Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.01.2011, 18:06:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Maria, trebuie sa te gandesti, in primul rand la copilul tau. Ti-e greu, dar gandeste-te ca lui i-ar fi infinit mai greu daca nu ar avea o mama langa el. Daca nu ai mai fi tu, ar ramane practic pe drumuri. Deci nu dispera. Cere ajutor material oricui poti. Poti scrie si la ziarul Lumina, ca si ei se ocupa cu asa ceva, difuzeaza in ziar anuntul de ajutor, probabil dupa o verificare a autenticitatii cazului. Daca vrei, cred ca poti posta aici un cont sau o adresa. Daca esti din Bucuresti, du-te la manastirea Cernica, da acatist pe 40 de zile, in care ii pui pe numele de botez pe tatal copilului, pe sotia lui si pe investitor si vei vedea ca se va alege. Acatist, nu liturghie. Sau le poti lasa numele pentru a fi citite la Psaltire, si mai bine. Ai credinta, ca mare putere au rugaciunile acelea.

Pentru problema cu investitorul, poti citi acatistul Sfantului Mina in fiecare zi, timp de 9 zile, cu lumanare aprinsa - il gasesti pe net.Te poti ruga si la moastele sfantului, ca sunt in centrul orasului.

Sa te ajute Dumnezeu sa razbesti!
Și Formula As se ocupă de donații.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.01.2011, 18:35:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu ma intreb, nu e nici un avocat pe acest forum crestin-ortodox, care sa o sfatuiasca gratis pe Maria25 ce sa faca in privinta investitorului?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.01.2011, 19:19:22
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Multumesc tare mult pentru reply-uri.

Avocatul care m-a asistat atunci la notar si pe parcursul intregului procedeu, ma poate indruma si acum. Ma voi mai interesa.

Voi cauta pe internet unde este manastirea Cernica. Presupun, dar nu stiu exact. Voi da si un acatist de 40 de zile dupa cum spuneai.

Am citit acatistul Sf. Mina mai demult, cred ca in noiembrie. Acum duhovnicul mi-a dat de citit Acoperamantul Maicii Domnului si Bucuria celor necajiti pentru fiecare zi.

Cat despre organizatiile mai sus pomenite, este o idee foarte buna, doar ca ma gandesc ca daca ar trebui sa publice un articol despre asta... nu pot. Risc sa imi fie luat copilul de catre tata. Si nu vreau asta. Iar despre cont si adresa... nici nu stiu ce sa zic, decat ca apreciez si nu am cuvinte... imi vine sa plang. Nimeni nu mi-a dat nimic gratis... Eu v-am cerut o vorba buna, un sfat, o alinare si recunosc ca am primit mult mai mult decat ma asteptam. M-ati incurajat si va multumesc pentru asta. Pot sa las o adresa doar pe PM pentru cine doreste sa faca un asemenea gest, dar va rog din suflet sa ma credeti ca nu am cuvinte de multumire pentru cate randuri de incurajari si alinari am primit de la voi. A va cere bani este ultimul lucru pe care l-as face sau m-as gandi.

Multumesc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.01.2011, 19:36:45
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit Nu deznadajdui!!!Nu este ceea ce pare!

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Buna seara!

Sunt noua pe forum, cu toate ca va citesc de mult timp. Sper din tot sufletul sa gasesc aici o alinare, un sfat, o solutie... si sa nu deranjez pe nimeni cu problemele mele.

Nici nu stiu cu sa incep. Incerc sa imi descarc putin sufletul.

Sunt intr-un punct al vietii mele in care ma gandesc serios sa nu mai traiesc. Chiar daca vreau, chiar daca am sperat nespus intr-o noua sansa la viata, la o schimbare. Nu mai pot. Am acumulat foarte multe datorii. Am pierdut tot. Maine poate ma da afara proprietarul pentru ca nu am bani sa imi platesc chiria. Realistic vorbind, nu am nicio sansa sa imi revin financiar. Job nu am gasit, de imprumutat nu am de la cine. Cu toate ca la inceputul iernii anul trecut, am facut o targuiala legala cu un investitor pe care il cunosc, garantata cu ipoteca. Suma 20,000 euro. Bani pe care nu i-am vazut pana acum. Si nu stiu prin ce minune vor mai veni. Am pierdut masina. Am acumulat alte datorii. Sunt la capatul puterilor. Pe mama si pe bunicul meu i-am stors de bani. In plus de asta, pot spune ca am pierdut 5 ani din viata. In ultimul an din liceu m-am indragostit de un baiat, cu care in prezent am un copil de aproape 2 ani. Am renuntat la facultate. Nimeni nu stie asta. Am fost si logoditi. M-a parasit cand am ramas insarcinata si s-a insurat cu altcineva. M-am sacrificat enorm pentru acest copil si i-am oferit tot ce este mai bun. Dar acum, nu pot pune nici macar o paine pe masa. Nu-i pot oferi nici macar un acoperis de-asupra capului sau dreptul de a merge la gradinita. Nu il invinovatesc pe tatal lui, cu toate ca majoritatea alegerilor mele le-am considerat bune si le-am facut pentru el, dar si el a contribuit foarte mult la acest necaz infinit pe care-l duc zi de zi.

Nici nu stiu cum sa ma exprim, cu toata sinceritatea. Mi-este tare greu.

Am un duhovnic. Un om minunat. M-a ajutat enorm. Cred in Dumnezeu si cred in minunile lui. Am facut si multe rele si sunt constienta ca doar eu sunt de vina si ca trag din cauza asta. Am fost si la dezlegari, in masura in care am putut merge, am citit acatiste, psalmi, rugaciuni. Imi impartasesc copilul cand pot. Plang zi de zi. Ma rog zi de zi. Fiecare zi este un chin. Chiar daca gasesc un ban la cineva, ma intorc in acelasi loc. Sa-mi fie cu iertare, dar de cand l-am cunoscut pe tatal copilului, rau a fost. Nu stiu ce sa mai fac. Tot ce mi-am dorit a fost un nou inceput, o noua sansa. Asta i-am cerut lui Dumnezeu anul trecut. De asta am cerut un ban investitorului garantat cu ipoteca, sa pot sa ma dreg. Sa merg la o scoala, sa o iau de la capat. Sa fiu un om normal. Tot ce pot sa gandesc acum este ca m-a inselat. Ca o ultima speranta, am tinut 2 marti din cele 9 ale novenei Sf Anton de Padova. dar nu stiu daca mai apuc eu luna martie. Sunt ruinata. Pe tatal copilului inca il mai iubesc, dar intr-o masura mai cumpatata. De cand a cunoscut-o pe respectiva, s-a intors la 180 de grade.

Chiar nu stiu ce sa mai fac. Stiu ca toate se pot cu credinta in Dumnezeu, dar am ajuns atat de disperata, incat nu mai pot spera in nimic. N-am nicio sansa sa ies din acest calvar.
Ar fi multe de povestit...

Toate cele bune!
Doamne ajuta din toata inima, Maria! Dumnezeu a randuit sa-ti cunosc, in mare, incercarea prin care treci. Iti spun din toata inima: nu deznadajdui, ca nu e ceea ce pare!! Diavolul, la vreme de incercare, ne minte de ne rupe, doar ca sa ne pierdem nadejdea in Tatal nostru Ceresc. Stiu ca iti este greu sa-ti pui inima in pace, intr-o astfel de incercare, DAR NU DEZNADAJDUI. Un mare sfant Parinte ne indeamna ca in nici in iad sa nu deznadajduim!! Asa ca sus privirea spre cer, spre Tatal Ceresc si multumeste-I pentru aceasta incercare si roaga-L sa te ajute sa cartesti si sa invinovatesti, cat mai putin, ca sa ai folos duhovnicesc din aceasta, sileste-te s-o faci, chiar daca iti este greu. La noi este vointa, la El este Puterea. Dumnezeu pe cei pe care-i iubeste, ii cearta. Tot ce ti-am insirat aici n-a fost sa-ti fac morala duhovniceasca ci sa CREZI ca asa este si sa ne ajutam.Pe tine, sa-ti insuflu curajul care-ti lipseste, si altele; pe mine, sa ma intaresc si mai mult in credinta.
Acum, revenind la cele practice, vreau sa te rog, printr-un mesaj privat, sa-mi lasi numarul
tau de telefon si adresa de e-mail, ca sa putem vorbi mai bine pentru a-mi spune ce ai nevoie pentru tine si pentru copilul tau, ca sa stim ce sa-ti trimitem.
Astept cu dragoste, raspunsul tau!
Doamne ajuta si muuuuulta Intelepciune!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.01.2011, 19:38:28
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Multumesc tare mult pentru reply-uri.

Avocatul care m-a asistat atunci la notar si pe parcursul intregului procedeu, ma poate indruma si acum. Ma voi mai interesa.

Voi cauta pe internet unde este manastirea Cernica. Presupun, dar nu stiu exact. Voi da si un acatist de 40 de zile dupa cum spuneai.

Am citit acatistul Sf. Mina mai demult, cred ca in noiembrie. Acum duhovnicul mi-a dat de citit Acoperamantul Maicii Domnului si Bucuria celor necajiti pentru fiecare zi.

Cat despre organizatiile mai sus pomenite, este o idee foarte buna, doar ca ma gandesc ca daca ar trebui sa publice un articol despre asta... nu pot. Risc sa imi fie luat copilul de catre tata. Si nu vreau asta. Iar despre cont si adresa... nici nu stiu ce sa zic, decat ca apreciez si nu am cuvinte... imi vine sa plang. Nimeni nu mi-a dat nimic gratis... Eu v-am cerut o vorba buna, un sfat, o alinare si recunosc ca am primit mult mai mult decat ma asteptam. M-ati incurajat si va multumesc pentru asta. Pot sa las o adresa doar pe PM pentru cine doreste sa faca un asemenea gest, dar va rog din suflet sa ma credeti ca nu am cuvinte de multumire pentru cate randuri de incurajari si alinari am primit de la voi. A va cere bani este ultimul lucru pe care l-as face sau m-as gandi.

Multumesc.
Dumnezeu să te ajute!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.01.2011, 19:39:08
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Doamne ajuta din toata inima, Maria! Dumnezeu a randuit sa-ti cunosc, in mare, incercarea prin care treci. Iti spun din toata inima: nu deznadajdui, ca nu e ceea ce pare!! Diavolul, la vreme de incercare, ne minte de ne rupe, doar ca sa ne pierdem nadejdea in Tatal nostru Ceresc. Stiu ca iti este greu sa-ti pui inima in pace, intr-o astfel de incercare, DAR NU DEZNADAJDUI. Un mare sfant Parinte ne indeamna ca in nici in iad sa nu deznadajduim!! Asa ca sus privirea spre cer, spre Tatal Ceresc si multumeste-I pentru aceasta incercare si roaga-L sa te ajute sa cartesti si sa invinovatesti, cat mai putin, ca sa ai folos duhovnicesc din aceasta, sileste-te s-o faci, chiar daca iti este greu. La noi este vointa, la El este Puterea. Dumnezeu pe cei pe care-i iubeste, ii cearta. Tot ce ti-am insirat aici n-a fost sa-ti fac morala duhovniceasca ci sa CREZI ca asa este si sa ne ajutam.Pe tine, sa-ti insuflu curajul care-ti lipseste, si altele; pe mine, sa ma intaresc si mai mult in credinta.
Acum, revenind la cele practice, vreau sa te rog, printr-un mesaj privat, sa-mi lasi numarul
tau de telefon si adresa de e-mail, ca sa putem vorbi mai bine pentru a-mi spune ce ai nevoie pentru tine si pentru copilul tau, ca sa stim ce sa-ti trimitem.
Astept cu dragoste, raspunsul tau!
Doamne ajuta si muuuuulta Intelepciune!
Adresa mea de e-mail este: gabry_x2002@yahoo.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.01.2011, 19:46:11
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Doamne ajuta din toata inima, Maria! Dumnezeu a randuit sa-ti cunosc, in mare, incercarea prin care treci. Iti spun din toata inima: nu deznadajdui, ca nu e ceea ce pare!! Diavolul, la vreme de incercare, ne minte de ne rupe, doar ca sa ne pierdem nadejdea in Tatal nostru Ceresc. Stiu ca iti este greu sa-ti pui inima in pace, intr-o astfel de incercare, DAR NU DEZNADAJDUI. Un mare sfant Parinte ne indeamna ca in nici in iad sa nu deznadajduim!! Asa ca sus privirea spre cer, spre Tatal Ceresc si multumeste-I pentru aceasta incercare si roaga-L sa te ajute sa cartesti si sa invinovatesti, cat mai putin, ca sa ai folos duhovnicesc din aceasta, sileste-te s-o faci, chiar daca iti este greu. La noi este vointa, la El este Puterea. Dumnezeu pe cei pe care-i iubeste, ii cearta. Tot ce ti-am insirat aici n-a fost sa-ti fac morala duhovniceasca ci sa CREZI ca asa este si sa ne ajutam.Pe tine, sa-ti insuflu curajul care-ti lipseste, si altele; pe mine, sa ma intaresc si mai mult in credinta.
Acum, revenind la cele practice, vreau sa te rog, printr-un mesaj privat, sa-mi lasi numarul
tau de telefon si adresa de e-mail, ca sa putem vorbi mai bine pentru a-mi spune ce ai nevoie pentru tine si pentru copilul tau, ca sa stim ce sa-ti trimitem.
Astept cu dragoste, raspunsul tau!
Doamne ajuta si muuuuulta Intelepciune!
Multumesc din suflet. Nu am cuvinte de multumire pentru voi, toti, asa ca il rog pe Bunul Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti.

