Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.04.2017, 14:15:50
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

O sa incerc sa fiu dezinvolt si sa nu aduc subiectul in discutie. Sper ca timpul sa puna pamant macar pe gandul suicid. Incerc sa o imbarbatez, nu vreau doar sa rezonez cu drama. I-am zis ca nimanui nu ii e dat mai mult decat poate duce. Sa aiba rabdare ca inima lucreaza singura, se regenereaza. Momentan e bine. Dilema mea e daca e justificat avortu in asemenea situatie...daca desigur, e totul asa cum zice ea.

O sa intreb un preot cu prima ocazie. Prima data sa gasesc unul in oras la mine pe placul inimii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2017, 18:19:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
O sa incerc sa fiu dezinvolt si sa nu aduc subiectul in discutie. Sper ca timpul sa puna pamant macar pe gandul suicid. Incerc sa o imbarbatez, nu vreau doar sa rezonez cu drama. I-am zis ca nimanui nu ii e dat mai mult decat poate duce. Sa aiba rabdare ca inima lucreaza singura, se regenereaza. Momentan e bine. Dilema mea e daca e justificat avortu in asemenea situatie...daca desigur, e totul asa cum zice ea.

O sa intreb un preot cu prima ocazie. Prima data sa gasesc unul in oras la mine pe placul inimii.

Doamne ajuta!
Tratament medicamentos(antidepresiv+antipsihotic) + o viata duhovniceasca
bogata.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.04.2017, 18:47:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
O sa incerc sa fiu dezinvolt si sa nu aduc subiectul in discutie. Sper ca timpul sa puna pamant macar pe gandul suicid. Incerc sa o imbarbatez, nu vreau doar sa rezonez cu drama. I-am zis ca nimanui nu ii e dat mai mult decat poate duce. Sa aiba rabdare ca inima lucreaza singura, se regenereaza. Momentan e bine. Dilema mea e daca e justificat avortu in asemenea situatie...daca desigur, e totul asa cum zice ea.

O sa intreb un preot cu prima ocazie. Prima data sa gasesc unul in oras la mine pe placul inimii.

Doamne ajuta!
Avortul nu poate fi justificat in niciun fel pentru ca de la Dumnezeu vine zamislirea. Oare nu stia Dumnezeu de problemele ei? Oare nu de aceea i-a dat Dumnezeu sarcina pentru ca ea o putea duce, din moment ce El nu da mai mult nimanui decat poate duce?

Ar fi bine sa stie ca de cancer nu se poate scapa fara convertire, iar avortul indeparteaza convertirea, asta insemnand agravarea "bolii" care va reveni sub alta forma, daca nu-si schimba "conceptiile" de viata si modul de trai.

Nu de la doctorul care"a rezolvat-o" i se trage gandul de suicid, ci de la neimplinirea gandurilor si asteptarilor sale, cu atat mai mult cu cat, femeie fiind, a ajuns sa inteleaga ca sunt sanse foarte mici ca sa devina sotie si mama ca-n filmele americane.
Si totusi, inca poate deveni mama, iar asta ar demonstra ca si-a schimbat conceptia de viata si ca boala o va ocoli fiindca e implicata in viata copilului dat ei.

Asadar(parerea mea), are nevoie de incurajare multa si de spovada neintarziata, iar tu sa-i demonstrezi cat de bucuros esti daca primesti un e-mail, daca ai terminat o zi de post negru, cum dai firimituri de paine pasarilor, cat de bucuros esti ca nu deschizi televizorul... Asta numai pentru a o determina sa vada minunile din jurul ei, nu de la Hollywood.

Un copil ar rezolva toate problemele ei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.04.2017 at 18:49:41.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.04.2017, 19:42:21
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

@Copacel: nu am incredere in medicamentatie experimentale in domeniul psihologiei. Am auzit ca in SUA un procent mare a populatiei e pe antidepresive. Cunosc si eu substante sintetice care te fac sa uiti de orice problema. Nu cred ca e mare diferenta intre ele.

