Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 14.11.2016, 13:59:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iuliu, dar eu n-am vorbit despre trăirile mele duhovnicești, am vorbit doar puțin despre citit și puțin despre har :) cât despre mințit... fiecare minut petrecut înafara doririi lui Dumnezeu, este un minut în care ai trăit în minciună... deci eu cred că sunt cel mai mare mincinos, că îmi consum minutele, pe orice, dar nu pentru și pe dorirea Domnului.

Zburătorule (flying) mulțam fain :) să ai grijă la zborurile tale și la pragurile care le vei lovi și frăția ta. Pomenește-mă.
Pana la urma tu confirmi una din banuielile mele: ca nu este bine sa se citeasca nici o carte duhovniceasca fara in prealabil cu binecuvantarea duhovnicului, duhovnic care sa stie daca fiul sau spritual are sau nu nevoie de un tratament psihiatric .
Altfel exista marele risc sa ajungi in delir mistic, care nu esta altceva decat manifestarea depresiei insa pe fond mistico-religios.Acest comportament este foarte cunoscut de medicii psihiatrii.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 14.11.2016, 14:11:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Toti trecem prin faza asta...o sa dea cu capul de pragul de sus si o sa se trezeasca din "sfintenie" .Important e ce faci dupa ce te trezesti din visul asta.
Sweet dreams are made this, who am I to disagree, I travel the world
and the seven seas, everybody's looking for something , some of them want to use you , some of them want to get used by you, some of them want to abuse you , some of them want to be abused.

https://www.youtube.com/watch?v=2nXOTvbWpXQ
Reply With Quote
  #363  
Vechi 14.11.2016, 15:23:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pana la urma tu confirmi una din banuielile mele: ca nu este bine sa se citeasca nici o carte duhovniceasca fara in prealabil cu binecuvantarea duhovnicului, duhovnic care sa stie daca fiul sau spritual are sau nu nevoie de un tratament psihiatric .
Altfel exista marele risc sa ajungi in delir mistic, care nu esta altceva decat manifestarea depresiei insa pe fond mistico-religios.Acest comportament este foarte cunoscut de medicii psihiatrii.
Stie dar ce poate sa faca duhovnicul?

El nu e medic psihiatru, poate conlucra cu unul, dar daca pacientul nu conlucreaza, prea putine poate sa faca.

Cred ca sunt si oameni relativ normali, dar care nu vin la duhovnici in dorinta de a creste ci de autojustificare, cu astia n-ai ce sa-i faci decat sa zici mersi ca mai vin inca, sa-i sfatuiesti de bine desi nu se stie cat o sa inteleaga si sa aplice si chiar si asa nu se stie cand o li se nazare ca sunt mult deasupra amaratului de duhovnic si nu au ce sa mai caute pe acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 14.11.2016, 15:25:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca ajunsi acolo incepem sa judecam pacatele altora cum mai e?
Pai ar trebui sa stii ca esti campioana la asta si justificari ai pe masura.
Ca sa nu mai vorbim ca multe sunt inventate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 14.11.2016, 15:28:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai eu macar nu ma laud. Care e rostul pentru care minti daca oricum nu te crede nimeni ? Las-o in colo ca ala care vrea sa afle ce simti cand primesti har poate sa citeasca si el cartile pe care le-ai citit tu, nu trebuie sa insinuezi tu ca ai avea nu stiu ce trairi pe care nu le-ai avut nici macar in vise. :)

Unii se lauda cu performantele lor in materie de fete, altii cu performanele lor in probleme duhovnicesti. Probabil ca astia duhovnicesti nu prea au avut succes la fete.
Bate saua sa priceapa capra
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 14.11.2016, 15:56:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Uneori trebuie sa invatam sa fim muti, surzi si orbi. Asa, in liniste, ne putem regasi pe noi, insine. Nu conteaza prea mult daca suntem in lume sau in manastire, mai ales in zilele noastre. Important este sa mentinem legatura cu Dumnezeu, o legatura stransa. Nici zidurile, nici haina monahala nu ne mantuiesc, ci doar mila lui Dumnezeu unita cu dorinta noastra de a face voia sa fie in manastire, fie in mijlocul multimii.

Daca suntem in lume si evitam locurile de pierzanie si citim si ne rugam ca la manastire fara a face valva din asta, nu e bine oare? Daca mergem la manastire si consideram ca am facut cine stie ce sacrificiu, oare nu ne e spre paguba? Daca ajunsi acolo incepem sa judecam pacatele altora cum mai e? Caci si acolo sunt tot oameni cu ispite. Iar, daca megem la manastire si ne asumam conditia de monahi, fireste ca acest lucru e spre slava lui Dumnezeu si spre folosul nostru.
Mi-ai adus aminte de o apoftegmă din Patericul Atonit citez :

„Cu mulți ani în urmă, ieromonahul Matei trăia într-o cameră mică, unde se ruga neîncetat, lângă locul unde sunt păstrate oasele părinților decedați de la Schitul Sfânta Ana. Într-o zi, a auzit un zgomot în gropniță. El a deschis ușa și a văzut niște tineri frumoși, care cărau de acolo oase și le duceau în altă parte. Alții aduceau oase și le puneau în osuar. Părintele Matei se întreba mirat, dar mirarea lui a fost rezolvată de unul dintre acei tineri încântători:
– De ce ești uimit, părinte Matei? a întrebat el. Suntem îngerii lui Dumnezeu, și Maica Domnului ne-a poruncit să facem ceea ce vezi.
Apoi a continuat:
Noi mutăm aici oasele acelor oameni a căror minți au fost permanent la Muntele Athos și dorința lor a fost ca să-și sfârșească zilele aici, dar nu s-a întâmplat așa. Noi așezăm oasele lor aici, ca să învie în acest loc la a doua venire a lui Hristos.
Iar celelalte oase, pe care vezi că le mutăm de aici în lume, sunt oasele călugărilor care au fost numai cu trupul aici, iar cu mintea lor în lume. Ei au dorit să fie în legătură cu rudele și cu ceilalți oameni din lume. În ziua Judecății ei nu vor învia pe Sfântul Munte, ci în lume”
.


sursa Patericul Atonit , capitolul 30 despre Cuget și Gânduri

http://www.pateric.ro/capitolul-xxx-...et-si-ganduri/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 15.11.2016, 18:52:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Off-topic:

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Sweet dreams are made this, who am I to disagree, I travel the world
and the seven seas, everybody's looking for something , some of them want to use you , some of them want to get used by you, some of them want to abuse you , some of them want to be abused.

https://www.youtube.com/watch?v=2nXOTvbWpXQ
Yeah, asta e fundalul sonor din scena cu Quicksilver din X-Men Apocalypse. Splendid realizat personajul paramesianic arhetipal, mutantul stravechi En Sabah Nur. Serios, chiar asa cred ca se va manifesta unul din (para)mesianicii care vor veni foarte curand ca sa scoata specia umana din rahat sau, dupa caz, sa o bage intr-un rahat si mai mare: va fi un mutant cu puteri imense, care va vadi ridicola si impotenta toata tehnologia noastra lumeasca, si va domni exact ca acel tip de personaj de care e plin SF-ul in ultimele trei sa u patru decenii: "imparatul-zeu/imparatul-vrajitor".
Fascinant, cum fabricile de iluzii de la hollywood si bioware scriu istoria si devoaleaza Planul cel Mare cu cativa pasi doar in fata realitatii cotidiene. Yeah.

Schimbarea cea mare e in toi, e chiar dupa colt.

Abia astept sa vina si sa se intimple.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 15.11.2016 at 21:05:58.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 28.11.2016, 09:24:54
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Am inceput cu interes topicul acesta, apoi totul s-a transformat in Igor vs ceilalti. Macar de era vreunu sa tina partea lui Igor era mai echilibrat romanul

Oricum inceputul ala cu o postare Igor o postare Crincrin, fiecare pe a lui, pe langa rasul vinovat pe care mi l-a provocat chiar ca m-a facut sa cred ca citesc literatura, o facatura de doua personaje, unul tragico-dramatic, si unul care vine ca bata in balta cu ridicolul ca sa echilibreze :))

Apoi a devenit cum spuneam Igor si ceilalti asa m-am cam plictisit. Plus ca unele postari sunt kilometrice. Apoi stau si ma intreb, oare ce ii face pe oameni sa scrie chiar atat? Dar nu numai pe un forum, ci chiar si carti. Dar oare de ce ne legam de cineva care posteaza pe un forum, si nu ne punem sa facem critica la o carte adevarata? Cine ii poate intelege pe oameni?....
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #369  
Vechi 28.11.2016, 14:31:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E facebook pentru credinciosi :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 29.11.2016, 19:19:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Igor, calugareste-te odata si nu ne mai ameninta.

Ai binecuvantare in manastire pentru facebook & forum & goliciunile de pe net ?


E o mare lipsa de duhovnicie si echilibru cand tu vorbesti si vorbele tale nu aud echilibru ci tulburare si ceara.
Sfintii semanau pace.
Tu Igor semeni tulburare.

Stii, zice Apostolul Pavel ca roada luminii este blandetea, pacea, dragostea...
Iar roada ta este alta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare