Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.08.2015, 11:54:25
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate ca nebagand in ei atatea chestii imputite ca omul modern, atat la modul fizic cat si duhovnicesc, nu au aceleasi nevoi de igiena, la asta te-ai gandit?

Caz in care tocmai, ar trebui sa-ti fie de model.



Eu n-as fi asa sigur, Sf. Ap. Pavel vorbeste despre rugaciune.
SI chiar si asa e interpretabl, daca e sa luam "ad literam" ce scrie acolo, e gresit ca monahii sa-si lase parul lung si sa se roage cu capul acoperit.



Adevarat in majoritatea cazurilor.
De cele mai multe ori, o femeie (aproape) dezbracata nu mai este atat de fascinanta ca una invaluita de mister, fie si fizic.
Insa atunci cand hormonii sunt in fierbere, misterul e ultimul lucru de luat in calcul.

Dar cred ca putini sunt cei care tin astfel de lectii din perspectiva celui care da o lupta pe viata si pe moarte cu ispita si a ajuns atat de departe incat doar vederea efectiva a unui trup dezbracat la modul cel mai evident ii innoieste lupta.

Iar daca are lupte din astea e simplu, trebuie sa ocoleasca ispita. Nu se duce in vacante din astea (pentru el) aventuroase duhovniceste, nu se angajeaza chelner pe plaja, nu cumpara tabloide sau mai rau.
Daca totusi merge, ca e casatorit, are copiii carora le place apa, si inca are probleme din astea la modul acut, atunci poate nevasta are o problema. ??????

Pe de alta parte, cei care sunt casatoriti poate n-ar trebui sa ia problema atat de usor si in dreptul celor care nu sunt.



De ce ele ar avea o problema si nu tu care le tii companie de exemplu?
Dezbracandu-se ele nu fac nimic animalic, in schimb imaginea asta in creierul tau categoric produce ceva animalic, deci cine este animalul de fapt?
Tu stii de faspt ce vrei sau ce parere ai? Tu chiar crezi ca o fata care sta topless sta doar din ratiuni de tratament? Ha! Vrea s aisi brozeze sanii! si daca, cum femela umana se hraneste si cu admiratie fizica, mai pica pe ea niste priviri infeirbantate, e ok pentru orgoliul ei de gasca necoapta.
Ok, sa fie clar:
1. Mersul la mare, imbracat decent, adica in costum de baie, indiferent de varsta si gen, este in scop de sanatate, cel ptuin teoretic. Trebuie sa gandim cuvincios, sau sa postulam de bine despre semenii nostri. Stii tu, honni soit qui mal y pense, etc.
2. Da, aici copacelul are dreptate, nu mai e ca pe vremea cand eram copil si apoi adolescent si tanar: acum o groaza de fete fac topless. si, da, daca le intrebi, scopul oficial e bronzarea sanilor. Daca bronzarea sanilor are legatura cu sanatatea, eu halesc laptopul asta.
3. Cum am zis si Oii: animalicul din orice barbat normal este prezent, dar controlat. Nu ma masturbez cand vad o femeie, nu ma dau la tot ce misca, nu stau cu mecla intinsa si ochii holbati doar dupa sani sau funduri pe plaja sau oriunde altundeva. Ma uit, admir, trec mai departe. Nu am vocatie de calugar, nu sunt ridicol sa ma cred vreun sfant. Si nici in Iad nu am chef sa ajung. De fapt, ca sa te contrariez nitel si pe tine, nu doar pe el, avand eu acasa ce imi trebuie, sanii goi si fesele expuse ma intereseaza mult mai putin decat sa gasesc odata Nereis, Branchiostoma sau ophiuride pe litoralul romanesc. Crede-ma, a gasi asa ceva e mai fascinant decat toate femeile de pe plaja, cu exceptia fiintei iubite, evident. Si e la fel de dificil sa gasesti asa nescufundandu-te precum a instala Fedora arm pe un android dual core.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 17.08.2015 at 11:57:58.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 17.08.2015, 12:25:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Ha! Vrea s aisi brozeze sanii! si daca, cum femela umana se hraneste si cu admiratie fizica, mai pica pe ea niste priviri infeirbantate, e ok pentru orgoliul ei de gasca necoapta.
Asta e in capul tau :)
Mai ales ca nu tot ce e topless e si de admirat dar probabil ca atunci cand ai scris aveai deja in cap o selectie

Citat:
Ok, sa fie clar:
1. Mersul la mare, imbracat decent, adica in costum de baie, indiferent de varsta si gen, este in scop de sanatate, cel ptuin teoretic. Trebuie sa gandim cuvincios, sau sa postulam de bine despre semenii nostri. Stii tu, honni soit qui mal y pense, etc.
Nu stiu unde vroiai sa ajungi cu asta dar cu acel "cel putin teoretic" cred ca tocmai ai tras un sut acelei ideii invizibile :)

Citat:
2. Da, aici copacelul are dreptate, nu mai e ca pe vremea cand eram copil si apoi adolescent si tanar: acum o groaza de fete fac topless. si, da, daca le intrebi, scopul oficial e bronzarea sanilor. Daca bronzarea sanilor are legatura cu sanatatea, eu halesc laptopul asta.
No, e pur estetic si parca erai si tu un mic fan al esteticii?
Nu de alta, dar daca nu faci dusurile la care esti mare fan, nu te imbolnavesti de vreo boala de piele ci problema este...pur estetica.
Nu atat pe linie vizuala cat olfactiva deci tot acolo.

Si poti sa te abtii vizavi de limitele esteticii, aici fiecare isi face regulile cum crede de cuviinta.


Citat:
3. Cum am zis si Oii: animalicul din orice barbat normal este prezent, dar controlat. Nu ma masturbez cand vad o femeie, nu ma dau la tot ce misca, nu stau cu mecla intinsa si ochii holbati doar dupa sani sau funduri pe plaja sau oriunde altundeva. Ma uit, admir, trec mai departe. Nu am vocatie de calugar, nu sunt ridicol sa ma cred vreun sfant. (Si nic in Iad nu am chef sa ajung: stiu bine ca initiatii raului care controleaza mass-media si show-biz-ul, ca sa obisnuiasca lumea cu dracii, pun imagini si alte carcteristici ale lor in SF. Si da, aia de Jos chiar sunt oribili, nu am chef sa imi petrec eternitatea cu ceva pe langa care un zabrak, un klingonian sau chiar un zombie chiar sunt frumuseti. Si nu doar urati, ci si cu adevarat rai, pot sa faca politicenii masoni sa para niste baieti cu ifose si accese de rautate pe langa ei). De fapt, ca sa te contrariez nitel si pe tine, nu doar pe el, avand eu acasa ce imi trebuie, sanii goi si fesele expuse ma intereseaza mult mai putin decat sa gasesc odata Nereis, Branchiostoma sau ophiuride pe litoralul romanesc. Crede-ma, a gasi asa ceva e mai fascinant decat toate femeile de pe plaja, cu exceptia fiintei iubite, evident. Si e la fel de dificil sa gasesti asa nescufundandu-te precum a instala Fedora arm pe un android dual core.
Neinteresant si fara nici o legatura cu problema dezbatuta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.08.2015 at 12:27:49.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 17.08.2015, 12:40:08
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.................................................. .......................................

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 19.08.2015 at 22:54:17.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 17.08.2015, 13:05:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Ba are: Oaia vorbeste de ceva numit curvia mintii. Iar eu tot nu inteleg conceptul. Se refera la ce? Masturbare? Episoade imaginative/relatii imaginare? Ca nu inteleg. Nimeni din cei pe care ii stiu nu face asa porcarii, odata ajuns pe plaja si vazand femie in constum de baie. Ce a mai ramas? Si de ce sa ma lupt cu o ispita pe care nu o simt? Doar ca sa imit niste oameni demult traiti si decedati in cu totul alte conditii culturale si spirituale?
Ai defectul de a te face pe tine standard, de fapt cred ca incerci sa scormonesti prin abisurile pacatelor altora in ideea de a te crede mai bun decat esti.

Stai linistit, nu esti, daca se intampla sa fii cat de cat ok la un capitol asta e din cauza ca n-ai fost ispitit prea mult la capitolul ala.

Cum s-ar zice, capul ce se pleaca ispita nu-l taie, doar ca tu pe al tau il tii mai mult pe sus desi ai prea putine motive sa faci asta.

Daca o tii tot asa, nu ar fi exclus peste ceva ani sa ne justifici in acelasi limbaj coprofilic duhovniceste de ce barbatul nu e obligatoriu sa fie fidel aceleasi femei sau o noapte de amor clandestin nu e o abatere asa de grava de la standardele casniciei.

Acu sa nu te superi ca discutia a devenit prea personala, intentia mea nu era asta dar daca tu tot ii dai cu cu "eu nu, eu n-as, etc". trebuia sa-ti raspund pe aceeasi linie nu?

Citat:
Si esteticul ala al sanilor bronzati are legatura cu senzualitatea si sexul. Auzi, cica tine de estetica pura. Cand vine vorba de trupul uman nud, "estetica" are conotatii sexuale. Ca unii precum Oaia/copacel se isterizeaza mistic cand vad o femeie goala,e alta discutie. Dar estetica presupune privire. Si nu te bronzezi pe sani, pe care nu ii expui in public, cica din motive estetice. E clar ca altcineva va vedea sanii aceia uniform-cicolatii-ca-restul-trupului...intr-un context intim...nu e clar? Ma lasi?...
Pai cam iarasi esti pe langa, de unde stii ca acel "context intim" nu e cel al casatoriei?
Iarasi presupuneri rauvoitoare?

Citat:
Eu incerc sa ma mentin pe pozitia de mijloc. Nu ma intereseaza nici lupte ascetice imaginar-stupide cu mize la fel de eteric-oniric-incoerente, nici sa imi acumulez pacate si distrug timp, nervi si energia seminala in prostii...
Oi fi incercand, dar nu-ti prea reuseste.

Nu te pune nimeni sa faci pe ascetul acolo unde nu ai ispite, in loc sa critici lupta altora ci ar trebui sa incerca sa vezi si sa lupti acolo unde tu o dai prin gropi.


Citat:
Adica nici obsedat de virtute/mantuire, nici cu belciugul pacatelor la dispozitia oricarei suflari de vant hormonal...
Oh, definitia perfecta a caldicelului
Poate pe partea asta e asceza la care esti chemat, te-ai gandit la asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.08.2015, 13:43:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum sunt oameni si oameni- nu toti suntem la fel!

Este adevarat ca unii se duc duc la mare sau la plaja ca sa vada femei dezbracate, este adevarat ca unii indivizi pot fi si obsedati sexuali, insa la fel de adevarat este ca cei mai multi se duc pur si simplu pentru ca le place sa se bronzeze, sa se scalde in apa marii, etc.

Ori despre efectul benefic al razelor solare (bineinteles cu o expunere moderata), a nisipului de pe plaja sau a unor tratamente balneare in statiunile de pe litoral nu cred ca poate cineva contesta!

In privinta acestei ideii de curvie cu mintea, un om sanatos psihic si fizic, care are o familie ori o relatie stabila, nu cred ca ajunge sa nu se poata stapani sau sa faca alte porcarii atunci când vede o femeie in costum de baie la plaja!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 17.08.2015, 13:54:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca de obicei, definitia normalitatii la modul idealist si fara legatura cu realitatea prezenta.

Uneori mai are cu cea trecuta dar trecuta fiind... :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 17.08.2015, 16:36:37
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

............................................

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 19.08.2015 at 22:54:45.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 17.08.2015, 17:31:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adrian, dacă ai timp...: https://www.youtube.com/watch?v=kVoCAauxHfo&t=14m17s
Merită să asculți toată înregistrarea. :)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 17.08.2015, 18:13:24
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Ovidiu, din suflet! Tocmai o descarc.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 17.08.2015, 20:14:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Imi pare rau daca interventia mea a starnit neplaceri. Intr-adevar, recunosc ca am fost putin ironica,
Am o intrebare(de fapt am doua).
Prima:
De ce David (psalmistul, acel David) a cazut in pacatul curviei atunci cand
a vazut-o aproape goala pe Batșeba(scalzandu-se) ?
(VT-II-Regi-11:2->11:4)

A doua:
De ce Solomon(acel Solomon , inteleptul) a cazut in acest pacat ?

Exista azi un barbat care este mai evlavios ca David si mai intelept ca
Solomon ? Nu.Daca astia doi au cazut in aceste pacat de ce ceilalti barbati
n-ar cadea (indiferent daca sunt casatoriti sau nu. Ca existenta unei
casatorii nu te absolva de desfranare si nici n-o combate )
Reply With Quote
Răspunde