Incerc din rasputeri sa inteleg de ce toate acestea mi se intampla... cum am mai spus am o multime de intrebari... o piatra pe suflet si o povara pe umeri. Voi incerca sa va mai povestesc mai tarziu putin, dupa ce il pun la somn pe cel mic.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.01.2011, 19:58:55
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
buna seara!

Sunt noua pe forum, cu toate ca va citesc de mult timp. Sper din tot sufletul sa gasesc aici o alinare, un sfat, o solutie... Si sa nu deranjez pe nimeni cu problemele mele.

Nici nu stiu cu sa incep. Incerc sa imi descarc putin sufletul.

Sunt intr-un punct al vietii mele in care ma gandesc serios sa nu mai traiesc. Chiar daca vreau, chiar daca am sperat nespus intr-o noua sansa la viata, la o schimbare. Nu mai pot. Am acumulat foarte multe datorii. Am pierdut tot. Maine poate ma da afara proprietarul pentru ca nu am bani sa imi platesc chiria. Realistic vorbind, nu am nicio sansa sa imi revin financiar. Job nu am gasit, de imprumutat nu am de la cine. Cu toate ca la inceputul iernii anul trecut, am facut o targuiala legala cu un investitor pe care il cunosc, garantata cu ipoteca. Suma 20,000 euro. Bani pe care nu i-am vazut pana acum. Si nu stiu prin ce minune vor mai veni. Am pierdut masina. Am acumulat alte datorii. Sunt la capatul puterilor. Pe mama si pe bunicul meu i-am stors de bani. In plus de asta, pot spune ca am pierdut 5 ani din viata. In ultimul an din liceu m-am indragostit de un baiat, cu care in prezent am un copil de aproape 2 ani. Am renuntat la facultate. Nimeni nu stie asta. Am fost si logoditi. M-a parasit cand am ramas insarcinata si s-a insurat cu altcineva. M-am sacrificat enorm pentru acest copil si i-am oferit tot ce este mai bun. Dar acum, nu pot pune nici macar o paine pe masa. Nu-i pot oferi nici macar un acoperis de-asupra capului sau dreptul de a merge la gradinita. Nu il invinovatesc pe tatal lui, cu toate ca majoritatea alegerilor mele le-am considerat bune si le-am facut pentru el, dar si el a contribuit foarte mult la acest necaz infinit pe care-l duc zi de zi.

Nici nu stiu cum sa ma exprim, cu toata sinceritatea. Mi-este tare greu.

Am un duhovnic. Un om minunat. M-a ajutat enorm. Cred in dumnezeu si cred in minunile lui. Am facut si multe rele si sunt constienta ca doar eu sunt de vina si ca trag din cauza asta. Am fost si la dezlegari, in masura in care am putut merge, am citit acatiste, psalmi, rugaciuni. Imi impartasesc copilul cand pot. Plang zi de zi. Ma rog zi de zi. Fiecare zi este un chin. Chiar daca gasesc un ban la cineva, ma intorc in acelasi loc. Sa-mi fie cu iertare, dar de cand l-am cunoscut pe tatal copilului, rau a fost. Nu stiu ce sa mai fac. Tot ce mi-am dorit a fost un nou inceput, o noua sansa. Asta i-am cerut lui dumnezeu anul trecut. De asta am cerut un ban investitorului garantat cu ipoteca, sa pot sa ma dreg. Sa merg la o scoala, sa o iau de la capat. Sa fiu un om normal. Tot ce pot sa gandesc acum este ca m-a inselat. Ca o ultima speranta, am tinut 2 marti din cele 9 ale novenei sf anton de padova. Dar nu stiu daca mai apuc eu luna martie. Sunt ruinata. Pe tatal copilului inca il mai iubesc, dar intr-o masura mai cumpatata. De cand a cunoscut-o pe respectiva, s-a intors la 180 de grade.

Chiar nu stiu ce sa mai fac. Stiu ca toate se pot cu credinta in dumnezeu, dar am ajuns atat de disperata, incat nu mai pot spera in nimic. N-am nicio sansa sa ies din acest calvar.
Ar fi multe de povestit...

Toate cele bune!
draga mea,
sa nu te aud vorbind asa ,caci lui dumnezeu nu-i place,dumnezeu te iubeste ,pentru ca vede in tine o femeie puternica cu tarie de caracter,ai cazut si te-ai ridicat ,si la fel poate ai sa mai faci,
,,crede si te vei mantui,atunci cand nu te astepti vei gasi solutia salvatoare,caci dumnezeu lucreaza chiar daca acum ,poate, nu iti dai seama,dumnezeu nu da omului mai mult decat poate duce.roaga-te ,rugaciunea inseamna rabdare
capul sus si nu dezarma in fata vicisitudinilor vietii, .arata-ti tie insasi ca poti mai mult si mai mult,si stiu ca poti.
Dumnezeu te ocroteste si te apara.si nu uita ca,,nimic fara dumnezeu,,
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.01.2011, 20:03:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Maria ... nu sunt nici Becali, nici Patriciu, ca sa te pot ajuta.
dar pot sa-ti spun ca oricat de grea ar fi, viata tot frumoasa este.
am avut si eu mari probleme. foarte mari.
am cunoscut cea mai de jos treapta a societatii si umanitatii.
stiu ce inseamna sa nu te ma stie nimeni, sa nu te mai bage nimeni in seama si ma mult sa se fereasca toti de tine.
stiu ce inseamna sa fii urat, batjocorit, scuipat de toti.
stiu ce inseamna sa-ti doresti sa nu te fi nascut.
dar mai presus de toate stiu ce inseamna sa-ti doresti sa te ridici ... de acolo de jos, de unde toti ma priveau cu dezgust.
si mai stiu ceva ... atunci cand te ridici, nimeni si nimic nu iti mai poate sa impotriva.
oricat de grea iti este situatia, va veni o zi cand vei zambi iar.
va veni o zi cand ve-i spune: uite, m-ati crezut cazuta, dar m-am ridicat.
nu deznadajdui niciodata, niciodata.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.01.2011, 20:07:26
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Draguta mea, incearca sa te gandesti la copilul tau in primul rand, alt sprijin in afara de tine nu are, alunga aceste ganduri. Nu cauta sa-ti faci rau, ca acel copil e binecuvantare de la Dumnezeu. Sunt femei care se roaga o viata pentru asa o minune, el este ancora ta si tu al lui.
Rabdare, rabdare, rabdare... citeste viata Sfantului Iov, sunt sigura ca te va ajuta (reciteste-o daca o stii deja). Poate este incercarea la care te supune Dumnezeu si nu ar face acest lucru daca nu ai putea sa treci.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 21:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15