avem ce face la adunarile lor e una, dar sa nu mergem in casele lor e deja altceva. Poate ca omul ala imi e prieten. De ce nu m-as duce la el acasa, de exemplu, la o discutie (care nu va fi despre credinta si confesiune). Traba e ca nu toti sectarii vor sa ne converteasca; majoritatea pe care ii cunosc eu, te lasa in pace sa crezi ce vrei. A venit o singura data vorba despe credinta lor, au inercat sa imi explice una, alta si sa faca aluzii despre convertire, am spus ca nu ma intereseaza si sa nu mai deschida subiectul asta si s-au conformat; au trecut ani de zile in unele cazuri si nu s-a mai adus vorba de convertire deloc.

Da, stiu si din astia care ar face orice sa te converteasca; cu aia chiar nu ai e discuta, ca o tin una si buna cu a lor si orice alt subiect ai aduce in discutie, ei ajung tot la credinta lor si la convertire.
In concluzie, nu se poate generaliza... asa cum sunt ortodocsi si ortodocsi, asa sunt si sectari si sectari; oamenii sunt diferiti.
Si cum am zis, atata timp cat au bun simt si nu vor sa iti bage credinta lor pe gat, eu zic ca e super ok sa fi prieten cu un asemenea om. Si pe forum au fost sectari cu bun simt (putini, dar au fost, si inca mai sunt - si mai putini-)
Reply With Quote
  #389  
Vechi 04.04.2014, 12:27:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Corinusha ,in case de sectanti nu prea avem ce face ,din pricina ca sunt total diferiti de noi ,au altfel de gandire.
Acum daca un fost coleg de scoala sau servici este catolic sau protestant nu inseamna ca nu mai vorbesc cu el sau nu trec pe la el daca am ceva de rezolvat. La fel ,ma conversez cu un domn in varsta care a lucrat la aceeasi fabrica dar care s-a pensionat.Stiu ca e adventist ,dar cand ne vedem vorbim ,avem ce discuta ,daca se iveste ocazia.
Sunt situatii si situatii.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 04.04.2014, 12:28:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Corinusha ,in case de sectanti nu prea avem ce face ,din pricina ca sunt total diferiti de noi ,au altfel de gandire.
Acum daca un fost coleg de scoala sau servici este catolic sau protestant nu inseamna ca nu mai vorbesc cu el sau nu trec pe la el daca am ceva de rezolvat. La fel ,ma conversez cu un domn in varsta care a lucrat la aceeasi fabrica dar care s-a pensionat.Stiu ca e adventist ,dar cand ne vedem vorbim ,avem ce discuta ,daca se iveste ocazia.
Sunt situatii si situatii.
Numai ca la mine in oras nu avem catolici sau protestanti ,e o zona in majoritate ortodoxa.Eu ti-am prezentat o situatie ipotetica.
Reply With Quote
Răspunde