Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2009, 19:52:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Meditatii inainte de Inviere

Doresc sa redau mai jos un capitol din teza de doctorat a Parintelui Galeriu (pag. 165-170), care printre altele atinge doua puncte sensibile, marcate cu font ingrosat.

[COLOR=black]"Pentru oricine, crucea și moartea sînt o negație, sînt cea mai tulburătoare contestare a vieții, a voinței de a trăi. Dar, potrivit Revelației, Dumnezeu este afirmație, afirmația absolută, în Fiul lui Dumnezeu cel întrupat, în Hristos totul este «da», numai «da», așa cum mărturisește Sfîntul Apostol Pavel (n Cor. I, 19-20). Dacă în Dumnezeu și în Hristos, Care e revelația plenară a lui Dumnezeu, totul e «da», afirmație, viață: «Eu sînt învierea și viața» (loan XI, 25), ce înseamnă atunci această imensă și inevitabilă negație, care e crucea și moartea cu care ucenicii trebuie să se confrunte în persoana lui Mesia însuși? Schimbarea la față e răpunsul la întrebarea și neliniștea lor. E răspunsul dat acestei negații, care vrea să conteste viața. E un răspuns imediat și revelator, prin aceea că în evenimentul de pe Tabor se face un salt dincolo de cruce și de mormînt și se descoperă viața atotbiruitoare a învierii încă înaintea morții. In Schimbarea la față e deja prezentă învierea. Faptul implică crucea, nu o anulează. O implică însă ca un eveniment spiritual voit, ca o acceptare liberă, conștientă si nu fatală, ca un moment transformator de trecere. Dar crucea și moartea ca atare sînt depășite, consumate în slava învierii pe care schimbarea la față o anticipa acum pe Tabor. In Hristos învierea e pregustată înainte de Golgota. In Hristos acest «da» absolut al învierii nu e întunecat nicidecum de negația crucii și a morții. Acestea din urmă sînt o cale, finalitatea e învierea. Niciodată în Hristos și în creștinul credincios moartea nu acoperă întreg orizontul existenței. Cînd Domnul spune: «stricați Templul a-cesta (cel vechi desigur) și-n trei zile îl voi zidi», Domnul contempla deja în Sine «Templul cel nou» al învierii. Schimbarea la față e confirmarea directă a acestui viitor-prezent, viitor anticipat. Și este evidența concretă a principiului fundamental al vieții, al afirmației, care nu poate fi infirmat de negația morții, ci numai secondat de ea. In ce ne privește pe noi, acest act al transfigurării Domnului ne încredințează că dacă n-ar fi fost păcatul noi am fi dobîndit calitățile învierii printr-o jertfire spirituală, evitînd traversarea tragică a morții.[/COLOR]

[COLOR=black]De asemenea, faptul că «Fiul Omului» pregustă învierea încă înainte de evenimentele care L-au dus pe Golgota, însemnă că taina și puterea învierii nu sînt strict dependente de nici o ambianță seculară, sînt independente chiar și de Golgota; e un fapt divin absolut liber, dincolo de orice accident sau determinism dinafară. Nu se poate pune deci întrebare simplistă: cum am fi avut revelația învierii, faptul capital al Evangheliei,[/COLOR][COLOR=black]dacă nu ar fi avut loc trădarea lui Iuda, procesul intentat de Ana și Caiafa și osînda confirmată de Pilat?[/COLOR][COLOR=black] Nu aceștia sînt factorii determinanți. «Fiul Omului merge precum este scris și vai aceluia prin care se vinde» (Matei XXVI, 24). De aceea nu se poate spune: «dacă Iuda e un instrument al învierii, atunci de ce e osîndit?» El este osîndit în păcatul și nepocăința lui. Invierea se putea descoperi în istoria Bisericii eventual într-un alt context, nu însă fără jertfirea vechiului eon. Nu se poate vorbi în sensul strict al cuvîntului nici de «felix culpa Adami», nici de alte cauze exterioare. Nu păcatul lui Adam ne-a adus darul întrupării și al învierii, ci taina iconomiei divine, al cărei obiectiv este creștinul. Păcatul a schimbat doar fața divină a jertfei; a făcut-o hulită, disprețuită și extrem de dureroasă. «Omul a determinat forma întrupării ca iubire crucificată». Dar în acest abis al umilirii, Domnul a descoperit o și mai mare strălucire, o și mai infinită putere a iubirii, în cruce; «unde s-a înmulțit păcatul, a prea prisosit harul» (Rom. V, 20).[/COLOR] [COLOR=black]Jertfa și învierea, incluzînd pactul se plasează în același timp și dincolo de păcat, în lumea libertății și a creației. «Tatăl Mă iubește, pentru că Eu îmi pun viața Mea, ca iarăși să o iau. Nimeni[/COLOR]
[COLOR=black] nu o ia de la Mine...», zice Domnul (loan X, 17-18). Invierea nu e din lumea aceasta, dar este pentru lumea aceasta. E un dar de sus care depășește infinit «structurile» căderii."

