Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2007, 21:55:13
dayana_18 dayana_18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Mesaje: 11
Implicit

Frumusetea exterioara sau cea interioara conteaza pt voi cand va indragosti? Cat de mult conteaza fiecare si cum ati putea defini acesti termeni, mai exact spus dupa ce "criterii" ne indragostim" (mi-am permis sa utilizez ghilimelele pentru a evidentia faptul ca nu ne indragostim in mod voluntar, tine in mare parte de circumstante, insa fiecare are un reper de valori la care se raporteaza si o imagine cat de cat conturata a partenerului pe care il asteapta).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2007, 15:47:15
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

la mine nu a fost o explozie necontrolata de sentimente la prima vedere.totul a inceput cu o prietenie care a durat o jumatate de an si care ne-a apropiat incet, dar sigur.cred ca sentimentele au aparut intre timp. nu a existat un criteriu anume, dar mi-a placut ca era dezghetat la minte,ca se purta frumos cu mine,ca era atent.si nu este frumusetea intruchipata.:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2007, 16:46:21
nicolae.lucian nicolae.lucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2007
Mesaje: 7
Implicit

dayana a delimitat foarte net cele 2 categorii de frumos , cel putin ca ipoteza de lucru.Intr-adevar , omul e o constructie duala , trup si suflet.Dupa parerea mea ,cred insa ca , cu cat esti mai induhovnicit , cu atat mai putin vei cauta infatisarea celuilalt.Modul cum o persoana arata e opera lui Dumnezeu , Care l-a adus la existenta. La existenta cu acea infatisare.Si daca nimeni nu poate adauga un cot la statura sa , dupa chiar cuvintele Mantuitorului , ne-am mai preocupa sa "lucram" asupra infatisarii ? Asupra sufletului , da , acolo se poate si trebuie lucrat.Pana unde ? Pana la asemanarea graduala cu Dumnezeu - niciodata de atins ." Pana ce va lua Hristos chip in noi". Deci sufletul va ajunge , prin virtutile lucrate , sa poarte acest Chip.E limita de sus a frumusetii interioare.
In alta ordine de idei , harul din sufletul unei persoane se comunica parca - tainic , inefabil si necuantificabil - exteriorului. Astfel ca vei percepe in persoana virtuoasa o ...frumusete.Care te va atrage. Nu neaparat prin liniile fizice, ci prin acel ceva pe care nu-l poti surprinde exact , dar care e acolo. Si e receptat de antenele tale.
Pe de alta parte , fiecare percepe o categorie estetica , inclusiv frumosul , in modul sau propriu.Asa ca ceea ce unul vede ca frumos , pt altul nu reprezinta nimic.
In ultimul rand , nu trebuie uitat nici de "mormintele varuite" : pe dinafara intr-un fel , pe dinauntru...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2007, 22:09:12
dayana_18 dayana_18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Mesaje: 11
Implicit

asa este, de cele mai multe ori caracterul/ moralitatea/ frumusetea interioara ale unei persoane se reflecta si asupra infatisarii sale si nu tine de schimbarea trasaturilor fizionomice, dar de o anumita stralucire pe care o persoana "induhovnicita" o capata cu timpul, in timp ce, in mod gradual, se apropie de asemanarea cu Dumnezeu.si totusi, asta nu inseamna ca daca o persoana nu are o anumita transparenta a chipului -sau stralucire- putem trage concluzii -poate chiar eronate- cu privire la spiritualitatea acesteia.
de asemenea, uneori o privire blanda sau un suras timid sau alte detalii de acest ne fac ca o persoana sa ni se para frumoasa, fara ca aceasta sa se incadreze in standardele frumusetii impuse de societate (si, la urma urmei, ideea de "standarde impuse de societate" este doar un pretext prin care multi isi expliciteaza lipsa de modestie si superficialitatea de care dau dovada).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
frumusetea interioara a omului Marta Generalitati 46 07.04.2014 23:57:33
Frumusetea colindelor Rodica52 Craciunul - Nasterea Domnului 86 08.01.2013 14:50:56
Frumusetea fizica si frumusetea interioara alexdu Generalitati 30 16.05.2011 21:25:56
Frumusetea lui Dumnezeu in raport cu frumusetea noastra Rodica50 Intrebari utilizatori 0 09.10.2010 17:10:01
Frumusetea inmormantarii traiasca_budismul Intrebari utilizatori 1 09.03.2010 08:21:00