Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.08.2015, 01:43:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si apoi stim cu totii cum sunt multi frati de aici de pe forum la adresa ereticilor...fara ofensa :)
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-i ajuti daca au probleme sau iti
cer ajutorul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.08.2015, 02:01:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar n-au cerut.

E ciudat.

Sa ai regrete/retineri in a ajuta pe cineva cu ceva care nu ti-a fost cerut in baza temerii ca o duc destul de bine desi ai cvasi-certitudinea ca sunt oameni necajiti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.08.2015 at 02:12:10.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.08.2015, 05:07:29
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Oricine are nevoie de ajutor, trebuie ajutat nu lăsat de izbeliște numai pentru faptul că nu poartă o etichetă religioasă ortodoxă, poate fi orice dnominațiune creștină sau religioasă chiar și ateu dacă e om cumsecade te va ajuta la rândul său. Pe mine nu mă deranjează faptul că e de altă religie decât cea ortodoxă, chiar și ateu sau satanist dacă e și la rândul său îmi răspunde cu bine pentru mine contează sa fie OM ăsta e cel mai greu lucru pentru mulți.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.08.2015, 09:33:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar n-au cerut.

E ciudat.

Sa ai regrete/retineri in a ajuta pe cineva cu ceva care nu ti-a fost cerut in baza temerii ca o duc destul de bine desi ai cvasi-certitudinea ca sunt oameni necajiti.
Normal,ma gandeam cum de traiesc asa modest daca dansul este Pastor?

Imi inchipuiam(gresit se pare) ca are donatii personale de la enoriasi,cum se aude prin alte parti si chiar se vb prin bisericile noastre despre preoti.
Probabil ca este vb despre o eticheta gresita pe care o avem cu totii in imaginarul colectiv ,ca un lider religios cumva isi insuseste donatiile sau cam asa ceva.

Dar era doar o capcana a mintii,nu am cvasi-certitudinea ca sunt modesti,chiar sunt.

Multumesc pt raspunsuri oricum,multumesc!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.08.2015, 10:04:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Infiorator topic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2015, 11:17:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Infiorator topic.
Numai atat ???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2015, 11:42:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi doar l-a înfiorat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2015, 12:05:19
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu doar infiorator, ci graitor pentru ce inseamna mentalitatea de"club select".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2015, 14:11:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu Yasmina, nu este doar atat. A venit intr-o zi Dumnezeu la tine si a pus aceasta samanta in gradina sufletului tau, sa ajuti un tanar bolnav, care se chinuie cu boala lui de o viata. Asa lucreaza Dumnezeu, de multe ori tainic, discret, prin cei diferiti de noi, are judecatile Lui pe care noi, de foarte multe ori nu le intelegem. Da ploaie si peste buni si peste rai, ajuta pe pacatosi prin drepti nestiuti, transforma raul planuit de oameni in binecuvantare, si multe alte cai. Cand sa rodeasca samanta, si sa fii cum te-a indemnat Hristos sa fii, a mai venit cineva. Si acel cineva si-a pus si el neghina lui in locul unde Dumnezeu sadise dragostea milostivirii. Ca doar nu putea sa nu incerce sa o inabuse. ,,Stai asa Yasmina, ce faci? Tatal lui este un eretic, ai avut dispute cu el.Sigur are bani din cotizatii si apoi stim noi bine cum este cu acele cotizatii. Pe cine pacaleste el? Si in plus, printre cunoscutii tai, pe forum, chiar nu stii ce se spune despre cei ca el? Stiu oamenii aceia mai bine ca tine. Sa ne mai gandim, poate ajutam altadata, poate pe altii...".

Tie Yasmina Dumnezeu ti-a pus gandul cel bun sa ajuti un tanar bolnav grav. Dar pt tine conteaza mai mult ce spun oamenii, mai ales in situatia in care acest ajutor nu presupune nici un compromis pt credinta ta. Omul acel, din cele spuse de tine, nu ti-a cerut ajutorul pt copilul lui desi este greu de descris in cuvinte ce simte ca tata. Si totusi in sufletul tau s-a aprins aceasta micuta lumanare a iubirii de aproape. Cine crezi ca ti-ai aprins-o si cine crezi ca vrea sa ti-o stinga?

Dumnezeu sa te calauzeasca.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.08.2015, 14:23:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Numai atat ???
Na, mai bine nu-l întebai!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare