Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 11.11.2011, 14:18:17
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Complet de acord Ovidiu si Heaven. De bunicii mei nu pot sa zic ce spui tu Heaven. Adica, da aveau pb cu mancare , ca era dificil atunci, insa nu erau si nu sunt credinciosi, cel putin cei din partea mamei. Ei asa au zis, ca nu merg la Biserica, si nici eu nu i-am vazut. Stiu ca mama a zis ca tataie obisnuia sa faca nushc e mancare din sangele porcului care se taia. :|
Eu ma refeream cel mai mult la faptul ca poti duce o viata sanatoasa si sa ti toate posturile si daca mananci carne in zilele de dulce. Asta la modul general, nefacand referirle neaparat la spusele cuiva. Nu prea sunt de acord, cel putin in prezent, cu extremele si cu afirmatii ca nici un fel de carne nu e buna,indiferent de cantitate,calitate etc. Prefer un echilibru. Dar asta sunt eu :)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 11.11.2011, 14:45:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Asa sunt si voci care spun ca bunicul a fumat o viata si a murit la 90 de ani...insa asta nu inseamna ca fumatul este sanatos.
Bunicii si strabunicii nostri,in marea lor majoritate traiau intr-un mediu mult mai sanatos:aer curat,alimentatia era naturala,nu otravita cu toate chimicalele si dupa cum spui si tu nu faceau exces de carne.In plus faceau multa miscare fizica in general,mai ales cei din mediul rural,iar viata lor era ceva mai putin stresanta,desi uneori era chiar mult mai dificila ca a noastra (razboaie,saracie lucie etc).
In plus,cred ca se punea mult mai mult accent pe credinta si pe valorile morale,valorile familiei si asta a contact in mentinerea unor repere si a unui echilibru interior chiar si in vremuri de restriste.
Bineînțeles că viața bunicilor era diferită din multe puncte de vedere față de a noastră. Faptul că astăzi auzim de tot felul de boli, destul de grave, la copiii sau la tineri ar trebui să ne dea de gândit.

Trupul este imaginea sufletului. Boala nu este altceva decât imaginea unui suflet bolnav sau chiunuit de păcate. Aceste boli ar trebui prevenite prin schimbarea ditei și nu numai. Recomandabil este să ne schimbăm modul de viață. Un prim ps ar putea fi îndreptarea copiilor de mici către Biserică, de mici să știe să se roage, să le vorbim copiilor de mici de Dumnezeu. Să facem mișcare cât mai des, să căutăm aerul curat (de ex plimbări, drumeții pe munte). Observ cu durere în suflet că mulți părinți sau bunici, din dragostea lor față de copiii lor sau nepoței, se străduiesc să le ofere ce e mai bun. Dar de multe ori, din neștiință, ceea ce cred ei că este cel mai bun nu corespunde cu realitatea. De exemplu le dau copiilor ciocolată sau tot feluri de dulciuri chimizate - ceea ce pentru copil este otravă, deși copilului pe moment îi plac foarte mult, iar părinții sunt satisfăcuți când își văd copiii împliniți. Prin magazine este plin de jucării care imită arme, jocuri în care trebuie să distrugi sau să ucizi cât mai mult. În loc să ne învățăm copiii să iubescă, noi îi învățăm să ucidă, să distrugă etc. Sărăcia de multe ori este mai benefică decât starea materială bună...pentru că de multe ori putem greși în a alege ce este potrivit unui copil. Și eu când am fost copil imi confecționam săbii sau alte arme - dar acest lucru ținea de imaginația și creația mea. Mă bucuram de ele cu alți copii în spatele blocului. Acum tot mai puțini copii vedem în spatele blocului preocupați de asemenea jocuri. Preocupările lor sunt legate de jocuri electronice sau pe calculator. E foarte diferită viața. Era mult mai mai frumoasă pe vremea buniclor, străbunicilor noștri, chiar dacă erau multe nevoi și sărăcie.

Last edited by ovidiu b.; 11.11.2011 at 14:54:17.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 11.11.2011, 17:17:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bineînțeles că viața bunicilor era diferită din multe puncte de vedere față de a noastră. Faptul că astăzi auzim de tot felul de boli, destul de grave, la copiii sau la tineri ar trebui să ne dea de gândit.

Trupul este imaginea sufletului. Boala nu este altceva decât imaginea unui suflet bolnav sau chiunuit de păcate. Aceste boli ar trebui prevenite prin schimbarea ditei și nu numai. Recomandabil este să ne schimbăm modul de viață. Un prim ps ar putea fi îndreptarea copiilor de mici către Biserică, de mici să știe să se roage, să le vorbim copiilor de mici de Dumnezeu. Să facem mișcare cât mai des, să căutăm aerul curat (de ex plimbări, drumeții pe munte). Observ cu durere în suflet că mulți părinți sau bunici, din dragostea lor față de copiii lor sau nepoței, se străduiesc să le ofere ce e mai bun. Dar de multe ori, din neștiință, ceea ce cred ei că este cel mai bun nu corespunde cu realitatea. De exemplu le dau copiilor ciocolată sau tot feluri de dulciuri chimizate - ceea ce pentru copil este otravă, deși copilului pe moment îi plac foarte mult, iar părinții sunt satisfăcuți când își văd copiii împliniți. Prin magazine este plin de jucării care imită arme, jocuri în care trebuie să distrugi sau să ucizi cât mai mult. În loc să ne învățăm copiii să iubescă, noi îi învățăm să ucidă, să distrugă etc. Sărăcia de multe ori este mai benefică decât starea materială bună...pentru că de multe ori putem greși în a alege ce este potrivit unui copil. Și eu când am fost copil imi confecționam săbii sau alte arme - dar acest lucru ținea de imaginația și creația mea. Mă bucuram de ele cu alți copii în spatele blocului. Acum tot mai puțini copii vedem în spatele blocului preocupați de asemenea jocuri. Preocupările lor sunt legate de jocuri electronice sau pe calculator. E foarte diferită viața. Era mult mai mai frumoasă pe vremea buniclor, străbunicilor noștri, chiar dacă erau multe nevoi și sărăcie.
de multe ori depan amintiri cu prieteni sau colegi.
concluzie, de fiecare data, este ca cei de azi nu-si traiesc copilaria.
azi, ma uit cu tristete la pustii de 14-15 ani care stau in coltul steazii toata ziua, pufaind la tigari si mutandu-si capul de la stanga la dreapta dupa vreo masina "misto" sau vreo "gagica tare".
iar in rest poarta discutii interminabile despre ce transferuri a facut vara asta FC Chiajna (ca exemplu) ...
iar noi ... si in liceu fiind gaseam diferite jocuri interesante.
nu mai vorbesc de tampeniile pe care le faceam :D
dar ei nici pe alea nu le fac.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 11.11.2011, 17:48:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iar noi ... si in liceu fiind gaseam diferite jocuri interesante.
nu mai vorbesc de tampeniile pe care le faceam :D
dar ei nici pe alea nu le fac.
cate nu faceam...dar imi amintesc cu placere de toate pe care le-am facut...mai nou sunt pline barurile si cafenelele de copii si tineri...acolo fac alte prostii...
Reply With Quote
  #175  
Vechi 11.11.2011, 18:08:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
cate nu faceam...dar imi amintesc cu placere de toate pe care le-am facut...mai nou sunt pline barurile si cafenelele de copii si tineri...acolo fac alte prostii...
si noi faceam prostii ... pentru vremurile alea.
dar imi aduc aminte ca eu nu am intrat intr-o discoteca pana pe la 19 ani. bine, nici nu prea existau prea multe pe atunci.

citeam intr-o revista de barbati (Men's Health ... cred ca am scris corect), despre cum sa agati tipe intr-un bar (stiu, subiectul nu e demn de acest forum).
ideea era sfatul dat la sfarsit, legat oarecum de subiect.
sfatul era sa ai grija la cat bei si mai ales pe cine iei acasa, caci tipa pe care ai vazut-o super tare prin aburii alcoolului, s-ar putea sa descoperi dimineata ca este o pustoaica de maxim 15-16 ani.
chiar ma gandeam atunci, bai da fetele astea chiar nu au parinti?
Reply With Quote
  #176  
Vechi 11.11.2011, 18:16:41
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este o exprimare care s-a vrut mai pe intelesul oamenilor din popor.
Totusi bila are in componenta acizi si saruri minerale iar gustul este amar intepator-de aici comparatia cu otrava.Cei bolnavi care au vomat bila accidental si-au facut gura punga.
Cum sa nu"topeasca carnea"?Scuze,dar cand mergi la toaleta observi bucatelele de carne pe care le-ai avut la cina?Cred ca nu...
Digestia incepe in gura cu mestecatul,amestecarea cu saliva-care contine enzime, continua in stomac cu acidul gastric apoi in intestinul subtire unde intalneste excretia biliara-bila si secretia pancreasului.
Marele rol al acizilor biliari este tocmai rolul digestiei si al metabolizarii/absorbtiei lipidelor-le emulsioneaza pana ajung niste picaturi fine.

Daca ar trebui sa explici acest fenomen unor oameni simpli,fara studii spune-mi tu ce limbaj ai folosi?Avand pretentia ca ei sa inteleaga totusi ceva...
Imaginati-va ca stiu care este rolul bilei. Tocmai de aceea spun ca bila nu topeste proteinele niciodata. Bila actioneaza NUMAI pe metabolizarea lipidelor, prin formarea de chilomicroni. Carnea se "topeste" numai prin actiunea enzimelor (sucul biliar este SINGURUL care NU contine enzime) proteolitice- pepsina, tripsina, chimotripsina si carboxipeptidaza.

Eu nu m-am luat de forma in care au fost expuse informatiile, ci de faptul ca sunt eronate. Si nu sunt primele informatii gresite medical pe care le-am citit in cartile Parintelui- care, apropos, nu a terminat Medicina, ci doar a audiat diverse cursuri din cadrul acestei facultati.
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #177  
Vechi 11.11.2011, 18:40:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Dreptul de a cumpara alcool si tigari ar trebui sa fie interzis tinerilor pana la varsta de 21 de ani,iar accesul intr-o locatie in care maturii consuma alcool ar trebui interzis celor pana in 18 ani. Ceea ce se intampla acum este monstruos,tinerii isi consuma viata prea repede,intr-adevar localurile sunt pline de copii de scoala.
Parintii lor nu sunt prezenti,sunt presati de societate sa faca bani(mai bine zis este o intreaga obsesie sa arati tuturor ca traiesti intr-o casa de lux si ca iti poti satisface toate placerile).
Imi amintesc talmes-balmesul de dupa revolutie,magazine cu alcool si tigari deschise in apropierea scolilor,a liceelor precum si baruri si terase pe aceeasi strada cu liceelele.Curgeau aprobarile de infiintare ca pe teava!
Inca un motiv de a observa ca se slujeste banului,cu orice pret.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.11.2011 at 18:43:19.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 11.11.2011, 18:48:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Imaginati-va ca stiu care este rolul bilei. Tocmai de aceea spun ca bila nu topeste proteinele niciodata. Bila actioneaza NUMAI pe metabolizarea lipidelor, prin formarea de chilomicroni. Carnea se "topeste" numai prin actiunea enzimelor (sucul biliar este SINGURUL care NU contine enzime) proteolitice- pepsina, tripsina, chimotripsina si carboxipeptidaza.

Eu nu m-am luat de forma in care au fost expuse informatiile, ci de faptul ca sunt eronate. Si nu sunt primele informatii gresite medical pe care le-am citit in cartile Parintelui- care, apropos, nu a terminat Medicina, ci doar a audiat diverse cursuri din cadrul acestei facultati.
Asa este,greseala mea a fost ca desi am vb despre carne ma gandeam la sinteza grasimilor/lipidelor.
Cunosc aceste precizari,multumesc pt atentionare.
Si grasimea pe care o sintetizeaza bila de unde provine,nu din consumul de carne?
Ma indoiesc ca consumul de seu pe paine este larg raspandit...bleaaah
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.11.2011 at 18:54:22.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 11.11.2011, 18:58:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dreptul de a cumpara alcool si tigari ar trebui sa fie interzis tinerilor pana la varsta de 21 de ani,iar accesul intr-o locatie in care maturii consuma alcool ar trebui interzis celor pana in 18 ani. Ceea ce se intampla acum este monstruos,tinerii isi consuma viata prea repede,intr-adevar localurile sunt pline de copii de scoala.
Parintii lor nu sunt prezenti,sunt presati de societate sa faca bani(mai bine zis este o intreaga obsesie sa arati tuturor ca traiesti intr-o casa de lux si ca iti poti satisface toate placerile).
Imi amintesc talmes-balmesul de dupa revolutie,magazine cu alcool si tigari deschise in apropierea scolilor,a liceelor precum si baruri si terase pe aceeasi strada cu liceelele.Curgeau aprobarile de infiintare ca pe teava!
Inca un motiv de a observa ca se slujeste banului,cu orice pret.
imi amintesc de o stire de pae vremea lui Bush, parca.
fisa avea vreo 19 ani si fiind intr-un bar cu prietenii, cere ceva de baut, alcool.
ghinionul a afist ca barmanul a recunoscut-o ca fiind fiica presedintelui si stiind ca nu are 21 de ani a anuntat politia.
iar stirea spynea ca fiica presedintelui fusese arestata.

poate ca americanii sunt ciudati in anumite privinte, dar in asemenea cazuri?
Reply With Quote
  #180  
Vechi 11.11.2011, 19:42:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu cunosc daca cei care solicita alcool sub varsta legala pot fi arestati,insa nu sunt serviti,nu au nici o sansa deoarece in orice local in care se serveste alcool, angajatiilor li se da autoritatea sa legitimeze pe orice tanar.
Cei care solicita alcool o fac impreuna cu actul de identitate.
Exista controale,agenti care colaboreaza cu tineri pe care-i folosesc drept nade!

Americanii nu imi par ciudati,si-au cultivat si alte laturi ale existentei nu sunt asa salbatici si mitocani/barbari ca balcanicii!Nici ei nu sunt perfecti si sunt destule uscaturi ca peste tot,insa majoritarea sunt oameni onesti si inimosi.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.11.2011 at 19:55:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42