Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 18.11.2014, 08:38:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Haideti sa nu exageram- daca ar fi fost ales Ponta nu vad de ce ar fi fost razboi civil!

Acum sa vedem ce va face si Iohannis- sa-i dam o sansa, sa vedem ce va reusi sa faca in calitate de presedinte! Desi in programul sau electoral (e adevarat ca nici in cel a lui Ponta) nu am vazut sa abordeze chestiunile care m-ar interesa si pe care le-am expus in postarile anterioare!
Prea putin s-a discutat despre programe, despre ceea ce vor sa faca concret candidatii la presedentia, ci in clasicul stil balcanic s-a mers pe atacuri la persoana si pe lucruri marunte.

Ce a gresit enorm PNL-ul si Iohannis a fost si este alianta cu PDL- la cat rau a adus PDL-ul Romaniei, acest partid ar fi meritat sa aiba soarta PNT-ul din 2000! Sa speram ca Iohannis va avea taria sa nu se lase manevrat de gasca lui Traian Basescu!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 18.11.2014, 13:16:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Prea putin s-a discutat despre programe, despre ceea ce vor sa faca concret candidatii la presedentia, ci in clasicul stil balcanic s-a mers pe atacuri la persoana si pe lucruri marunte.
Perfect de acord.Exista nefericita traditie a votului emotional pentru ca inca nu s-a inradacinat mentalitatea analizei pragmatice, ceea ce genereaza,previzibil,valuri de nemultumiri sau deceptii ulterioare.Cand societatea civila va invata ce anume trebuie sa ceara si sa observe la un candidat probabil aprecierea lor reala,la adevaratele lor posibilitati,va ajuta la modelarea unei societati constiente de drepturile ei dar si de posibilitatile ei reale.Deocamdata este un pod prea indepartat dar cu timpul realitatile inconjuratoare,fie ca ne plac sau nu,vor fixa cerintele si mentalitatile.Ultimul vot exprimat in RO, disecat pe categorii de varsta,arata destul de clar ca incepe o separare evidenta si ireversibila fata de mentalitatea celor ajunsi in jurul varstei de 60 de ani.Era previzibil mai ales din perspectiva noului mod de comunicare virtuala,care creeaza alte paradigme.Oamenii politici care vor intelege mesajul,indiferent de partidul din care fac parte,si vor veni in intimpinarea lui in viitor vor fi cei care vor rezista si nu vor ramane incremeniti in abordari desuete.In definitiv in politica,ca si in viata,este bine sa fii realist cu privire la cerere si oferta,daca nu doresti sa fii un vesnic deziluzionat.Oamenii au probleme concrete si asteptari la fel de concrete si incep sa fie mult mai exigenti cu privire la ceea ce promiti si cum duci la indeplinire.Cine nu va intelege lectia prezentului va suporta consecinte in viitor,ceea ce nu este un lucru chiar rau,pentru ca societatea,mai devreme sau mai tarziu,ori se debaraseaza de ce-i opreste progresul ori sucomba la randul ei.Alegerea ne apartine noua tuturor,cu tot ce deriva din asta,drepturi,obligatii si consecinte.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 18.11.2014, 15:48:38
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Haideti sa nu mai vorbim vorbe! Nu doar ca e inutil, dar si penibil. Singurul risc de anarhie ar fi fost daca s-ar fi intamplat sa fie ales Ponta. Cred ca de fapt asta l-a speriat enorm, de l-a facut sa intervina atat de devreme. Va rog, ca buni romani si smeriti ortodocsi, inlaturati ura din inima voastra. Personal nu-l judec pe Ponta pentru absolut nimic, fie plagiat, minciuna sau demagogie. Totul este omenesc! Practic el singur a facut tot ce n-a trebuit sa faca sa isi intoarca impotriva lui, proprii alegatori. Eu am fost unul dintre ei, pana de foarte curand. Sa urasti omul (fie el Ponta sau Iohannis) denota lipsa de intelepciune. Faptele sunt cele care trebuiesc condamnate si facut absolut orice sa nu se mai repete. Inclusiv Iohannis, daca peste timp s-ar transforma in ipocrit (ceea ce e prea putin probabil), alegatorii lui vor da cu el de pamant!!! Deocamdata sa nu bolborosim ceea ce nici macar noi... nu intelegem, dar asa ne vine in intunecarea mintii!...
Eu nu urasc pe nimeni. Dar consider ca e lipsit de intelepciune sa spuneti ca e putin probabil ca Iohannis sa devina ipocrit, il vedeti imaculat ca pe Mesia si e primejdios sa facem cultul personalitatii unui om, chiar daca o fi neamt el si primar. Din afara toate se vad roz. Sunteti cat se poate de partinitor ca multi altii din afara. Si nu mi se pare normal ca daca nu ne convine de un candidat iesim in strada si facem anarhie si atunci la presiunea oamenilor se intampla ce se intampla. Nu il judecati pe Ponta pentru ca nu a iesit el presedinte si acum va este usor sa vorbiti, dar daca iesea el, erati in stare sa iesiti in strada si sa nu respectati optiunile altora.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 19.11.2014, 22:43:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nici un om si deci nici Iohannis nu este imaculat sau perfect, toti suntem supusi greselilor! Nu zic ca Iohannis nu se va putea dovedi un presedinte bun, dar nici nu am intrat in euforia asta exagerata din campanie, sa-l vad pe Iohannis vreun salvator de neam, si nici el cred ca nu se vedea asa ceva- din ce am vazut mai mult lumea care-l sustinea a umflat aceasta impresie!