@Demetrius: Eu pot doar sa trag concluzi din situatia care mi-a prezentat-o ea. Nu vreau sa fac presupuneri, sa sap in viata ei personala. Nu m-am lovit niciodata de un asa caz extrem. Cand mi-a povestit stiam ca Biserica e anti-avort indiferent de situatie. Nu cred ca era intelept sa ii zic asta. Sau sa ii dau de inteles ca se accepta. Am evitat subiectul avort. I-am zis sa nu lase starea actuala sa puna stapanirea pe ea. Am mai vazut oameni mahniti, melancolici, scarbiti, dezamagiti etc....dar in privirea ei era ceva si mai sumbru.

Eu as intreba un preot care ar fi canonul, expunandu-i ce mi-a povestit ea. Sa intermediez cumva, sa o pregatesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.04.2017, 19:50:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
...@Demetrius: Eu pot doar sa trag concluzi din situatia care mi-a prezentat-o ea. Nu vreau sa fac presupuneri, sa sap in viata ei personala. Nu m-am lovit niciodata de un asa caz extrem. Cand mi-a povestit stiam ca Biserica e anti-avort indiferent de situatie. Nu cred ca era intelept sa ii zic asta. Sau sa ii dau de inteles ca se accepta. Am evitat subiectul avort. I-am zis sa nu lase starea actuala sa puna stapanirea pe ea. Am mai vazut oameni mahniti, melancolici, scarbiti, dezamagiti etc....dar in privirea ei era ceva si mai sumbru.

Eu as intreba un preot care ar fi canonul, expunandu-i ce mi-a povestit ea. Sa intermediez cumva, sa o pregatesc.
Daca tu te limitezi, pe baza spuselor ei, sa nu intelegi mai mult, atunci nu te hazarda la alte raspunderi decat sa o conduci la duhovnic; parerea mea. Asta e tot ce esti insarcinat sa faci.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.04.2017, 20:05:22
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

O sa vad...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.04.2017, 20:29:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
O sa vad...
De ce crezi ca ti-a dat Dumnezeu sa managerizezi acest caz daca nu ca sa-l rezolve El cat se poate de bine prin tine?

Asuma-ti ce ti s-a dat; nu tu ai cautat, ci ti s-a dat. Sau vrei sa eviti, precum ea sarcina?

De ce ai adus aici pe forum subiectul, daca nu ca sa primesti ajutor? Eu imi asum ce ti-am spus.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.04.2017, 21:09:30
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Cu rabdare. Vreau sa o imbarbatez cat se poate de subtil. Nu sa ii cer sa imi expuna drama ca pe un film. Sper sa se detensioneze. Si daca va face un pas imi voi da silinta sa ii raspund pe cel mai potrivit ton. Nu e in regula sa tragi omul de maneca. Eu personal, cand am o zi proasta si sunt ingandurat, ma scoate din sarite: "ce esti suparat? ce ai? cum esti etc." Cand dau de omul caruia vreau sa ii spun oful, la momentul potrivit, i-l spun. Si cazul de fata e mai delicat.

Sper sa gasesc cuvintele potrivite la momentul potrivit...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.04.2017, 21:17:58
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Am vrut sa vad si reactiile de pe aici...unii au fost mai compatimitori, altii mai severi...Acolo vreau sa stiu...cat de sever sau cat de intelegator sa fiu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.04.2017, 21:40:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Nu inteleg pentru ce sa fii sever la momentul asta. Daca era s-o povatuiesti inainte, da. Insa acum cred ca are nevoie de sprijin.
Canoanele pe care le dau duhovnicii sunt personalizate, cum se spune acum. Fiecare fapta se petrece in anumite circumstante, de care duhovnicul trebuie sa tina cont ca sa gaseasca si leacul potrivit.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare