Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.07.2011, 18:05:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Buna. Merci pentru raspuns.



"Oare crezi că în asta constă căsătoria, în a te preocupa când anume ai dezlegare la amor?"

Poate m-am facut inteleasa pana acum..... Ideea este ca atunci cand nu stii ceva, n-ai facut in necunostinta de cauza. Dar cand stii?

Nu ma casatoresc maine, dar stiu ca un barbat obisnuit mi-ar spune "pleaca de aici" si poate si unul altfel.

Si poate casatoria este raport de prietenie in care sa vrei acelasi lucru de la "amor".
Mi-o zice Dumnezeu: " Mai, fata, eu inainte de casatorie ti-am zis ce trebuie sa faci, da' tu ce-ai facut, nu ti-ai pastrat casnicia curata si ai stiu ce babrabt ti-ai ales si tot te-ai casatori?"

Evrei 13:1-6 Casatoria sa fie tinuta in toata cinstea si patul sa fie nespurcat, caci Dumnezeu va judeca pe curvari si pe preacurvari.

Nu stiu ce raspunsuri speram ........
Problema pusă de tine e serioasă. E foarte bine că te gândești la aspectele astea acum, când încă nu ai ales.

Se spune că cea mai mare virtute a creștinului este cumpătarea; să nu deviezi nici de-a dreapta, nici de-a stânga. Nici să te scârbești de trup, nici să desfrânezi.

Dar înainte de problema sexualității se pune problema iubirii. În funcție de ce iubești să-ți fie și alegerea. Fie că te căsătorești, fie că alegi celibatul (sau, poate, călugăria), trebuie să o faci pentru că iubești: pe Dumnezeu, Căruia poți alege să i te dăruiești integral, sau un bărbat și viața de familie cu toate cele bune ale ei. Și în căsătorie, și în necăsătorie poți trăi nedespărțit de Dumnezeu, ferindu-te de păcate.

Poate îți scoate în cale Dumnezeu un băiat care să gândească la fel ca tine sau care să te iubească și să te înțeleagă. Nu sunt toți băieții la fel. Nu sunt toți împătimiți de trup sau dependenți de el. Unii se pot abține o perioadă îndelungată de la relațiile trupești; alții nu. E posibil să-ți dai seama de lucrul acesta și înainte de căsătorie, comunicând cu el, observând dacă este mai mult suflet sau mai mult trup.

Dar chiar dacă se întâmplă să constați după ce te-ai căsătorit că nu poate să se abțină prea mult, nu trebuie să te îngrijorezi: prin nuntă, trupul tău devine al lui; sunteți un trup și, dacă aveți dragoste curată între voi, unirea aceasta poate fi o dăruire deplină.

Desfrânarea trebuie evitată cu orice chip; în ea nu e dragoste, ci egoism, pentru că vine din căutarea plăcerii proprii. Pe când în iubire e dăruire; trup și suflet.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.07.2011, 18:14:02
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de Veronica 18 Vezi mesajul
Daca ai sa cunosti un baiat care sa-ti placa si o sa ajungeti sa vorbiti de casatorie e bine sa-i spui lucrurile astea, adica cum vezi tu relatiile intime. Cum ai spus tu, majoritatea ar spune nu, in nici un caz, pentru ca placerea intima este o mare ispita. Dar poate ai sa cunosti si un baiat ca si tine si sa tineti impreuna posturile. Ar fi frumos. Greu de gasit un astfel de baiat, zic eu. Oricum dragostea trupeasca nu e un pacat atata timp cat sunteti casatoriti. Cand te casatoresti trebuie sa ai grija de barbat cu tot ce implica asta. Daca crezi ca o astel de viata nu e ceea ce iti doresti atunci mai bine ramai necasatorita.
Felicitari pentru modul de a gandi, asa de curat si nevinovat.
Multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.07.2011, 18:14:32
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Problema pusă de tine e serioasă. E foarte bine că te gândești la aspectele astea acum, când încă nu ai ales.

Se spune că cea mai mare virtute a creștinului este cumpătarea; să nu deviezi nici de-a dreapta, nici de-a stânga. Nici să te scârbești de trup, nici să desfrânezi.

Dar înainte de problema sexualității se pune problema iubirii. În funcție de ce iubești să-ți fie și alegerea. Fie că te căsătorești, fie că alegi celibatul (sau, poate, călugăria), trebuie să o faci pentru că iubești: pe Dumnezeu, Căruia poți alege să i te dăruiești integral, sau un bărbat și viața de familie cu toate cele bune ale ei. Și în căsătorie, și în necăsătorie poți trăi nedespărțit de Dumnezeu, ferindu-te de păcate.

Poate îți scoate în cale Dumnezeu un băiat care să gândească la fel ca tine sau care să te iubească și să te înțeleagă. Nu sunt toți băieții la fel. Nu sunt toți împătimiți de trup sau dependenți de el. Unii se pot abține o perioadă îndelungată de la relațiile trupești; alții nu. E posibil să-ți dai seama de lucrul acesta și înainte de căsătorie, comunicând cu el, observând dacă este mai mult suflet sau mai mult trup.

Dar chiar dacă se întâmplă să constați după ce te-ai căsătorit că nu poate să se abțină prea mult, nu trebuie să te îngrijorezi: prin nuntă, trupul tău devine al lui; sunteți un trup și, dacă aveți dragoste curată între voi, unirea aceasta poate fi o dăruire deplină.

Desfrânarea trebuie evitată cu orice chip; în ea nu e dragoste, ci egoism, pentru că vine din căutarea plăcerii proprii. Pe când în iubire e dăruire; trup și suflet.
Multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.07.2011, 18:25:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Merci. Si sunt de acord, dar pentru cineva deja casatorit.

Dar eu nu sunt. Adica una e sa fii casatorita, sa nu fii stiut cum trebuie sa fie casnicia si ai un sot obisnuit(care a avut realatii....), evident, tot ceea ce e mai sus e bine sa respecti.

Dat fiind ca eu nu sunt casatorita, sa presupunem ca ajung sa cunosc un baiat obinuit. Ma gandesc ca este de datoria mea sa-i spun cum ar trebui sa fie nunta. Si el bineinteles(majoritatea) ca ar zice in niciun caz, cum de 2 ori pe saptamana, in perioada sarcinii nu, sa facem mai mult de 2 copii si daca nu abstinenta? Eu, nefiind casatorita, ar trebui sa-i spun ca-mi pare rau si sa plec.

Si cel feciorelnic pleaca el de langa mine.

Dar sa zicem ca te casatoresti cu unul feciorelnic, vrea sa tina nunta curata, dar se mai intampla sa vrea uneori mai mult. Atunci se aplica iar ce este mentionat mai sus, dar macar ai plecat la drum avand amandoi acelasi scop.

Deci, cred ca raman necasatorita. :D Oricum, se rezolva toate intr-un fel, dar ca asta e dilema.
Eu zic sa vezi daca poti sa-ti faci rost de un prieten crestin pe urma vezi tu daca mai e loc de toate mofturile..

Eu personal am senzatia ca o sa-ti fie cam dificil.. :)

Vezi poate iei in considerare mai degraba optiunea calugariei ca parca parca e ceva mai aproape de aspiratiile tale decat casatoria.

Eventual cauta unul care vrea sa se calugareasca dar parca parca mai aproape ii este casatoria.

Last edited by AlinB; 22.07.2011 at 18:27:13.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.07.2011, 18:29:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu zic sa vezi daca poti sa-ti faci rost de un prieten crestin pe urma vezi tu daca mai e loc de toate mofturile..
Chiar asta vroiam să adaug. E foarte important ca alesul tău să fie credincios, ca și tine. Să Îl caute cu sinceritate pe Dumnezeu, nu lumea.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.07.2011, 18:45:59
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul

" Iata din tainele prostatei: aceasta sintetizeaza saruri ale acidului glutamic, substante absolut necesare sistemului nervos, atat al barbatului cat si al femeii. Dar nu le prepara decat barbatul! Aici este explicatia, fundamental biologica, in temeiul careia femeia este atarnatoare de barbat. Fara substantele lui endocrine, ea se degenreaza nervos, mintal, etc. Aici incepe sa se inteleaga de au urmari nefaste si abuzul si refuzul. "
Parintele Arsenie Boca
Problema asta este de discutat. In primul rand, prostata nu este glanda cu secretie endocrina. Secretia ei este exocrina si participa la formarea spermei (lichidului seminal) impreuna cu vezicula seminala si cu glandele bulbouretrale. In al doilea rand, sarurile acidului glutamic sunt ne esare pentru activitatea sist nervos central, dar nu prostata le sintetizeaza pentru el. Daca ar fi asa, femeia nu numai ca ar fi "atarnatoare de barbat" (apropo, suntem in secolul XXI) dar ar fi o leguma fara activitate neurologica superioara (ANS), deci fara gandire... Ceea ce nu cred ca e cazul.
In concluzie, eu zic sa fii mai circumspecta in ceea ce privesc opiniile madicale ale Par. Arsenie Boca si sa citesti, mai degraba, o carte buna de fiziologie si anatomie umana.
Ps: ideea ca Pr. Arsenie Boca ar fi terminat medicina este doar un mit
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore

Last edited by Sonia19; 22.07.2011 at 18:48:13.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.07.2011, 18:51:23
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

aceasi problema ca tine o am si eu! intradevar in ziua de azi greu e sa gasesti o fata sau un baiat cu ideile astea dar nu imposibil! slava DOMNULUI inca mai sunt tineri care isi doresc o casnicie crestineasca! trebuie sa iti traiesti viata crestineasca in contiinoare si bunul DUMNEZEU le va randui pe toate!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.07.2011, 19:32:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai te rog sa-ti completezi la profil confesiunea/religia.

Pe urma eu am citit in mai multe locuri, inclusiv la Par. Cleopa (care mi se pare ca a gresit mult(e)) si nici macar dansul nu scrie ca oamenii casatoriti trebuie musai sa tina posturile de peste saptamana. Este peste tot doar o recomandare, in rest scrie clar ca se face cu acordul partenerului totul.
Nu mai exista "eu" ci "noi", intr-o casnicie.

In al treilea rand ceea ce gandesti si scrii tu aici despre casatorie este jignitor la adresa celor casatoriti. Ii consideri ne-ortodcsi si sa nu mai spun cum, daca nu se rezuma numai la anumite 2 zile fixe din saptamana.

Am vorbit si eu despre acest subiect cu preotul meu si mi-a explicat clar ca nu se pune problema in acest fel. Chiar s-a suparat ca denaturez Taina Cununiei.
Mi-a spus ca oamenii se casatoresc in fata lui Dumnezeu, in cadrul unei Taine pe care El ne-a dat-o tocmai ca sa fim casatoriti, impreuna, sa avem relatii si sa facem prunci si nu sa stam feciori ca la manastire.
Ca nu trebuie sa facem desfrau este una, dar ca trebuie sa ne retinem de la relatiile cu sotia/sotul pe motive din astea nu este corect.

Si ca sa se ajunga la divort din astfel de motive, este un pacat si mai mare.

In rest, eu iti doresc sa ajungi sa cunosti un baiat bun, ortodox, daca vrei tu, sa va iubiti si apoi ai sa vezi daca mai ajungi sa mai institui reguli.

Si mai scrie la canoane ca nici macar preotii nu au voie sa se abtina in cadrul casatoriei de la relatii cu sotia, in afara pregatirii pentru slujbe, (fara a fi de comun acord).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.07.2011, 20:42:23
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.07.2011, 21:02:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Iata din tainele prostatei: aceasta sintetizeaza saruri ale acidului glutamic, substante absolut necesare sistemului nervos, atat al barbatului cat si al femeii. Dar nu le prepara decat barbatul! Aici este explicatia, fundamental biologica, in temeiul careia femeia este atarnatoare de barbat. Fara substantele lui endocrine, ea se degenreaza nervos, mintal, etc. Aici incepe sa se inteleaga de au urmari nefaste si abuzul si refuzul. "
Parintele Arsenie Boca
Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Problema asta este de discutat. In primul rand, prostata nu este glanda cu secretie endocrina. Secretia ei este exocrina si participa la formarea spermei (lichidului seminal) impreuna cu vezicula seminala si cu glandele bulbouretrale. In al doilea rand, sarurile acidului glutamic sunt ne esare pentru activitatea sist nervos central, dar nu prostata le sintetizeaza pentru el. Daca ar fi asa, femeia nu numai ca ar fi "atarnatoare de barbat" (apropo, suntem in secolul XXI) dar ar fi o leguma fara activitate neurologica superioara (ANS), deci fara gandire... Ceea ce nu cred ca e cazul.
In concluzie, eu zic sa fii mai circumspecta in ceea ce privesc opiniile madicale ale Par. Arsenie Boca si sa citesti, mai degraba, o carte buna de fiziologie si anatomie umana.
Ps: ideea ca Pr. Arsenie Boca ar fi terminat medicina este doar un mit
Prin abuz eventual femeia ajunge sa gandeasca mai mult decat este cazul :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
Sfântul Ioan Botezătorul, îndemn la viață curată NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:29:47
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11
Casnicie curata nicoleta34 Nunta 35 03.07.2007 21:53:44