Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2008, 15:56:59
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Foarte bine ca s-au scos aceste strofe, nici nu stiu cum niste oameni care-si zic crestini si urmeaza porunca "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" pot sa urasca chiar si pe aceia care l-au rastignit pe Domnul, si pot canta astfel de versuri de mentalitatea evului mediu, foarte bine k s-au scos, jos palarie si rusine celor care le-au introdus fie ei si Sfinti Parinti
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2008, 15:58:45
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

razvan,

Cred ca nu ai auzit tu bine, sau faci confuzii.
de la bun inceput sa spui ca cineva a avut, sau ar putea sa aiba nasi evrei e absurd. Nu cred ca exista preot ortdox in lume care ar boteza un copil cu nas evreu, pentru simplu fapt ca nasii trebuie sa fie crestini ortodocsi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.04.2008, 16:13:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Ovidiu,

E vorba ca acele blesteme: "sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri!", rostite de adunarea celor ce voiau rastignirea Domnului si eliberarea talharului s-au transmis automat asupra a generatii intregi de evrei, chiar din zilele noastre.
Si de ce ar fi nevoie sa trunchiezi Prohodul Domnului, Stapanului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, doar pentru ca o mana de indivizi care sunt fii duhovnicesti ai tatalui minciunii, vor asa ceva? Ovidiule, ii iubesti cumva mai mult pe iudeii hrapareti si lacomi de avere decat pe Domnul nostru Iisus Hristos???

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Draga razvan pe cine oare v-a asculta Dumnezeu Tatal pe Fiul care a cerut de pe crucea rastignirii :Iarta-le Parinte ca nu shtiu ce fac" sau celor ce ziceau ca sangele Lui sa fie asupra lor?

de ce faci dumneata aceasta deosebire intre evrei shi Domnul Hristos cand ei au fost poporul Lui shi poate ca mai tzine la ei ca sa se intoarca shi sa vina din iad? cine suntem noi sa blamam neamul prin care a venit in lume Mantuitorul?

Nu e voie sa osandim shi cu atat mai mult nu e voie sa osandim shi sa luam painea de la gura fiilor imparatziei, shi spune-mi pe cine crezi ca va alege Hristos intre un creshtin ortodox care judeca hotararile lui Dumnezeu shi acuza Ierusalimul Patimirii shi un evreu care inca mai tzine poruncile lui Dumnezeu cat stie el shi cum shtie el?

Ce dreptate crezi ca potzi avea acuzand shi urand pe cei ce singuri si-au facut atat de mult rau? cand dupa inviere Hristos a vorbit la atatzia evrei credincioshi......

Daca l-ai fi cunoscut pe Hristos nu i-ai fi urat pe evrei ca tot asha ii vei ura pe rom^ni shi pe Israel, dar Israel e nume Sfant cum numele de rom^n e nume sfant mai creshtinule :(
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.04.2008, 16:16:35
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-am spus eu, ci parintele Cleopa, despre nasii evrei.
Daca,tu, sora Noesis, dispretuiesti sfaturile Parintelui Cleopa, atunci Domnul fie cu tine.
Insa daca inventam ceea ce am scris, si nu-mi permit sa-l batjocoresc pe Parintele Cleopa, atunci ar fi fost vai de mine.

Sora intru Hristos, Noesis, daca vrei sa auzi cu urechile tale , ceea ce este scris in mesajul meu precedent despre nasii evrei, iti dau link-ul de mai jos, de unde poti descarca circa 35-40 MB de povete pe care ni le-a lasat noua, putin credinciosilor, vrednicul de pomenire Parintele Ilie Cleopa:


www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/parintele-cleopa-mp3.htm


Doamne ajuta, sora Noesis.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.04.2008, 16:21:44
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand danyel
Citat:
Foarte bine ca s-au scos aceste strofe...
Atunci, frate Daniel, sa scoatem toate pasajele din Noul Testament care fac referire la crima evreiasca a Rastignirii Domnului, toate pasajele din Sfanta Liturghie ce fac referire la acelasi lucru si, in general, din toate rugaciunile noastre ortodoxe, doar ca sa satisfacem orgoliul iudaic. Vad ca tu pui pe primul plan iubirea de evrei, inaintea iubirii Domnului Iisus Hristos si te afli in blasfemie din cauza acestui lucru.


Doamne ajuta.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
--------------------------------------------------------------------------------------- Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2008, 16:29:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

dar ca sa revin la subiect, actziunile astea de acuzare cu antisemitismul shi pentru asta sa faci modificari sunt actziuni politice... dar valoarea textelor se adreseaza sufletelor shi in adevar sunt scrise deci nu este jignire, asha cum pe tine nu te jigneshte dar te doare daca s-ar vorbi in public de naravurile bunicului tau shi nu tzi-ar conveni, dar mai bine sa ramana consemnate decat shterse... ca macar noi sa luam aminte la ele... noi fiii bunicului, evreului, creshtinului ortodox... noi ashtia care putem cadea in aceleashi dureroase gresheli.... deci e trista modificarea scripturilor pentru politicile acuzarii cu pro sau anti semitismul sau rom^nismul ca shi noi urmam, n-avea grija... ca de ce crezi ca plange Hristos ca nu mai gaseshte credintza in porporul lui? fiindca totzi am plecat prin baruri sau sa ne capatuim sau suntem cu tzigara in gura sau duminica la meci... doar in poporul Lui nu mai este credintza, ca a gasit credintza pe la chineji shi nemtzi shi africani shi americani... doar la noi nu exista decat betzie shi curvie shi vorbe spurcate shi invidie shi vorbire de rau shi bucurie pentru raul aproapelui shi multa para shi lepadare... 9X:(
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2008, 16:31:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand vsovi
Citat:
Draga razvan pe cine oare v-a asculta Dumnezeu Tatal pe Fiul care a cerut de pe crucea rastignirii :Iarta-le Parinte ca nu shtiu ce fac" sau celor ce ziceau ca sangele Lui sa fie asupra lor?
Ovidiu,

Cred ca aici faci o mare confuzie: Dumnezeu-Tatal si-a ascultat Fiul aflat pe Cruce, dar in acelasi timp i-a dat si lui Lucifer libertatea de a asculta acel blestem rostit de poporul dornic sa vada curgand sangele Mantuitorului Hristos si de a-l batjocori in consecinta, dupa felul blestemului ce l-a vorbit asupra lui.Si asta, deoarece, din cate mintea mea pacatoasa isii aduce aminte, blestemul nespovedit ramane un pacat de moarte.


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
-------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.04.2008, 16:37:19
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am nimic cu evreii, ci cu actiunile lor anticrestine.
Si nici nu sunt antisemit, caci evreii de azi isi trag obarsia din stepele Asiei, ca si ungurii, deci nu au o origine semita ci khazara, iar evreii semiti (cei din cele 12 triburi ale anticului Israel mai exista intr-un numar destul de restrans (cateva sute de mii), iar cu arabii (care sunt cam singurii semiti veritabili in ziua de astazi, nu am absolut nimic.
Iar ideea ca, cine are ceva cu evreii contemporani, este automat antisemit este falsa in proportie de 100%, deoarece acestia nu-si mai au origini semitice, ci khazare.
Dar vad ca am deviat serios de la subiect.



Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
-------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)

Doamne ajuta sa inceteze aceasta galceava dintre noi care doar lui Lucifer ii foloseste si sa revenim iarasi la subiectul propriu-zis: Prohodul Domnului.


Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.04.2008, 16:49:41
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Intram in lucruri prea complexe, pentru noi oamenii.

Sa ne intoarcem la adevarurile simple:
1. cei care l-au acuzat si au promovat rastignirea au fost [color=blue]mai marii poporului evreu[/color]
2. cei care l-au rastignit fizic pe Iisus au fost [color=blue]soldatii romani[/color]
3. daca [color=blue]noi oamenii[/color] nu am fi pacatosi Iisus nu ar fi trebuit sa fie rastignit

Faptele Sfintilor Apostoli 2
36. Cu siguranta sa stie deci toata casa lui Israel ca Dumnezeu, pe Acest Iisus pe Care voi L-ati rastignit, L-a facut Domn si Hristos.
37. Ei auzind acestea, au fost patrunsi la inima si au zis catre Petru si ceilalti apostoli: Barbati frati, ce sa facem?
38. Iar Petru a zis catre ei: Pocaiti-va si sa se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre, si veti primi darul Duhului Sfant.
39. Caci voua este data fagaduinta si copiilor vostri si tuturor celor de departe, pe oricati îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.
40. Si cu alte mai multe vorbe marturisea si-i îndemna, zicand: Mantuiti-va de acest neam viclean.


Intrebare: Dar oare neam viclean se refera numai la evrei? Noi romanii nu traim intr-un neam viclean?
Raspuns: Ba da si noi suntem in situatia asta. Neamul universal este viclean.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.04.2008, 16:58:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca sa nu fiu prilej de sminteala pentru fratii mei crestini-ortodocsi, de acum inainte nu voi mai posta pe acest topic. Cel putin pana se vor linisti apele pe aici.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
-------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prohodul Domnului + cristiboss56 Rugaciuni 3 22.04.2011 16:50:58
Prohodul Domnului timiss Intrebari utilizatori 1 11.03.2010 19:55:22
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55
as dori si eu Prohodul Domnului simulescumadalin Stiri, actualitati, anunturi 1 07.03.2008 19:30:03
as dori si eu Prohodul Domnului simulescumadalin Generalitati 0 07.03.2008 18:11:17