Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.03.2011, 13:34:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Intr-adevar, de multe ori ridicam tonul fiindca ne iesim din fire.
Dar conteaza foarte mult cat timp ramanem in acea stare nedemna, dezgustatoare, subumana.
Important e sa ne venim cat mai repede in fire, sa ne intoarcem la starea fireasca de pocainta.
Asta asteapta Domnul de la noi, nu atat necaderea, cat ridicarea cea de dupa fiecare cadere.
Caderile ar trebui sa ne smereasca si sa ne intareasca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.03.2011, 19:18:06
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

De obicei striga surzii la cei pe care ii cred orbi, ologiti aparent adevarului pe care n-au putut sa-l atinga, intelegandu-l....De aceea acestia nu sunt intelepti....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.03.2011, 00:55:55
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Intr-adevar, de multe ori ridicam tonul fiindca ne iesim din fire.
Dar conteaza foarte mult cat timp ramanem in acea stare nedemna, dezgustatoare, subumana. Important e sa ne venim cat mai repede in fire, sa ne intoarcem la starea fireasca de pocainta.
Cred ca tot constiinta e cea care ne da semnalul de alarma cand am trecut limitele; in Sfanta Scriptura avem indemnul sa nu lasam soarele sa apuna peste pacatele noastre si de cele ce am facut sa na caim in asternuturile noastre ( iertare daca am scris gresit), dar ...offf...de multe ori lasam numai la stadiul de teorie, din pacate
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
Răspunde