Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 12.10.2011, 13:24:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu vad la ce ne-ar fi de folos sa spunem cati copii avem si in functie de asta sa raspundem. Unii pot avea peste cinci copii, dar toti sa fie crescuti de bunici. Altii pot avea un singur copil si sa se sacrifice cat pentru zece.

Sa ne deschidem lui Dumnezeu si vom avea putere in toate.
.......
Reply With Quote
  #132  
Vechi 12.10.2011, 16:42:23
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Va multumesc pentru tot! Abia astept sa le citesc!

M-am apucat de citit indreptarul de spovedanie si catehismul ortodox, pe parintele nu am apucat inca..

As avea sa spun doar ca am ramas uimita de cat de multe pacate exista, eu credeam ca pacat este numai a fura, a ucide deci pacatele grave, dar in efectiv ele sunt cu sutele, mi-a fost foarte folositor ce am citit. Multi spun ca ei nu pacatuiesc pentru ca nu comit crime sau nu fura dar nu se gandesc ca pot pacatui cu gandul, pot face hula sau altele de acest gen.

Nu ma mir ca multi prefera calea lumii care este mult mai usoara adica placeri, facerea voii personale si mandria nemasurata. Este mult mai greu sa respecti caile Bisericii, intr-adevar sa fii crestin cu adevarat, nu crestin caldicel sau pe jumatate este lucru greu dar cred ca si rasplata este cu mult mai mare decat orice alta rasplata lumeasca.
Scuze ca am deviat de la subiect dar n-am stiut unde sa postez.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 12.10.2011, 16:44:12
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Era o fata pe forum cu par bogat care nu stia daca sa il tunda sau nu, am facut asocierea cand am vazut Tuns... scuze de confuzie.

Pentru informare - Catehismul ortodox, in primul si primul rand -
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/invatatura-credinta-ortodoxa/

Caluza in credinta ortodoxa a par.Cleopa -
http://www.scribd.com/doc/2397550/Pa...dinta-ortodoxa

Si apoi, dupa ce le parcurgi pe acestea, poti citi de pe scribd volumele "Ne vorbeste par. Cleopa". Insa eu socotesc ca trairea e cea mai importanta: mergi la biserica impreuna cu sotul tau la sfanta Liturghie, spovedeste-te si tu la duhovnicul lui, dupa ce vei fi aflat ce este pacat in credinta noastra - un indreptar de spovedanie care arata ce e pacatul, pe intelesul tuturor, mi se pare acesta - http://valeriugafencu.wordpress.com/...la-spovedanie/.

Asteptam vesti bune! Spor la citit!
M-am apucat de citit indreptarul de spovedanie si catehismul ortodox, pe parintele nu am apucat inca..

As avea sa spun doar ca am ramas uimita de cat de multe pacate exista, eu credeam ca pacat este numai a fura, a ucide deci pacatele grave, dar in efectiv ele sunt cu sutele, mi-a fost foarte folositor ce am citit. Multi spun ca ei nu pacatuiesc pentru ca nu comit crime sau nu fura dar nu se gandesc ca pot pacatui cu gandul, pot face hula sau altele de acest gen.

Nu ma mir ca multi prefera calea lumii care este mult mai usoara adica placeri, facerea voii personale si mandria nemasurata. Este mult mai greu sa respecti caile Bisericii, intr-adevar sa fii crestin cu adevarat, nu crestin caldicel sau pe jumatate este lucru greu dar cred ca si rasplata este cu mult mai mare decat orice alta rasplata lumeasca.
Scuze ca am deviat de la subiect dar n-am stiut unde sa postez.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 12.10.2011, 22:33:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
M-am apucat de citit indreptarul de spovedanie si catehismul ortodox, pe parintele nu am apucat inca..

As avea sa spun doar ca am ramas uimita de cat de multe pacate exista, eu credeam ca pacat este numai a fura, a ucide deci pacatele grave, dar in efectiv ele sunt cu sutele, mi-a fost foarte folositor ce am citit. Multi spun ca ei nu pacatuiesc pentru ca nu comit crime sau nu fura dar nu se gandesc ca pot pacatui cu gandul, pot face hula sau altele de acest gen.

Nu ma mir ca multi prefera calea lumii care este mult mai usoara adica placeri, facerea voii personale si mandria nemasurata. Este mult mai greu sa respecti caile Bisericii, intr-adevar sa fii crestin cu adevarat, nu crestin caldicel sau pe jumatate este lucru greu dar cred ca si rasplata este cu mult mai mare decat orice alta rasplata lumeasca.
Scuze ca am deviat de la subiect dar n-am stiut unde sa postez.
Ma bucur ca te-ai apucat de citit si ca ai ajuns la aceasta concluzie!
Voiam sa iti recomand initial cartea par. Ioanichie, Calauza Ortodoxa in Biserica -
http://www.archive.org/details/Ioani...doxaInBiserica
care sper sa iti fie de folos, dar e bine sa citesti si cartea parintelui Cleopa de pe scribd.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 12.10.2011, 22:46:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu vad la ce ne-ar fi de folos sa spunem cati copii avem si in functie de asta sa raspundem. Unii pot avea peste cinci copii, dar toti sa fie crescuti de bunici. Altii pot avea un singur copil si sa se sacrifice cat pentru zece.

Sa ne deschidem lui Dumnezeu si vom avea putere in toate.
Mai Costel, zau asa. Chiar nu pricepi?
Are mare folos sa spunem cati copii avem si in functie de asta sa raspundem.
Cei care au copii stiu cum este sa nasti, sa cresti, sa ingrijesti copii si ce le trebuie lor, stiu cum este sa administrezi si sa imparti cheltuielile de bani suflet pe cap de copil. Unii pot fi satui, obositi, altii dimpotriva dependenti de nasteri si copii multi.
Dar nu stiu cum este sa nu ai copii. Aia sunt fie pentru multi copii, fie pentru putini (daca au greutati si sunt satui). Stiu sa spuna si cum sa faci sa nu-i ai.

Cei care nu au copii si vor, stiu cum este fara copii, cata suferinta, umblat pe la preoti si medici si etc. si cate au de auzit si de la oameni (care au copii si ii judeca pe altii fara). Ei or sa spuna ceva in favoarea sarcinii, a unui copil macar. Ca se multumesc si cu unul, macar sa fie si ala. Aia nu stiu despre anticonceptie.

Cei care nu-si doresc copii stiu avantajele de a nu avea copii.
Unul care are copii (cum spui tu) si ii cresc bunicii, de ce ii mai are? Si totusi ar avea si el ceva de spus (in afara de motivul pentru care se afla la bunici).
Iar unul care are numai un copil poate sa nu si-l fi dorit nici pe ala, sau dimpotriva sa-si mai doresca si sa nu mai...poata.

Si ce te face sa crezi ca multi nu sunt deschisi lui Dumnezeu? Cum trebuie noi (toti) sa-ti dovedim ca suntem deschisi?

Si sa-ti spun ceva in incheiere ( pentru a nu stiu cata oara): copiii sunt de la Dumnezeu. El ii da sau nu, multi sau putini. Noi putem sa stam si in cap si tot de voia Lui se face.
Problema este cum te descurci dupa aia.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.10.2011, 10:30:45
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

ps: te întreb câți copii aveți?
eu am o fata de 3 ani, un baiat de 6 luni si tocmai am aflat ca sunt insarcinata cu al treilea ...

ma rog la Dumnezeu sa iasa sanatos si cuminte.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 13.10.2011, 10:51:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu am o fata de 3 ani, un baiat de 6 luni si tocmai am aflat ca sunt insarcinata cu al treilea ...

ma rog la Dumnezeu sa iasa sanatos si cuminte.
Domnul sa iti dea putere sa duci sarcina cu bine la sfarsit.SI sa te bucuri de familia ta cea numeroasa.

Cuminte sunt sigura ca va fi, ca o lege a compensatiei.daca Domnul da copii multi ii face sa fie si cuminti ca sa usureze soarta mamei.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 13.10.2011, 11:09:32
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Domnul sa iti dea putere sa duci sarcina cu bine la sfarsit.SI sa te bucuri de familia ta cea numeroasa.

Cuminte sunt sigura ca va fi, ca o lege a compensatiei.daca Domnul da copii multi ii face sa fie si cuminti ca sa usureze soarta mamei.
sa dea Domnul... si sa fie si sanatos ...nu m-as supara daca ar fi si gemeni :D, dar ce da Dumnezeu, numai sanatosi sa fie ...
Reply With Quote
  #139  
Vechi 13.10.2011, 11:12:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
sa dea Domnul... si sa fie si sanatos ...nu m-as supara daca ar fi si gemeni :D, dar ce da Dumnezeu, numai sanatosi sa fie ...
Sa nu cerem la Dumnezeu ce s-ar putea sa nu putem duce.
Crede-ma, unul e ca nici unul. Cu doi simti ca ai copii.Dar abia la al treilea incepi sa traiesti:)
Mai departe inca nu stiu cum e....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.10.2011, 11:46:59
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sa nu cerem la Dumnezeu ce s-ar putea sa nu putem duce.
ei bineinteles, stiu asta... oricum Dumnezeu nu da mai mult decat putem noi duce ....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02