Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.07.2010, 00:48:15
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Intr-adevar,"Soarta sufletului unui om" nu mi se pare nici mie subiect de bascalie,insa modul in care e expus aici si faptul ca e postata poza de mai sus(care apropo,are o doza serioasa de ironie)imi dau motive sa cred ca e inca unul din topicurile acelea facute de diversi indivizi gen Cuviosul Ilarie,Eugenia Petre etc ca sa ii mai intarate pe ortodocsi.
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.07.2010, 01:02:24
ChillyWilly ChillyWilly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 3
Implicit

Mesajul l-am pus tocmai ca sa subliniez anumite aspecte, poate ca a fost o greseala dar nu am intentionat sa fiu ironic.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.07.2010, 01:05:42
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Inseamna ca am gresit eu (?!)dar oricum nu mi se pare corect sa se posteze poze( in mod ironic sau nu)cu astfel de mesaje.
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.07.2010, 12:40:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
Inseamna ca am gresit eu (?!)dar oricum nu mi se pare corect sa se posteze poze( in mod ironic sau nu)cu astfel de mesaje.
Nici eu nu vad logica postarii acestei fotografii...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.07.2010, 17:50:32
gringo gringo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

eu cred ca Willy a vrut sa spuna ca baiatul asta nu are o privire ucigatoare si lipsita de umanitate , ca majoritatea celor care sunt lipsiti de credinta , este practic inca un copil ... uitati-va la el , este doar un copil manat de satana si stricat de familia lui destrabalata ... chiar are nevoie de ajutor , eventual daca ar putea un preot sau cineva care are darul cuvantarii despre Sfanta Credinta sa vorbeasca cu el personal , sunt sigur ca ar avea sanse de reusita , daca cineva are aceasta dorinta , va rog sa-mi dati un mesaj privat
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.07.2010, 20:55:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gringo Vezi mesajul
eu cred ca Willy a vrut sa spuna ca baiatul asta nu are o privire ucigatoare si lipsita de umanitate , ca majoritatea celor care sunt lipsiti de credinta , este practic inca un copil ... uitati-va la el , este doar un copil manat de satana si stricat de familia lui destrabalata ... chiar are nevoie de ajutor , eventual daca ar putea un preot sau cineva care are darul cuvantarii despre Sfanta Credinta sa vorbeasca cu el personal , sunt sigur ca ar avea sanse de reusita , daca cineva are aceasta dorinta , va rog sa-mi dati un mesaj privat
Inteleg dorinta voastra dar nu cred totusi ca era necesara fotografia Cum spuneam ceea ce puteti face pentru el este sa va rugati; cititi Psaltirea dar cu binecuvantarea duhovnicului! Trebuie sa fii acoperit nu te iei la lupta cu diavolul oricum...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.07.2010, 21:25:10
gringo gringo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Inteleg dorinta voastra dar nu cred totusi ca era necesara fotografia Cum spuneam ceea ce puteti face pentru el este sa va rugati; cititi Psaltirea dar cu binecuvantarea duhovnicului! Trebuie sa fii acoperit nu te iei la lupta cu diavolul oricum...
dar nu am pus-o eu , intr-adevar recunosc ca e cam nepotrivita daaar trebuia sa aratam ca nu e chiar diavolul , mai are cai de indreptare dar este indaratnic , si dracusorii din el inca il tin in ghiare ... dar cu ajutorul Domnului si al vostru poate ii vom alunga .

Este cineva care ar avea binevointa sa ii propovaduiasca adevarul acestui baiat ? Eu poate ca nu sunt cel mai potrivit , nu prea am darul vorbirii ...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2010, 21:32:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gringo Vezi mesajul
dar nu am pus-o eu , intr-adevar recunosc ca e cam nepotrivita daaar trebuia sa aratam ca nu e chiar diavolul , mai are cai de indreptare dar este indaratnic , si dracusorii din el inca il tin in ghiare ... dar cu ajutorul Domnului si al vostru poate ii vom alunga .

Este cineva care ar avea binevointa sa ii propovaduiasca adevarul acestui baiat ? Eu poate ca nu sunt cel mai potrivit , nu prea am darul vorbirii ...
Mai draga, tu nu intelegi ca este un moment in care nu trebuie decat sa te rogi? Cu forta nu rezolvi nimic, poate fi si mai rau... nimeni dintre forumisti nu cred ca s-a gandit vreo clipa ca ar fi diavolul, dar cand ai de luptat impotriva raului nu poti singur, si nimeni dintre noi nu ar putea sa faca acest lucru! Dumnezeu pentru rugaciunile celor care vor indreptarea lui se va milostivi spre el atunci cand va considera de cuviinta; peste noapte nu cred ca ai sa reusesti! Cu rabdare si rugaciune! Am recomandat Psaltirea pentru ca psalmii sunt rugaciuni foarte puternice impotriva raului iar celui pomenit nu i se intampla nimic rau! Tu roaga-te si lasa-L pe Dumnezeu sa lucreze; doar nu crezi ca reusesti tu mai mult ca Dumnezeu? Una e vointa dar puterea si ajutorul sunt de la Dumnezeu!

Puteti sa il treceti in pomelnic si la Sfantul Maslu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.07.2010, 21:38:39
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Numai sectarii incearca sa atraga membrii. degeaba incercati, daca Dumnezeu il vrea, o sa faca El ceva. pentru ca nu este primul atras de El, multi astfel de pacatosi au fost atrasi prin puteri dumnezeiesti. Sfanta maria magdalena avea 7 diavoli in ea. si totusi mantuitorul a atraso la iubirea lui Dumnezeu. nu va mai consumati energia rugandu-va. mai bine mergeti si ajutati oameni sarmani.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.07.2010, 23:38:16
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Mie mi se pare cam gresita atitudinea ta, ca ai vrea sa l salvezi si sa l aduci la Dumnezeu, pentru ca atata timp cat cauti sa faci acest lucru avand mandrie, si poate alte pacate de care nu esti curatat, poti avea necazuri...si mare grija, ca din frica vor cadea multi, dupa spusele parintelui Arsenie Boca.

In cartea Intoarcerea la Hristos, Ioan Ianolide a avut parte de multe incercari si nu numai el, si cel mai probabil pentru ca nu avea smerenie...

Chiar si unui aproape Sfant in viata, Mantuitorul ii cere ca alta data sa nu mai ii ceara sa mantuiasca un pagan inrait...nu este deloc in regula sa vrem noi sa facem minuni, chiar si impreuna...

Atata timp cat nu urmezi invataturile Bisericii, esti chiar tu insuti pagan, si eu am fost pana nu demult, si mai fac si acum unele greseli, dar am ajuns sa aflu ca sufletul meu era insetat de invataturile Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati-ma cu niste sfaturi , va rog . iulian92 Generalitati 30 25.05.2011 15:18:26
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 13:50:58
As dori sa vad un demon luceafaruldincer Mari Duhovnici si predicile lor 31 14.12.2009 22:14:16