Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.12.2010, 23:32:18
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
... what?

Exemplul cu Jessica Alba a vrut sa sugereze ca o actiune involuntara nu poate fi sanctionata asa drastic cum faceti voi.
Uite alt exemplu: Imi place gemul de prune. Daca ar fi pacat, cu ce as fi eu de vina? Sa zicem ca ma abtin din a manca gem de prune, dar tot o sa-mi placa si o sa-mi saliveze gura cand am sa vad.
Ba chiar mai mult, de ce amicului meu Costica ii place gemul de caise, si poate manca oricat? Eu tre' sa ma abtin si chiar si asa fac un pacat (pentru ca desi ma abtin, tot iubitor de gem de prune sunt). Costica e bine mersi cu gemu-n gura si ajunge fix in rai.

Suna bine?
scuze pt confuzia facilitata de nickul unisex
revenind la exemplul tau...sa inlocuim gemul de prune cu zaharul...daca iti place zaharul nu e pacat...poate sa iti saliveze gura pana te dezhidratezi dar daca te abtii sa mananci nu e pacat :)......nici amicul Costica nu are voie sa manance zahar si e imposibil sa fie si in rai si cu zaharul in gura....si tu si amicul Costica si orice locuitor al planetei asteia daca se abtine suficient de mult timp va avea acces la crema de zahar ars, va intelege de ce nu trebuia sa manance zaharul inainte sa fie prelucrat si se va intreba amuzat cum oare a fost posibil sa fie gata sa renunte la crema de zahar ars ca sa manance zaharul.....si va ajunge in rai cu crema de zahar ars in gura

oricum metafora e slaba....pentru ca diferenta dintre lucrurile la care renunti (si care desi iti faceau placere iti faceau si enorm de mult rau) si ceea ce primesti in schimb este atat de mare incat nu poate fi exprimata in cuvinte...e inefabila...nu ca diferenta dintre zahar si crema de zahar ars :))

Last edited by VladCat; 04.12.2010 at 00:24:19.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.12.2010, 10:20:26
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Locuitorii Sodomei erau gay și de aceea Dumnezeu a incendiat această cetate.
Poti sa dai citatul din Biblie care spune asta?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.12.2010, 11:07:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Poti sa dai citatul din Biblie care spune asta?
1. Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ
2. Și a zis: "Stăpânii mei, abateți-vă pe la casa slugii Voastre, ca să rămâneți acolo; spălați-Vă picioarele, iar dimineață, sculându-Vă, Vă veți duce în drumul Vostru". Ei însă au zis: "Nu, ci vom rămâne în uliță".
3. Iar el I-a rugat stăruitor și S-au abătut la el și au intrat în casa lui. Atunci el Le-a gătit mâncare, Le-a copt azime și au mâncat.
4. Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,
5. Și au chemat afară pe Lot și au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaștem!"
6. Și a ieșit Lot la ei dinaintea ușii și, închizând ușa după dânsul,
7. A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.
8. Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele!"
9. Iar ei au zis către el: "Pleacă de aici! Ești un venetic și acum faci pe judecătorul? Mai rău decât Acelora iți vom face!" Și repezindu-se spre Lot, se apropiară să spargă ușa.
10. Atunci Oamenii aceia, care găzduiau în casa lui Lot, întinzându-Și mâinile, au tras pe Lot în casă la Ei și au încuiat ușa;
11. Iar pe oamenii, care erau la ușa casei, i-au lovit cu orbire de la mic până la mare, încât în zadar se chinuiau să găsească ușa.
12. Apoi au zis cei doi Oameni către Lot: "Ai tu pe cineva din ai tăi aici? De ai fii, sau fiice, sau gineri, sau pe oricine altul în cetate, scoate-i din locul acesta,
13. Că Noi avem să pierdem locul acesta, pentru că strigarea împotriva lor s-a suit înaintea Domnului și Domnul Ne-a trimis să-l pierdem".
14. Atunci a ieșit Lot și a grăit cu ginerii săi, care luaseră pe fetele lui, și le-a zis: "Sculați-vă și ieșiți din locul acesta, că va să piardă Domnul cetatea". Ginerilor însă li s-a părut că el glumește.
15. Iar în revărsatul zorilor grăbeau îngerii pe Lot, zicând: "Scoală, ia-ți femeia și pe cele două fete ale tale, pe care le ai, și ieși, ca să nu pieri și tu pentru nedreptățile cetății!"
16. Dar fiindcă el zăbovea, îngerii, din mila Domnului către el, l-au apucat de mână pe el și pe femeia lui și pe cele două fete ale lui
17. Și, scoțându-l afară, unul din Ei a zis: "Mântuiește-ți sufletul tău! Să nu te uiți înapoi, nici să te oprești în câmp, ci fugi în munte, ca să nu pieri cu ei!
18. Iar Lot a zis către Dânșii: "Nu, Stăpâne!
19. Iată sluga Ta a aflat bunăvoință înaintea Ta și Tu ai făcut milă mare cu mine, mântuindu-mi viața; dar nu voi putea să fug până în munte, ca să nu mă ajungă primejdia și să nu mor.
20. Iată cetatea aceasta este mai aproape; să fug acolo și să mă izbăvesc. Ea e mică și-mi voi scăpa acolo viața prin Tine!"
21. Și i-a zis îngerul: "Iată, îți cinstesc fața și-ți împlinesc acest cuvânt, să nu pierd cetatea despre care grăiești.
22. Grăbește dar și fugi acolo; că nu pot să fac nimic până nu vei ajunge tu acolo!" De aceea s-a și numit cetatea aceea Țoar.
23. Când s-a ridicat soarele deasupra pământului, a intrat Lot în Țoar.
24. Atunci Domnul a slobozit peste Sodoma și Gomora ploaie de pucioasă și foc din cer de la Domnul
25. Și a stricat cetățile acestea, toate împrejurimile lor, pe toți locuitorii cetăților și toate plantele ținutului aceluia.
26. Femeia lui Lot însă s-a uitat înapoi și s-a prefăcut în stâlp de sare.
27. Iar Avraam s-a sculat dis-de-dimineață și s-a dus la locul unde stătuse înaintea Domnului
28. Și, căutând spre Sodoma și Gomora și spre toate împrejurimile lor, a văzut ridicându-se de la pământ fumegare, ca fumul dintr-un cuptor.
29. Dar, când a stricat Dumnezeu toate cetățile din părțile acelea, și-a adus aminte Dumnezeu de Avraam și a scos pe Lot afară din prăpădul cu care a stricat Dumnezeu cetățile, unde trăia Lot.


De aceea acest păcat se mai cheamă și sodomie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.12.2010, 11:55:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Nu inteleg care-i citatul gay din toata povestea asta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.12.2010, 15:46:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu inteleg care-i citatul gay din toata povestea asta.
4. Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,
5. Și au chemat afară pe Lot și au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaștem!"
6. Și a ieșit Lot la ei dinaintea ușii și, închizând ușa după dânsul,
7. A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.
8. Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele!"
9. Iar ei au zis către el: "Pleacă de aici! Ești un venetic și acum faci pe judecătorul? Mai rău decât Acelora iți vom face!" Și repezindu-se spre Lot, se apropiară să spargă ușa.

Cine are ochi de citit să citească! )
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2010, 09:32:13
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

De citit citesc dar nu vad partea in care doua persoane de acelasi sex se implica intr-o activitate cu tenta sexuala. Se discuta mai degraba de o orgie organizata de tatal fetelor virgine, cel mai drept intre sodomeni pe care D-zeu l-a salvat ca sa se culce mai tarziu cu fiicele sale.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2010, 11:03:37
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit "Cunoasterea" in sensul Biblic

Scoate-I ca să-I cunoaștem!
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.12.2010, 13:05:40
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
Scoate-I ca să-I cunoaștem!
De unde pana unde? Mai la vale scrie clar ca Lot s-a culcat cu fiicele sale iar aici autorul s-a fastacit? Cum ar fi trebuit sa scrie daca era intr-adevar vorba de cunoastere "normala"? Peste tot in Biblie a cunoaste inseamna a face sex? Unde mai pui ca alte pacate sunt descrie clar. Aici e doar un apropo? Astea sunt argumentele voastre? Mi se pare ca din homofobie ati cautat ceva de care sa va legati si v-ati multumit cu un asemenea argument. Nici nu vreau sa ma gandesc ca unii vor sa ma faca sa-l cunosc pe Iisus!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2010, 13:42:52
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citate din Sfânta Scriptură ce condamnă homosexualitatea.

Citat:
Să nu te culci cu bărbat, ca și cu femeie; aceasta este spurcăciune. (Levitic 18:22)

Citat:
Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii;
Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. (Romani 1:26,27)
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.12.2010, 17:27:55
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Locuitorii Sodomei zic "scoate-i să-I cunoaștem", iar Lot spune că le dă pe fiicele lui care-s curate, iar ei nu le vor. În ce alt context putea să zică că le dă pe fiice și că-s și curate, dacă nu pentru că ei voiau să se împreuneze cu bărbații, iar Lot le-a zis să se împreuneze cu fiicele lui, că așa e normal?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare