Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.05.2010, 20:21:03
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

"Cat de atasat de franghia ta esti tu?
Ai avea taria sa tai franghia si sa te lasi in mana Domnului? Ai incredere in sfatul Lui chiar daca ti se pare absurd?"


In primul rand un alpinist ar fi stiut ca moare inghetat, si daca la 2 m ar fi fost pamantul ar fi auzit cand ar fi cazut rucsacul, taiand franghia ar fi ajuns la rucsac, iar in el sigur avea ceva ser injectabil pentru a nu ingheta, etc, etc.

In intrebarile tale sunt 3 situatii:
1. Cat de atasat de franghia ta esti tu?

E vb de atasamentul din viata noastra, fie mama, fie tata, fie matusa, fie tara,etc. Ce iubim mai mult decat pe bunu Dumnezeu pierdem.


2. Ai avea taria sa tai franghia si sa te lasi in mana Domnului?
"Faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant." Daca am accepta voia tatalui cu tot sufletul nostru si din tot sufletul nostru, ne-ar fi mult mai ushor. Acceptand-o, El ar alege pt noi, si El ne vrea numa binele. Doar ca voia Lui s-ar putea sa nu fie si voia noastra, si sa ne doara tare.


3. Ai incredere in sfatul Lui chiar daca ti se pare absurd?
Nu cred ca Bunu Dumnezeu ne vb personal, o face fie prin duhovnic, fie raspunzandu-te uneori la intrebari prin intermediul celor din jurul nostru, fie prin semnele cerute de noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.05.2010, 20:34:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai povestea ar fi cam asa:

Cu un alpinist ortodox:

"Nu tai franghia, pentru ca nu stiu a cui este vocea".
In orice caz, pentru ca el credea la Dumnezeu si a apelat la ajutorul Lui, o echipa de interventie ajunge 1/2h mai tarziu si-l da jos pe om.


Un alpinist protestant:

Aude vocea si zice: "O da, cum sa nu ma incred in Tine, stiu sigur ca asta este vocea Ta, pentru ca m-am rugat mult la tine sa ma ajuti sa disting vocile si scrie in Biblie ca rugaciunea celui credincios nu ramane fara raspuns".
Si taie franghia.
Echipa de interventie care ajunge 1/2h mai tarziu il gaseste mort pe fundul prapastiei.
Ai incercat tu sa faci o varianta in care moare protestantul, dar ti-a dat acelasi lucru: amandoi se incredeau in ajutorul lui Dumnezeu. Iar daca ai incredere in Dumnezeu El nu te dezamageste. Niciodata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.05.2010, 20:35:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ai incercat tu sa faci o varianta in care moare protestantul, dar ti-a dat acelasi lucru: amandoi se incredeau in ajutorul lui Dumnezeu. Iar daca ai incredere in Dumnezeu El nu te dezamageste. Niciodata.
Eu cred ca una este sa te increzi in ajutorul lui Dumnezeu si alta ca esti asa de destept, spiritual, meritos, etc. ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca personal, sau alte fenomene asemenea.

Nu stiu daca sesizezi diferenta..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.05.2010, 20:42:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca una este sa te increzi in ajutorul lui Dumnezeu si alta ca esti asa de destept, spiritual, meritos, etc. ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca personal, sau alte fenomene asemenea.

Nu stiu daca sesizezi diferenta..
Eu nu am zis nimic de increderea in desteptaciunea personala, ci de increderea in Dumnezeu. Chiar am tot repetat.
Dar sa zici ca vine echipa de interventie si scap de nevoia de a face o alegere inseamna sa-ti fie frica sa-ti asumi responsabilitatea si sa o arunci pe echipa de interventie. De unde stii ca echipa de interventie nu te va arunca in prapastie? O decizie de a te increde in cineva tot trebuie sa iei. Numai ca tie ti-e mai usor sa te increzi in niste oameni vizibili decat in Dumnezeu. Trebuie sa ai incredere ca Dumnezeu nu va ingadui sa cazi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.05.2010, 20:45:07
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu nu am zis nimic de increderea in desteptaciunea personala, ci de increderea in Dumnezeu. Chiar am tot repetat.
Dar sa zici ca vine echipa de interventie si scap de nevoia de a face o alegere inseamna sa-ti fie frica sa-ti asumi responsabilitatea si sa o arunci pe echipa de interventie. De unde stii ca echipa de interventie nu te va arunca in prapastie? O decizie de a te increde in cineva tot trebuie sa iei. Numai ca tie ti-e mai usor sa te increzi in niste oameni vizibili decat in Dumnezeu. Trebuie sa ai incredere ca Dumnezeu nu va ingadui sa cazi.
Ce te face sa crezi ca acea voce e a Bunului Dumnezeu?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.05.2010, 20:48:25
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu e vorba de credinta, dar as avea mari dubii ca e vocea Domnului sau a alui rau care ma ispiteste
Exact la asta m-am gandit si eu, citind istorioara...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.05.2010, 20:54:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca acea voce e a Bunului Dumnezeu?
Pai asa spune povestea, ca cel ce ii spune sa taie franghia este Dumnezeu.

In viata de zi cu zi insa putem recunoaste vocea Domnului daca ne deprindem sa o ascultam in fiecare zi. Daca zilnic cautam sa cunoastem voia lui pentru viata noastra va veni o zi cand vom sti sa deosebim vocea Lui dintre miile de voci. Insa daca nu suntem in stare sa o deosebim El nu va ingadui sa fim incercati atat de tare ca in povestea cu franghia, ci ne va pregati o alta salvare sau ne va vorbi printr-un alt om. Dar se pare ca omul din poveste cunostea vocea lui Dumnezeu din moment ce El i-a cerut sa faca o decizie atat de grea.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.05.2010, 21:02:43
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

E usor sa spui ce-ai fi facut intr-o atare situatie in momentul in care te afli comod in fotoliu.
Sa poti spune daca te lasi sau nu in voia Domnului, trebuie sa stii mai inainte de toate, care este voia Lui. Cred ca de fapt asta este rostul multor incercari din viata noastra - de a ne lasa in voia Lui, de a putea sa deslusim cand si cum ne vorbeste Domnul .

Revenind la intrebare, cred ca as fi ascultat si-as fi taiat franghia .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.05.2010, 21:17:08
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu nu am zis nimic de increderea in desteptaciunea personala, ci de increderea in Dumnezeu. Chiar am tot repetat.
Dar sa zici ca vine echipa de interventie si scap de nevoia de a face o alegere inseamna sa-ti fie frica sa-ti asumi responsabilitatea si sa o arunci pe echipa de interventie. De unde stii ca echipa de interventie nu te va arunca in prapastie? O decizie de a te increde in cineva tot trebuie sa iei. Numai ca tie ti-e mai usor sa te increzi in niste oameni vizibili decat in Dumnezeu. Trebuie sa ai incredere ca Dumnezeu nu va ingadui sa cazi.
Aici mi se pare mie ca se poate ascunde ceva malign..
Eu am tot citit ca Dumnezeu vrea sa ne smerim si sa ascultam unii de altii, sa cautam sfat, sa ne smerim in fata aproapelui, sa "facem ascultare".. Deci daca am ceva vizibil si cu potential salvator la indemana (intr-o situatie concreta ca asta, echipa de salvare) si totusi alegem calea "mai inalta", probabilitatea sa ne frangem gatul e mult mai mare, pentru ca nu stiu, eu simt ca e o mare mandrie aici, insesizabila aparent, dar cu atat mai periculoasa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.05.2010, 21:27:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Eu am tot citit ca Dumnezeu vrea sa ne smerim si sa ascultam unii de altii, sa cautam sfat, sa ne smerim in fata aproapelui, sa "facem ascultare".. .
Absolut. Trebuie sa ascultam de oamenii randuiti de Dumnezeu ca mai-mari ai nostri [pana la pacat, desigur]. Insa, in povestioara, prima optiune pe care ti-a dat-o Dumnezeu este vocea Lui. El insusi ti-a spus ce sa faci. Nu poti sti daca mai vine o echipa de salvare. Poate ca da, poate ca nu. Dar Dumnezeu este acolo oferindu-ti o sansa. Il dai la o parte si astepti un om?

Repet, consider ca numai unui om care poate deosebi vocea Domnului ii poate fi dat sa aiba o asemenea incercare. Si se spune ca celui ce i s-a dat mult i se va cere mult. Daca Dumnezeu investeste in om si-l face sa cunoasca vocea lui, are si pretentia ca aceasta voce sa fie ascultata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
24 s-a facut 16 ore cozia Generalitati 10 22.07.2008 01:23:32
ce e de facut? iuda Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 04.01.2008 01:37:46