Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Satana ne stie gandurile?
Da, pe toate 2 5,13%
Da, doar pe cele rele 4 10,26%
Da, pe toate, dar nu poate cunoaste ce avem in inima 5 12,82%
Nu, deloc 16 41,03%
Nu e un detaliu important pentru noi 5 12,82%
Nu stiu 7 17,95%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.06.2010, 23:34:18
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da !

eu cred ca preainselatorul stie toate gandurile omului,si de fapt si de drept, dupa marea cadere a omului, Dumnezeu l-a si lasat pe aici pe pamant ca un fel de ...sef,care taie si spanzura...desigur cu anumite limitari,pe care numai Dumnezeu le stie !
parca se si zice undeva in biblie un pasaj cum ca: diavolul e de fapt imparatul acestei lumi !
iara acest nchipercea,cu aere de sef, are cea mai mare boala pe omul corect...cate dracii nu-i face omului bun si corect, o avalansa de rele si de neimpliniri ai da,la omul drept si iubitor de dreptate ,doar doar va putea sa-l sminteasca,sa-l faca sa ridice mana amenintator spre cer ! iar omul uneori e slab si el, si cade,se impiedica si cade jos, insa nu foarte jos,...un om bun nu poate cadea foarte jos, cert e ca se ridica repede si nu sta acolo,si iar e demn cu fruntea sus inspre cer !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.06.2010, 23:36:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Sa inteleg ca, cu cat este un om mai scufundat in negura pacatelor cu atat il poate "citi" diavolul mai mult, pe cand la crestini acest lucru nu ii este cu putinta lui?
Eu ti-am vb despre mine,despre faptul ca in fiecare clipa gresesc,si gresala este adanc infiripata in mine. Nu cred ca nu sunt crestin,ci cred ca nu fac cele ce ar trebui sa le faca un crestin.Sunt crestin cu speranta si cu dorirea,dar nu sunt crestin cu fapta si gandul.
Si de aceea ,desi crestin fiind sau vrand sa par,satana isi rade de mine,adanc infipt in toate gandurile si actiunile mele.
Si toti care facem raul,facem avand pe diavolul in noi.Doar la sfinti,diavolul devine ispita iar nu prezenta interioara,pentru ca incepe sa iasa din sufletul acelui om,nevoit fiind de faptele aceluia,placute lui Dumnezeu. Unde este rugaciune si jertfire de sine,si generozitate ,si dispret al carnii,diavolului nu prea ii place,asa ca fuge din acel suflet
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.06.2010, 18:34:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iar cand duhul necurat a iesit din om, umbla prin locuri fara apa si cauta odihna si nu gaseste,
Iov 1:7, Lc 11:24-26

44. apoi zice: Ma voi intoarce in casa mea din care am iesit; si, venind, o afla golita, maturata si impodobita.
Lc 11:24-26

45. Atunci se duce si ia cu sine alte sapte duhuri mai rele decat el; si ele intra si locuiesc acolo; si starea de pe urma a omului aceluia se face mai rea decat cea dintai. Asa va fi si cu neamul acesta viclean".

De unde se vede ca cel mai prielnic loc al diavolului este in noi.
Si toate gandurile noastre rele ,vin din cedarea in fata ispitei si impreunarea cu pacatul.
Deci diavolul este foarte bine infipt in noi,nu numai ca ne cunoaste,dar cand pacatul devine obisnuinta,chiar este una cu noi.Din fericire ,exista o lupta intre intuneric si lumina in sufletul nostru ,si ,vointa ,ajutata de har , mai reuseste uneori sa incline spre bine. Altfel suntem cu totul robiti diavolului .Clipa de clipa eu simt cum fac ceea ce nu as vrea sa fac,si gandesc cele care le urasc. Clipa de clipa fac raul , si diavolul e f comod asezat in sinea mea,dar niciodata el nu poate sa innabuse speranta si dorinta de Dumnezeu.Doar ca ne poate ispiti ca ,prin lene,sa ne departam de acestea...
Citat:
hanico:
CATEGORIC NU! El poate intui pe unele dintre ele dupa expresia si mimica fetei dar nu le poate citi. Domnul nu-l lasa sa ajunga asa departe!
Cred ca si hanico si iustin10 au amandoi dreptate, in sensul ca satana ne stie gandurile,
fara sa le citeasca insa, pentru ca are un cal troian chiar in mintea noastra. Cine e acesta?
il stiti cu totii, e egoismul sau egocentrismul din noi. El provine din samanta aruncata de
satan in plamada noastra, atunci cand cu caderea. De-asta e nevoie de nastere din nou.
Sa scapam de buruiana cea rea ca sa putem sa-L primim pe Hristos in noi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.06.2010, 16:48:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Evagrie Ponticul ne spune ca diavolii nu lasa nimic necercetat din cele ale noastre: nici sederea, nici culcarea, nici starea in picioare, nici cuvantul, nici mersul, nici privirea (Capete despre deosebirea patimilor si a gandurilor). Orice gest al nostru este iscodit si cercetat, in vederea despartirii noastre de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
V-ati lepadat de satana ? Florin Liviu Generalitati 27 15.05.2010 01:51:08
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52