...continuare mai jos...
[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2009, 19:56:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

[COLOR=black]"Jerfa și învierea, așa cum arată schimbarea la față, independent de orice conjunctură, descoperă sensul cel mai profund al creației își are temeiul în întrupare și dincolo de ea, în «taina cea din veac ascunsă», în aceaperspectivă a veacurilor”. Sfîntul[/COLOR] [COLOR=black]Maxim Mărturisitorul afirmă: «Cel ce a cunoscut taina crucii și a mormantului a înțeles rațiunile esențiale ale tuturor lucrurilor...; iar ce ce a cunoscut înțelesul tainic al învierii a cunoscut scopul spre care Dumnezeu a întemeiat toate de mai înainte...» și «toate cele văzute se cer după cruce».[/COLOR] [COLOR=black]Dezvoltînd puțin această viziune e îngăduit să spunem: Fiul este, după Sfînta Scriptură, «Mielul lui Dumnezeu», Mielul din veci al Tatălui, dar e un «Miel» jertfit. El e «preot în veac» (Evr. V, 6) și e «jertfă de la întemeierea lumii». De asemenea și lumea, în El și cu El, e o jertfă nesfîrșită, o ofrandă în fața Tatălui. Creația însăși este simbolic un «miel». Și este «miel» atît în sensul de nevinovăție harică în originea ei, cît și în sensul că are și ea calitatea de «miel» și de «Fiu», adică de jertfă în fața Tatălui, deci de permanent suiș spre desăvîrșire, spre înviere. Creația întreagă se mișcă în același ritm cu Hristos între cruce și înviere: crucea ca mijlocire, învierea ca finalitate. Structurile creației sînt o oglindire a «Mielului jertfit» dintru început pentru creație, iar întruparea, moartea și învierea, o continuare a creației întrerupte de păcat; continuare însă în ritm, în armonie cu legea ei și universală, fixată din început prin «jertfirea Mielului».[/COLOR]

[COLOR=black]Cum se poate observa, tradiția răsăriteană, printr-o viziune cuprinzătoare în care creația e înrădăcinată de mai înainte de veacuri în «Taina lui Hristos», nu exclude ci preîntîmpină accidentul păcatului încît iconomia creației poate deveni o iconomie a mîntuirii. Dar aici, conștiinței creștine i se opune o subtilă întrebare. Anume, dacă Adam n-ar fi păcătuit am mai fi primt noi darul suprem al întrupării? Problemă ivită încă din primele veacuri ale Bisericii, la care Fericitul Augustin răspundea grav: «si homo non periisset, filius hominis non venis-set», care a suscitat multe controverse, mai ales în Apus între tomiști și franciscani, și care a rămas deschisă pînă astăzi, în ce ne privește, noi considerăm că un cuvînt al Sfîntului Chiril al Alexandriei, pe care îl redăm, mai departe, aruncă o lumină în pătrunderea misterului: «După cum un arhitect înțelept», spune Sfîntul Chirii, «cînd începe construirea unei case, gîndind cum se cuvine, că în trecerea vremii ea poate suferi vreo stricăciune, fapt ce se întîmplă cu orice casă zidită, el pune o temelie de nedistrus, care este în planul lui, ca și o rădăcină neschimbabilă a operei sale, pentru ca în caz că ar suferi ceva, principiul avîndu-1 sănătos, să se poată din nou construi pe ea. Tot așa, Ziditorul tuturor a pus de mai înainte pe Hristos ca temelie a mîntuirii noastre, înainte chiar de întemeierea lumii. Așa fel încît, atunci cînd din cauza transgresiunii noastre, s-ar întîmplă să cădem, noi să putem fi rezidiți pe El. Deci, cît privește voința și planul Tatălui, Hristos este pus drept temelie, încă înaintea veacurilor. Faptul propriu-zis însă, după cuviință, s-a săvîrșit în timp pentru că așa cerea nevoia lucrului. Așa am fost reînnoiți în Hristos, prin venirea Sa în timp, noi care îl aveam de mai înainte temelie a mîntuirii».[/COLOR] [COLOR=black]Se deduce lesne că Sfintul Chiril are în vedere o previziune proniatoare a înțelepciunii lui Dumnezeu în «planul cel veșnic» în realizarea creației, previziune care, ținînd seama de temporalitatea făpturii noastre include și posibilitatea ruinei, a schimbabilității în păcat. Astfel cele două iconomii, a creației și a Răscumpărării, se întrepătrund ca o unică lucrare a Proniei, «întruparea e răscumpărare» (Prof. N. Chițescu) e calea deschisă spre jertfă și spre înviere, întreaga iconomie a mîntuirii, din ceasul căderii e o modelare a existenței creației prin tipuri și semne, ca: Isaac, Iosif, Mielul pascal, șarpele de aramă etc., în vederea «Tainei lui Hristos»."[/COLOR]

[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Am reusit in sfarsit sa gasesc aceasta lucrare la o manastire; acum am scanat-o si am convertit-o in format document, urmand sa corectez greselile de scanare. In curand va va fi disponibila online, pentru ca ar fi o mare pierdere sa nu o cititi si voi.[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2009, 09:48:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit despre suferinta lui Hristos pentru noi - tot de la Parintele Galeriu

[COLOR=black]Rămîne în Adam «un nucleu incoruptibil de adevăr», pe care din fericire «porțile iadului» nu-l pot birui complet, pomul vieții, păzit de heruvimi (Fac. III, 24). «E cu neputință ca binele pe care-l face omul să fie păcat», zice Dositei al Ierusalimului, «căci binele e cu neputință să fie rău», deși poate fi și el mereu atins de o umbră de egoism. Dar dacă în persoana și în ansamblul umanității se păstrează această capacitate de a face bine, cu cît mai mult în firea pregătită și primită de Fiul lui Dumnezeu? Și trebuie adăugat că lui Dum[/COLOR] [COLOR=black]nezeu I s-a răspuns în întrupare prin acel «Fie», liber, al Fecioarei, deci al unui ipostas uman în maximă posibilitate de curăție și receptivitate. Aici e temeiul unirii ipostatice, locul întîlnirii celor două libertăți, al celor două voințe. Voia lui e liberă, originară și se aduce ca ofrandă desăvîrsiță Ipostasului divin care consolidează definitiv o fire omenească în bine și adevăr.[/COLOR]

[COLOR=black] Dar această voință, originară și liberă de păcat nu e separată de complexul persoanei și Domnul nu e o «conștiință solitară» într-o lume la care a venit să-i împărtășească destinul. Tot în sensul asumării stării noastre, mai nuanțat, Sfîntul Apostol Pavel spune în altă parte că «Dumnzeu a trimis pe Fiul Său întru asemănarea trupului păcatului» (Rom. VIII, 3). Această asemănare vrea să sugereze urmările, rănile păcatului nostru, în trupul sfînt al Domnului, adică suferința și moartea pe care le-a suportat[/COLOR].
[COLOR=black]Cum e cunoscut în experiența duhovnicească păcatul implică două stări: una de plăcere, alta de durere; începe în plăcere și eșuează în durere. S-a mai observat că plăcerea născută din eul introvertit în iubire de sine provoacă o ruptură și o dominare a scopurilor afective asupra scopurilor raționale (M. Pradines) și se instituie prin patimi ca un fel de obiectiv al eului. [/COLOR][COLOR=black]Într-o atare situație durerea se ivește ca o putere de șoc a conștiinței. Altfel plăcerea, iubită și trăită pentru ea însăși ca scop, ar duce la ruină. După Evanghelie, spiritului nu-i corespunde propriu-zis plăcerea, ci bucuria, bucuria împlinirii, Iisus s-a bucurat în Duhul Sfînt (Luca X, 21). Înțeleasă într-un asemenea context, durerea își descoperă virtuți salvatoare. E trăită și ca un semnal de alarmă care anunță un risc și ca un punct de limită, de înec al patimii.[/COLOR]

[COLOR=black]Iisus a luat din lumea păcatului durerea ca mijloc de mîntuire. Sfîntul Evanghelist Ioan contemplă «Mielul junghiat de la întemeierea lumii» (Apoc. XIII, 8). Sfîntul Grigorie de Nazianz vorbește despre «pătimirea Ființei, prin definția nesupusă pătimirii». De altfel suferința lui Dumnezeu e singura replică la suferința noastră umană, și se descoperă ca soluție divină a mîntuirii.[/COLOR]
[COLOR=black]Pentru oricine rămîne problemă de meditație, cum din marele dar al libertății am putut produce un asemenea rău ca păcatul și suferința?[/COLOR]
[COLOR=black]Dar dacă păcatul și moartea devin o dramă a noastră, poate Creatorul rămîne impasibil în fața acestei drame? Dumnezeu e dragoste și o dragoste care e străină durerii «celuilalt» nu mai este dragoste. Cum ne-ar putea mîntui de suferință un Dumnezeu Care «nu cunoaște» suferința noastră, Care deci nu se unește în suferință cu noi? «Glasul sîngelui fratelui tău strigă din pămînt către Mine» (Fac. IV, 10). în ultima instanță numai dragostea totodată «nepătimitoare și compătimitoare» poate explica refacerea unei firi căzute. Numai Dumnezeu, pătimind cu noi și mîntuindu-ne, desființează prin cruce «scandalul crucii».[/COLOR]

[COLOR=black]Și subliniem încă o dată imposibilitatea de a înțelege ontologia fără dragoste, fără jertfă. Ea și creează și vindecă și sfințește. Dragostea operează acest transfer al prezenței. Un om sfînt ca Sfîntul Apostol Pavel putea[/COLOR] [COLOR=black]spune: «Cine este slab și eu să nu fiu slab; cine se smintește și eu să nu mă aprind?» (II Cor. XI, 29). Ea pătrunde și cuprinde totul pentru că e dumnezeiască și nu poate lipsi de nicăieri (I Cor. III). Noi înșine nu putem suporta izolarea și căderea tragică a cuiva, simțim o răspundere pentru el. Simț al răspunderii care se leagă și de originea comună și de implicațiile propriului destin în destinul lui. Cu cît mai mult Iisus nu poate să nu fie solidar cu noi: «Viața noastră e ascunsă cu El, în Dumnezeu». E o responsabilitate morală și mai profund ontologică a Lui pentru noi în fața Tatălui. Sîntem frații, «semenii Lui».[/COLOR]
[COLOR=black]Această solidaritate existențială a Lui cu căderea noastră o putem exprima și astfel: după cum noi ne împărtășim din binele dumnezeiesc, în așa măsură, încît devenim dumnezei după har, fără ca totuși ființa divină să se reverse în noi, tot astfel Fiul lui Dumnezeu împărtășește toată suferința noastră, fără ca prin aceasta stricăciunea firii să poată atinge pe Dumnezeu.[/COLOR]

[COLOR=black]Despre Sfîntul Ierotei, Pseudo-Dionisie Areopagitul spune că «pătimea cele dumnezeiești». Acum Fiul lui Dumnezeu pătimește cele omenești. Puntea de comunicare între cele două lumi e Persoana divină a Fiului, Care într-o ființă umană trăiește întreagă pătimirea o-mului. Mai concret, Domnul poartă în umanitatea Sa - cum observă Sfinții Părinți răsăriteni și teologii ortodocși - «afectele care au pătruns în firea noastră după căderea în păcat, nu însă și păcatul însuși sau putința de'a păcătui». A cunoscut, ca om și pentru om, foamea și setea, osteneala și mîhnirea, mînia în fața fărădelegii, întristarea adîncă în fața morții, moartea însăși. A suportat[/COLOR] [COLOR=black]întreagă acea condiție a actualului eon, a încercării, a punerii la încercare, cum o numește înțeleptul în Vechiul Testament, a ispitirii și izbăvirii de ea, și cum ne învață Domnul însuși să ne rugăm în Tatăl nostru. A înfruntat El însuși direct asaltul forțelor demonice, în-cepînd îndeosebi de la experiența din pustia Carantaniei pînă la săvîrșirea pe cruce. A fost ispitit pentru ca și nouă celor ispitiți să ne ajute. «A adus rugăciuni și cereri cu strigare tare și cu lacrimi către Cel ce avea putere să-L mîntuie de moarte» (Evr. V, 7). Ca nou-Adam, demonul încerca să pună în existența Lui o nouă temelie păcatului.[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2009, 10:00:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit sensul suferintei si al mortii lui Hristos

Cei care doresc sa citeasca in intregime teza de licenta a Parintelui Galeriu sa-mi lase adresa de mail pe privat.

[COLOR=black]Sfîntul Evanghelist Luca spune că diavolul epuizînd toată ispita s-a îndepărtat pînă la o vreme. Domnul îl va întîlni însă de aici înainte în suferința celor pentru care a venit. Iar în iubire, pătimirea celuilalt doare mai[/COLOR] [COLOR=black]mult și conștiința e aceea care dozează durerea. Aceasta crește în intensitate pe măsura cunoștinței și a iubirii și scade pe măsura insensibilității produsă de împietrirea sub focul păcatului, pînă la moarte spirituală. Cu cît vezi mai limpede adevărul și iubești mai intens și mai curat, cu atît crește și suferința în fața răului. Și cînd aria iubirii și cunoștinței se extinde și se identifică cu întreaga omenire, suferința ajunge și ea pe măsura întregii omeniri. Suferi și pentru adevărul ignorat-neiubit, și pentru făptura căzută; și cu Dumnezeu și cu aproapele. Suferința e legată totodată și de păcat și de Dumnezeu și are o anumită calitate divină. De aceea în orice suferință se păstrează ceva dumnuzeiesc, ceva care unifică sau ceva care evocă ruptura și darul reparator și unificator.[/COLOR]
[COLOR=black]Conștiința și iubirea cea mai pură și mai cuprinzătoare a lui Iisus «asumă durerea pură nediluată de plăcere» (Pr. Prof. D. Stăniloae) și atotcuprinzătoare. «Paharul pe care i-L dă Tatăl, spune mitropolitul Filaret, este paharul tuturor fărădelegilor lucrate de noi, pahar întocmit din neascultarea lui Adam, din pîngărirea primei lumi, din trufia și nelegiuirea Babilonului, din trădările Ierusalimului care a ucis pe prooroci... din superstițiile paginilor. Și, întrucît Răscumpărătorul a purtat asupra Sa și păcatele viitoare ale făpturilor Sale, din smintelile chiar din creștinism; din împuținarea de credință și dragoste, în însăși împărăția credinței și a dragostei.[/COLOR]
[COLOR=black]Iisus Hristos a înfruntat și gustat suferința pînă la capătul ei extrem, care e moartea, în ultimul timp, teologi și gînditori din Răsărit și Apus, de altfel din multe puncte de vedere de acord cu Sfinții Părinți, au descifrat[/COLOR] [COLOR=black]și au dat «morții» ca eveniment uman și o altă interpretare, decît aceea de termen tragic și absurd al vieții. Opoziția clasică, suflet-trup, este reconsiderată în termeni noi ca: spirit-materie, libertate-necesitate, persoană-natură. Ca urmare, și moartea este sesizată totodată și ca violență, și ca act liber, și ca un sfîrșit și ca o cale. [/COLOR][COLOR=black]Și ca o smulgere din existență, și ca o punte spre împlinire. [/COLOR][COLOR=black]Sfîrșitul biologic apare astfel multora normal, în contextul naturii. Apare ca o disoluție nu a eului, ci a non-eului; ceva mai mult, ca o posibilitate de transfigurare a eului.[/COLOR]
[COLOR=black]Creaturile aparțin în chip firesc lumii schimbării, sîntem vremelnici. După sesizarea profundă a Fericitului Augustin, am fost creați «nu în timp, ci cu timpul», solidari cu temporalitatea, cu durata. Timpul e o dimensiune fundamentală a făpturii. Un timp, o anumită durată ne este dată în actualul eon, în vederea împlinirii unei vocații. Nemurirea însăși nu înseamnă anularea timpului, ci răscumpărarea și umplerea lui cu sens creator. Pentru un filozof ca Heidegger, care e foarte aproape aici de povățuitorii Patericului, moartea e prezentă nu numai la capătul, ci în însăși inima vieții; nu numai ca fapt ontologic, ci și moral, de atitudine, îl confruntă pe om cu condiția lui, îi precizează termenii în care își împlinește o anumită menire, îl ține în stare de «trez-vie», cum spun Sfinții Părinți Astfel, o durată nedefinită a existenței, fără termen, e lipsită de sens. Bunăoară, o fixitate într-o anumită situație rea ar deveni iad, însași starea lui Adam în raport cu moartea, rezumată în formula «posse non mori» nu însemna, cum s-a mai observat, o neschimbată stare interminabilă. Moartea lui însă ca sfîrșit biologic, n-ar fi coincis cu o ruptură, cu acea smulgere violentă care atestă caracterul malefic al morții umane. Moartea lui ar fi fost un moment transformator, transformare în sensul biblic de dobîndire de noi calități, o trecere la eonul învierii.[/COLOR]
[COLOR=black]Schimbarea, mutația s-ar fi produs prin «gradații ușoare și blînde» asemănătoare - cum zice mitropolitul Filaret - unui «untdelemn curat care se preface în lumină», «tămîie care se preface în dulci parfumuri», sau asemenea bobului de grîu într-un spic bogat. Un suiș nu o cădere, «un cîștig», cum spune Sfintul Apostol Pavel. Final care presimte spiritual un alt început în credință și speranță și fără primejdie de spațiu, monotonie sau tragic, în acea ordine a proniei în care «fiecare sfîrșit naște un nou început» (Sfintul Grigorie de Nisa).[/COLOR]
[COLOR=black]Pentru teologul catolic K. Rahner, chiar în moartea de după păcat, în existența noastră căzută, sufletul nu se rupe din unitatea cosmică. Dimpotrivă, trecînd dincolo de limita spațio-temporală a trupului său, el dobîndește o mai mare deschidere și o relație mai profundă cu unitatea spirituală a lumii în care se înrădăcinează toate ființele create. Sufletul despărțit n-ar mai fi atunci a-cosmic, ci pan-cosmic. Revine, am spune cu alte cuvinte, în interioritate pură, capabil să comunice cu celelalte interiorități, cu esențele.[/COLOR]
[COLOR=black]Faptul cel mai semnificativ din toate aceste observații este că moartea poate fi interpretată, potrivit condiției ontologice a naturii noastre umane, în două moduri: fie ca «ruptură» violentă din existență, în starea căzută; fie ca «transformare». Noi aderăm mai curînd la termenii Sfintei Scripturi și ai Sfintei Tradiții sesizînd-o, sau ca plată a păcatului sau ca jertfă mîntuitoare.[/COLOR]
[COLOR=black]Iisus Hristos a experimentat amîndouă aceste moduri ale existenței Sale umane în moarte. Cele două invocări pe cruce substanțial diferite - «Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?» și «Părinte, în mîinile Tale încredințez duhul Meu» - arată neîndoios că Domnul a «trăit» și moartea - ca urmare a păcatului, și moartea - ca jertfă, ca dăruire de bunăvoie Tatălui.
Spunem că moartea e un moment de graniță, un act final în starea căzută. Cu cît «ceața păcatului» întunecă mai mult orizontul, pînă la ștergerea oricărei speranțe a unui «dincolo», cu atît și încordarea, spaima, «nesiguranța ontologică» ating acel nivel maxim care premerge rupturii. Făptură rațională prin esență, omul caută rațiune pretutindeni, deci și în moarte. Căutarea și descoperirea sensului e nevoința și bucuria creștinului, pe cînd lipsa de sens e tragedia lui, e absurdul. Venim potrivit unei chemări și unui rost în lume și plecăm din lume căutînd de asemenea o rațiune, un rost acestui «sfîrșit» care e moartea. Căci moartea ca nimicnicie nu se poate institui ca scop al vieții. Păcatul e singurul act irațional, fără sens, fără Dumnezeu. E despărțirea de Dumnezeu, neascultarea, neauzirea Lui. Dar o viață petrecută în păcat nu devine în cele din urmă o viață lipsită de sens? Atunci fatal în moartea în păcat nu mai licărește nici un sens, nici o speranță. Oare, cînd Hristos rostește: «Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce[/COLOR] [COLOR=black]M-ai părăsit?» nu contemplă El această moarte tragică, goală de sens și care provoacă vidul, neființa? Și dacă nimic nu-i mai tragic pentru om decît lipsa sensului, iraționalul, absurdul, atunci înțelegem cît de mare a fost suferința și jertfa lui Iisus. El, Logosul, Care poartă în Sine împreună cu Tatăl și Duhul Sfint infinitul și slava tuturor «eonilor», se face solidar cu noi, trăiește ca om spaima în fața morții, cunoaște acest sentiment al rupturii eonilor, al părăsirii în acelși timp și de lume și de Dumnezeu. Și dacă n-ar fi cunoscut această părăsire cum ar fi putut muri, cînd moartea înseamnă tocmai părăsire, despărțire?[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2009, 10:03:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit continuare

[COLOR=black]Dar părăsirea, absența lui Dumnezeu are și un aspect obiectiv, nu numai unul subiectiv. Comportă aspectul unei metode divine în raporturile cu starea de păcat a omului; poate și mai profund, anume cu «punerea la încercare» a stării de creatură. Trebuie înțeleasă, cu alte cuvinte, și ca o expresie a libertății noastre, acordată de Creator. Și mai ales în părăsirea din acel moment de unică însigurare și hotar, care e moartea, se poate dezvălui marea putere de credință și bărbăție, se poate afirma din adîncimea ei ultima persoană, care înfruntă acum acel real sfîrșit pentru un nou început ca de la neființă la ființă. E o absență, o trecere cu cel mai profund rost ziditor. Cînd noi citim atent Evanghelia, observă un ierarh otodox, vedem că în ea este numai o rugăciune care n-a primit răspuns, rugăciunea lui Hristos în grădina Ghetsimani. însă în același timp, noi știm că dacă Dumnezeu cîndva, în timp, a luat partea cuiva care s-a rugat, apoi desigur aceasta s-a petrecut cu Fiul Său, înainte de moartea Lui. Și noi știm de asemenea, că dacă a fost cîndva un exemplu de credință desăvîrșită, apoi acest lucru a fost anume atunci: Dumnezeu a găsit că credința[/COLOR] [COLOR=black]dumnezeiescului Patimilor era îndeajuns de mare ca să poată suporta tăcerea.[/COLOR]
[COLOR=black]Și în experiența duhovnicească ostenitorii vorbesc deopotrivă de răspunsul și tăcerea lui Dumnezeu, de prezență ca și de absență. «Absența autentică a lui Dumnezeu și prezența lui autentică, în aceeași măsură sînt dovezi ale realității și ale caracterului concret al relațiilor reciproce cu El». Iar absența, părăsirea prin voia lui Dumnezeu, scoate într-o lumină specifică măreția, adîncimea și puterea de credință a omului, în sfîrșit, autentica noastră libertate.[/COLOR]
[COLOR=black]Iisus a experimentat și în Ghetsimani și în final pe cruce această tăcere, părăsire, absență. Numai așa a și gustat real moartea, care e suprema absență. Rugăciunea din Ghetsimani: «Tată-Ava de este cu putință, treacă paharul acesta de la Mine...» descoperă deci că Iisus a trăit real întîlnirea cu moartea, acest produs al păcatului; dar strigătul de pe cruce «Eli, Eli...» ne arată tot atît de clar că această experiență dureroasă a purtat-o pentru noi, conștient de misiunea Lui răscumpărătoare. «Eli, Eli...» este reproducerea din Psalmul XXII, l și nu o spontaneitate personală. E strigătul făpturii suferinde prin dragostea lui Iisus: a Aceluia care moare fără să fi trebuit să moară, pentru că în El nu era germenele morții - păcatul, a Aceluia care «a gustat moartea pentru fiecare dintre noi», cum spune Apostolul (Evr. [/COLOR][COLOR=black]H, 9). El strigă: «Eli, Eli» și nu «Ava», invocare ce exprimă în Noul Test; relația personală a Lui cu Tatăl. El experimenta moartea noastră, moartea păcatului, pentru a o învinge, a o transforma din interior și a duce firea la nestricăciune. De aceea suferința Lui e ispășitoare, are caracter de expiere pentru noi, împreună cu noi. E suferința și biruința Dumnezeu-Omului pentru om.[/COLOR]
[COLOR=black]Suferința și frica de moarte a Domnului nu-i o simplă trăire subiectivă, nici numai un sentiment de compătimire pentru semeni, ci ea e în legătura cu o ordine pe care omul a călcat-o. Prin greșeala sa «omul are conștiința că este exclus din ordinea conform căreia a fost conceput». Fiul lui Dumnezeu a venit să restaureze această ordine în primul rînd în umanitatea Sa prin împăcarea cu Dumnezeu, cu dreptatea, cu sfințenia Lui. Suferința și moartea sînt numai mijloace de pedepsire și desființare a păcatului. Fără referirea la acea ordine călcată, suferința devine oarbă, inutilă și eșuează în disperare. In schimb în relație cu o ordine obiectivă, cu sfințenia la care aspiră, conștiința află un sens în suferință, un mijloc terapeutic. E o ispășire și mîntuire spirituală de rău; fără ispășire, nu există și nu se poate realiza altfel vindecarea firii, pacea conștiinței noastre, pacea cu Dumnezeu. [/COLOR][COLOR=black]Credinciosul creștin o acceptă ca o cale a purificării și transfigurării. «Vouă vi s-a dat harul să și pătimiți pentru Hristos», zice Sfîntul Apostol Pavel (Filip. I, 29). Suferința ispășitoare e o harismă. Poartă în ea vindecarea și înnoirea, pentru că în suferința și moartea harică e prezent Dumnezeu, aduce și sfințirea și totodată sufletul însuși rămîne viu. «Moartea trupească, zice Sfîntul Chiril al Alexandriei, este tip și simbol al morții celei lăuntrice și din suflet»52.[/COLOR]
[COLOR=black]In orice ispășire lumina conștiinței nu e stinsă complet. Dar Hristos «se află înlăuntrul întregii sfințenii și[/COLOR] [COLOR=black]strălucirea Sa nu se stinge nicicînd, pentru că se întemeiază pe legile firii Sale și pentru că de-a pururi rămîne si este același, neschimbat»53. Umanitatea Lui e umanitatea lui Dumnezeu-Cuvîntul. Domnul trăiește în Sine, în trupul Său cu noi și pentru noi suferința și moartea noastră, dar neavînd în El «nimic mort», moartea Lui se înscrie într-o altă ordine de existență. Firea Lui umană e dezlegată de osînda și pedeapsa morții, umplîndu-se dinlăuntru de sfințenie și nestricăciune în însăși această acceptare de bunăvoie a suferinței și stricăciunii morții. Astfel firea sfințită și fără de prihană o aduce drept cea mai curată jertfă spre îndumnezeire.[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2009, 11:59:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit concluzii la Jertfa si Rascumparare

[COLOR=black]Jertfa și Răscumpărarea reprezintă două mari capitole ale iconomiei divine. Teologia creștină a interpretat jertfa mai mult în lumina Răscumpărării și a integrat-o structurilor căderii, subliniind virtuțile ei de ispășire și împăcare cu Dumnezeu. Dar, deși esențială Răscumpărării, deși actul cel mai propriu care înfrînge în el însuși păcatul, jertfa depășește radical cadrul negativ al păcatului fiind în esența ei, prin dăruire, o pură afirmare a persoanei, ea se descoperă ca act originar, deci anterioară căderii, și ține de structura creației. Altfel, nu e de conceput creația fără jertfă, iar justificarea ei e în primul rînd creația. Și, indisolubil legata de actul creației, în chip firesc durează cît durează creația.[/COLOR]

[COLOR=black]Jertfa descoperă chipul divin al Creatorului în credinciosul creștin, și ascensiunea chipului lui spre tot mai profundă asemănare cu Dumnezeu. Și întrucît jertfa în dăruire supremă nu poate fi compensată cu nimic din lume si cel ce-și dăruiește viața nu mai are de primit în schimb nimic aici, jertfa nu poate fi înțeleasă decît în raport cu o valoare care depășește limitele existenței noastre. Se înscrie ca un act grav într-un univers ierarhic și personal, un univers al valorilor spirituale: binele, adevărul, căruia mă dedic, în ultimă instanță al suveranității infinite a lui Dumnezeu Căruia îi aparțin. Dăruindu-mă Lui primesc însutit, după Evanghelie, deci cresc nelimitat în ființă, iar dăruind aproapelui, il întilnesc tot pe însuși Dumnezeu în el, pentru că este chipul lui Dumnezeu și Fiul lui Dumnezeu s-a jertfit pentru el.[/COLOR]


[COLOR=black]Intr-o asemenea viziune jertfa angajează întreaga existență. Și persoana divină sau umană ca subiect și firea întreagă ca materie sau conținut al ei. Angajează de asemenea vitregul destin, descoperindu-se totodată și instrument al relației perfecte între credincios și Dumnezeu și om și om, și cale spre înnoire și creație. Și avînd suportul existențial în dragoste, jertfa se fundamentează în cele din urmă în viața de nemărginită dragoste, de unire prin oferire a Preasftntei Treimi.[/COLOR]

[COLOR=black]Biserica ne învață că lumea e un dar și o operă a Ziditorului. Tatăl creează totul prin Fiul în Duhul Sfînt și astfel orice făptură e o oglindire a Treimii, o monadă treimică. Fiece ființă sau lucru, ca și orice act al meu - care cred - revelează prezența Logosului și a Duhului, e o rațiune întrupată, avînd temei ultim în întruparea Logosului de la Duhul Sfînt.[/COLOR]

[COLOR=black]Jertfa omului ca «chip» al lui Dumnezeu e conștientă și liberă. Tocmai din calitate de «chip» putem deduce conștiința originară a acestui act reprezentativ uman. Jertfa e un fel de față în față cu Dumnezeu, e «da» al nostru în față lui «da» suprem, răspunsul nostru prin dar la darul divin, la harul Creatorului care circulă prin toată zidirea. [/COLOR][COLOR=black]Dar ca act spiritual și liber, ea nu se limitează la o simplă oferire a unui dar din lume lui Dumnezeu. Jertfa mea,[/COLOR][COLOR=black]după Revelație, trebuie să fie un răspuns original și liber supus judecății divine și cea mai înaltă ofrandă de slujire a lumii în care trăim, în acest aport personal, creator stă esența jertfei; dar în același timp ea se descoperă drept mediu optim de lucru al harului.[/COLOR]

[COLOR=black]Dacă în Dumnezeu totul e numai «da» ziditor, libertatea omului poate fi: și «da» și «nu». Contemplînd lumea prin valorile din ea, omul a cedat ispitei, căzînd în adorarea propriei lui valori ca unică în lume, instituindu-se, potrivit Tradiției ortodoxe, ca un auto-idol. Se preferă pe sine lui Dumnezeu și semenilor. Păcatul e o cădere din unitatea în care își află sensul existența mea, în egocentrism și patimi care-și construiesc din plăcere «sensuri» proprii și care deschid ușa suferinței și a morții. Dar păcatul în originea lui nu e uman ci demonic. Mai adînc decît păcatul în Adam e ființa lui harica. Jertfa rămine aceasta afirmare harica a omului, dar de aici înainte mai mult ca act de ispășire a păcatului, decît ca act creator, îndeosebi în Vechiul Testament și mai pregnant de la chemarea lui Avraam, jertfa va privi spre Hristos. Atît jertfa rituală, bunăoară, mielul pascal, cît și cea personală, reprezentată prin patriarhi, profeți ș.a., va fi o prefigurare profetică și creatoare a jertfei Răscumpărătorului, Iisus Hristos.[/COLOR]

[COLOR=black]Făptura în însăși originea ei e ambivalență: e și harismatică și firească. Fiecare lucru sau ființă în creștinism odată cu chipul lor își descoperă și adevărul lor. In credincios, această situație de existență devine act conștient și liber, și el se afirmă astfel ca persoană în «două firi». Păcatul il reduce însă la o unică dimensiune, cea a eului. Intruparea reface și consolidează structura umană originară. Firea divină prin chenoză și cea umană prin jertfire se unesc în unicul ipostas al Fiului în sînul Fecioarei-Mame, Născătoare de Dumnezeu. Domnul restaurează persoana ca principiu de comunicare a celor două lumi constitutive, divină și umană, și se face premisă și prototip concret fiecăruia, care își redescoperă în Hristos destinul propriu, anume acela de a se depăși permanent prin vocație, prin har. Astfel Dumnezeu lucrează întruparea în fiecare din noi întruparea însăși e temei al Răscumpărării și întreagă viața Domnului mai ales de la Botez, început al mesi-anitătii Sale spirituale, e o continuă jertfire Tatălui în slujirea mîntuitoare a omului.[/COLOR]
[COLOR=black]Răscumpărarea propriu-zisă implică trei aspecte fundamentale: de recapitulare, de sfințire a firii noastre și de oferire a ei ca jertfă. Primele două se susțin și se finalizează în cel de al treilea, în jertfă[/COLOR][COLOR=black].[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2009, 12:00:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit continuare

[COLOR=black]Domnul recapitulează mai întîi în Sine, în firea Sa umană însușită ca într-o esență-exemplar, ideea divină despre om, inclusiv istoria lui. Posibilitatea recapitulării cu respectul libertății și experienței noastre e dată în calitatea Domnului de Arhetip, de Bine absolut în fața diversității căilor de acces și realizare pentru toți cei ce vor să primească harul Lui mîntuitor, ca și în capacitatea Persoanei Sale de a se deschide către lume, de a fi o conștiință simfonică, așa cum e în ordinea divină unde ca Fiu poartă Treimea, Dumnezeirea toată.[/COLOR]


[COLOR=black]Firea recapitulată e și sfantită prin prezența lui Dumnezeu în ea. Sfințirea înseamnă restaurarea ontologiei noastre în cel mai propriu sens «onto-logic», adică Logosul își face locaș în ființa noastră, și această ființă devine o Revelație în trup a Logosului, a Adevărului.[/COLOR]


[COLOR=black]Domnul asumă însă firea în întreaga condiție a actualului eon de punere la încercare și ispitire, cu accidentul păcatului, și ia asupră-și încercările, suferința și moartea noastră. Poartă ca om osînda, dar ca Dumnezeu transfigurează firea noastră din interior și calea către blestem și moarte se preface în cale către înviere.[/COLOR]

[COLOR=black]In Iisus Hristos moartea e o jertfă supremă. Jertfă supremă, în primul rînd pentru că e suportată ca ispășire pentru tot păcatul omului; în al doilea rînd pentru că Hristos se jertfește pe cruce numai atunci cînd «a sosit ceasul», deci nu accidental; aceasta înseamnă că jertfa Lui e oferită aici, în acel moment în care a dus pînă la punctul final taina cea din veci privitoare la om. Dacă crucii îi urmează învierea și învierea e începutul celei de a opta zi, atunci desigur jertfa Domnnului e o încheiere și o încununare supremă a celei de a șaptea zi .[/COLOR]

[COLOR=black]Jertfa Domnului trebuie văzută în desăvîrșită unitate cu învierea. Una e implicată în alta fără să decurgă însă una din alta, întrucît moartea înseamnînd sfîrșitul posibilităților noastre umane, învierea e o nouă creatie, o nouă intervenție divină și un nou eon. E Paște, e trecere la o nouă condiție de existență pentru creștini: spirituală, nestricăcioasă, nemuritoare.[/COLOR]
[COLOR=black]Taina lui Hristos, taina crucii și a învierii devine taină a fiecărui creștin săvîrșită de Sfîntul Duh în Biserică. Această taină din veci, determină structura jertfitoare și pascală a Bisericii și creștinul o trăiește cu toată viața lui, în toate Tainele, culminînd în Euharistie, care profetic anticipează Parusia Domnului. Trăiește anume acea «me-tavoli», adică prefacerea în Duhul, trecerea de la trupesc la duhovnicesc, după itinerariul Domnului, Care a fost răstignit în trup și a înviat în Duh. Așa cum noi nu putem înțelege o operă fără să ne integrăm universului spiritual al autorului, nu ne putem trăi inteligibil destinul fără această mutație în Duhul, adică în universul spiritual al propriei noastre obîrșii. Aceasta înseamnă, după Sfinta Scriptură, a «umbla în Duhul». Jertfa care a adus la înviere ne poate călăuzi și pe noi la unitatea Bisericii ca și la slujirea lumii, a marii familii umane.[/COLOR]
[COLOR=black]Revelația ne învață că Dumnezeu este dragoste. Existența își are începutul de asemenea în dragoste ca dar al lui Dumnezeu. Răscumpărarea și nașterea noastră din nou s-a făcut tot prin dragoste, o dragoste atît de mare, încît a dus la jertfa Fiului lui Dumnezeu. Semnele Răscumpărării trebuie să reveleze în cele din urmă și în noi «chipul» lui Dumnezeu, acesta realitate fundamentală, pentru a putea spune: omul este dragoste.[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cantarile de Inviere raisa2006 Muzica Bisericeasca 20 03.05.2012 21:52:08
Meditatii Mihnea Dragomir Din Noul Testament 16 26.04.2012 12:10:01
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
Povestea unei meditatii la Isaia RaduIoan Intamplari adevarate 4 20.01.2009 02:18:43
Meditatii.... Glamorous_witch Alte Religii 50 09.10.2008 12:14:40