Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2013, 19:56:09
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Question Dovezi ale existentei lui Dumnezeu

Ma indoiesc ca exista un Dumnezeu. Nu sunt ateu, sunt deschis ambelor posibilitati de vreme ce nimeni nu poarte dovedi ca Dumnezeu exista sau nu exista.
Ce as dori de la voi, utilizatorii acestui forum nu este sa-mi dovedeasca existenta lui Dumnezeu ci existenta oricarui lucru supranatural, oricarei minuni, dar fara erori de logica.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_erorilor_logice
Sper ca topicul sa fie unul constructiv si va multumesc anticipat :)

Last edited by Adriann; 28.08.2013 at 20:17:45.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2013, 22:07:59
mateimatei mateimatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2013
Mesaje: 24
Implicit

Cu toata stima, trebuie sa constat ca dublati subiectul de aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16727
Oricum, in continuare o sa-i dau cuvantul unui mare fizician, poate cel mai mare in viata, Stephen Hawking:
"Scopul final al științei este de a da o singură teorie care descrie întregul univers. Totuși, în realitate, abordarea urmată de majoritatea oamenilor de știință este de a divide problema în două părți. În prima parte, există legi care ne spun cum se modifică universul în timp. (Dacă știm cum este universul la un moment dat, aceste legi fizice ne spun cum va arăta în orice moment ulterior.) În cea de a doua parte, există problema stării inițiale a universului. Unii oameni cred că știința trebuie să se concentreze numai asupra primei părți; ei privesc problema stării inițiale ca pe o chestiune de metafizică sau de religie. Ei ar spune că Dumnezeu, fiind atotputernic, a putut pune în mișcare universul în orice fel ar fi dorit. Ar putea fi așa, dar în acest caz El ar fi putut, de asemenea, să-l facă să evolueze într-un mod complet arbitrar. Totuși, se pare că El a ales să-l facă să evolueze într-un mod foarte regulat, conform anumitor legi. Prin urmare, pare tot așa de rezonabil să se presupună că există și legi care guvernează starea inițială."
Cred ca este evident, din pasajul de mai sus, ca problema existentei Lui Dumnezeu este considerata ca fiind depasita.
Undeva in zonele superioare ale fizicii, Fiinta Lui devine prima conditie necesara existentei, intr-un mod imperativ, greu de inteles cu niste cunostinte rudimentare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2013, 22:18:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pai ce faci, nea? Vii asa, arunci piatra-n apa si ne lasi? Slab, slab, foarte slab.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2013, 22:21:59
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Sunt milioane(miliarde) de oameni care pot dovedi ca Dumnezeu exista. Faptul ca NIMENI nu iti poate dovedi tie sau altora, asta e alta problema.
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.08.2013, 22:46:16
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

M-am gandit ca o sa dublez cel putin un topic, dar raspunsurile la asemea topicuri sunt de obicei redundante sau vitiate de erori logice. Imi cer scuze daca supar pe cineva pentru ca am considerat necesar un topic nou.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.08.2013, 22:48:22
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Sunt milioane(miliarde) de oameni care pot dovedi ca Dumnezeu exista. Faptul ca NIMENI nu iti poate dovedi tie sau altora, asta e alta problema.
Sunteti un om din cele cateva miliarde care traiesc pe Pamant. Cum dovediti ca Dumnezeu exista?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2013, 22:49:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ți-ar fi de folos ca măcar să citești unul din topicurile cu aceeași temă. Tocmai pentru a evita redundanțele, inclusiv ale întrebărilor.

Last edited by N.Priceputu; 28.08.2013 at 22:56:06.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2013, 22:55:32
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ți-ar fi de folos ca măcar să citești unul din topicurile cu aceeași temă.
Am citit cateva topicuri pe acesta tema, dar existenta unui argument valabil mi-a scapat. Poate ca el exista si eu nu l-am gasit. Daca credeti ca l-ati gasit, impartasiti-l va rog!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2013, 22:58:34
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu fac parte dintre cei care consideră că nu poate fi dovedită existența lui Dumnezeu. Ea se crede; altfel, am avea certitudini în loc de credință.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2013, 23:02:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar dacă vrei să afli poziții diferite relative la minuni, poți citi topicul ăsta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare