Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.06.2010, 19:22:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De cateva pagini incoace vorbim de Biblia traducerea Cornilescu, nu de carti cu comentarii. Tu ai arde o Biblie? Da sau nu?

Copiii mei stiu sa deosebeasca adevarul de minciuna chiar daca citesc cartile altora. Eventual le spun sa nu citeasca sau daca citesc sa ma intrebe ce e bine si ce nu, si ma asculta. Revistele le pot da celui mic sa se uite pe poze. Am in biblioteca un calendar de la martori, il tin pentru imaginile din Israel. Nu am de ce sa-mi fie frica. Am Biblia ortodoxa pe calculator si carti adventiste in Biblioteca. Ce-mi fac cartile?
desigur, mai sunt si reviste si brosurele neinteresante pe care le arunc, impreuna cu revistele penticostale...nu din habotnicie ci pentru ca nu mai am loc sa le tin si nu le mai citeste nimeni...Stii tu, curatenia...
Avand in vedere ca acea carte scrisa de Cornilescu nu este o biblie, ci o facatura mincinoasa, eu as arde-o fara nici cea mai mica ezitare caci titlul pe care ar trebui sa il poarte pe coperta este "EREZIE de Nebunul Cornilescu".

Pana si numele lui parca e simbolic: Cornilescu -> Coarne -> Drac
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.06.2010, 19:24:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
eu as arde-o fara nici cea mai mica ezitare
Tu, da...de tine m-am lamurit, nu trebuia sa mai spui...Vorbeam cu oamenii care pot intelege...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.06.2010, 19:33:41
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tu, da...de tine m-am lamurit, nu trebuia sa mai spui...Vorbeam cu oamenii care pot intelege...
Sau poate cu iluzia oamenilor care pot intelege, faurita de ratacirile in care te afli.
Noi intelegem foarte bine un singur lucru: Nu confesiunile mantuiesc, insa Ortodoxia nu este o confesiune. Ortodoxia nu este o religie in primul rand.

Ortodoxia este drumul cel neabatut catre Iisus Hristos, adica Calea, Adevarul si Viata.
Poti sa te certi sa sa vorbesti cat vrei despre eroul tau minunat in armura sclipitoare pe nume Cornilescu ca n-o sa reusesti sa convingi pe nimenea aici, eventual pe cei slabi in credinta sau naivi sa creada pe sectanti.

De la nasterea lui Iisus si pana in minutul acesta, Ortodoxia este cea care pastreaza cuvantul lui Dumnezeu neintinat.
Au existat insa si multe cazuri de dezbinari. In anul 1054 vestul s-a plictisit de Crestinism si a crezut ca ar fi mai bine daca si-ar fauri ei un Catolicism. Nu a fost bine nici asa, ca peste 500 de ani de atunci iar s-au plictisit si a luat nastere Protestantismul. Si iar s-au plictisit si prin secolele apropiate noua au luat nastere sectele si alte rataciri aberante.

Si azi acesti revizori ratacitori (cum spunea si cantareata Tatiana Stepa) vin pe pamant neintinat si Ortodox si au curajul sa-si propovaduiasca porcariile. Ca Maica Domnului nu-i sfanta, ca sa nu va inchinati sfintilor, ca moastele-s mumii, ca Iehova va veni si va lua pe toti in iad daca nu sunteti "martori", sau ca poti sa faci orice pacat si te va ierta Iisus, sau ca canoanele sunt invechite, sau ca Sfintele Taine sunt niste superstitii, sau alte tampitenii.

Raman la idea mea, ba mai mult: N-ar strica ca fiecare crestin ar trebui sa poarte cu el o Biblie Ortodoxa sa mai dea cu ea in cap daca ii iese in cale vreun sectant sa-l trezeasca din pierzanie.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 02.06.2010 at 19:40:44.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.06.2010, 19:45:38
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Canonul ebraic are mai multe carti scrise fiecare la timpul ei . Moise le-a scris la timpul lui, David la timpul lui...si tot asa pana s-a format canonul. Apoi au fost adaugate Scripturile grecesti crestine [NT]. Hristos si apostolii erau evrei, Biblia originala vine de la evrei. VT a fost scris in ebraica iar NT in greaca Koine, limba de mare circulatie la acea data in Imperiul roman, cum e astazi engleza.
Gresit.

Adica NT a fost adaugat la canonul ebraic? Tu citesti ce scrii? Sau sti ce scrii?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.06.2010, 20:14:13
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Da as arde-o sau as rupe-o.
Si Sf. Spiridon in Sinoadele Ecumenice v-a numit venind de la diavoli si rataciti pe calea mantuirii ca ati alterat Cuvantul lui Dumnezeu si Adevarul Sau.


Aceleasi sinoade Ecumenice pt care voi tineti duminica, dar se pare ca pe acelea le vor omite pastorii vostri, ca nu cumva sa-si incrimineze ratacirea si neascultarea si sa nu se destepte cineva mai mult decat trebuie.


Dar exista o plata a neascutarii, iar aceia este aceiasi ca si pt fiul neascultarii diavolul. Orice madular care se va rupe de Biserica va muri.
Un Domn, o credinta, un botez.



Decat o iubire ca a fariseilor, tacand la minciuna de dragul pacii, mai bine o nebunie "rea" si "vrajitoreasca" cum erau numiti Sf. Mucenicii, fara frica de parerea oamenilor.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.06.2010, 20:59:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
unde scrie ca nu avem voie sa tinem carti religioase de la alte religii?
eu nu am auzit de asta :)))
Una din poruncile bisericesti este sa nu citim carti eretice!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.06.2010, 22:18:41
cumintica's Avatar
cumintica cumintica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2006
Mesaje: 10
Implicit cartile penticostalilor

Cine posteaza figura lui Antonescu a auzit de Codul penal roman? Si cine considera alte cultuti eretice ( de pilda hinduismul, budismul, etc) nu a citit despre faprul ca nu toti suntem la fel, ci avem diverse credinte, important e sa fim buni, sa ne ajutam aproapele si sa ne respectam pe noi ca oameni. Sau mai nou o fi si interzis sa si calatoresti intr-o tara cu alta credinta sau sa intri in alt lacas de cult decat cel ortodox. Nu ma refer aici de a imbratisa imediat si acea credinta, e vorba doar de a accepta ca exista si altii diferiti. Si de a-i intelege .
Reply With Quote
  #68  
Vechi 02.06.2010, 22:42:30
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cumintica Vezi mesajul
Cine posteaza figura lui Antonescu a auzit de Codul penal roman? Si cine considera alte cultuti eretice ( de pilda hinduismul, budismul, etc) nu a citit despre faprul ca nu toti suntem la fel, ci avem diverse credinte, important e sa fim buni, sa ne ajutam aproapele si sa ne respectam pe noi ca oameni. Sau mai nou o fi si interzis sa si calatoresti intr-o tara cu alta credinta sau sa intri in alt lacas de cult decat cel ortodox. Nu ma refer aici de a imbratisa imediat si acea credinta, e vorba doar de a accepta ca exista si altii diferiti. Si de a-i intelege .
Dar cumintica de tine nu cunoaste faptul ca Domnul uraste ereticii? Iti spun eu ca degeaba e sectantul bun daca tipa ca Iisus vine de pe alta planeta sau ca Maica Domnului nu trebuie marita.

Toti ereticii astia pot face ce vor ei, sa se inchina si ursuletului de plus, dar sa nu vina la noi sa zica ca facatura lor de carte se cheama Biblie sau ca a lor cale este cea buna, caci astfel ataca Dreapta Credinta.

Vorba aceea: Imi iubesc aproapele, dar mai mult Il iubesc pe Hristos. Cand aproapele il ataca sau batjocoreste pe Hristos nu mai iubesc aproapele.

Si ce vorbesti acolo despre hinduism si budism? Erezii alea, pai alea-s mai rele, aia-s pagani in toata regula, daca ai stii cati draci ai gurusii hindusi in ei, de nici cu remorca nu-i scoti din ei.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.06.2010, 22:50:49
cumintica's Avatar
cumintica cumintica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2006
Mesaje: 10
Implicit despre cartile penticostalilor

Pe omul neintelegator si intolerant incearca sa il luminezi, daca nu o scoti la capat, lasa-l in plata lui.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.06.2010, 22:56:20
cumintica's Avatar
cumintica cumintica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2006
Mesaje: 10
Implicit raspuns la colaps

Eu nu il urasc pe Hristos, da parca stiam de fraza Iubeste-ti aproapele, nu uraste pe icsulescu ca e din cutare tara si practica cutare credinta si alte exemple pot continua. Fiecare e liber in viata sa aleaga intre bine si rau, da nu cred ca e iubire in lipsa de recunoastere a altora. Eu nu imi jignesc credinta, nu imi bat joc de ea, da altii isi bat joc de aproaele lor, fac matanii da cand ii vezi ce vocabular au, te intrebi unde e adevaratul crestin din ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 01:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile oracol cu ingeri, un pacat? AlinaEM Generalitati 38 14.03.2011 08:39:51
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20