Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2011, 05:57:09
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation O problema legata de pasapoartele electronice

Mie mi-a expirat pasaportul acum cateva luni si trebuie sa imi fac unul nou, ptr. ca o sa ies din tara(Canada) curand. Nu stiu exact daca in Romania se mai elibereaza si pasapoarte simple, dar aici se elibereaza numai pasapoartele cu cip,exceptand cele simple temporare la urgenta. Stiu ca probabil s-a mai discutat in general despre aceasta problema pe acest site si ca este o problema mai veche,dar sunt putin confuza,mai ales ca multi preoti/calugari din Ro. sunt impotriva. Mi-am intrebat si duhovnicul si dansul mi-a zis ca pot sa imi fac linistita pasaportul cu cip si ca nu inseamna lepadare de Hristos.Nu stiu exact ce sa cred si ce sa fac. De aceea va intreb si pe voi ce ar trebui sa fac. Voi v-ati facut acest pasaport? Intreb mai ales pe cei care sunt in afara tarii sau pe cei care mai ies din Romania. Duhovnicii vostri ce au spus? Si daca nu e bine sa iti faci, eu cum mai ies din Canada? Raman blocata aici?
Imi cer scuze ca readuc in discutie o problema mai veche, dar nu stiu ce sa fac si trebuie sa iau o decizie curand, plus ca si parintii mei ma tot bat la cap sa imi fac pasaportul.
Astept raspunsurile voastre!Multumesc!

http://toronto.mae.ro/index.php?lang=ro&id=66412
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2011, 07:41:11
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

eu zic sa iti faci (nu sunt duhovnic si nu am consultat un duhovnic)
conform apocalipsei ca sa poata fi considerat semnul bestiei trebuie intai sa vina antihristul si nu a venit inca si presimt ca nici nu va veni mult timp
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2011, 15:39:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si daca nu e bine sa iti faci, eu cum mai ies din Canada? Raman blocata aici?
O idee: îți faci pașaport, vii înapoi în țară și-i dai foc după aia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2011, 15:42:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O idee: îți faci pașaport, vii înapoi în țară și-i dai foc după aia.
Nu-i bine. Daca te faci frate cu dracul pana treci puntea, ramai drac, asa se zice..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2011, 15:47:45
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O idee: îți faci pașaport, vii înapoi în țară și-i dai foc după aia.
Nu-i bine. Daca te faci frate cu dracul pana treci puntea, ramai drac, asa se zice..
Si ce propui sa înoate pana la M.Neagra pt ca are fobie de pasaport?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2011, 15:50:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Si ce propui sa înoate pana la M.Neagra pt ca are fobie de pasaport?
E si asta o solutie daca nu vrea sa-si asculte duhovnicul care spune sa-si faca pasaport linistita..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2011, 17:32:35
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Si ce propui sa înoate pana la M.Neagra pt ca are fobie de pasaport?
putin credinciosule!
eu zic sa mearga la aeroport fara pasaport dar plin de credinta si poate oamenii de la vama o vor lasa sa urce pe incredere
crezi ca Dumnezeu o va dezamagi? Se impiedica Dumnezeu de un pasaport?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2011, 17:38:03
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
putin credinciosule!
eu zic sa mearga la aeroport fara pasaport dar plin de credinta si poate oamenii de la vama o vor lasa sa urce pe incredere
crezi ca Dumnezeu o va dezamagi? Se impiedica Dumnezeu de un pasaport?
va functiona cu siguranta...ar fi mai intersant daca ar si fugi spre avion nu doar sa mearga si sper ca vor da si la TV... lol
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2011, 16:03:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Mie mi-a expirat pasaportul acum cateva luni si trebuie sa imi fac unul nou, ptr. ca o sa ies din tara(Canada) curand. Nu stiu exact daca in Romania se mai elibereaza si pasapoarte simple, dar aici se elibereaza numai pasapoartele cu cip,exceptand cele simple temporare la urgenta. Stiu ca probabil s-a mai discutat in general despre aceasta problema pe acest site si ca este o problema mai veche,dar sunt putin confuza,mai ales ca multi preoti/calugari din Ro. sunt impotriva. Mi-am intrebat si duhovnicul si dansul mi-a zis ca pot sa imi fac linistita pasaportul cu cip si ca nu inseamna lepadare de Hristos.Nu stiu exact ce sa cred si ce sa fac. De aceea va intreb si pe voi ce ar trebui sa fac. Voi v-ati facut acest pasaport? Intreb mai ales pe cei care sunt in afara tarii sau pe cei care mai ies din Romania. Duhovnicii vostri ce au spus? Si daca nu e bine sa iti faci, eu cum mai ies din Canada? Raman blocata aici?
Imi cer scuze ca readuc in discutie o problema mai veche, dar nu stiu ce sa fac si trebuie sa iau o decizie curand, plus ca si parintii mei ma tot bat la cap sa imi fac pasaportul.
Astept raspunsurile voastre!Multumesc!

http://toronto.mae.ro/index.php?lang=ro&id=66412
cunoscutii mei care vor sa iasa din romania au optat ptr un pasaport de urgenta, fara cip.
Actele cu cip nu sunt o bagatela. Pacat ca doar BOR are ochii legati.
Recomandarea mea ar fi sa il faci in regim de urgenta, cu biletul cumparat inainte.
Sti Pr Arsenie avea o proroocie:Va veni vremea cand cei care sunt in afara Romaniei vor dori sa se intoarca si nu vor mai putea.vezi vremurile acelea ce aproape sunt ?

Actele biometrice sunt foarte contestate de multi(e si firesc ptr ca i-ar lipsi de un anumit confort)
Chiar Purtatorul de cuv al Patriarhiei a zis ca daca s-ar pune cipuri, el ar fi primul care ar face-o.(cap 13 din apocalipsa nu are nici o importanta, e o lectura facultativa si neverosimila
Vorba romanuluiestele cand se impute se impute de la cap
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2011, 19:07:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul

Actele biometrice sunt foarte contestate de multi(e si firesc ptr ca i-ar lipsi de un anumit confort) Chiar Purtatorul de cuv al Patriarhiei a zis ca daca s-ar pune cipuri, el ar fi primul care ar face-o.(cap 13 din apocalipsa nu are nici o importanta, e o lectura facultativa si neverosimila
Vorba romanuluiestele cand se impute se impute de la cap
Poate ca purtatorul de cuvant al Patriarhiei considera, (la fel ca si mine de altfel) "Cip-ul -semn al diavolului" o prejudecata, o supozitie. Nu neg intentia buna a celui care a dorit sa transmita un mesaj de atentionare asupra unei posibile "pecetluiri", insa in lipsa unui argument de necontestat, lipsit de echivoc, aceasta supozitie lansata a imbogatit fondul existent de superstitii. Personal nu cred in superstitii, e chiar un pacat sa o facem, nu-mi simt sufletul pecetluit, marcat, pentru ca am un pasaport sau un card cu cip, desi nu resimt nici un disconfort psihic, credinta e aceasi.

Asa cum spune pr. Dumitru Staniloae, semnele apocaliptice nu pot fi identificate cu siguranta deplina, de aceea "unii vor putea sa le indice ca prezente, inainte de a se produce real, si multi vor putea contesta realitatea lor, cand se vor produce de fapt." Scriptura cere ca oamenii sa fie pregatiti pentru sfarsit, dar nu sa fixeze un soroc al lui , deci prefer sa fiu din categoria acestor oameni pregatiti si nu a celor care prin identificarea semnelor, fixeaza un cadru pentru data sorocului.

Last edited by ioanna; 28.07.2011 at 19:09:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hotararea B.O.R in ceea ce priveste pasapoartele biometrice dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 477 11.10.2010 12:09:52
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44