Acuma sper sa fie un presedinte bun si sper sa nu se lase influentat sau manevrat de PDL si gasca lui Basescu.

Pentru ce s-a intamplat in diaspora a fost si proasta organizare a guvernului, dar au fost si instigatori, ca sa fim cinstiti pana la capat.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 15.10.2015, 22:22:06
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stirea e veche, dar o dedic bunilor mei colegi rusofobi si prooccidentali:

http://www.lifenews.com/2013/12/23/r...ts-population/
Reply With Quote
  #186  
Vechi 15.10.2015, 22:34:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Stirea e veche, dar o dedic bunilor mei colegi rusofobi si prooccidentali:

http://www.lifenews.com/2013/12/23/r...ts-population/
Ăăăă... Da, e veche. În ce doi ani care au trecut, ce s-a întâmplat ? S-a votat cumva legea ? A scăzut rata avorturilor în Rusia ?

Sau vorbim despre intențiile bune cu care e pavat știm noi ce ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.10.2015, 09:05:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Stirea e veche, dar o dedic bunilor mei colegi rusofobi si prooccidentali:

http://www.lifenews.com/2013/12/23/r...ts-population/
Dupa cum vezi, ca si la Ceausescu, interdictia nu vine din considerente morale.
Ca sa nu mai vorbim ca tratand efectul, nu elimini cauza.

Iar chestia asta ar fi functionat acum jumatate de secol cand singura metoda anticonceptionala la indemna era prezervativul, acum exista mai multe metode.

Vor fi poate mai putine avorturi, dar va creste utilizarea anticonceptionalelor, atat timp cat cauza principala ramane si oricat de paradoxal ar parea, e acelasi motiv ca peste tot in lume unde oamenii se confrunta cu aceeasi problema demografica: cresterea nivelului de trai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 18.10.2015, 20:43:16
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Consider ca avortul ar trebui interzis prin lege si asupru pedepsit, deoarece practic a face avort este egal cu o crima!
Reply With Quote
  #189  
Vechi 23.10.2015, 10:30:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Consider ca avortul ar trebui interzis prin lege si asupru pedepsit, deoarece practic a face avort este egal cu o crima!
de acord cu tine!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #190  
Vechi 23.10.2015, 11:14:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cum adică dom'le? Femeile să nu mai aibă nici un drept asupra corpului lor?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde