Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2010, 15:50:50
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit De ce sunt ingerii reprezentati cu aripi?

De unde ideea ca ingerii ar avea nevoie de aripi? Avand in vedere ca lumea in care traiesc este spirituala si nu fizica, de ce ar avea nevoie de aripi?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2010, 15:58:30
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
De unde ideea ca ingerii ar avea nevoie de aripi? Avand in vedere ca lumea in care traiesc este spirituala si nu fizica, de ce ar avea nevoie de aripi?
Pai daca vezi de exemplu 2 icoane: Sf.M.Mucenic Dimitrie si Arhanghelul Mihail ii poti confunda foarte usor daca nu citesti numele pe icoana - o explicatie babeasca.
Stiu ca undeva printre dogmele bisericii este descris felul cum se reprezinta ingerii si de ce asa, dar nu stiu eu sa-ti explic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2010, 16:09:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
De unde ideea ca ingerii ar avea nevoie de aripi?
Avand in vedere ca lumea in care traiesc este spirituala si nu fizica, de ce ar avea nevoie de aripi?
Cred ca este vorba de o reprezentare adecvata mintii noastre de acum.
Prin aripi se intelege functia lor, de mesageri, de purtatori de rugaciuni si sarcini dumnezeiesti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2010, 16:10:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
De unde ideea ca ingerii ar avea nevoie de aripi? Avand in vedere ca lumea in care traiesc este spirituala si nu fizica, de ce ar avea nevoie de aripi?
Reprezentarile ingerilor sunt diferite daca tinem cont de cele 9 cete si de cantarille bisericesti inchinate ingerilor. Spre exemplu, Heruvimii sunt cu mai multe fete sau cu ochi multi si Serafimii cu cate sase aripi.Revenind la intrebare, aripile simbolizeaza zborul lor infinit catre Dumnezeu, in jurul lui Dumnezeu- Dionisie Areopagitul sau daca avem in vedere ca sunt duhuri slujitoare, desi sunt cisrcumscrisi, strabat distante mai presus de mintea nostra de intelegere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2010, 16:29:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cred ca este vorba de o reprezentare adecvata mintii noastre de acum.
Prin aripi se intelege functia lor, de mesageri, de purtatori de rugaciuni si sarcini dumnezeiesti.
Corect. Ei nu au aripi sau trupuri inalte, ci acestea sunt simboluri cu elemente luate din lumea noastra pentru a ne imagina cat de cat lumea nevazuta. La fel, orice descriere a lumii spirituale este facuta folosind obiecte uzuale, pentru simpla intelegere.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.02.2010, 16:35:35
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Sa nu mai zic ca in Vest de multe ori statuile reprezentand ingeri sunt sub forma de femei goale (eventual cu o esarfa in jurul soldurilor) cu aripi...
Dubios rau...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.02.2010, 16:39:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
De unde ideea ca ingerii ar avea nevoie de aripi? Avand in vedere ca lumea in care traiesc este spirituala si nu fizica, de ce ar avea nevoie de aripi?
Tocmai, de aceia sunt reprezentati cu aripi, pentru ca nu fac parte din lumea fizica, aripile avand sensul innaltarii si al ascendentei sufletesti, sensul lor metaforic pot duce sufletul spre usurare si libertate. Deci, am putea discuta mult si bine , iar aripile de la sine ne vor induce ideea de frumos si pur, aripile a caror deschidere , parca pot cuprinde intreg universul in acelasi timp in care nu se atinge de el. Ce sublim !
Deja eu am inceput sa visez, deci, nu prea stiu ce ai vrut sa spui , draga Sergiu, poate ca te-ai referit la dimensiunea de dincolo de poezie si fictiune, la necesitatea concreta, ori lipsa ei, in ceea ce priveste existenta aripilor in dimensiunea spirituala.
Oricum ar fi, nu-mi inchipui un inger fara aripi, nu-mi inchipui conceptul de inger fara sa-l detasez prin aceste aripi cu care este dotat, de toata invalmaseala aceasta sociala a fiintei umane.
Credinta iti da aripi, chiar daca nu esti inger ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2010, 16:46:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Credinta iti da aripi, chiar daca nu esti inger ! ! !
Minunat spus, Ory. Asi aminti, in acest scop, si unele reprezentari iconografice ale Sfantului Ioan Botezatorul, despre care s-a spus ca a fost un "inger in trup", in care este infatisat avand aripi.

Last edited by Marius22; 17.02.2010 at 16:48:23.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.03.2014, 12:32:18
DEVLAN DEVLAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2014
Mesaje: 1
Implicit

Terminati cu poezia, ARIPA serveste la ZBOR, deci ingerii ZBURAU, deci erau EXTRATERESTRII.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.03.2014, 13:31:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu vii cu nimic nou. Doar pentru asta te-ai înregistrat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
un cap si doua aripi Silencer Generalitati 1 04.05.2011 01:31:41
Nelu și ingerii ben_gal Intrebari utilizatori 2 23.03.2010 00:36:49
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 16:09:06
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 13:04:44
Diavolul la sfat cu ingerii sai patinina34 Din Noul Testament 0 02.01.2009 21:42:39